Jump to content

Carpatica SA


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Muale, imi fac masina pe banii mei si apoi ma duc la ei cu factura si le cer toata suma. Daca refuza atunci voi intreprinde masurile legale.

cristobob, ma gandeam la varianta 2, adica 2 facturi pe numele meu, una cu piesele SH (bara si stop) si alta cu restul (aripa, vopsit si restul montajului)

Ionut, mi-au sugerat ca as putea face in service-uri agreate de ei, sau sa iau banii oferiti, dar am refuzat ambele variante.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am reparat masina pe banii mei (aproximativ 4400 RON in conditiile in care am cumparat bara si stopul de la dezmembrari). Maine ma duc sa depun la dosar cele 2 facturi, una cu piesele de la dezmembrari si alta cu restul. Am pregatit si un opis cu documentele.

Sa cer sa completez si cererea de despagubire? Cum se vor desfasura lucrurile acum? Ce mai trebuie sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Te duci cu facturile ca sa arati cat a costat reparatia, iar daca ei sunt de acord cu acea suma iti vor da sa completezi cererea de despagubire pentru a iti inmana banii peste ceva timp. S-ar putea sa ai nevoie de cont in banca, asa ca mergi si fa rost si de numarul contului. Mie mi-au dat banii fara sa fie nevoie de cont, dar asta se intampla in 2010. La Astra spre exemplu cand am vrut banii, mi-au cerut cont pentru a vira banii acolo...depinde de politica lor de plati financiare. Ma bucur sa aud ca ti-ai facut masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la 3800 cat iti aprobasera pana la 4400 nu e dif foarte mare. S-ar putea sa o dati la pace sau macar la jumate...

Banii se dau in cont deschis pe numele pagubitului. Nu cred ca ii dau cash.

Ne tii la curent! Bafta

Sent from my HTC using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna sa fie de acord? Am respectat procesele tehnologice (s-a dat inlocuire la toate piesele) si acum le aduc facturile. Singura chestie ar fi ca s-a mai inlocuit un ochelar de la stopul spate (cam 200 RON)

Am contul bancar pregatit, lei, euro, dolari... ce vor ei :)

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am depus facturile si am completat cererea de despagubire cu exact suma platita, in concluzie am depus ultimul document la dosar. In 10 zile ar trebui sa am banii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ohne_zucker_06

Vei primi garantat banii in 5maxim 6 zile lucratoare. Cred ca asta e singurul lucru pe care il respecta carpatica - platesc la timp pagubitii , nu si service-urile. M-am luptat si eu cateva luni cu ei si i-am invins. Multa bafta !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca daca nu te acuza de frauda aceasta este cea mai sigura metoda de a lucra cu ei, iti repari masina singur respectand procesele tehnologice recomandate si le aduci factura. Voi posta aici cand primesc banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ieri mi-au transferat banii in cont insa nu cat am scris in cererea de despagubire 4.140 lei in loc de 4.429,47 lei. 289,47 lei sunt exact piesele de care scriam mai sus ca le-au schimbat in plus fata de ce scria pe constatare. Oricum se pare ca nici nu stiu sa calculeze/citeasca o factura sau bon; au scos de la plata suport bara pe bandou, aerisitor aripa si intaritura ochelar tripla, nu si ochelar tripla. Piesele erau scrise una sub alta insa pretul era decalat si n-au stiut unde sa se uite astfel ca mi-au scazut mai putin dupa logica mea. Niste incompetenti, nici nu stiu daca sa ma mai lupt cu ei, presupun ca pe asta si mizeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt curios daca la un resgres de la CASCO fac la fel. Cred ca nu-si permit, insa cu omul de rand care nu are/nu-si permite avocati specializati se comporta exact cum ziceti cei patiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai casco nu te mai intereseaza oricum. Din cate am inteles au foarte multe restante fata de celelalte firme de asigurari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ,ca ai rezolvat cat de cat bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punand la socoteala si drumurile pe care le-am facut la Craiova, dar mai ales timpul pierdut eu zic ca nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Si mie mi se pare ca nu, insa deja ai semnat ca nu mai alte pretentii de la ei, deci nu prea mai are rost sa-ti bati capul cu ei. Eu asa stiu, ca dupa ce se cade de acord asupra sumei, ultima semnatura semnifica faptul ca nu mai ai alte pretentii de la ei...Ma rog, considera-te norocos si platit ca popa ca ai vazut ce s-a mai scris prin topic-ul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai putin, eu am semnat ca nu mai am alte pretentii la ei in afara de suma de 4.429,47 lei. Ma gandesc sa le transmit o plangere la sediu sa vedem ce-mi raspund si apoi sa fac plangere la CSA.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Ar fi o idee sa faci plangere din seara asta direct pe site-ul Csa, iar apoi luni dimineata sa-i suni si sa le zici ca ai facut plangere pentru ca ai gasit o neregularitate. Ar fi maxim sa zica ei ca diferenta dintre suma ceruta si cea virata in cont este reprezentata de comisionul oprit de banci in cadrul tranzactiei! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e treaba pagubitului comisionul bancii. Livreaza in cont exact suma stabilita.

