Jump to content

Carpatica SA


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Am primit un PM de la bv66wuw http://vwforum.ro/index.php?showuser=39610 Deschid eu un topic pentru el.

Buna ziua,sunt un conducator auto in minunata noastra tara,am avut un eveniment neplacut in trafic iar cel ce m-a accidentat era asigurat la Sc.Carpatica Asig SA.am avut numai probleme cu ei,chiar am cercetat un pic pe net nu as fi chiar singurul ce trece prin aceasta situatie,as dorii daca se poate sa ma ajutati sa promovez petitia impotriva societatii de “hoti“ Carpatica SA.Sunt sigur ca printr-e user-ii Dvs se regasesc foarte multi pagubiti de catre aceasta societate ,stiu ca este un “razboi“greu dar poate ca a venit timpul ca sa ne civilizam si noi ca natiune si sa nu mai traim dupa sistemul comunist.Va rog prin intermediul acestui e-mail sa ma ajutati sa promovez aceasta petitie cat mai amplu.

Va rog click pe link pentru a avea o idee mai buna despre ceea ce vb.

semneaza petitia aici:

http://www.petitieonline.ro/petitie-p04815049.html

aici mai multe link-uri cu alti pagubiti culese de pe net:

http://www.podulminciunilor.ro/2009/04/24/...1/#comment-9591

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7Cdi...atica-Asig.html

Merita o asa companie sa ne manance banii, timpul si nervii?!

Oare noi cetatenii de rand, platitori de taxe si impozite meritam doar atat? Cati sunt in situatia mea? Ce demersuri putem face pentru ca drepturile noastre sa fie respectate de catre aceasta societate numita SC Carpatica Asig SA???

Iata cateva motive:

* NU va baga nimeni in seama daca aveti o dauna auto.

* Constatarea daunei NU se face pe loc, ci doar dupa cateva saptamani dupa ce dosarul este trimis la Sibiu sa fie aprobat, insa de obicei se pierde pe drum.

* Sute de masini asteapta in service ca facturile de reparatii sa fie platite in timp ce proprietarii merg pe jos.

* NU va raspunde nimeni la sesizarile sau contestatiile dvs.

* NU va aproba nimeni devizul de plata real al daunei, ci doar dupa aproximatia lor de obicei la 50% din valoarea reala.

* NU lucreaza cu reprezentantele auto, ci doar cu service-uri mici private, chiar daca masina este in garantie sau chiar noua.

* Au primit zeci de somatii de la CSA, OPC si alte foruri superioare, fiind chiar suspendata 30 de zile pe motiv de abuzuri.

* Recomanda service-urilor reparatia cu piese Second-Hand

Articole pe aceasta tema:

* http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...-reclamatiilor/

* http://www.bzi.ro/Client-tepuit-de-Carpati...ri--A25593.html

* http://www.glasulmaramuresului.ro/view_art..._Carpatica_Asig

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut un incident cu cineva cu rca la ei. Din pacate nu aveam casco atunci si a trebuit sa ma duc la ei. Dupa o discutie aprinsa la telefon in care mi-au comunicat ca daca masina e deplasabila pot sa astept 1 saptamana pentru constatare, am facut apel la CSA si mi s-a spus totusi sa ma duc la ei. Am ajuns la ei unde o tineau pe a lor(adresa a trebuit sa o obtin cu forta ca nu vroiau sa o divulge), am sunat iar la CSA si dintr-o data s-a facut o fereastra. Dupa constatare toate bune si frumoase doar ca inspectorul avea ceva dubii si cu toate ca politia stabilise vinovatul am fost nevoit sa ii aduc poze cu cealalta masina(doar ei stiu de ce).

Dupa o luna de la constatare serviceul unde deschisesem dosarul nu primise acordul de plata asa ca m-am dus iar peste ei pt ca la telefon imi spuneau ca directorul avea apendicita etc etc. Dupa inca un mic scandal au platit si s-a rezolvat.

