Jump to content

Carpatica SA


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Atata timp cat Carpatica este pe piata si deci prin nu stiu ce minune, a se intelege inginerii, ramane pe piata de la ei voi cumpara. Pe viitorul pagubit nu-l cunosc personal si nu pot sa-i daruiesc o groaza de bani inutil.

Asta e...vorbiti cu cei ce le permit accesul pe piatasi dupa ce rezolvati toate pb din societate o sa va rezolvati si masinile din accidente pe bani asuguratorilor. Deocamdata si probabil inca cativa zeci de ani traim in jungla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa putem face nimic atata timp cat nu suntem cat mai uniti si chiar si atunci foarte greu ca doar asa e romanul...lasam tot pe altii sa faca si nu face nimeni.E logic si tentant sa inchei o asigurare la 220 lei in loc de 800, dar prin decizia aceasta (de a da mana cu infractoru-CARPATICA) o sa-i mentina si mai mult in topul hotiilor si mai mult prin tribunale pe altii (si cu masinile parcate prin service). Cu toata acestea cunosc cateva persoane care au cedat in fata lor neavand resursele si timpul necesar de a se tara prin tribunal si Carpatica a scapat cu basma curata si cu banutii in cont ceea ce e inadmisibil.Dupa cum spunea un domn mai sus...traim in jungla!!!dar nu e necesar sa mai si platim pentru asta! (un amic circula de aproximativ un an de zile fara asigurare;risc mare,dar totusi e un gand care ma macina ca pe viitor sa-i iau exemplul ca deh...platim degeaba mai toate in scumpa noastra tarisoara si conditii nema) Toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti sa mergi fara asigurare. Daca-l lovesti pe Becali, iti vinzi casa ca sa-i repari masina? Oricum se vorbeste sa se bage si RCA-ul pe acelasi sistem cu rovigneta si aceleasi videocamere sa-i depisteze si pe cei fara RCA. Cel mai corect ar fi in materie de asigurari ca daca cineva ma loveste, asigurarea mea, repet, RCA-ul meu sa ma despagubeasca si el sa ia banii de la vinovat. Asa nu ar mai suferi oamenii nevinovati, nu au decat societatile de asigurare sa se sfasie intre ele. Si asa ne-am asigura toti la societati serioase. Daca fac la Carpatica si ma loveste unul de la Alianz sa zicem, eu sa fiu despagubit de Carpatica care sa ia banii de la Alianz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi frumos, dar sa nu uitam totusi ca este un business, si ei trebuie sa iasa pe profit, altfel isi inchid taraba

totul se rezuma la bani, iar daca ipotetic in semn de protest eu nu-mi mai fac rca la carpatica, si vine unu de la tara cu o dacie si ma loveste cu rca la carpatica, atunci sa nu-i injuri ?

din experienta mea la accidentele usoare in care sunt lovit de un individ cu rca-uri din astea cu probleme, mai bine iti rezolvi singur masina, si recuperezi banii facandu-ti si tu rca ieftin :)

ma uitam acum, RCA la Ardaf pe 12 luni, 1319 lei pentru 1.4 :D si la carpatica e 240 lei

cu 1100 lei iti vopsesti jumate de masina la un service decent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soila .... intre 800 si 220 ron mai sunt cel putin 10 firme de asigurari la care pot incheia RCA-ul la preturi rezonabile ... deci NU trebuie sa fie 800 ron :D ... cel putin nici eu la carpatica si euroins nu le voi calca pragul din postura de client!

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt atat de curios cum s-ar schimba situatia cu RCA-ul daca in loc sa te despagubeasca RCA-ul vinovatului sa te despagubeasca RCA-ul tau.... Era o propunere in genul asta candva. Cati ar mai face atunci RCA dupa ureche?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si am ajuns la CARPATICA , dupa ce am trimis si factura de la faruri, dupa ce domnul de la asigurari mi-a facut dosarul de dauna si a trimis o suma aproximativa pentru reparatii(aprox 3500 ron) ghiciti ce suma a venit de la carpatica-sibiu? aproximativ 1500 lei. POFTIM???

