Jump to content

Carpatica SA


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Nu va mai mirati de Carpatica pentru ca asa merg lucrurile in tot Holding-ul Atlassib.Banditu' asta de Carabulea o nenorocit o groaza de angajati care au lucrat la el.O stat cateva luni si la puscarie anul trecut dar merita sa-l lege sa nu-i mai dea drumu.Am auzit de la angajatii din service-ul lor ca toate dosarele trec pe la el si numai el le aproba si in service se folosesc piese sh.

Asa ca nu va mai mirati de nimic ca doar traim in Romania!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigurii vinovati sunt consumatorii. am citit si eu forumul asta si ma lasa cu gura cascata prostia unora. "cum sa dau 800 in loc de 300" si asa mai departe. logic sa dai . piata masinilor s'a marit.riscurile mai mari, iar pretul si seriozitatea au un pret. normal , daca platesti 300 lei rca, te vei trezi dat in judecata dupa un incident. dar nah, numai la prosti la romanica se admit firmele astea fantoma, iar prostia pluteste in aer... lume multa, oameni putini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca pentru unii cateva sute de lei conteaza . Problema este ca aceste firme functioneaza si in acelasi timp multi dintre pagubiti se resemneaza si nu apeleaza la instantele de judecata. Buna, rea, la justitie trebuie sa se apeleze !

Eu clientilor mei le pun la dispozitie si avocati care nu au pretentii financiare decat in caz de succes si multi pagubiti refuza serviciile acestora pe motiv ca "nu au chef" sa umble prin instante !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigurii vinovati sunt consumatorii. am citit si eu forumul asta si ma lasa cu gura cascata prostia unora. "cum sa dau 800 in loc de 300" si asa mai departe. logic sa dai . piata masinilor s'a marit.riscurile mai mari, iar pretul si seriozitatea au un pret. normal , daca platesti 300 lei rca, te vei trezi dat in judecata dupa un incident. dar nah, numai la prosti la romanica se admit firmele astea fantoma, iar prostia pluteste in aer... lume multa, oameni putini

Si eu gandeam la fel ca tine inainte, insa am ajuns sa-mi dau seama ca nu pot fi eu lup moralist si sa ma lupt cu morile de vant incercand sa-i conving pe altii ca e mai bine sa-si faca mai scump si nu aiba belele, cand toti taximetristii si multi altii isi fac la carpatica.

Vinovata este societatea noastra ca le da voie sa mai activeze in domeniul asigurarilor, nu clientii, parerea mea.

Nu intelege gresit, nu mi-am facut si nici nu-mi voi face vreodata la Carpatica, chiar imi conving toti apropiatii ca vor avea probleme in instanta daca se intampla ceva, insa sunt altii care se caca in sfaturile noastre. Si acestia sunt multi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAI are contract cu Carpatica, toate masinile de politie au asigurare acolo. Chiar ne luptam cu morile de vant...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oo da hai ca asta e o informatie de top :))))

@snakey. Totusi ii vad pe multi facand chestia asta dupa cum ai spus.o si tu mai sus.oamenii sunt sceptici atunci cand cumpara un lucru bun la un pret mic.e suspect!corect?!nu inteleg dc nu fac acelasi lucru si cu asigurarile .

normal,cateva sute de lei conteaza,sunt in totalitate de acord, dar nu te obliga nimeni sa.ti cumperi si sa folosesti o masina daca nu ai venitul necesar !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am decis să merg pe o asigurare ceva mai scumpă, medie. Dacă cine știe cum greșesc cu ceva, nu vreau să-l nenorocesc pe om și mai rău cu o asigurare care plătește numai parțial, numai piese SH sau mai știu eu ce. Sincer nici mie nu mi-ar plăcea treaba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt patit cu Carpatica o data asa ca stiu ce inseamna. Mai nou nici la Astra nu-mi mai fac, e teroare si cu astia.

tobo`, stiam si eu de cei de la MAI, nu este o noutate asta, era de asteptat sa apeleze la ceva ieftin si prost, ca si logan-urile de 80.000euro :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca sunt de preferat in anumite cazuri piese originale sh decat noi chinezesti.

Modificat de kosfunny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nervoss chiar si la dosarele de regres cei de la Carpatica fac probleme, platesc doar partial, iar pt. restul trebuie sa ii recuperezi in instanta.De multe ori, dupa cateva termene, ei achita integral/sau ce mai au de achitat si se renunta la judacata.