Intamplarea m-a convins sa imi fac iar casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cei mai neseriosi dintre asiguratori

am consiliat un justitiabil care a avut un accident cu un renault, iar cel vinovat avea RCA la astia

dupa 2 luni de stat in service masina si drumuri indelungi si reclamatii la CSA pagubitul tot nu s-a rezolvat

am intrebat daca nu are cumva casco pe ea,

spre fericire avea la ASIROM, si omu si-a reparat masina urmand sa se faca regularizarile intre firmele de asigurare

asa cum se spune mai sus, in speta data din valoarea devizului de 18500 asiguratorul in batjocura a spus ca nu poate deconta mai mult de 1850, adica 10%

semnez si eu

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

personal,am rca la ei.in acelasi timp am casco in alta parte.sincer,la cat platesc la casco,am ales un rca ieftin,mai ales ca ma simt furat din start pt ca trebuie sa platesc obligatoriu rca cand am casco.e cam ca treaba aia cu abonamentul radio-tv,ai nu ai,platesti.insa nu cred ca ei recomanda piese sh,ce dumnezeu.iar daca ar fi asa,autoritatile dintr-o tara europeana cum ne socotim,trebuiau sa inchida de mult asa ceva.CSA ce treaba au?brgds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este singurul care recomanda piese sh, sunt si alte firme (experienta proprie masina VAG, dar nu m-am lasat si am "pus " originale :icon_thumright: )...nu le fac reclama. RUSINE. Am semnat si eu petitia :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CSA ce treaba au?brgds.

LEGE Nr. 32 din 3 aprilie 2000

privind activitatea de asigurare şi supravegherea asigurărilor(cu modificarile si completarile ulterioare)

CAP. 2

Comisia de Supraveghere a Asigurărilor

ART. 4

(1) Punerea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragut colegut,cam stiam ce face CSA,ca nu era club de fotbal sau liniile aeriene cehesti.oricum,multumesc pt improspatare.ideea era ca CSA sa isi faca treaba de la sine,nu impinsa si sesizata de noi.altfel este doar un alt lucru nefolositor.brgds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am RCA la carpatica... si sincer nu ca nu imi pasa de cei din jur.. dar avand in vedere ca la Asirom si Astra RCA-ul in august 2009 era 700 ron

iar la carpatica era 320 ron...

oare voi cum ati fi procedat ? ati fi facut rca scump ca sa aveti grija de cei pe care ii loviti ?

asta e, acum da doamne sa nu dea unul peste mine cu RCA la carpatica :icon_thumright:

de aceea stau cu ochii cat cepele prin trafic, si evit orice eroisme la volan

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre Carpatica va puteti face o idee si din ceea ce spun baietii din service.

Referitor la csa pot spune doar atat:"Moscova nu crede in lacrimi"(cel mai sigur e un avocat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carpatica este cea mai neserioasa firma de asigurari.eu am facut mereu rca la generali si asta din bun simt chiar daca sunaa cliseu.nu mi se pare normal ca daca eu lovesc pe cineva din vina mea sa sufere si sa merg pe ideea ca daca l-am lovit sa se spele pe cap ca eu mi-am facut datoria si i-am dat rca-ul.este o chestie de bun simt sa nu-i fac altuia ce nici mie nu mi-ar placea sa imi faca altul.este exact principiul romanesc"dupa mine potopul", dar daca spune asa si cel care te loveste????uite unde se ajunge si cati se chinuie cu petitii si raman fara masina.sunt curios cei care aveti rca la carpatica si mergeti atenti sa nu dea vreunul in voi,ce faceti daca sunteti loviti de unul cu rca la ei?presupun ca un scandal monstru si va plangeti aici nu? decat sa va faceti rca in dorul lelii cat sa fiti in legalitate,nu mai bine va ganditi si cei din jur?niciunul de aici nu suntem soferi perfecti si putem oricand sa facem o greseala.de ce sa nu ne facem viata mai usoara?

l.e.- e la mintea cocosului ca o asemenea diferenta de pret intre rca la asirom si rca la carpatica automat atrage niste semne de intrebare.clar nu va pasa de cei din jur.vrem sa ne civilizam dar numai din vorbe, ca in rest, acelasi principiu de "ma doare-n ...."ne guverneaza.

