Jump to content

Golf 4 Variant "OCEAN"


bbogdanmircea

Postare recomandată

Nu stiu dar se va face la o cunostinta iar vopseaua si lacul le cumpar eu deci o sa platesc doar manopera.

Link către comentariu

Am achizitionat si 2 anvelope de iarna...Falken...carne cam 3-4 mm peste marcajul de uzura...100 ron bucata

http://www.tyretest...._437/index.html

Iata si linkul la ele speram sa tina, probabil pe 23 ma duc acasa ca sa le "incalt".

Posibil sa fac distributia vineri.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu

ieftin jantele....la banii astia as cumparat si eu un set.

anunta-ma daca mai exista la banii astia...vine iarna si as vrea sa pun anvelopele de iarna pe jante de tabla

Link către comentariu

A fost ocazie...iti dai seama ca e destul de greu sa gasesti la banii astia.

Link către comentariu

Am schimbat si distributia dragi colegi.

Joi seara am lasat-o in service si azi dimineata am luat-o inapoi.

Operatiunea am facut-o la Tehnodinamic Cumparatura.

Am pus kit Contitech K1023 parca si pompa de apa OEM

kit-ul a fost 380, pompa de apa 230, antigelul 50

Cu tot cu manopera m-a ajuns 950 RON.

Ma declar foarte multumit deocamdata si o sa urmaresc atent daca se mai aude acel zornait, in 150 de km facuti azi nu l-am auzit.

O sa fac niste poze : cureaua si rolele vechi care au fost schimbate la 180k.

Urmeaza sa pun cauciucurile de iarna dar asta in weekendul 23 oct probabil si sa vad daca ma bag la niste inaltatoare pe fata de 2 cm din ce am intrebat costa cam 30 ron bucata dar manopera e posibil sa fie vreo 100 ron.

Ma mai gandesc daca pun inaltatoare, pana la urma cum am trecut 2 ierni pana acum cred ca mai pot trece inca una si fara.

O sa pun o poza cu masina din lateral sa va dati si voi cu parerea, adevarul ca distanta in fata intre aripa si roata se vede la ochi ca e mai mica decat in spate.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Momentan am renuntat la varianta cu inaltatoarele.

Weekendul care tocmai a trecut am fost si eu acasa si m-am incaltat cu anvelopele de iarna.

Pe fata am Semperit Speed Grip cu uzura de 2 ierni deci is aproape noi.

Pe spate Falken alea luate SH, mai au carne ptr 1 sau 2 ierni pe ele.

Ca si update mult mai grele la mana aceste Falken decat Semperiturile, si la echilibrat s-a vazut diferenta, pe Falken a pus omuletul cate 2 greutati de alea si jumate ca sa le echilibreze, pe Semperit doar cate una din aia mica...

Dar le-am pus pe spate asa ca e ok.

Am schimbat cu un Semperit de iarna si rezerva care e Continental din 2003 originala cu care a venit masina si e perfecta am lasat-o pe acasa nush ce as putea face cu ea.

In rest toate bune si frumoase vad ca s-a incalzit vremea ...

Link către comentariu

pai ce inteleg eu... :))

Pe fata am Semperit Speed Grip cu uzura de 2 ierni deci is aproape noi.

Pe spate Falken alea luate SH, mai au carne ptr 1 sau 2 ierni pe ele.

rezulta ca semperit dupa 1-2 ierni sunt aproape noi,mai deloc tocite. falken inseamna ca sunt tocite de tot daca tot 1-2 ierni tin.

in fine,o mica gluma!

iar cu echilibratul...nu conteaza greutatea anvelopei pe cantar la greutatea plumbilor lipiti pe janta.

o anvelopa poate avea si o tona,daca este construita corect si janta e bine echilibrata ,merge ok.

la fel,o anvelopa echilibrata cu 25g montata pe janta e ok. daca desumflii si rotesti 1/2 anvelopa pe janta (de exemplu) e posibil sa fie neceara alta echilibrare cu 50g sau deloc.

Link către comentariu

Da sa stii cam asa e cum ai facut si tu gluma, adica nu cred ca mai cumpar vreodata anvelope SH, mai au carne pe ele nu e vorba, dar cam la jumate fata de alea noi deci cu SH mergi 1-2 ani cu noi mergi 5 ani dar dar si de 3 ori deci merita sa faci o investitie in noi.

Stiu si eu asta cu echilibrarea dar avand in vedere ca jantele sunt ca noi si pe Semperit a pus doar o greutate de aia mica mica deducem ce Falken is mult mai dezechilibrat turnate daca a trebuit sa puna asa de mult ca sa le echilibreze.

Nu scrie pe nicarieri cam cat cantareste un cauciuc dar as paria ca erau mai grele alea Falken.

Link către comentariu

Am observat o chestie interesanta acum ca tot a venit frigul din nou adica am prins -3 dimineata in Iasi cand merg la munca.

De obicei pe vreme rece eu tin climatronicul pe 24 grade si pe ECON.

Ei bine am observat ca daca dau pe sagetile de flux aer fata si flux aer picioare am observat ca baga mai repede si mai tare caldura chiar daca el ramane tot pe 24 si ECON.

