Jump to content

Carpatica SA


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Ai ceva trecute in palmares...banui ca tipii de la asigurari deja te cunosc bine :))

In 4 ani 2 accidente pe RCA-ul altora...la "fosta" o portiera, la asta spoilerul...in rest casc ochii cit cepele ca sint prea multi prosti pe strada...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt atent, dovada e ca nu am avut incidente in trafic. Problemele mele se trag din parcari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poate sa recomanda cineva un service bun in Bucuresti care are decontare directa prin Carpatica Asig SA (eu tot sper ca mai exista asa ceva) ?

Nici nu am apucat bine sa imi vad masina colantata integral de o saptamana ca un dobitoc mi-a lovit masina in parcare. Daune: aripa fata dreapta, zgariata, infundata si cum o mai fi, si putin si usa, pe aceeasi parte, tot in fata, mi-a jupuit colantul pe ambele repere.

Nu am vrut sa fac nimic amiabil desi la prima vedere s-ar zice ca nu e mare scofala ce dauna am, mai ales ca este vorba de Carpatica si tocmai de am citit pe net numai lucruri "bune" despre ei, ca nu platesc, au o gramada de facturi de platit catre service-uri si ca nu prea mai face nimeni reparatii cand e vorba de asigurare la Carpatica. Doresc vopsirea integrala a celor 2 repere + colantarea lor, astfel incat masina sa fie cum era inainte.

Am un antecedent in scadaluri cu Astra, care s-a lasat cu reclamatii la CSA si OPC si multe drumuri si nervi consumati , tot din cauza "intelegerii amiabile" si am zis ca de atunci nu mai pun botu' la tampenia asta de constatarea si rezollv totul prin politie.

Acum am procesul verbal, devizul de introducere in reparatii, de la politie , copie polita RCA de la cel vinovat + C.I. , talon si permis si urmeaza sa merg pe Unirii la biroul lor. Am tot citit cum ca ei nu deschid dosar de dauna pe loc, trimit actele la centrul din Sibiu si ca iti spun ca in 2 zile asteapta raspunsul de acolo ....si ca asteptarea se lungeste pana la o luna iar de regula vin decizii de genul despagubire 50% sau altele la fel de cretine.

De aici incepe alta distractie, sa gasesc un service care sa accepte sa imi repare masina si sa o si predea la timp, nu sa o tina acolo pana primesc banii de la ei......cu lunile.

Ma poate indruma cineva ce sa fac?

Vreau sa ii iau tare de la inceput, sa le spun ca stiu cum procedeaza ei (ca te pun sa astepti decizia de la Sibiu) si ca te tot amana, si ca dai telefoane peste telefoane si ca nu am de gand sa astept sa isi bata joc de mine. Le pun pe masa de la bun inceput ce va urma sa fac daca vor face figuri, reclamatii si chiar instanta.

Orice informatie imi e de mare ajutor!

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a mai avut nimeni de curand experiente cu acesti indivizi de la Carpatica?

Astazi am sunat la ei, 3-4 ore pana au raspuns la nenorocitul ala de telefon, se pare ca in Bucuresti au o singura locatie pentru constatare daune si intocmirea dosarelor, in incinta Autogarii Rahova pe Sos Alexandriei.

Mi-au spus ca nu este nevoie de programare, program de luni pana vineri de la 8 la 16.

Mi-am luat ziua de miercuri libera, sper sa si rezolv.

Ciudat mi s-a parut ca mi-au spus ca obligatoriu trebuie sa se prezinte cu mine si cel vinovat de producerea evenimentului, chiar daca noi nu am semnat un formular de constatare amiabila si am rezolvat la politie.

E aiurea, sau cel putin mie asa mi se pare.

In trecut am mai avut un incident asemanator si nu am vrut sa fac nimic amiabil, asa cum spuneam, sunt patit si nu mai am chef de nervi mancati pe chestii din astea.

Data trecuta am fost la inspectorul de daune de la BCR fara cel vinovat, cu actele de la politie si copii dupa actele lui.

Astia de la Carpatica de ce ma pun sa vin cu detinatotul politei pe care se face reparatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad de ce esti obligat sa il iei pe vinovat. Poti sa spui frumos ca numai cum sa dai de el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e indicat sa vii cu el,altfel s-ar putea sa te cheme inca odata pt a pune masinile una langa alta....

oricum nu iti face mari asteptari de la ei,la constatare e posibil sa treaca anumite repere si la solutionarea dosarului (in afara de suma mica despagubire) unele piese sa nu mai fie trecute.

oricum,nu lasa masina in service cu gandul ca deconteaza ei reparatia. daca ai casco, fa-o tu si lasa firmele sa se certe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am Casco din pacate.

Am vorbit mai devreme cu idiotul si se pare ca miercuri nu poate sa vina cu mine la constatare.

Le pregatesc oricum un mare scandal acolo si absolut fiecare decizie pe care o vor lua si orice informare primesc de la ei ii fortez sa mi-o dea inscris, ca sa se prinda cretinii ca am de gand sa merg cu ei de gat in instanta si unde o sa mai fie cazul.