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa magarii astia de la Carpatica am stat 5 luni ca sa plateasca reparatia la service. Corect ce s-a spus mai sus: iti impun service-uri mici, iti aduc dosarul cu devizul calculat de ei si nu tin cont de cel din service, suma aprobata de ei e undeva la jumatate fata de valoarea reparatiei, aduc piese second ori aftermarket etc. Sper sa nu aveti contact cu ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carpatica este cea mai neserioasa firma de asigurari.eu am facut mereu rca la generali si asta din bun simt chiar daca sunaa cliseu.nu mi se pare normal ca daca eu lovesc pe cineva din vina mea sa sufere si sa merg pe ideea ca daca l-am lovit sa se spele pe cap ca eu mi-am facut datoria si i-am dat rca-ul.este o chestie de bun simt sa nu-i fac altuia ce nici mie nu mi-ar placea sa imi faca altul.este exact principiul romanesc"dupa mine potopul", dar daca spune asa si cel care te loveste????

Din cate stiu eu daca lovesti pe unu iar el din diferite motive (Carpatica nu vrea sa ii plateasca paguba)nu isi face masina pe asigurarea ta,atunci te va da in judecata pt prejudiciul produs iar tu la randul tau va trebui sa dai Carpatica in judecata pt ca nu si-a respectat intelegerea.Si uite asa o sa fii prins in 2 procese doar pt ca ai ales(a fost ieftina) asigurare la niste nesimtiti.

Modificat de mejdelicious
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kelu si ar fi frumos ca raurile sa fie de lapte, si painea sa creasca in copaci..

dar uite ca nu e asa, viata e grea, si trebuie sa stii ce alegeri sa faci.

evident ca e de bun simt sa iti faci RCA la o firma respectabila ca sa nu "incurci" pe cel pe care il avariezi.

dar raspunde la intrebare, ai fi preferat sa platesti 700 ron la asirom sau 320 ron la carpatica ??? (in aceasta postura am fost pus eu anul trecut in vara)

si sa o luam si pe cealalta parte, tu iti faci RCA ca sa nu incurci pe altu, dar da altu peste tine cu RCA la carpatica..

si atunci ce faci ? mai existe dreptate ? el iti paseaza rca-ul si pleaca, iar tu ramai cu problema.

asta e viata, eu unul recunosc ca mi-am luat RCA la carpatica pentru ca era cel mai ieftin, si la ce sa mai dau atatia bani numai ca sa il impresionez pe unu intr-o zi... "da domle, mi-a busit masina, dar macar si-a facut rca la o firma serioasa"

soferia nu e usoara, si nici nu se merge pe principiul "e datoria celorlati sa respecte regulile de circulatie, pentru ca eu le respect"

e datoria ta sa ai grija la orice idiot si-a luat permisul cu 100 euro

mejdelicious pai ori isi face masina pe RCA-ul tau, ori pe banii lui.. nu exista cale de mijloc.. pai asa si-ar face toti masinile numai la reprezentante, numai cu piese originale si apoi te-ar da in judecata sa iti ceara mii de euro...

eu daca te busesc, chemi politia sau o rezolvam amiabil cu acel formular... si ori imi iei RCA-ul, ori dam la pace si iti dau banii de reparatie (ca sa evit amenzi si puncte de la politie) ori iti faci masina pe banii tai, pe ce motiv ma dai pe mine in judecata ? ca am ales carpatica ? e un asigurator ce are licenta de la CSA, deci nu este ilegal.. ma poti da in judecata daca nu am niciun rca, si atunci imi poti cere si pielea pe bat :))

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

respect pe toata lumea in jurul meu,dar am impresia ca deja se striga si se arata cu degetul...la astia cu rca la carpatica.apoi unii zic,domne io m-am gandit la toata intersectia...am facut la aia,ne repara pe toti.ma repet,atata timp cat am casco,de ce sunt obligat sa platesc rca?brgds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deoarece Casco se ocupa doar de masina TA....in schimb rca-ul ar trebui sa acopere daunele produse te tine celuilalt!