Dupa ce am citit pe acea hartie, DUPA EI: se repara BARA/ARIPA, farul costa 150 lei=)),toate piesele NOI(aftermarket CHINA) de la auto total...

Am vorbit deja cu un avocat :)

Daca aveti alte sugestii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere anul de fabricatie al masinii nu iti va deconta nici o piesa pe original, asa procedeaza cei de la Carpatica. Te sfatuiesc sa iti cauti faruri la dezmembrari, originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salutare baieti,

La mine aceeiasi chestie,adica nu chiar.Am facut cerere de reanaliza,nu mi-a venit nici pana acum,stiu ca trebuie sa vina in cel mult 10 zile,si asta e a15a zi.Am sunat la carpatica,si mi-au zis ca dosaru meu,e pe sector fraude.Lol,pur si simplu nu a ajuns reanaliza in posesia mea,sa vad si eu ce raspuns au dat si acum sunt suspect de fraude.Adica ei practic pot sa ma dea in judecata pentru simplu fapt ca masina era in panta si omu ala a intrat in mine,cu spatele?...si ca pur si simplu bara omului pe teren drept(altu decat cel de la accident,cum au masurat ei )vine mai jos decat aripa mea stanga?Voi ce spuneti sa fac,nu am fost la CSA,insa as vrea sa ma duc azi,asta numai de al dracu,nu pentru o aripa.Daca ala ii lasa ala ii lasa,uite asa isi fac ei bani pe spinarea unori fraieri(ca noi).Multumesc baieti

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut cauta un service ce lucreaza cu Carpatica, si negociaza cu ei...ce se poate repara din ce e original pe masina gen aripa etc, ce nu dezmembrari, si eventual piese AM...

Banii de la timpiti sa acopere macar manopera :))

Sau cauta-ti o pila la ei...inca mai merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... ala ii lasa,uite asa isi fac ei bani pe spinarea unori fraieri(ca noi)...

Fraieri sunt cei care se zgarcesc la cativa lei, tinand in viata niste tepari, ca doar cugetam, deci NU GANDIM, cam asa "ma uitam acum, RCA la Ardaf pe 12 luni, 1319 lei pentru 1.4 :D si la carpatica e 240 lei

cu 1100 lei iti vopsesti jumate de masina la un service decent".

imi doresc sa se loveasca cei cu asigurare la ciopartica doar intre ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa e, haideti sa facem cu toti RCA-uri de 1000 lei, ca sa fim baieti buni

si sa vina unu de la tara cu o dacie lesinata si cu rca la carpatica sa-ti faca masina zob...

din perspectiva mea, rca-ul ar trebui sa coste in functie de experienta soferului, dar aici nu prea ai cum sa calculezi, poti sa ai 10 ani de permis, dar numai 500km facuti vreodata :)

ca una e experienta unui sofer care a facut zeci de mii si chiar sute de mii de km, si prin afara mai ales, si prin orase aglomerate... si alta e un "ghertoi" de la tara, care el merge numai pe camp cu dacia, dar mai vine din cand in cand si la oras si te trosneste pe tine, ca el nu e obisnuit sa se asigure cand vireaza... pe camp nu are cine sa te loveasca.

zic asta avand in minte isprava unui coleg de al meu, care a fost lovit de unul dintr-o comuna, nu avea asigurare, nu avea nimic, nici daca il dadea in judecata nu avea ce scoate de pe el

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Baieti aveti foarte mare dreptate,insa nu putem sa obligam pe nimeni sa nu faca asigurare de exemplu la Carpatica,sau Euroins.Romanu` vede ca-i ieftin hop si el,si nu se gandeste la consecinte decat daca il loveste si pe el tot unu de la o bomba de asigurare.

