Jump to content

Incalzire in scaune, ventilatie, memorie


AMW
 Share

Postare recomandată

Nu,nu ai incalzire. Trebuie sa inlocuiesti scaunele, modulul climatic,trase cablaje,codare..etc. Daca nu ai mai facut,te sfatuiesc sa cauti pe cineva care a mai facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și atunci ce rol au cele doua rotite pentru scaune încălzite? 

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care rotite? Nu am vazut. Ai pus poze cu ele? Oricum..instalatia nu e trasa,cu siguranta. Poate e schimbat doar climaticul...sa dea bine cu butoanele de incalzire scaune.😉

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici pare ca ai ce trebuie. Fa si la mufa din podea de pe cealaltă parte, dar sa se înțeleagă ceva.

 

Ideea e ca trebuie modificat instalatia, daca nu te pricepi,  e cam greu. O sa iti dau diagramele, mai departe depinde de tine

Screenshot_20201227-111016_Chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/8/2016 at 8:43 AM, F l o r i n said:

scaune - da merg.

 

la masinile cu volan pe dreapta - difera reglajele, soferul fiind pe partea dreapta, ai toate pe partea cealalta - si cum la majoritatea B6 scaunul soferului are reglaj electric partial.... o sa fie invers. Singura varianta, sa iei tot scheletul de la al tau si sa muti tapiteria de la cel de Anglia.

Salut Florin. Ce poți sa îmi spui despre bancheta din spate de la B7. Merge montata la B6? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!unde este poziționat realul de incalzire banchetă spate?Imi consuma bateria cu masina oprită ,peste noapte ajunge la 6V.Am scos siguranta,dar as dori sa înlocuiesc releul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la baza stalpului C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este acest stalp"C"?

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stalpii se numara din fata. Stalp parbriz este A, B medin, C spate.....

pillars.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

As vrea sa ma apuc de retrofitul pentru bancheta spate incalzita. Butoanele spate și cu mufele le am pe mașină, nu am rezistentele de încălzire în bancheta dar as vrea sa le iau de pe scaunele fata vechi care au încălzire. 

Oare de ce as mai avea nevoie pentru acest retrofit? Am înțeles ca se pot lua cablajele și rezistentele de pe scaunele față dar nu știu dacă mai am nevoie și de alte chestii.

Eventual dacă aveți câteva îndrumări/pareri/atenționări despre realizarea acestui retrofit ar fi bine venite.

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butoanele,  modul, mufe, rezistentele oem in cazul tau. Confecționare cablaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butoanele le am, modulul îl am de pe scaunul șoferului, mufele... aici e problema... mufele pot sa le iau cele de pe scaunele fata?

Iar cablajul pentru rezistente îl iau tot de pe scaunele fata mai puțin unele mufele care nu au treaba cu încălzirea spate pe care le-as scoate afară cu tot cu pini... si ar rămâne cablajul pana la mufele mari de la scaune nu? 

 

Oare exista pe undeva de cumpărat aceste cablaje? Kufatek sau ceva de genu?

Am găsit eu ceva dar pentru "rear seats" de la Audi. Oare se potrivesc sau nu?

 

@F l o r i nAi cumva ceva link de unde as putea lua sau ai avea cum sa ma ajuți cu niște cablaje?

Mulțumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.need4street.de/Cable-set-rear-seat-heating-for-Audi-A4-B7-A4-B6

La asa ceva ma gandeam... dar nu sunt sigur ca potrivesc...

Vad ca de b6 / B7 nu prea se gasesc de cumparat.

Sau se potrivesc cele de B5.5 ?

 

https://www.need4street.de/Seat-heating-cable-set-for-VW-Passat-3C-Passat-B6-B7-from-model-year-2009

Sau astea ar merge pentru ce vreau eu ?

 

Modificat de sinn3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul il confectionezi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n Salutare, oare ai ceva coduri pentru acele mufe si ce tip de cabluri cu pini sa folosesc ? Am incercat sa rezolv cu cineva din Bucuresti (colegul de BVA-Garage) dar nu prea poate fara ca masina sa fie la el dar mai mult de atat nu are acele mufe.

Oare m-a i putea ajuta ? Stiu ca tu ai facut acest retrofit si ma gandeam ca poate mai ai ceva coduri de la acele mufe.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai colegul nu te ajuta, cu ceva coduri, daca tot ai vorbit?

Ok, o sa iti scot cand am un pic de timp, codurile.....sunt foarte aglomerat acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare

Mi-am schimbat scaunele vechi care aveau incalzire in scaune. Le am schimbat cu unele de piele care sunt full electrice si cu memorie. Problema este urmatoarea, nu merge incalzirea in scaune la astea noi desi la cele vechi mergea. Oare acestea ca sunt full electrice si sunt si cu memorie este posibil ca si incalzirea in scaune sa fie actionat prin firele de CAN, specific ca functia de memorie nu ma intereseaza sa functioneze, functiile electrice merg toate mai putin incalzirea in scaune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, dar difera pinout la mufe. Ce an era donatoarea si ce an masina ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Donatoarea era passat b6 din 2006, mașina în discuție este passat b6 2010 E5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aici e problema. Trebuie modificat cablajul, in consecința. Daca pana maine nu te poate ajuta alt coleg, maine iti voi scoate eu diagramele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 

Știe cineva de ce nu funcționează masajul la un Passat b6 2009 deși memoriile și restul comenzilor funcționează?

 

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta,motoras..sau cablaj defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,

Azi am schimbat un interior de B7 cu unul de B6 sportline, amandoua cu scaune fata incalzite.

Am si eu o nelamurire legata de scaunele cu încălzire, in special la mufa de la scaunul soferului. Am observat ca in mufa de la scaun exista un fir maro gros care nu are pin in mufa din podea, ideea e ca in mufa de scaun nu pot muta pinul maro gros deoarece mai am un pin maro dar mai subtire.(oare trebuie legate amandoua impreuna).

Chestia e ca nu imi merge incalzirea in scaunele de B6 montate acum pe masina.

La cele de B7 au functionat.

La scaun pasager am mutat pinul maro gros sa fie corespondent la pinul din mufa podea.

Oare nu am facut ceva anume?

E foarte ciudat deoarece scaunele de B7 s-au potrivit fara niciun fel de mutare de fire/pini pe cand astea de B6 sportline vad ca e necesar sa se intervina asupra mufelor.

Mulțumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de an fabricatie B6, de aceea difera diagrama. Firul maro gros, este masa. Pune pin in mufa si leaga-l la masa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!