Am gasit pe alt forum un baiat care avea si el probleme cu Carpatica,dar care pana la urma a reusit sa le rezolve:

mi-a venit azi raspunsul de la Carpatica

mi-au acceptat reparatia la masina pentru un cuantum de 1200 RON

adica 12 milioane lei vechi

si mi-au bagat tot pe reparatie,nimic pe inlocuit

asta in ideea in care n-au acceptat sa bage proiectoarele,au zis ca e din alt incident,n-au acceptat ventilatorul de la ac,ca au zis ca instalatia de ac e la 15 cm de bara fata,nu avea cum sa fie lovita,dar se vede ca armatura s-a proptit in ventilatorul de ac care s-a proptit in radiatorul de ac

si chiorul care s-a uitat pe poze a vazut radiatorul de apa,ca ala de ac e un pic mai jos

plus multe altele

am vorbit cu avocata,ma duc sa iau hartia aia de la ei prin care spun oficial ca nu dau decat 12 mil si i-o duc avocatei si mai departe se descurca

ATENTIE!!!!

in cazul in care nu va convine ce bani sau ce solutii va dau asigurarile asta e procedura legala prin care obtineti 100% castig de cauza :

1.contactarea unui avocat

2.avocatul deschide actiunea in instanta

3.un expert in dinamica accidentelor vede masina si avariile,constata ce trebuie schimbat/reparat

4.procesul

5.hotararea judecatoreasca

In cazul meu,fiind vorba de un bmw ...masina o s-o duc la Bavaria in Bucuresti si de-acolo le prezint nota de plata astora de la Carpatica

mare atentie la punctul 3,e vital pentru castigarea unui proces cu asigurarile

O alta cale ar fi :

Iei banii care ti-i ofera sigurarile si diferenta ti-o recuperezi (pe cale amiabila sau prin hotarare judecatoreasca) de la cel care a produs paguba...respectiv soferul vinovat

O alta cale ar fi :

Faci o reclamatie on-line (pe sait la http://www.csa-isc.ro sau pe mail-ul lor) in care specifici numarul dosarului de daune si cuantumul despagubirii

eu cred ca o sa aleg calea cea mai lunga si mai amuzanta : proces-Bavaria-nota de plata

Modificat de mejdelicious
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care au RCA la Carpatica sau orice alt asigurator RCA care creaza probleme pagubitilor pe care asiguratii lor i-au facut in accidente auto , ar trebui sa stie ca NU ESTE OBLIGATORIU sa apelez la societatea de asigurare care a emis RCA - ul vinovatului!!Pot foarte elegant sa-l chem direct un instanta pe soferul vinovat de producerea accidentului si a pagubelor produse si sa-i cer plata despagubirilor inclusiv daune morale daune interes ,etc.Atunci sa vedem cam ce o sa zica persoana vinovata , mai ales ca va plati si cheltuielile de judecata.

Din punct de vedere strict juridic , eu ca si parte vatamata nu am treaba cu nici o societate de asigurare sau altcineva , decat cu cel vinovat de producerea pagubelor.Vinovatul trebuie sa faca cum stie ca sa plateasca dauna iar o posibilitate este de a apela la asigurarea lui RCA.Eu pot sa tin cont de ea iar daca societatea de asigurari face nazuri am chiar un motiv intemeiat sa-l chem pe soferul vinovat in instanta pentru recuperarea pagubei.Il pot chema chiar in situatia in care socitatea de asigurari nu plateste despagubirea integral si la timppentru a recupera diferenta.