In alta ordine de idei,eu cred ca am sa renunt,vad ca IonutBLV,are mult mai multe daune la masina,decat am eu(o aripa + bara stearsa).Numai merg nici la CSA nici la nimic n-am chef de tribunale sau alte magarii,cine stie in ce procese mai ajung pt o amarata de aripa.Din nevinovat,te scot astia vinovat,de mai si platesti,numai ma mira nimic.Uite asa a mai crescut contu la astia de la Carpatica umpic.Am tras inca o invatatura,trebuie sa te uiti si pe sus,cand mergi ca nu stii,poate cade dracu vre-un meteorit :blink:

Si...ca sa fac si un offtopic,nici chef de serviceuri numai am,ori am polishez eu bara,si o sa cioncanesc aripa sau am sa o scot,sa ma duc cu ea sa o repare/vopseasca si sa am sa o montez la loc.Sunt patit si cu serviceurile astea si numai accept sa puna nimeni mana nici cu unghia pe masina.

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta sunt si practicile astea de camatari la intimidare, pentru ca majoritatea renunta destul de repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu as condamna nici un asigurator, atat cat timp exista o autoritate care trebuie sa rezolve astfel de probleme, orice asigurator poate fi sanctionat de la amenda si pana la inchiderea definitiva prin retrangerea licentelor, iar daca acestia pot comite abuzuri fara stres este din cauza astora de la CSA, insa cum aici ca si peste tot in lumea asta, totul este pe bani, deci daca ai bani si masina scumpa ai si un casco bun, nu te doare capul, primesti masina ca noua sau banii de alta noua. daca esti amarat si ai doar un rca si vine altul si mai amarat peste tine cu masina atunci te descurci cum poti, ca statul roman nu te ajuta, iti ia doar impozite si taxe peste tot pe unde te prinde si daca ai nevoie de el iti intoarce imediat spatele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ati incercat sa gasiti legislatia care reglementeaza asigurarile? ar trebui sa aiba pe ce se baza atunci cand refuza piese originale...altfel..doar incearca si ei..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au ei un catalog si spun ca dupa atatia ani o masina care valora atat in anul x acum mai valoreaza doar valoarea y, caz in care, in functie de despagubiri, ei nu pot sa va dea decat procent din suma aia y, valoarea ei de acum conform catalogului lor, si aici teapa e gata, ca tu acum cu piese noi depasesti cu multa valoarea de catalog, chiar daca tu ai platit anual prima de masina noua nu de rabla cum vor ei acum.

:).

plus ca daca mergi cu micuta inainte la casco o supraevalueaza pe fata ca sa platesti o prima de asigurare cat mai mare si apoi in caz de nevoie vin si fac ceva 'fain', reevakuare, arata ca dintr-o eroare la prima evaluare au pus ei un pret de catalog cam mare, si tot tu esti cel pacalit.

doar de aia s-a inventat si RCA asta, ca multa lume isteata sau fara bani de aruncat pe geam nu isi face casco aiurea sa se enerveze apoi cu astia pe banii lui, :), motiv pentru care au inventat ceva heirupist, dupa care sa ia pielea de pe toti soferii, fie ca e 'buni' sau 'rai'.

bravo celor care joaca pe degete firmele astea de tepari, insa din cauza lor suferim noi toti.

sunt multe de spus despre domeniul asta, dar asta in numerele urmatoare.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acu 2 ani gasesc masina lovita in parcare in bara fata+far ceata,daduse unu cu spatele si avea faimosul cirlig.Omul a fost corect,era dimineata si m-a asteptat.Politie,Pv,asigurare la ardaf.Ma duc la sediul lor,poze,deschis dosar etc.Eu ingrijorat cum se va repara masina,cu ce piese,baiatul zice domle eu comand piesele originale,matale zi la care service iti repari masina,la ala zic eu,da ,ok ,lucram cu ei,piesele vor veni direct la service,o sa va sune ei.Peste 3 zile telefon de la service,domle au venit piesele ,dati codul vopselei ca bagam bara la vopsit.A doua zi eram cu masina la ei,intr-o ora totul era schimbat.La revedere

