Jump to content

Carpatica SA


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

firestorm1312

Asa cu am mai spus, facetiva asigurare la un broker de asigurare care are in oferta si reprezentare juridica, gratuita pt client si atunci esti absolvit de orice griji.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am auzit de reprezentare juridica gratuita din partea unui broker, ci doar de consiliere de specialitate gratuita pe marginea solutionarii unei daune, ceea ce este in mod evident altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diesel, ai auzit bine :D. Firestorm - ceea ce ti s-a propis este consultanta gratuita, nu asistenta juridica gratuita! Este o diferenta mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
carceacristian

Salut baieti,

Din pacate am avut si eu o neplacere,cu un "destept" care m-a lovit si avea asigurare la Carpatica.Bineinteles ca el a fost vinovat.Problema e alta:de la accident aripa fata stanga este cam stramba si NU vor sa mi-o schimbe,pe motiv ca se indreapta.Eu sunt de acord ca bara doar sa o vopseasca(nu are nimic),insa aripa nu avea pic de chit pe ea si atunci de ce sa mi-o repare/indrepte?

Exista vreo lege in sensul asta,care sa ma protejeze si pe mine?Legal cand se schimba un reper?

Ce pot face legal?

Multumesc...

post-9811-0-82430300-1308372523_thumb.jp

post-9811-0-98106300-1308372527_thumb.jp

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai ce sa faci...Daca te lovea similar intr-o portiera, aceea probabil se schimba (e complicat de indreptat o portiera) dar o aripa se indreapta usor. In cel mai bun caz, ai putea sa soliciti inlocuirea cu o aripa SH de Leon daca ai gasi asa ceva la un pret bun.

Oricum, avand in vedere ca e Carpatica eu zic sa te multumesti si cu faptul ca primesti indreptat plus vopsit, puteau sa-ti zica -cum le-au zis la altii- ca evenimentul nu a avut loc...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca aripa aia se face sa arate ca inainte fara foarte mult chit. Am mai scris, nu se mai repara elementele de caroserie asa cum se reparau acum ceva ani, cu ciocanul ca sa se indrepte cat de cat si apoi chit, sunt solutii mult mai moderne. La fel se face si o portiera. Ca si Diesel, si eu iti recomand sa accepti ce ti-au propus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se indreapta tabla fara ciocan? Am auzit ca au niste ventuze cu care trag tabla? Acuma sa nu gasim nod in papura la asiguratori. Chiar sa pretindem inlocuire pentru orice accident minor? Si chiturile noi rezista pe veci, nu sar si crapa ca cele vechi. Aripa aia are 10 ani vechime, in nici un caz nu-ti da una noua, cum zicea cineva mai sus, eventual una SH. Eu odata am fost lovit din spate si la fosta masina a fost indoita capota portbagaj. Ca nu cumva sa zica ca se poate repara, i-am mai tras cateva ciocane sa mi-o schimbe. Ce credeti? Au reparat-o asa cum era si culmea a iesit perfect.( asirom)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ventuzele se folosesc doar la indoiturile minore, care nu au avut ca rezultat si distrugerea stratului de vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salutare baieti,

Inseamna ca o sa trebuiasca sa ma multumesc cu indreptatu.Corect mi se parea sa fie schimbata complet,tot cu una originala si SH poftim.Ce ar fi ca toti dobitocii care te lovesc,in urma lor sa se arunce cu chit pe repere.Asta e viata,deci pana la urma legal nu pot sa le fac nimic,fara sa ii dau in judecata...

Va multumesc frumos baieti...

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as accepta inlocuirea. Ci repararea de catre un meserias bun...nu este indoidata foarte tare si se poate aduce la forma initiala fara mari probleme...

Aripa ta reparata mai tine inca 10 ani, daca iei una noua (pe original canci...facuta pe la chinezi) in 2-3 ani ai rugina pe ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aripa ta reparata mai tine inca 10 ani, daca iei una noua (pe original canci...facuta pe la chinezi) in 2-3 ani ai rugina pe ea... asta daca nu cumva nu se potriveste de la inceput cu aripa si bara.

carceacristian, iti recomand sa stai pe capul celor care o sa-ti faca reparatia sa iasa ok. Asta e tot ce poti face. Iti urez succes, deja ai castigat daca au acceptat fara scandal sa-ti repari masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salutare baieti,

Multumesc frumos baieti,asta am sa si fac,o sa ma duc sa dau niste atentii la tinichigiu si la vopsitor,ca mai mult nu am ce sa fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salutare baieti,

