Jump to content

Golf 4 Variant "OCEAN"


bbogdanmircea

Postare recomandată

bbogdanmircea

E fara speranta la faza cu zgarieturile, am si vopseaua sarita rau pe aripi de la pietre...dupa ce o sa le vopsesc la o tinichigerie ceva mai ok poate o sa dau polish, momentan nu merita.

Ma bazez pe garantia anticoroziune a celor de la VW.

A venit astazi Lavor-ul JET 15 la 5 ma duc sa-l ridic si apoi o sa postez niste poze cu el.

Acuma am vazut ca OSRAM SILVERSTAR is din astea cu putere sporita la care durata de viata este la jumate fara de halogene normale.

Cred ca o sa iau un set de alea Philips ECO care au durata de viata 100% sunt curios alea cat o sa ma tina.

Unde ar fi cele mai ieftine becuri auto prin Iasul asta?

Sa iau oare de pe Philips Shop Online un set?

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
bbogdanmircea

Am ajuns si eu acasa si am spalat cu al meu Lavor Jet 15.

Lavor Jet 15 spalare masina.

Concluziile mele:

-daca nu pui oleaca mana pe o perie sau burete praful ala bine prins de masina nu se duce la 100 bari

-samponul Turtle Zip Wax lasa asa un luciu fain de ceara pe masina, dar tre sa dai cu buretele la greu ca sa iasa ceva cat de cat

-spuma activa e destul de faina, inlocuieste putina munca dar tot trebuie dat cu peria oleaca ca sa iasa murdaria aia nasoala

Desi am luat lavete de microfibra pentru uscat masina, umezeala nu se ducea deloc cand dadeam cu ele...deci inca sunt in cautarea unei solutii pentru uscarea.

Am lasat sa se usuce masina asa nefiind foarte mult soare dar apa fiind calcaroasa tot "zoaie" albe au ramas pe ea.

Poate pe viitor o sa se mai specializeze tata si o sa fie mai bine.

Link către comentariu

Ti-am zis ca fara sa pui mana nu iese treaba buna...

Pt uscare eu am un fel de piele sintetica,absoarbe multa apa. Trebuie sa o umezesti mereu,daca se usuca devine scortoasa.

Exista si lavete mari,absorbante pe la 50 lei.

Vezi urmele albe sa nu fie de la concentratie prea mare de spuma,tu cum dai spuma?

Exista si filtre pt calcar sa pui inainte de alimentare dar nu stiu cat de durabile,rentabile sunt...

Link către comentariu
bbogdanmircea

Nu rezista filtrele, la mine piatra aia distruge totul in timp, probabil ca asta va fi soarta si turbo jetului.

Pai deja am investit 250 turbojet + m mult de 50 ron pe spuma activa, sampon, manusa, lavete deci deja pentru 2 masini ma apropii de pretul de la spalatorie...care la mine e de 10 ron ptr exterior.

Sincer stiind toate astea...nu cred ca as mai cumpara o data aparatul, nu se renteaza.

Link către comentariu

Bogdane, fara suparare, noi ti-am spus dinainte ca aparatul se foloseste doar la inlaturarea murdariei mai groase, si nu te scuteste de dat cu manusa, dar masina se spala foarte bine asa, cu aparatul si manusa. Puteai sa iei si de 140 de bari ca tot nu mergea toata murdaria doar cu jetul si spuma activa. E sunt foarte multumit de felul cum se spala cu aparatul si apoi cu manusa.

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
bbogdanmircea

Manusa ca manusa.

Dar cu ce o usuc sa nu mai aiba zoaie pe ea?

Link către comentariu

Un prosop de microfibra dedicat :)... eu am sonus der wunder.

Link către comentariu
bbogdanmircea

Mama lor de lavete...nu cred ca mai investesc in treburi de astea...

O sa-i trag cate o spalare cand mai ajung pe acasa si cu asta basta.

Bani aruncati pe geam.

Link către comentariu

Oricum, pare destul de OK aparatul la banii pe care i-ai dat pe el, si recipientul de dat spuma functioneaza mult mai bine decat cel de la Bosch-ul meu. Inmoi bine mizeria si treci apoi la manusa si doua galeti :)

Link către comentariu
bbogdanmircea

Pai intai am spalat-o cu sampon Zip Wax si manusa vietii dar nu am avut cu ce s-o usuc asa ca s-a cam zoit.

Dup-aia dupa ce am vazut ce usor a spalat cu spuma taica-miu Loganu am zis sa-i dau spuma si la a mea.

A iesit ce a iesit...

O sa cumpar o piele de caprioara pana la urma.

Si mai niste spuma activa de pe undeva.

Aparatul este destul de ok da.

Link către comentariu

Poti sa iei atunci si o laveta din piele sintetica, eu din asta am avut inainte si e OK, ia bine apa si chiar nu raman urme, am renuntat la ea doar dupa ce am citit ca e mai indicat sa stergi cu un prosop de microfibre. Intradevar, la microfibre exista sanse mai mari sa ramana urme dupa stergere. Eu folosesc doua prosoape la operatiunea de stergere :)

Link către comentariu
bbogdanmircea

UPDATE:

Spuneam mai demult ca am cumparat de pe ebay un buton pentru cotiera din China.

