Jump to content

Carpatica SA


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Carpatica nu plateste nici o dauna. Doar promovand actiune in instanta va veti recupera banii, in cazul in care nu aveti CASCO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun.... revin cu informatii. Dupa o intalnire de aproximativ 1h cu un director de la Carpatica (sediul Buc.) am facut o adresa in care instiintam Sediul central de la Sibiu ca refuz cei 1400 RON, iar ca argumentare am depus si al doilea deviz de reparatie la dosar. Acum se pare ca dosarul se intoarce la Sibiu si se reexamineaza. Din pacate Capatica este o societatea privata in capitalism cu mari accente in comunism. Interesant este ca in tot sediul lor nu se gasesc decat cateva calculatoare... :D motiv pentru care toate informatiile referitoare la dosare se noteaza pe coli de hartie :( . Cred ca acesta e motivul pentru care dosarele nu sunt complete. Se lucreaza haotic si nu exista nici un pic de comunicare intre inspectori. E un haos total acolo... nimeni nu stie de unde sa ia un anumit dosar... sunt unii peste altii... isi cauta dosarul in maldarul de dosare al altui inspector. Nu am mai vazut asa ceva de mult timp... Mai revin si cu alte informatii pe parcursul .... "procesului"...

ce ai rezolvat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citind in citatul acela, va spun doar asa: domnilor, acea dezorganizare este una voita, sunt platiti ca sa lucreze incet si impotriva pagubitului, inca nu v-ati prins?

In legatura cu aceasta societate am vazut astazi ceva interesant si cat se poate de expresiv si de corect, ce sa mai, m-a uns pe suflet! Era un BMW seria 3 2003-2004 cu un sticker pe luneta pe care scria frumos: " Evitati Carpatica Asig-Nu Despagubeste!" sper ca am retinut corect textul. Insa, ideea este urmatoarea: daca domnii care vor sa scuteasca cateva zeci de lei isi incheie RCA la ei, de-aia apar situatii de genul asta! Daca nu si-ar mai face nimeni asigurari la ei, nu am mai avea de ce sa ajungem pe-acolo. Logic, nu? Sau e frumos cand loviti vreun pui de "jmecher" si va treziti cu o gramada de bronzati in fata usii ca sa dati bani pentru reparatia masinii ca nu vor astia sa despagubeasca? Sau atunci cand sunteti dati in judecata de cel pe care l-ati lovit, tot din acelasi motiv? Ma adresez doar celor care si-au incheiat RCA la Carpatica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cu tot stresul pe care l-am cumulat pe internet citind diferite cazuri in care se refuza/intarzie plata daunelor, ma pot considera fericit. Asta se datoreaza, probabil, faptului ca a fost intocmit proces verbal la Politia Rutiera (cineva ma atinsese in parcare si fugise, insa am avut martor). Nu a fost mare scofala de dauna : usa indoita superficial si oglinda rupta, insa la urma urmei mi-au decontat ~850 RON, ceea ce mi-a fost suficient.

Mult noroc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Eu nu ti-as dori vreodata sa ajungi" sa ai o dauna putin mai mare la charpatica, fie ea si pe casco sau cu ceva parte de tinichigerie la inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asteptam de mult sa scriu undeva de Carpatica Asigurari.

M-a lovit cineva cu RCA la ei.. din pacate..

Noroc ca am avut casco la alta firma..

Evitati Carpatica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citind in citatul acela, va spun doar asa: domnilor, acea dezorganizare este una voita, sunt platiti ca sa lucreze incet si impotriva pagubitului, inca nu v-ati prins?

In legatura cu aceasta societate am vazut astazi ceva interesant si cat se poate de expresiv si de corect, ce sa mai, m-a uns pe suflet! Era un BMW seria 3 2003-2004 cu un sticker pe luneta pe care scria frumos: " Evitati Carpatica Asig-Nu Despagubeste!" sper ca am retinut corect textul. Insa, ideea este urmatoarea: daca domnii care vor sa scuteasca cateva zeci de lei isi incheie RCA la ei, de-aia apar situatii de genul asta! Daca nu si-ar mai face nimeni asigurari la ei, nu am mai avea de ce sa ajungem pe-acolo. Logic, nu? Sau e frumos cand loviti vreun pui de "jmecher" si va treziti cu o gramada de bronzati in fata usii ca sa dati bani pentru reparatia masinii ca nu vor astia sa despagubeasca? Sau atunci cand sunteti dati in judecata de cel pe care l-ati lovit, tot din acelasi motiv? Ma adresez doar celor care si-au incheiat RCA la Carpatica!