Care zicea ca sa fiu bucuros ca mi-o repara?parca ati avut gura aurita.Treaba sta in felul urmator:

Cand am fost la Carpatica Asig.,prima data mi s-au facut mie poze apoi vinovatul a fost sunat si chemat,la rugamintea agentului de la Carpatica Asig,sa ii se faca niste poze.Vinovatul nu a putut/vrut sa vina(asta nu stiu pentru ca agentul a vb cu el la tel.),si agentul de la Carpatica Asig. m-a rugat sa ii fac eu personal niste poze cu telefonul.Am fost si i-am facut poze la dacia vinovatului si i le-am adus asiguratorului.El a spus ca sunt foarte bune,desi telefonul meu are decat 2mpx si mi-a mai spus sa astept pana cand o sa primesc un mesaj de la Carpatica Asig Sibiu.

Agentul de la Carpatica Asig. mi-a spus sa astept mesaj cu confirmarea de la Sibiu,si apoi sa il sun sa ne intalnim la Sediu.

Nu am precizat pana acum,insa o fac acum:agentul a fost coleg cu varmiu de scoala generala,si am zis hai ca se rezolva,cel putin asa AM CREZUT.Am zis ca na...o mica cunostiinta si e ok,zic macar se indreapta,decat sa raman cu ea nefacuta.Pur si simplu ma culcasem pe o ureche,stateam linstit.

Ieri primesc mesaj,de la Carpatica Asig. Sibiu,ca sa merg la sediu unde am inregistrat dauna.Zis si facut,il sun pe agentul de la Carpatica Asig. Constanta,care incepe sa ma "distreze":

agent carpatica asig cta:dosarul a fost respins:

eu:de ce?

agent:pai ca nu ai facut calumea pozele

eu:pai cum ca mi-ai zis ca au fost calumea

agent:pai uite ce e,vi si discuti cu seful meu maine,adica pe 24-06-2011,

eu:pai spune-mi EXACT de ce a fost respins dosarul meu?

agent:pai nu ca ....pozele au fost devina

agent:imi cer scuze....imi pare rau.

eu:bine ok mersi...

Tot o dadea la coteala,pana la coada m-am sfatuit cu maicamea(care a lucrat o viata cu legiile),insa nu e avocat.Am hotarat sa mergem impreuna la sediu Carpatica Asig. Constanta.Inainte sa plec l-am sunat iar pe agent,care numai raspundea.Atunci am zis ca e ceva la mijloc nasol.Merg acolo,si vorbesc direct cu directorul:

eu:de ce nu mi se aproba?

directorul:pai noi trebuie sa vedem in ce conditii s-a intamplat

eu:pai zic domnul politist l-a scos pe domnul cu dacia vinovat,acum ce facem,sunteti specializat in cercetari?

el:pai au intrat si politisti la inchisoare

eu:pai daca a fost in post atunci inseamna ca a fost un om corect,pana la momentul in care mi-a facut domnul polistist "cercetarea"

el:trebuie sa vina vinovatul sa dea o declaratie

eu:zic declaratiile le-am dat la politie,aici nu e sediu in care EU sa dau declaratii,chiar am dat si la carpatica,nu cred ca mai eu nevoie de 100

el:sa vina domnu vinovat cu dacia

eu:da am sa il chem.

In clipa aia,am pus mana pe telefon,a venit bietu omu cu dacia,si am inceput ca la usa cortului sa facem reconstituiri.Sa vedeti ce frumos,mai ca le-am zis sa mai intram odata, unu in altu...in fine circu de pe pamant.La ce concluzie au ajuns ei?ca bara ca bara,insa aripa era lovita dinaintea accidentului.Bineinteles la discutiile astea a participat si maicamea,si le-a cerut numarul celui care a inspectat dauna la Carpatica Asig. SIBIU,si a inceput sa faca ca toti dracii.Practic aripa am lovit-o eu(cica),insa bara nu.Probabil pentru faptul ca sunt student deaia si-au batut joc de mine.Aaa...si tot imi repetau sa ii dau in judecata.Le-am si zis zic pentru o dauna de 8-10mil,nu o sa va dea nimeni in judecata insa spuneti asta la misto sa scapati de mine,o spuneti la vrajeala.Pana la coada,am sa merg la CSA,am sa fac plangere,insa o sa o repar singur,am sa scot aripa si o sa indrept tot singur, si am sa ma duc sa o vopsesc la cineva care are cuptor.Astazi ma gandeam cu groaza,cum o sa umble niste frizeri de mecanici si o sa mi-o repare aiurea.Numai am incredere in service-uri(cutia si motorul le-am facut singur,masina asta are o dauna totala la activ,a fost,este si va fi o parte din sufletul meu),are un trecut furtunos,unii colegi stiu prin ce a trecut,ce a avut,dar tot mi-e draga.A mai ramas:

-capota fata,capota spate portabagaj,usa fata stanga si punte fata.In rest s-a umblat la tot la masina asta si nu exagerez,insa tot mi-e draga.