Practic eu ar trebui sa nu mai am nici o legatura cu vinovatul, am autorizatie de la politie, s-a facut acolo constatarea si proces verbal. Daca ei au nevoie de poze cu masina lui, sa le ceara la politie pentru ca le au ei la dosar, sau sa il sune pe restectiv, doar este clientul lor...insa pe mine ar trebui sa ma lase in pace, nu mai am nevoie de el acolo.

Modificat de ohne_zucker_06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine ca ai mers la politie, constatarea amiabila NU se face cu carpatica/euroins

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la plata colantarii poti sa-ti iei adio, si nu pt. ca este Carpatica. Nimeni nu ar plati asa ceva. Daca nu vii cu vinovatul, vor spune ca este tentativa de frauda si au scuza sa mai taraganeze legal dosarul 3 luni. Vor sa puna masinile una langa alta ca sa vada daca defectele celor 2 masini se potrivesc.(se imbuca)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine cand m-a lovit unul cu asigurare la Carpatica, s-au dus ei la respectivul acasa sa se convinga dar se pare ca in timp se pare ca si-au schimbat obiceiurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cred ca s-a intamplat acum f mult timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost acum o saptamana si ceva la centrul de pe Alexandriei sa imi constate daunele. Cand am ajuns mi-a zis din start, cand am cerut bon de ordine, ca trebuie sa vina si cel care m-a lovit, cu masina, sa le puna una langa alta etc. Am avut noroc ca a putut sa vina cel care m-a lovit - si ca a vrut, ca putea sa spuna sa il las in pace ca mi-a dat asigurarea. Azi m-a sunat un tip de la Carpatica si mi-a spus ca mi s-a aprobat suma de 817 lei (pentru chituit si vopsit bara spate si indreptat buza haionului). Mi-a spus sa nu mai bat drumul pana la Unirea, unde e centrul de instrumentare dosare, si sa ma duc direct la un service recomandat de el, pe Theodor Pallady, ca 'lucreaza bine si se incadreaza sigur in suma'. Mi-a dat si numarul mecanicului si l-am sunat. Si el mi-a zis la fel: 'Da, ne incadram, nu-i problema la noi...'. Ma duc maine dimineata sa vada exact ce e de facut. Mie mi se pare putin suspecta toata treaba asta, cu evitarea procedurii standard... eu eram pregatit cu lista de acte sa ma duc la Unirii. Inca nu imi dau seama daca am ceva de pierdut sau nu... Voi ce parere aveti? Ce manevre se fac si pe spinarea cui? Sau sunt paranoic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat ai gasit un service care lucreaza cu ei nu ai de ce sa iti faci alte griji, decat sa iti iasa reparatia ok. Problema e ca carpatica lucreaza cu cele mai proaste, dubioase si ieftine serviceuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg de cand si de ce se practica treaba asta cu "mi-au aprobat suma de x ron".

Am avut pana acum reparatii pe 2 RCA-uri , una la Astra si alta la BCR. Inspectorii de daune au facut constatarea, au aprobat dosarele si mi-au pus in fata lista cu service-uri cu care lucreaza, sa fac masina unde vreau. Pana la urma pe mine nu ma intreseaza suma necesara reparatiei, vreau decat sa imi repar masina si atat...asta se face pe o asigurare si ei platesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia cu suma e la carpatica pt ca service-ul recomandat (sau oricare altul de pe lista de 15 service-uri) sunt destul de dubioase,lucreaza ieftin si prost.

eu am vz cu cineva de la "service recomandat" si mi-a spus ca uneori ii indeamna sa foloseasca piese din dezmembrari sau aftermarket,sa tina costul reparatiei mai jos; din aceasta cauza multi pagubiti vor sa repare in regim propriu si cer banii de la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine din fericire nu e nevoie de schimb de piese.

Aripa este usor infundata si zgariata si usa doar zgariata, deci este obligatoriu nevoie de revopsirea celor doua repere. Acum sa vedem cum o scot la capat cu ei cu colantarea...ori imi dau banii si merg sa o colantez eu, ori fac ei un fel de intelegere cu o firma care face colantari. Pe mine m-a costat destul sa colantez toata masina si nu am de gand sa trec cu vederea peste acest aspect si sa accept numai revopsirea.

Din cate stiu pe devizul acela de reparatii se trec toate reparatiile de care este nevoie si piesele ce trebuie inlocuite, sau cel putin asa am vazut pana acum pe devizele care mi-au picat in mana. O sa ii pun sa scrie pe deviz si recolantarea celor doua.

Maine o sa merg la ei si va tin la curent cum decurg discutiile.

Strategia lor e buna, au cel mai ieftin RCA de pe piata si toata lumea il face la ei, le place sa incaseze asa banii, in schimb, cand este vorba de reparatii, despagubiri sunt cei mai zgarciti si resping dosare pe banda, sau despagumesc in limita unor sume derizorii.