Sent from my HTC using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu CARPATICA, recunosc eu sunt asiurat la ei pentru ca au avut cea mai avantajoasa oferta, pentru masina abia bagata in tara si vechimea permisului meu din 2009 astia mi-au luat pe 6 luni aprox. 230 lei, tiriac luau 1000 lei ; un pic exagerat dupa parerea mea.

Incidente am avut si eu cu ei, m-a lovit un domn care era asigurat la carpatica, dar constatare am facut-o in aceiasi zi, cat despre plata daunelor intr-adevar, am asteptat o saptamana finalizarea dosarului pe care nici nu il incepusera dupa care, tipic minunatei tari in care traim m-am dus la respectivul care raspundea de dosarul meu, l-am facut sa priceapa CLAR TARE SI RASPICAT ca daca nu imi finalizeaza dosarul de daune ( dosar care consta intr-o bara spate, bandou, stop, o aripa un pic infundata si elementele vopsite - toate la un matiz, deci costuri mici) ii dau in judecata si ca prin minune a doua zi dimineata la ora 9 dosarul meu era terminat.

NU e confortabil, nu e normal si nu e civilizat dar intr-un fel sau altul te intelegi cu ei daca le fortezi mana.

Sper ca m-am facut inteles. Respectele mele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am terminat sper procesele cu acest asigurator, am castigat la fond in 2011 si i-am executat silit cu 86500 lei cu tot cu cheltuieli, apoi in aprilie am castigat si recursul, mai am de luat 2500 lei cheltuieli, astept si acum redactarea hotararii. acum am casco la masina pe care o am dupa experienta negativa cu rca-ul carpaticii.

imi pare rau ca nu am cerut si penalitati, am primit banii la mai mult de un an de la accident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ce ai luat 86500 ( 865.000.000 milioane lei vechi ) lei de la Carpatica? Ai avut Casco pe vreo basculanta ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am avut casco, a fost rca-ul celui vinovat, masina era opel insignia avea 11 luni vechime la accident. masina a costat 24 mii noua, au scazut uzura conform normelor CSA, practic au fost 76000 pt masina , restul cheltuieli avocat , taxa de timbru si expertize auto.

executorul judecatoresc le-a mai luat 10000 lei, m-au sunat nervosi de la carpatica sa imi reproseze ca m-a cautat curier la usa sa imi dea banii:)) decizia a fost in mai, eu i-am executat in august, deci au avut tot timpul sa imi livreze banii in cont.

ei au stabilit ca a fost culpa comuna si mi-au oferit jumatate din suma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare! Ma bucur ca ai scapat de el. Masina a fost dauna totala clar. E pacat ca o masina care n-are niciun an si arata totusi bine sa ajunga prin service-uri cu Rca de la Carpatica. Bineinteles, ma gandesc ca expertizele alea au facut diferenta in cazul tau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pare rau ca nu am cerut si penalitati, am primit banii la mai mult de un an de la accident.

si mai vroiai sa le dai o parte din bani inapoi pe motiv ca ti-a acordat instanta mai multi decat trebuia...

astia ar trebui jupuiti pana ies de pe piata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Daca cei de la Carpatica le-au oferit cel mai bun pret, asa inteleg guvernantii nostri sa faca economii la buget !

Mai deranjant e faptul ca statul baga bani in buzunarul unui infractor care se afla dupa gratii. E vorba de Carabulea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!