Va salut colegi,si nu in ultima rand va multumesc si ma scuzati de offtopic insa aici mai imi vars si eu ofurile. :rolleyes:

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am si vazut prin trafic unu cu un logan care avea un mic banner lipit pe luneta

"am RCA la carpatica" :))

ceva de genul "ai mare grija si nu ma presa, ca e jale daca intri in mine" :))

rasu plansu, dar mie asta imi este cea mai mare teama cu masinile astea, sa nu dea unu peste mine cu carpatica sau euroins ca am de scos bani multi din buzunar, mai ales ca nu mai am casco la nici una din masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Ce sa mai zic....mai erau de povestit,insa nici eu nu le tin minte pe de rost.Domnnul director de la Carpatica Asig. Costanta(daca pot sa ii zic domn),ma pusese sa pun aripa stanga,in bara omului cu dacia,si i-a zis daca vrea sa mai intru odata,sa vada exact cum se infunda aripa.Tot il ziceam ca suntem la locul crimei,trebuie sa facem reconstituire.Pana una alta,de ce mama dracu sa scot eu ca student din buzunar 250ron,cat costa o aripa SH originala+ 3-400ron,cat costa o vospire per reper,si manopera ca desfac si refac ca bou aia nu o mai pun,cand stiu ca nu e vina mea?Asta-i o intrebare de 20 de milioane plus tva :rolleyes: .Ce dracu sa mai fac si eu,haz de necaz,chiar ca nici numai stii daca sa plangi sau sa razi :lol: .Cred ca am sa lipesc si eu pe masina"Nu va faceti asigurare la Carpatica,nu despagubeste",cred ca asta am sa fac.Vorba unui coleg ca suntem noi prosti ca luam asigurari de la ei.

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o cerere de reanalizare a dosarului, faceti din nou pozele cu masinile apropiate exact in punctul in care s-au atins. Si asteapta raspunsul de la Sibiu.

Am avut si eu un "accident" , vinovat aparent eu, asigurarea facuta la Carpatica , (nu de mine) Cel vinovat a primit respingere de 2 ori la dosar, si m a sunat sa mergem la sediu central in apropiere de Unirii , sa facem iar poze, dar acolo dupa cateva schimburi de replici cu inspectorii , a recunoscut ca masina era lovita dinaintea "accidentului".

Se pare ca eu l am observat in ultima clipa si am pus frana, cand m am dat jos am prespus ca loviturile erau de la mine si el a sperat sa si repare masina pe neatentia mea.

Alt accident , de data asta nu eu vinovat, dar vinovatul asigurare la carpatica. Eram in depasire,iar el a incercat sa depaseasca , a intrat peste mine, Aripa fata , bara zgariata, janta avariata, portiera fata, far zgariat rau si deplasat, toate dreapta, masina Mercedes C, 2008, mi au facut deviz din ala de plata de 18 milioane, =)) si m au sunat sa mi spuna ca dosarul a fost respins de la Sibiu. Niste cretini, nu ar trebui sa le mai dea voie sa faca asigurari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil a fost respins dosarul ca bara Daciei nu este la inaltimea infundarii aripei. Poate este mai sus sau mai jos, dar asta nu inseamna mare lucru. Cand franezi botul se apleaca si la reconstituire nu este aplecat, ca stai pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Neata baieti,

Dorian,se poate face cerere de reanalizare?Ca sa stiu sigur ce le spun la astia.Oricum astazi ma duc sa iau dosaru de respingere de la Carpatica .Asig Constanta si de acolo vreau sa merg cu el la CSA in alte zile(asta cand imi mai eliberez nervii).Cu 18mil nici o dacie nu faci,dilimandrosi...ce sa mai...

Ebi,tocmai c-am asa a fost,insa nu am apucat sa pun frana.Ei sustin ca bara daciei este mai jos decat infundatura la aripa.Spuneau bara ca bara dar aripa?

Stiti ce ma gandeam baieti?

