Jump to content

Incalzire in scaune, ventilatie, memorie


AMW
 Share

Postare recomandată

Ce treaba ai cu maro/alb?

Firele aferente rezistentelor sunt sub scaun,sezut. 2 conectori...unul cu 2 pini...si unul cu 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 minutes ago, spido said:

Ce treaba ai cu maro/alb?

Firele aferente rezistentelor sunt sub scaun,sezut. 2 conectori...unul cu 2 pini...si unul cu 4.

Multumesc....sincer asa am dedus eu ca ar fi. Ma duc sa re-verific. Va multumesc pentru raspuns , rabdare si intelegere !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

     Imi cer scuze cu ”Quote” dacă nu l-am utilizat corect....sunt născut ”mai de demult” și nu le știu așa bine ca voi...

In altă ordine de idei , vă multumesc pentru răbdare și înțelegere dar revin ...

Am dat scaunul soferului jos si am facut niște măsurători și poze, situația se prezintă astfel :

1) Am gasit mufa  aceea (ceva mai mică)  cu patru fire ceva mai subtiri ( a se vedea pozele atasate)  ...la masurare nu am continuitate pe niciuna . Să înteleg ca cele patru fire vin de la cele doua rezistente din scaun și că ambele sunt intrerupte ???

2) Am mai gasit o mufa cu doua fire verde+galben-negru pe o parte...cuplata cu mov cu maro în cealalta parte . Oare aceasta ce o fi ? Să fie termistorul ? sau termistorul e legat undeva in cealalta mufa cu patru fire ???

   Multumesc anticipat pentru rabdarea si raspunsurile voastre....daca le voi primi  si rog clementa fata de neândemânarea mea...

Doresc să învăt din experienta voastra și îmi place sa încerc sa imi fac mici reparatii  !

qqq.jpg

eee.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In conectorul cu 4 pini, intre pin 1 si 4 ai rezistenta de sezut. Intre 2 si 3 e termistorul.Rezistenta de spatar are conector separat,cu 2 pini. Urmareste traseul firelor in instalatia scaunului si o sa-ti dai seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata colegi ,

Va multumesc frumos pentru ajutorul vostru si pentru rabdarea de a raspunde la intrebarile mele,poate unele puerile si vreau sa va spun ca ieri dupa o munca de aproximativ sapte ore am reusit sa repar rezistenta scaunului soferului . Beneficiind de postarile si sfaturile de pe acest forum am desfacut scaunul si incet incet , pas cu pas am ajuns efectiv de l-am ”despuiat” complet deoarece problema a fost la spatar unde am gasit rezistenta intrerupta și totodata am constatat in fapt ca sunt doua rezistente pe stanga si dreapta suprafetei spatarului ,  acestea fiind inseriate in acea mufa care spuneati voi ca este cu doua fire.

     Acum functioneaza foarte bine spatarul iar in sezut mi se pare mie sau nu stiu cum sa zic , incalzirea mi se pare ceva mai slaba....dar functioneaza.

Tin sa  multumesc tuturor colegilor si moderatorilor acestui forum pentru sfaturile voastre !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,in functie de gradul de echipare,au incalzire si pe laterale. Dar oricum,principiul e acelasi. Sunt inseriate intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o intrebare....pe viitor daca va fi nevoie sa montez alte rezistente se pot inlocuii cele cu carbon exact in acelasi mod (inseriate) pentru a utiliza butoanele Oem ale masinii ? Citisem ca rezistentele ce se gasesc la comercializare sunt de carbon si se monteaza doar in paralel si necesita modificarea instalatiei  daca nu se utilizeaza butoanele cu care vin aceste rezistente...

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,se pot inlocui cu AM fara probleme,fara sa modifici nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru raspuns ! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dragi colegi, am achiziționat scaunele față electrice cu memorie și încălzire de pe un passat b6 din 2010.

Scaunul la șofer are ceva tăiat din instalație și nu am schema electrică.

Dacă poate să-mi trimită cineva o schemă electrică sau o fotografie ceva să văd cum mă leg vă rog.

16819266684441440434958793419708.jpg

16819267073414097210308789082143.jpg

1681926801628595925683178908466.jpg

16819268200537270072540293352713.jpg

Din câte am înțeles trebuie să leg firele de can dar unde mă leg cu ele? Vă rog să confirmați dacă sunt astea subțiri portocaliu /Verde,portocaliu/ maro.

Mulțumesc anticipat!