Acu 3 zile,gasesc iar masina lovita aripa fata.De data asta nu mai aveam cui multumi.Noroc ca primesc un telefon seara ,un vecin vazuse faza.Un logan van daduse cu spatele si virise cirligul(escamotat in bara spate)in aripa mea si putin in usa.Ma duc la politie, il contacteaza pe nenea,vine si el,ca de dimineata ma cauta,ca a dat cu spatele,ca a simtit ceva,barbi...Politistul zice:ori va intelegeti amiabil,ori fac pv etc.OK,a doua zi la CARPATICA ASIG impreuna.Vine un baiat la masini,poze,ruleta,puneti masinile in pozitia de impact(?!),intreb eu sintem dubiosi,domle am avut dosare respinse...Ok,sus la birou,constat amiabil,declaratii,eu daunele mele,celalalt n-avea nici o urma,cum nici o paguba ,zice baiatul,atunci cazul nu mai exista(?!),pina la urma scrie si el ceva,baiatul imi arata pe o hirtie de-a lor cred,avariate aripa si usa si imi da o autorizatie de reparatie si o hirtie in care scrie ca s-a constitui dasarul de dauna nr. si ca va fi supus unor investigatii ulterioare, zice ca ma suna in 7-10 zile, la revedere.Acuma stau curios sa vad ce va iesi, aripa m-ar costa 4-500 ron +vopsit montat,demontat dar omu mi-a zis ca la ei nu se prea inlocuiesc piese.Ma consolez cu ideea ca n-am o paguba majora,ce era daca erau implicate piese mai scumpe.Pina acuma am invatat doua lucruri:dai de unul asigurat la o firma dubioasa,fa proces verbal la politie,sa ai ceva solid in mina ,unde eventual vinovatul isi recunoaste culpa.Daca firma de asig te trucheaza,dai in judecata vinovatul(cu complicatiile de rigoare),practic tu n-ai nimic de-a face cu firma la care s-a asigurat el,e problema lor daca nu-i acopera raspunderea civila.

Mai vorbim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu este ca dupa orice accident, care depaseste mai mult decat ai in buzunar in acel moment, sa mergeti la politie si cu orice consecinte sa aveti de acolo dovezi si procese verbale. Bineinteles ca si politia o sa te trateze aiurea ptr ca scopul "intelegerii amiabile" a fost sa scape ei de munca si sa te arunce in bratele "hazardului". O sa spuneti ca intelegerea amiabiabila exista in alte tari civilizate dar am sa va raspund ca aici nu e o tara civilizata.Singurul dezavantaj este ca vinovatul va lua o amenda dar nu ai ce sa faci. Tratati totul ca si cum in fata voastra sunt niste mincinosi care isi vor schimba declaratiile dupa ce socul accidentului va trece si vor aparea sfaturile "binevoitorilor".

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina acuma am invatat doua lucruri:dai de unul asigurat la o firma dubioasa,fa proces verbal la politie,sa ai ceva solid in mina ,unde eventual vinovatul isi recunoaste culpa.Daca firma de asig te trucheaza,dai in judecata vinovatul(cu complicatiile de rigoare),practic tu n-ai nimic de-a face cu firma la care s-a asigurat el,e problema lor daca nu-i acopera raspunderea civila.

Mai vorbim

Să ştii că eu aşa am făcut după ce m-a lovit unul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a zis nimeni ca daca ai PV de la politie nu vei avea pb... am coleg la care se schimba concluziile de la medicina legala iar cu niste avocati buni un accident din vina celulalt se pierde usor usor...Sper sa nu iasa el vinovat in final. Nu cred ca mai este nimic de spus cu privire la niste asiguratori care au iesit pe piata pentru profit.