:) bmw ala parcheaza la mine in zona,l-am vz de cateva ori dar tot am amanat sa ii fac poza,eventual sa trimit la carpatica.

ar trebui toti sa puna asa ceva pe masina; toti care au avut de tras de pe urma acestei SC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ai rezolvat?

Salutare. Din lipsa timpului nu am mai apucat sa scriu. Dupa cateva certuri cu cei de la Carpatica + reclamatie la CSA am reusit sa iau aproxinativ 80% din valoarea devizului, iar restul sper sa il recuperez intr-un proces. De la inceput trebuie sa ai cu multa rabdare si nervi de otel. Deja pe mine m-au epuizat... cred ca si asta e scopul lor... sa te faca pana la urma sa nu te mai intereseze nimic. Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu sunt in proces cu carpatica pt o dauna totala la o insignia care avea 11 luni in iulie cand am avut accidentul. vinovatul a primit avertisment de la parchet(nu am depus plangere) si permis suspendat 3luni de politie pt neacordare prioritate. initial asiguartorul mi-a propus sa ii dau masina si masina si sa mi-o inapoieze reparata, nu am acceptat decat reprezentanta. intr-un final au acceptat doar 50% din suma pt ca a reiesit la expertiza lor ca aveam + 150 km/h si eu l-am lovit pe celalalt si l-am bagat pe sensul meu(masina mea frontal nu are nimic, am fost lovit in stanga de o masina care vira stanga de pe contrasens). am avut primul termen pe 6 dec si a fost amanat pana in ianuarie la cererea lor. ideea e ca daca nu vrei probleme de genul acesta trebuie sa iti faci casco. intre timp am luat alta masina(am vrut noul tuareg dar nu m-am incadrat cu banii), cea lovita am vrut sa o vand dar avocatul mi-a interzis asta pana la clarificarea situatiei.

le: csa mi-a raspuns ca nu am primit despagubirea pt ca reparatul masinii e sarcina mea si ca nu am depus factura originala cu pretul reparatiei.

Modificat de csi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai putin. Nu le-ai dus astora de la Carpatica devizul de la service/reprezentanta care sa ateste ca masina e dauna totala? Puteai sa te duci si la un service agreat de ei, sa vorbesti cu cine trebuie de-acolo si iese dauna totala chiar si cu preturile de service mai ieftin, daca e cazul. Asta cu siguranta e cel mai nefericit eveniment rutier pe care il poate pati careva: DAUNA TOTALA PE RCA DE LA CARPATICA! Sper sa iasa totul asa cum trebuie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da, si carpatica a scos dauna totala dar nu imi ofera decat 50% datorita culpei comune. la reprezentanta a iesit 850 mil vechi, din care cam 500 mil costau 6airbaguri+volan+bord.carpatica a scos si ea 570, dar mai tarziu au dat si ei dauna totala. motorul e neatins, am roata fata stanga rupta si toata tabla de pe partea soferului mai putin aripa spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde culpa comuna? Au zis asta politistii de la rutiera cum ca ar fi culpa comuna ce-ai patit tu? Sper ca n-ai facut greseala sa faci pe constat amiabil cu careva asigurat la Carpatica. Eu zic ca ai sanse de castig, stai chill!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Prietena mea a fost lovita din spate de unul cu asigurare Carpatica: a doua zi s-au dus la constatare amiabila si ea a ales reparatie in regie proprie, masina fiind din 1993, am sfatuit-o ca ar fi mai bine sa faca asa. Probabil daca intra masina in service si factura ajunge sa zicem la 5000lei, poate nu o poti scoate pana nu plateste firma sau tu. Dupa aproximativ o saptamana si 2-3zile a venit raspunsul: 1600lei despagubire, a acceptat si dupa inca 3-4zile a si primit banii in cont. Dauna masinii a fost in totalitate acoperita cu aceasta suma, bineinteles cu piese second-hand (stopuri, hayon).

Pot sa zic ca mai exista si exceptii la Carpatica; probabil daca o baga in service si pentru acelasi lucru din x motive factura se ridica la dublu pret, nu ar fi platit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfoa !!!

