Jump to content

Incalzire in scaune, ventilatie, memorie


AMW
 Share

Postare recomandată

Trebuie sa mai tragi cate un plus la fiecare scaun,  din tabloul de sigurante. Daca te vei uita la mufele T10 de la scaun si la cele de pe instalatia masinii, vei constata unde este pinul lipsa, care trebuie adaugat, la fiecare scaun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Va salut, vreau sa fac un retrofit de la scaunele normale 'comfort line'(reglaj spatar electric si incalzire) la cele 'sportline'(electrice cu memorie si incalzite). Acum vine problema, masina mea e din 2009 iar scaunele sunt 2006, cel de la sofer functioneaza tot in afara de memorii (nu am tras inca firele de la can) si incalzirea... Intrebarea mea este, cine a patit asa ceva si a si rezolvat problema imi poate spune si mie pinii care trebuie relocati? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce pini sa reloci, ce nu functioneaza?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

2 hours ago, clau4you said:

Va salut, vreau sa fac un retrofit de la scaunele normale 'comfort line'(reglaj spatar electric si incalzire) la cele 'sportline'(electrice cu memorie si incalzite). Acum vine problema, masina mea e din 2009 iar scaunele sunt 2006, cel de la sofer functioneaza tot in afara de memorii (nu am tras inca firele de la can) si incalzirea... Intrebarea mea este, cine a patit asa ceva si a si rezolvat problema imi poate spune si mie pinii care trebuie relocati? 

Am scris acolo, sa setez memoria la scaunul soferului, dar asta nu ma intereseaza atat de tare si incalzirea...pe nici-unul dintre scaune. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te citez: functioneaza tot in afara de memorii, eu inteleg ca functioneaza incalzirea.

 

Nu e doar de relocat pini ci de tras si alte fire, deoarece scaunele tale au un singur modul care le comanda pe ambele, iar astea mai vechi au cate un modul sub fiecare scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, asta conteaza mai putin, este greu, ai putea sa imi dai niste indicatii mai concrete? 

11 minutes ago, Al Bundy said:

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am citit tot topicul dar nu am găsit ce caut. As avea nevoie de o schema electrica pentru masina din semnătură (2006). Am avut scaune cu încălzire și am achizitionat de b7, electrice cu încălzire. Dacă ma poate ajuta cineva, mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sau dacă aveți codul la mufa de sub scaunul șoferului, cea în care vine băgată mufa neagra a scaunului, mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am reușit pana la urmă și am montat scaunul de la șofer. Funcționează totul cum trebuie dar am o mica problema cu cel de la pasager: scaunul achiziționat are 3 mufe (galbenă, neagra mare și neagră mică) dar un podea am doar două ( galbenă și neagră mare). Trebuie sa combin cea mică cu cea mare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cea mica e de la teaca centura, de la switch-ul utilizat pt martorul de centura,  din bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! 

 

Posed un Passat B6 Highline și mi-am cumpărat, de curând, scaune în față: cel de la șoferi cu memorie iar cel de lângă (pasager) electric. Ce trebuie să fac la ele pentru a funcționa așa cum trebuie? Menționez faptul că scaunul de la șoferi merge electric, dar fără memorie. La scaunul de pasager trebuie să trag anumite cabluri pentru a merge corespunzător?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trase fire de Can la sofer si alimentare/masa la pasager.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

33 minutes ago, spido said:

Trase fire de Can la sofer si alimentare/masa la pasager.

Doar atat, codari nu trebuie facute? Sunt pe langa rau si in Craiova, nimeni nu se pricepe si poate sa ma lamureasca! Parca tu mi_ai facut ceva la CAN,acum vreo multi ani!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BA da, trebuie codat si canul masinii si modulul de memorie al scaunului sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, la un passat b6 din 2007 daca nu functioneaza incalzirea la sezut pasager am inteles ca poate fi intrerupta rezistenta sau poate fi defect termistorul? La masurare rezstenta si termistorul ce valori trebuie sa aiba? Daca trebuie schimbat termistorul se gaseste la magazin de piese auto? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica rezistenta de continuitate. Daca ai circuit deschis,se inlocuieste. Termistorul are cca 10/13 kohmi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Dani D said:

Salutare, la un passat b6 din 2007 daca nu functioneaza incalzirea la sezut pasager am inteles ca poate fi intrerupta rezistenta sau poate fi defect termistorul? La masurare rezstenta si termistorul ce valori trebuie sa aiba? Daca trebuie schimbat termistorul se gaseste la magazin de piese auto? Multumesc.

Daca doar șezutul nu funcționează,  problema nu este la termistor. Verifica rezistenta si cablajul catre aceasta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua Colegi,

Si eu , la al meu Passat B6 (2006) am constatat ca nu imi mai  merge încălzirea in scaunul soferului si as vrea sa incerc reparatia prin  schimbarea rezistentelor. Am studiat foarte multe tutoriale recomandate si atunci cand vremea o sa fie mai buna ma bate gandul sa ma pun sa inlocuiesc rezistentele din sezut si spatar , asa ca as avea doua intrebări la cei mai priceputi  si anume :

1) Ce Kit de reparatie recomandati eventual un link de unde pot cumpara ...

2)  Daca acest Kit se poate folosi cu butonul cu reglajul aferent din bordul masinii sau trebuie neaparat sa folosesc butonul din kit-ul cumparat ? Daca se poate utiliza butonul masinii , ce adaptari trebuie facute ?

Va multumesc anticipat !

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,merg si cele AM dar sunt mai slab calitative celor Oem. Se inlocuiesc si vor functiona cu comenzile originale. Grija la sezut..acolo ai si un termistor,care trebuie pastrat in configuratia originala. Inlocuiesti doar rezistenta defecta.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsul promt ! ..Ideea este ca eu vreau sa pastrez butonul Oem. Deci pot să il pastrez cu conditia salvării tiristorului din sezut. Inteleg ca inlocuiesc doar rezistentele defecte si fac montajul similar cu tiristorul aferent. Un tutorial sau link/schita referitor la  montajul si legarea rezistentelor si a tiristorului  daca are cineva sa imi puna la dispozitie as fi profund recunoscator ....Multumesc anticipat !

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pt postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termistor...nu tiristor. Sunt lucruri total diferite. 

Termistorul,  il legi conform diagramei originale. Are un plus si un minus.

Diagramele le gasesti si pe forum si pe Google. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Quote

 

Da , corect...Termistor...nu tiristor

Modificat de Bigboy1967
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum aseara a nins....ma frământă în continuare problema incalzirii scaunului de la șofer...Am verificat cablul subtire Alb-Maro de sub scaun si are continuitate. Am tot studiat schema cu siguranele fusibile din partea soferului si tabloul de sigurante in prezent arata ca si în poza atasata...Oare imi lipseste vreo siguranta ? Siguranța de la pozitia 37 asa cum am studiat prin manual (aferenta incalzirii scaunelor ) exista si e buna ,ca si  restul sigurantelor de altfel (in scaunul pasagerului functioneaza incalzirea) ....Gresec eu undeva ? Va multumesc anticipat !

11111.jpg

Modificat de Bigboy1967
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!