Probabil ca vor sa tina mai mult de bani....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Luni am avut accident cu passatul pe care il conduc la munca. Masina e din 2000, si cred ca la daunele pe care le are nu mai am sansa sa o vad reparata, si dupa parerea mea va fi trecuta la dauna totala. Masina ce m-a lovit e asigurata la carpatica. Am fost la ei am deschis dosar si a ramas ca in 5 zile lucratoare voi fi contactat in momentul in care se primeste acceptul la dosar. Ce altceva mai trebuie sa fac? Masina am dus-o la un prieten ce are contract cu ei. Din ce am citit trebuie sa stau pe capul lor. Mai trebuie sa fac altceva?

In cazul in care e dauna totala masina m-a costat 4500euro acum jumatate de an sunt sanse sa imi iau macar 3000 de la ei?

Daca ei zic dauna totala si eu vreau masina reparata se poate ca am nevoie de ea ca de aer se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare masina, in functie de pretul de nou, vechime, stare si nr kilometri are o VALOARE REALA ! In caz de dauna, asiguratorul are obligatie de plata pana la aceasta valoare in cazul in care se repara cu acte doveditoare sau pana la 75 % din aceasta suma in cazul in care reparatia nu se face cu acte doveditoare ! 

Inarmeaza-te cu calm de pe acum !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Ieri dimineata dormeam linistit si odata aud o bubuitura tare, ies pe balcon si ma trezesc cu un polo infipt in masina mea (passat 2001), masina mea era parcata, drumul e cu sens unic, dansa cu polo a intrat pe interzis, si daca tot a intrat a venit lansata, pe o straduta laturalnica a iesit un fiat 500, fiatul a dat in polo si polo sa oprit in masina mea parcata, ne-am dus la politie, doamna cu polo a luat o amenda de 100 si ceva ron ca a intrat pe interzis, la doamna cu fiat i-au luat permisul si amenda de 400 ron, iar eu sunt cu buza cam umflata fiindca eu trebuie sa-mi fac masina pe asigurarea cu aia cu fiat-ul , care din pacate este la Capatica :( am sunat la asigurari, si m-au programat pe joi sa merg cu masina, am un prieten de lucreaza la reprezentanta VW de la noi, care a venit sa-mi vada masina, mi-a zis ca 90% o sa fie dauna totala, fiindca am far dreapta spart, bara, aripa dreapta, aripa interioara, compresor clima, trager, brate indoite, probabil si caseta de directie, intrebarea mea este , nu stiu ce pasi sa urmez la asigurari nu vreau sa-mi iau tzeapa, dca cineva a trecut prin asa ceva, si mai ales cu cei de la Carpatica, sa-mi spuna si mie cum a facut sa ies si eu cumva bine din situatia asta :( atasez si poze cu masina mea :( 

 

IMG_2266.JPG

IMG_2265.JPG

Modificat de andras1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dovada reparatie de la Politie, deviz reparatie reprezentanta si avocat :)

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai de la politie dovada ca te-ai inteles cu doamna si ai incheiat asigurarea amiabila te duci frumos la asigurator. Daca iti da dauna totala de regula se ia valoarea masinii de pe piata minus 25% si aia sunt banii de la asigurator, eu asa stiu ca am fost la Carpatica.

Dauna totala o stabileste cel care se ocupa de la asigurator si banii o sa ti-i livreze in cont in functie de dauna stabilita de el.

Modificat de SacreDro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dovada am de la politie si proces verbal, amiabila nu am facut ca au fost 3 masini implicate. Sunt curios sa vad ce zic maine la asigurare, din cate stiu ei o sa ma trimita la un service 'agreat' de ei, dar eu am dreptul sa aleg orice service autorizat rar , si asa o sa fac devizul la reprezentanta , nu la nu stiu ce cotetz de service ma trimit ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Respectati va rog Regulamentul si amaneti la subiect. Nu discutam despre corectitudinea repararii la reprezentanta, ci despre rezolvarea unei daune. 
Continuarea discutiei pe langa subiect atrage dupa sine stergerea posturilor respective si sanctionarea cu suspendare a userilor care iau parte la ea.
Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tipa cu polo care a intrat pe interzis a luat amenda mai mica si a ramas cu permisul?

tipa cu fiat nu a acordat prioritate.

la carpatica tocmai ce mi-au achitat mie o dauna mai veche. doar ca au intarziat cu plata (cand am semnat au zis ca achita in 15 sau 20 zile, nu mai retin) si au achitat dupa mult mai mult timp. am facut si la csa o sesizare, poate ii ajuta sa fie mai prompti.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!