Cineva trebuie sa aiba ac de cojocul lor si sa le dea o lectie.

Poate nu voi fi eu acela insa nu am de gand sa cedez si sa fac ce vor ei.

Ne facem dreptate singuri daca e cazul, pana la urma institutia asta nu functioneaza de capul ei, au CSA-ul care ii trage de urechi imediat si exista si OPC si avocati si tribunale.

Cam toti se tem de CSA si de reclamatii, asa am procedat cu cei de la Astra...in fine, e o poveste lunga si am luptat 6 luni ei, dupa care nici macar nu au avut bun simt sa ma sune sa imi comunice decizia finala, m-au sunat direct cei din service sa le duc masina, si ca va plati Astra reparatia(in conditiile in care decizia initiala era sa achite ei 50% si eu 50).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la service-ul de pe Theodor Pallady. Cam ascuns, pe niste stradute, in incinta IOR 2 parca scria (vis a vis de Di-Bas). Mai erau vreo 2 service-uri pe acolo, unul langa altul. Insa foarte aglomerat, erau vreo 20 de masini in parcare care asteptau sa fie reparate sau erau in curs de reparare. Mi-a zis sa ma duc abia luni seara sa las masina, pana atunci nu e timp pentru mine. M-a incurajat ca la ei se face treaba buna: "Ia uite, avem si un Lexus aicea...". A zis ca o duc luni seara si vineri o iau. Mie imi convine service-ul asta ca e aproape de mine, dar sper sa decurga totul cu cat mai putini nervi (absolut fara nervi sunt constient ca nu se poate face nimic la noi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg de cand si de ce se practica treaba asta cu "mi-au aprobat suma de x ron".

Am avut pana acum reparatii pe 2 RCA-uri , una la Astra si alta la BCR. Inspectorii de daune au facut constatarea, au aprobat dosarele si mi-au pus in fata lista cu service-uri cu care lucreaza, sa fac masina unde vreau. Pana la urma pe mine nu ma intreseaza suma necesara reparatiei, vreau decat sa imi repar masina si atat...asta se face pe o asigurare si ei platesc.

Carpatica iti zice ca lucreaza cu service-ul X care poate sa faca reparatia in 500 RON. De acolo, pt ei nu mai conteaza ca tu vrei sa iti faci masina in reprezentanta unde costa sa zicem 800 lei. Daca nu vrei sa o repari in service-ul lor, care e clar cel mai ieftin si prost din orasul tau, iti iei cei 500 lei si iti faci masina unde vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti iei cei 500 lei si iti faci masina unde vrei.

Eu sincer pe asta chiar nu o cred. Sa iti dea ei banii asa usor ... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic, sistemul lor asa functioneaza. Acuma cat de usor platesc, n-as putea sa-ti spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca au dat solutionarea pagubei si esti de acor d cu suma,dai un IBAN si vireaza banii.

nu sunt probleme,chiar ii vireaza. problema e ca suma este mica daca ar fi sa pui 300-400 lei element vopsit si piese originale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum....as fi dispus sa accept si asta, in functie de ce suma aproba ei. Oricum stiu un tinichigiu bun cu un service modest care cere 100 ron de reper vopsit, numai ca pe lanca pretul asta la maonopera trebuie sa cumperi vopseaua separat. Nu e mult oricum.

Info de ultima ora: maine nu mai merg la constatari daune pentru ca cel care m-a lovit nu poate sa ajunga, am amanat pentru luni.

Am mai citit intre timp pe net informatii, se pare ca nici nu vor sa discute daca nu sunt ambii conducatori auto cu masinile acolo, chiar daca s-a facut pv la politie sau daca se face constatare amiabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 lei manopera doar? ar cuptor pt piese? vopseaua cat ar mai costa? dar lacul? as avea si eu de vopsit macar vreo 2 repere (aripa si capota), poate imi faci legatura cu el. dar sa stiu cat ma duce cu totul....cu materiale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ohne_zucker_06: se poate, firma de asigurari evaluiaza paguba si tu ceri banii cash pe motiv ca o repari in regie proprie.A patit-o un amic ,ia intrat cineva in spate si paguba a fost estimata la 1100RON , a luat banii si a rezolvat problema cu 700 ron. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa iti trimit in PM informatiile, ca sa nu facem "offtopicareala" pe aici, 100 ron manopera/reper daca nu e nevoie de indreptat, si 150 ron/reper daca e nevoie de interventii + kit daca e nevoie cumparat de tine, si vopseaua la fel, iti spune el cata trebuie sa cumperi.

Voselele se cumpara de undeva unde te trimite el si se face pe loc, combinata cu tot cu lac, de-a gata pentru pus in pistol , undeva la 26 de lei/ 100g costa cele metalizate si ceva mai putin cele nemetalizate. Eu de ex pt o bara fara de fabia am avut nevoie de 180g daca imi aduc aminte bine, am dat pe ea 40 si ceva de lei. A iesit super bine.

Piesele sunt bagate la cuptor la uscat, sau la garaj...dar difera putin pretul la manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!