Daca vinovatul nu are RCA ce faci?Il chemi in instanta nu?.........si nu-l lasi pana nu-ti recuperezi paguba....... e treaba vinovatului cum si de unde plateste.

Cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai ca nu am inteles prea bine, deci daca ma loveste cineva pe mine si RCA-ul e facut undeva unde nu-mi convine.. il dau in judecata pe individ ca a facut acolo rca-ul ?? si sa-mi dea el banii ? atunci de ce s-a mai inventat raspunderea civila obligatorie ?

ce motiv bagi la judecata ? ca asiguratorul e patat pe forumurile de net? :D

daca imi poate confirma cineva asta, sa o faca cat mai repede

ca ma duc pe strazi, franez brusc in fata unuia, si apoi il dau in judecata si ii cer bani de un A8 nou :)

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu il dai in judecata doar pt pagubele produse, nu pt banii de un A8 nou...si el la randul lui o sa dea in judecata firma la care are asigurare.

Nu stiu daca primul pas poate fi asta...adica sa il dai in judecata,dar daca intampini probleme in rezolvarea pagubelor pe asigurarea lui atunci sa fii sigur ca ai tot dreptul de al da in judecata si el la randul lui mai departe.Ce,daca unu are asigurare facuta la unu cu basca de pe strada si firma nu exista sau nu este solvabila,ce faci?Zici ca n-ai avut noroc si mergi mai departe,nu?

Modificat de mejdelicious
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum stiam ultima data,rca e rca iar in judecata dai pe cineva daca nu are rca.corect?brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care au RCA la Carpatica sau orice alt asigurator RCA care creaza probleme pagubitilor pe care asiguratii lor i-au facut in accidente auto , ar trebui sa stie ca NU ESTE OBLIGATORIU sa apelez la societatea de asigurare care a emis RCA - ul vinovatului!!Pot foarte elegant sa-l chem direct un instanta pe soferul vinovat de producerea accidentului si a pagubelor produse si sa-i cer plata despagubirilor inclusiv daune morale daune interes ,etc.Atunci sa vedem cam ce o sa zica persoana vinovata , mai ales ca va plati si cheltuielile de judecata.

Din punct de vedere strict juridic , eu ca si parte vatamata nu am treaba cu nici o societate de asigurare sau altcineva , decat cu cel vinovat de producerea pagubelor.Vinovatul trebuie sa faca cum stie ca sa plateasca dauna iar o posibilitate este de a apela la asigurarea lui RCA.Eu pot sa tin cont de ea iar daca societatea de asigurari face nazuri am chiar un motiv intemeiat sa-l chem pe soferul vinovat in instanta pentru recuperarea pagubei.Il pot chema chiar in situatia in care socitatea de asigurari nu plateste despagubirea integral si la timppentru a recupera diferenta.

Daca vinovatul nu are RCA ce faci?Il chemi in instanta nu?.........si nu-l lasi pana nu-ti recuperezi paguba....... e treaba vinovatului cum si de unde plateste.

Cele bune

si oare daca cel pe care il dai in judecata cheama in garantie societatea de asigurari unde are RCA ce se intampla?

aici e vorba si de intentie la savarsirea prejudiciului

daca paguba a fost produsa ca urmare a unui eveniment svarasit cu intentie atunci poti linistit sa speri ca vei recupera contravaloarea prejudiciului de la persoana vinovata fiindca asiguratoru nu va plati

dar daca evenimentul este urmare a unei fapte produse din culpa atunci sa fii sigur ca prost e ala care plateste paguba si are RCA

intradevar juridic stricto sensu legatura de cauzalitate este intre actiunea persoanei care produce paguba si persoana vatamata, dar teoria riscului e mare si lata

asa cum spunea colegul de mai sus, de aceea s-a inventat asigurarea, sa preia riscul nu?