Ei bine acel buton chiar daca a costat f putin s-a dovedit a fi najpa pentru ca tot sarea de acolo.

Asa ca am facut comanda de unul pe original la 40 ron pe care l-am montat de ceva vreme si care este perfect.

Link către comentariu
bbogdanmircea

UPDATE:

Ieri mi s-au dus si ledurile poloneze care erau montate la becurile alea single de la plafoniera. Dadusem pe ele cam 8 ron pe bucata parca si au tinut cred 6 luni.

O sa le inlocuiesc cu ceva chinezarii. Erau cu leduri normal nu cu SMD.

Ledurile W5W de la pozitii inca merg foarte bine, dar pe alea am dat 40 ron parca pe 2 bucati de la un prieten.

In schimb cele festoon facute de mine merg fara nici o problema si nici nu cred ca o sa cedeze vreodata...

Cam asta e treaba cu ledurile.

Sambata seara am revenit de la Gura Humorului la Pascani in jur de ora 24, era foarte racoare afara asa ca am mers tot drumul pe ECON, am obtinut mirabolantul consum de 5.1 care este un record ptr mine.

Se pare ca AC-ul oprit chiar face o mare diferenta de 1 litru la consum.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu

Ia niste led de calitate si la plafoniera sa nu le schimbi de 2 ori pe an.

Cobsum am avut mai mic,vreo 4.5 dar mers batraneste... Se poate si mai jos,fara pasageri,depasiri,aer conditionat...etc

Link către comentariu
bbogdanmircea

O sa luam cand s-or arde si astea.

Le-am inlocuit tot cu ieftineli de alea poloneze ar trebui sa mai tina o bucata, nu ma doare mana sa le scot de acolo...

Am pus si in portiera din dreapta acolo jos un led de ala chinezism cu SMD-uri sunt curios cat o sa tina.

Cat despre consum chiar nu ma apasa momentan, imi place ca pot sa merg cat de sportiv vreau eu si tot am un consum recent, asta e unul din marile avantaje ale TDI-ului...pe cand la un benzinar daca te dai oleaca mai tare la el deja se simte serios si la consum si la buzunar.

Link către comentariu

Dar la benzina (cu turbina) e si alta senzatie,pe langa alt consum...

Link către comentariu
bbogdanmircea

Probabil, om vedea in viitor poate o sa incercam si asa ceva.

Oricum asta e trendul asa ca vrem nu vrem tot la benzina turbo minuscule o sa ajungem.

Link către comentariu
Mihai.Nechifor

Nu exista leduri poloneze. Ca le-ai luat de la polonezi e altceva, dar producatorul tot chinez e. Ti-am mai spus si pe mess, cele normale cu lupa se duc repede, la fel si cele din dragonu rosu/piata pentru ca sunt calculate gresit si se incing pana se ard

Despre consum jos palaria

Link către comentariu
bbogdanmircea

Da asa e ai avut dreptate :icon_thumright:

Singurul pe care l-am luat de aici de pe forum si am dat tot cam 20 pe el e in portbagaj si merge si acuma deci respect!

Dar pe de alta parte si cele facute de mine cu banda de leduri tot merg de rup deci si alea is super fiabile n-am ce zice.

Despre consum e ok n-am ce zice la 240000 :Driver:

Am zornaitu dreacu care ma dispera e pe undeva pe la alternator curea accesorii...nush de unde vine nici sa ma tai...sper sa nu fie ceva rola de la distributie

Oricum sper sa mai tina vreo 2 luni, pun ceva bani deoparte si ii toamna ii fac distributia si dup-aia vedem daca dispare sau nu zgomotelul vietii.

Si mai tre sa repar si aripa dreapta unde e sarita vopseaua de la pietre...si un polish sa nu mai fie asa de amarata saracuta...dar vedem...mai greu cu banutii

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu

E o rola intinzatoare a curelei de la alternator. Am si eu un fasait+zdranganit destul de fin de acolo. Are un rulment in ea rola si de acolo provine. Cel putin asta mi sa spus si aratat de mecanicul la care merg

Link către comentariu
bbogdanmircea

Pai da, numai ca rola aia a fost inlocuita cu una noua INA acuma vreo cateva luni.

Si ca sa cezi draci dupa ce s-a inlocuit a inceput sa faca parca si mai tare.

Dup-aia am inlocuit si fulia de la alternator.

Vro 120 km nu a facut dup-aia a revenit dracia.

Deci ce sa fac sa pun rola aia veche poate se aude mai incet?

:blink:

Urmatoru step e sigur pentru mine insa, dam jos cureaua de accesorii si merg asa fara ac, servo si curent vreun kilometru sa vad daca se mai aude.

Poate o fi de la distributie doamne fereste si eu tot umblu la accesorii.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
bbogdanmircea

:Driver:

Weekendul care vine ne pregatim de o excursie la Sibiu.

Sper sa parcurga golfulica cu ocazia asta Transfagarasanul si Transalpina!

Link către comentariu

e foarte misto drumul de la sibiu catre balea lac.

pe partea spre arges drumul era mai prost dar nu impracticabil de golf 4 break ;)

oricum o sa miroasa putin a incins daca mergi si prinzi serpentinele sa te dai pe ele...

Link către comentariu

Am fost si eu pe acolo weekend-ul trecut cea mai tare sosea pe care am vazut-o in tara.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!