16819269860326543983596430346920.jpg

Scaunele sunt de textil dar eu am de piele și vreau să le schimb, momentan să fie funcționale.

1681927161616569232370439700823.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai aproape ajungi cu ele la centrala electrica pe o mufa cu 12 pini, acolo gasesti cele 2 fire de can., Sau in stalpul usii spre interior gasesti firele ce duc la usa.

 

pentru incalzire iti trebuie instalatia intreaga ce pleaca de la perne pana in podea cu modul cu tot.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat scaunul pe partea dreaptă, e perfect funcțional, aici aveam alimentare trasă din sig 36. Pentru stânga trebuie să mai trag alimentare și să mă leg la can dar e rezolvabil, mâine caut niște fire cu papuci și mă leg.

Întrebarea e , pot să mă leg cu alimentare pe același fir din siguranța 36 sau separat din altă siguranță? În carte apare siguranță de 15 A  dar am avut una de 20, e problemă oare?

IMG_20230421_202829.jpg

Tapițeria e foarte plăcută, eu vroiam să mut tapițeria de piele pe cadrele astea dar cred că le las așa. Iarna trebuie să merg cu pernuțe pe ele, când se așează cineva mă înjură 🤣🤣🤣! Și vara dacă mașina stă în soare nu te poți așeza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat,totul funcțional! Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare!

 

Am înlocuit si eu zilele trecute scaunele la Passat-ul meu B6 break, din 2010, cu unele semi-electrice.

 

Am comparat firele din mufe inainte sa le montez, cu firele din scaunele vechi, care aveau doar incalzire. Culorile si pozitia firelor era aceeași.

 

Acum, observ ca la cele noi nu pare sa funcționeze încălzirea. Cu cele vechi, mergea perfect. 

 

Are cineva vreo idee de ce nu ar merge?

Este posibil să aibă aceleași fire ca cele vechi, dar sa nu aibă încălzire?

 

O mica diferența am observat la fire, firul maro la scaunele noi este mai subțire decât la scqunele vechi.

 

Atasez o poza cu scaunele vechi si cele noi, precum si cu mufa.

 

Mulțumesc!

PXL_20230721_144856389-min.jpg

PXL_20230723_091956987-min.jpg

PXL_20230723_080219247-min.jpg

Modificat de nastasedan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt mai vechi scaunele, dupa cum arata in poze, sunt diferente la pinout mufa si cablaj. Ce am era masina donatoare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu ce an era masina, erau deja demontate, nu am istoricul lor. Sa zic ca scria 2007 pe eticheta scaunului fata, dar nu sunt foarte sigur, o sa verific.

 

Ce pot face in cazul asta, Florin? Cum si ce as putea proba? Eventual cu multimetrul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmarind schema electrica, repozitionezi firele in mufa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, m-ai putea ajuta cu schema electrica, te rog mult? Înțeleg ca diferă în funcție de anul mașinii, atat al celei donatoare, cat si al celei care primește...

Modificat de nastasedan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, nastasedan said:

Nu știu ce an era masina, erau deja demontate, nu am istoricul lor. Sa zic ca scria 2007 pe eticheta scaunului fata, dar nu sunt foarte sigur, o sa verific.

 

Ce pot face in cazul asta, Florin? Cum si ce as putea proba? Eventual cu multimetrul?

Te uiti in mufele scaunelor originale si pozitionezi pinii cf acestora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, am făcut deja asta, firele sunt fix in aceeași poziție ca in scaunele vechi. In cazul asta, singura variantă ar fi ca sunt întrerupte pe undeva? O aa vad si continuitatea cu multimetrul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAsoara valoarea rezistentelor de incalzire. Scaunele noi au modulul de incalzire ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat la scaun pasager, am continuitate pe cele doua fire din poza si rezistenta de 2.3ohm intre ele. Teoretic nu are de ce sa nu meargă, nu? Poate are legătură cu faptul ca e cald afara, si poate nu percep eu caldura din scaune...?!

PXL_20230724_163301580-min.jpg

PXL_20230724_163222683-min.jpg

Modificat de nastasedan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAsoara direct din mufa de la modulul de incalzire catre cele 2 scaune, nu stiu ce ai masurat tu acolo.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci nu am pus bine multimetrul. Trebuie să-l pun pe pinii mufei de sub scaun, cea din poza atașată? Mulțumesc!

PXL_20230722_090139023.jpg

Modificat de nastasedan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!