Iar chestia cu casco e o alta discutie cu siguranta asemanatoare cu aceasta. La orice asigurator sunt doar putine situatii in care ei platesc mai mult decat ai cotizat tu. Cine sustine asta sustine ca de fapt firma de asigurare nu are profit insa romanul doar se crede destept insa el nu stie sa calculeze nimic.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal nu cred in justitia din tara asta.Mecanismul cu datul in judecata al vinovatului ,mergind pe ideea ca totusi justitia isi face treaba ,are 2 efecte colaterale:1.Da de gindit celor care zic ca mi se rupe la ce asigurator imi fac rca-ul,ca nu eu beneficiez de el si 2.Poate determina o schimbare de atitudine al asiguratorului care refuza/eschiveaza plata daunelor.

Pe de alta parte trebuie sa acceptam ca service-urile au tendinta de a umfla nota de plata,in ideea ca plateste asigurarea si de asemenea s-a umplut lumea de baieti destepti care fraudeaza aasigurarile in complicitate cu service-urile.Asa se imparte lumea in smecheri si fraieri.

Deci revenind la scenariul ipotetic:Asiguratorul vinovatului refuza plata daunei pe motiv de nepotrivire etc. Deschizi plingere penala impotriva vinovatului sa-ti repare masina,el va zice sa ti-o faca rca-ul,si are dreptate,tu continui demersul juridic cu tot ce presupune el (avocat,expert,martor)si in paralel daca-ti permiti iti repari masina,ai o factura la mina.La proces vinovatul(care si-a recunoscut culpa de la inceput)va invoca asigurarea rca,asiguratorul ar trebui sa fie parte la proces si sa justifice refuzul reparatiei,total sau partial.In mod normal n-ai cum sa pierzi si decizia logica ar fi ca asiguratorul sa plateasca dauna,prin sentinta judecatoreasca.

Repet,e un scenariu ipotetic.Cineva care a trecut prin asa ceva sau un cunoscator in drept ne-ar putea lamuri.In mod cert trebuie sa fie un algoritm logic si functional,care merita sa fie public,pentru ca oricine aflat in situatii similare sa poata apela la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt sigur sentinte in acest sens, deoarece tu daca ai rca si firma asta despagubeste pe cel lovit e tine, tot ce depaseste plafonul il suporti tot tu, chiar daca ai avut RCA. asta trebuie sa intelegem cu totii, mai ales cei care zic ca nu le pasa ca au RCA. :) ai gresit platesti, RCA are si el roul lui, insa nu acopera mereu nota totala de plata. stiu caz concret in care soferul vinovat desi avea asigurare RCA pentru ca dauna a depasit contravaloarea maxima a acestei polite primeste acasa notificari premergatoare litigiului de la firma unde a avut el RCA pe motiv ca trebuie sa puna diferenta. cu exceptia cazului in care este insolvabil si nu are nici un venit pana la urma tot plateste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect,de aia cind iti faci rca nu-ti da nimeni un contract -tip in care sa fie stipulate toate cazurile.Din auzite,la accidentele cu victime ,e cam regula sa dai in judecata firma de asigurari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salut baieti,

Haideti sa va zic una tare tare,da tare de tot.Deci va aduceti aminte cand v-am zis ca prima oara mi s-a respins dosaru.Atunci am primit doua foi,prin care scria ca mi s-a respins dosaru din cauza ca bara mea fata este mai sus decat bara lui spate.Toate bune si frumoase,am facut cerere de reanalizare dosar,cu tot cu motivatiile mele si am asteptat sa imi vina raspunsul de la dosar.Mai oameni buni,mi-a venit FIX aceeiasi raspuns,insa 100% la fel,nu difera nimic,decat data fiind schimbata la a2a decizie de respingere :lol: .Este no comment,chiar ca strigator la cer,asa ca am renuntat total sa ma duc si la CSA.

Un gunoi de asigurare...barem schimbau si ei raspunsurile,sa nu fie la fel :blink:.

:offtopic: mi-am reparat singurel aripa,am traso frumos cat am putut,tabla si i-am pus niste chit,a iesit binisor...decat sa ma duc in service sa ma trezesc si cu alte piese lipsa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!