nu trebuie sa gandim dupa principiul "dupa noi potopul"dar nici sa iti faci asigurare si sa ajungi sa platesti tu(cu exceptia unde ai savarsit fapta cu intentie)

toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce le place unora sa se bage in seama... nu am vazut asa ceva. Deci: Se da un accident cu pagube materiale, se ia RCA vinovatului si se da celui nevinovat. Si GATA .... Viseaza unii judecati, staboruri si mai ce ???? Pentru ce il dai in judecata ??? Pai sa ma dai pe mine in judecata ca am RCA la euroins si te-am lovit. Sa vedem ce o sa castigi in instanta ...Iti spun eu ... NIMIC ... Nu mai vorbiti daca nu aveti nimic interesant / plauzibil a spune .

Va pupa tata si :Driver: Safe

Modificat de radu sarbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica rca e rca? :Driver: RCA-ul este asigurarea celui vinovat, nu a ta. Vinovatul de accident e doar unul, si asta nu e asiguratorul lui! Vinovatul e principalul raspunzator de daune, ca asiguratorul lui nu plateste este problema lui si trebuie sa o rezolve. Il poti da in judecata oricand si ai mereu castig de cauza. Cand te duci la asigurator cu hotararea judecatoreasca in mana ai garantat banii in 15 zile. Bineinteles, pt asta trebuie sa iti platesti tu reparatiile . Mentalitatea asta cu decontarea directa, cu faptul ca daca esti nevinovat nu trebuie sa te implici cu bani este recenta si de aceea au luat-o razna asiguratorii. Inainte, cand toata lumea stia ca trebuie sa iti platesti tu dauna si recuperezi ulterior banii nu existau probleme asa multe cu asiguratorii.

Daca vinovatul nu are RCA te despagubeste FONDUL VICTIMELOR STRAZII si acestia il dau in judecata pe vinovat pentru a-si recupera prejudiciul. Fondul despagubeste mult mai rapid decat asiguratorii.

Decat sa te loveasca unul cu RCA la Carpatica sau la Euroins mai bine da peste tine unul fara asigurare!

Daca esti vinovat si te dau in judecata e posibil sa nu platesti nimic daca ti-ai indeplinit obligatiile contractuale fata de asiguratorul RCA. Ideea e ca eu castig o hotarare judecatoreasca ce imi va garanta recuperarea rapida a prejudiciilor!

Modificat de kosfunny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver:

cu parere de rau

dar nu e nici o mentalitate noua

e o chestie legala care rezulta din legile romanesti

iar despre rapiditatea recuperarii prejudiciului depinde de cat de bine iti sunt puse la punct actele

ma refer la exactitatea dispozitivului sentintei, respectarea termenelor, etc

fiindca ai si sanse sa umblii cu executoru judecatoresc dupa tine chiar si un an

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai copii,vad ca va incurcati in gramatica...cum adica rca e rca?adica daca am rca,nu te va asculta nimeni pe tine ca nu vrei tu sa iei rca-ul meu in considerare ca nu iti place tie firma,numele sau mai stiu eu ce.se poate ignora rca-ul meu daca tu demonstrezi in instanta ca eu am premeditat accidentul.adica cam ca treaba aia cum ca daca eu fac accident cu tine si eu sunt baut,asigurarea mea devine nula si eu iti platesc.sau nu.si te judeci cu mine...si poate sa dureze...in alta ordine de idei,nu prea este asa cum am vrea unii dintre noi,sa visam curti de judecata si galeti de bani de la un om care respecta legea si se asigura obligatoriu...de asta exista foruri superioare care sa controleze firmele de asigurari,si eventual sa le suspende activitatea definitiv.dar vedeti voi,dragii mosului,ca nici astia nu isi prea fac treaba,si uite asa ajungem noi sa ne dam cu parerile de gard...si uite tot asa va salut respectuos.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!