Abia ce mi-am facut RCA si e la Carpatica :( . Nu mi-am inchipuit ca se pot comporta atat de mizerabil. Daca dadeam peste topicul asta mai devreme ii ocoleam chiar daca au fost cei mai ieftini. Imi pare rau.

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautam o asigurare ptr cineva si era 129 de lei pe 6 luni la Carpatica. La Omniasig era 160 de lei la o cunostinta. Deci pretu e foarte bun asa ca lumea de ce sa nu mearga la ei? E legal nu si moral. Asta e toata Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shimano, daca vrei sa-ti repari masina in regie propie, Carpatica plateste pentru ca asa ies mult mai ieftin.. In cazul meu dauna a fost de aproximativ 5000 ron iar cei de la Carpatica plateau 1200 ron. Deci ?

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sa convingi pe cineva sa-si faca asigurare la altcineva decat carpatica este putin cam dificil in conditiile in care vorbim de o mica diferenta de bani care iti ajunge pe vreo 2 iaurturi si o bere de la coltul strazii....Driver.gif

Modificat de vitalie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

dada...ca rezolva orice accident usor in maxim o saptamana. Asta o cred probabil cei ce inca nu au procese cu ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine si pe un vecin ne-a lovit unul cu asigurare carpatica.eu am facut masina pe casco cu regres in 3 zile,iar vecinul poate astepta pana la...4luni?

Ma cauta vecinul cu niste hartii de la carpatica,sa dau eu o declaratie sa poata sa ii faca si lui mai repede masina.

Nu am pomenit mai jepati ca astia de la carpatica,nu credeam ca este chiar asa.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut de-a face cu astia de la Carpatica timp de 3 ani si din pacate mult ghinion si multe dosare (peste 6) pentru daune mici in general.. Am dat nastere unor noi injuraturi si multor ganduri negre in perioada aia... bine ca am scapat. La ei merge doar cu pile sau amenintari si scandal. E moarte si portocale cu astia..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz de neintelegeri/sicanari/violenta in trafic nu trebuie decat sa spunem ca avem asigurare la Carpatica... si pe o raza de un km nu se mai apropie nimeni

:blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
paulfreelancer

Am fost lovit de un sofer cu RCA la Carpatica. Accidentul rezolvat in acte la politie. Am vazut ca am facut bine ca nu am fost de acord cu amiabil. Cum acesta nu s-a prezentat la constatare cu mine, desi cazusem de acord sa facem asa

am fost anuntat ca dureaza 1 luna cel putin pana la inchiderea dosarului. In timpul asta nu vreau sa stau cu masina varza.

Cine stie cand imi da voie Carpatica sa ma duc la un service agreat ca macar sa imi faca un deviz...

Nu am CASCO... big mistake.

Avand in vedere ca am deschis dosarul de dauna pot sa merg sa repar masina la un service preferabil de marca

din propriul buzunar si apoi dc asiguratorul refuza plata sa merg la judecata? (ff probabil conform reputatiei)

Cum se procedeaza cu reperele care sunt trecute ca trebuie reparate dar cred ca ar treb inlocuite total?

Prefer sa platesc din buzunar acum si sa ma judec cu ei cat dureaza dc e nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o repara pina nu faci constatarea la Carpatica...poze etc...

Cauta un service agreat de Carpatica si te sfatuiesti cu cei de acolo...

Eu asa am facut la Euroins...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul, si mie mi-au zis ca dureaza o luna inchiderea dosarului, insa timpul real la mine a fost de 4 luni pentru o usa infundata...cand or sa dea acceptul de plata, or sa te sune de la vreun service care are decontare directa cu Carpatica, asa a fost in cazul meu. Reperele care trebuie inlocuite, trebuia sa te certi cu agentul constatator atunci sa ti-l dea de inlocuit, ca asa trebuie sa mergi la service agreat, sa dea de-acolo hartii cum ca trebuie inlocuit, sa mergi iar la ei(probabil ca la autogara rahova au inca sediul de constatari) si mai mult dureaza asa. Imi pare rau sa-ti dau vesti proaste, dar asta e realitatea. dupa ce trec alea 15 zile in care se spune in lege ca trebuie recolvat dosarul, fa reclamatii pe site-ul csa. O sa-ti ceara numarul dosarului, dar presupun ca-l stii deja.

Mult succes si multa rabdare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!