Si asa ma pricep cat de cat la desfacut montat si alte nebunii.Ma gandeam sa dau bara jos,si sa ma duc cu ea in sediu sa le-o las pe masa si sa le spun:aripa nu se reface...am inteles,insa am venit cu bara sa mi-o vopsiti ca s-a zgariat :lol: .Asta numai de al dracu,insa stau si ma gandesc sa nu raman fara bara,sau cine stie unde o vopsesc ca dupa 2luni sa se cojeasca.Culmea prostiei.... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca rezolvi ceva cu Carpatica fa-o din acte si nu cu nervi. Cand ai nervi de multe ori gresesti iar ei au experienta la furat oamenii ca pe asta se bazeaza afacerea lor. Singura cale cu astia este sa faci legal treaba mai bine ca ei. Fiind un prag limita in jur de 8-10 mil, pentru ca reparatia costa mai putin decat spun ei intotdeauna, se bazeaza pe faptul ca nu ii vei da in judecata. Daca vrei sa te hartuiesti cu ei, si ai dreptate aici macar pentru stima de sine, poate iti repari masina in alta parte si le ceri daune in instanta.

Nu stiu daca e un sfat bun dar cu firmele astea e greu sa joci altfel decat legal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie sa iei dosarul sa te duci la CSA, pt reclamatie, trebuie sa intri pe site ul lor, si sa le trimiti o cerere, in care sa specifici numarul dosarului de dauna.

Cerere de reanalizare a dosarului se poate face , recomand sa l chemi si pe soferul de dacie, si sa faceti alte poze, si sa scrieti amandoi alte declaratii mai detaliate asupra accidentului. Stai pe capu' lor, in cele din urma vor ceda. Spunele ca vrei sa stai de vorba cu inspectorul de daune / fraude . Cel care ti a facut tie dosarul este un amarat, pe care isi descarca lumea nervii, pus la inaintare.

Ei spun ca dosarul a fost respins de la Sibiu ca sa scape de tine, dar de cele mai multe ori este respins de acest "inspector de daune".

Numai necazuri ai avut :(

Modificat de DorianR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dosarele nu se resping de inspectorul de daune. El deschide dosare la cerere, nu refuza nimic. Dosarele merg apoi la compartimentul antifrauda (cel putin la Carpatica asa este) unde cel putin 2 oameni se sfatuiesc, studiaza chiar cateva ore fiecare dosar din perspectiva ca este o incercare de frauda. Se cauta orice nepotrivire in declaratii, sau alt motiv de respingere. Si daca se dovedeste ca nu este frauda, ei tot au de castigat ca in 3 luni de tergiversari au folosit banii. Biroul antifrauda este in orasele mari, nu numai la Sibiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salutare,

Ebi,ai foarte mare dreptate in ceea ce zici.Am aflat si eu ca mersurile astea sunt.Ieri am fost sa iau decizia si ma tot intreba agentul de la Carpatica Asig.,daca am sa fac plangere la CSA.Bineinteles ca i-am zis ca "normal ca o sa fac",pentru ca nu mi se pare corect sa platesc eu din buzunar,cand nu e vina mea.Parea cam speriat cand a auzit de plangere de CSA,parca prea ma intreba asa cu strangere de inima,sau sa mi se fi parut mie?.

Am un amic care lucreaza la un service si mi-a spus ca imi zice el exact ce trebuie sa fac pt a ma despagubi Carpatica Asig.,in orice caz eu am sa va tin la curent.

Dorian,asta-i viata...mergem inainte...si volkswagenu tre sa mearga :rolleyes:

Numai bine baieti si multumesc frumos

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt total de acord cu tine Ebi,

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei mai mari hoti se gasesc in cadrul firmei Carpatica, de fapt tot ce are legatura cu dl Carabulea (cam toate de prin SB)este o mare HOTIE.Oricum, masina firmei a fost asigurata la ei si in urma unui mic incident pe care l-am avut cu un domn iarna trecuta ei au decis sa respinga dosarul pe acelasi motiv cum il fac intotdeauna (ca accidentul nu s-a produs in conditiile respective).Asadar, s-au zgarcit si la o usa indoita si asa s-au ales cu inca un proces la care am participat la fiecare convocare in fata judecatorului pentru a-i asigura sprijinul total celui pagubit si de a grabi procesul.Orice ar fi nu va reperati masinile ca pierdeti din start procesul si nu numai.Drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar sa luam si partea financiara, de ce sa fac eu RCA de 800 lei la bcr sau alta firma care se respecta, cand pot face la carpatica pe 250 lei

banul e ban, si in ziua de azi orice roman se uita la buzunar

anul asta am avut la Astra, dar deja o colega si-a facut rca la carpatica cu 220 lei pentru motor 1.4, si cred ca si eu ma voi duce la ei luna viitoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!