O sa radeti de mine dar eu abia acum am observat...adica softul vede ca tu ai vrea un flux mai sanatos si baga mai serios.

Eu pana acum credeam ca sagetile alea influenteaza pe unde sa vina aerul in habitaclu si nu si putea cu care sufla ventilatorul dar se modifica si treptele la ventilator cand dai de acele sagetele...

Astept parerile voastre.

Link către comentariu

E destul de logic: pe ECON sufla in mod egal pe toate partile. Daca ii indici sa iti dea doar la fata/picioare/parbriz, inchide restul cailor si tot aerul ti-l da unde i-ai indicat.

Link către comentariu

O sa ma uit mai atent...dupa cum spuneam mie mi se pare ca ar creste si liniutele de putere de la ventilator.

Daca ar inchide doar restul cailor nu ar trebui sa creasca liniutele de la ventilator.

Sunt curios daca scrie de treaba asta in manual.

Link către comentariu

Mda...am trecut pe la OMV sa fac presiunea la rotile de iarna si surpriza: un Falken de pe stanga spate avea 0.9 atmosfere.

O mai las cateva zile si dup-aia ma duc din nou, daca iar a scazut e clar ca e pusa prost pe janta sau are pana...

Am luat si un odorizant de ala de pus in bord cu sticluta de aia, Axeon se cheama parca si e facut in Romania.

Miroase destul de tare asa ca l-am dat la minim.

Voi ce folositi?

Am vazut California Scents din ales la conserva dar unde sa pun conserva aia ca in Golf nu prea este spatiu ptr asa ceva...

Link către comentariu

conserva intra la fix unde sta scrumiera. dar scoti scrumiera(tavita aia).

iti recomand pe langa California si CWS (atentie unde pui,cu sugativa aia imbibata) si Areon bubble gum (lichid cu niste carton in varf,gen Paloma)

Link către comentariu

Deocamdata ma descurc cu Axeon-ul romanesc pe care l-am luat.

Dup-aia vedem poate ii fac refill cu ceva parfum natural ieftineala.

PS. Vad ca au si site astia de la Axeon

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu

Unde gasesc un MANOMETRU auto PRECIS in tara asta???? :icon_bounce:

Am fost la OMV sambata unde au niste manometre cu ceas de ala cu diametru cat capu si i-am zis sa-mi masoare presiunea la roti ca aveam una moale.

Ei bine una era 2.3 una 2.4 aia moale 0.8.

Am zis sa-mi bage in toate 2 atmosfere.

Acuma dupa o saptamana de mers mi se pare ca parca scutura mult prea tare la denivelari deci am o banuiala ca am mai mult de 2 pe rotile din fata.

Voi ce presiune tineti in cauciucuri.

Eu tin minte ca pe capac rezervor daca nu e masina incarcata e 1.9 pe fata sigur dar in spate nu m tin minte.

Cred ca ma duc sa mai dau 3 lei la OMV si sa-mi bage 1.9 pe toate rotile...

Link către comentariu

presiunea recomandata e trecuta dupa cum ai spus si tu,la rezervor.

dar difera in functie de temperatura,conditiile carosabilului.

de ex iarna ai aderenta mai mare cu anvelopele mai moi. vara ziua/noaptea pot varia din cauza caldurii.

in orice caz,anvelopa prea moale creste consumul si uzeaza mai repede cauciucul. prea tare zdruncina masina.

Link către comentariu

Mda...pana la urma am ajuns la concluzia ca exista un manometru ieftineala cu gama buna 0..3 atmosfere la Kaufland.

Eu insa am luat ceva f asemanator cu asta http://www.bestautovest.ro/manometru-roata.html de la dedeman

E putin cam mare dar am o cutie cu multe tampenii in portbagaj...l-am aruncat si pe asta pe acolo.

Normal ca i-am facut o proba si am masurat presiunea, pe fata era 1.9 deci, pe spate in schimb...

:exclaim: 1.5 la dreapta si 1 la stanga...in conditiile in care bagasem 1.9 la toate sambata la OMV.

Asa ca am mers la vulcanizare si am dat rotile de pe spate jos...dreapta scapa pe la valva iar stanga avea 2 cuie in ea.

Le-au reparat baietii si sper sa nu mai am probleme o perioada.

BTW m-am uitat pe capap la rezervor si la incarcare mica scrie 2.1 pe fata si 1.9 pe spate.

Momentan am 2 pe fata si pe spate nu am masurat inca cat au pus cei de la vulcanizare.

Cam asta e, singura chestie sper ca nu erau cauciucurile cand le-am luat second cu tot cu cuiele alea incluse :icon_confused:

Link către comentariu

Salut, hai sa te intreb si eu ceva ca tot suntem cu variante aman2. Tu ai vreo solutie de depozitare in portbagaj de a putea tine cat de cat fixe lucrurile pe acolo?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu

Pai am o cutie de plastic asa cam cat o naveta de bere in care tin diferitele lucruri ptr intretinerea masiniii adica spray de bord, spray de cauciucuri, un pulverizator cu lichid de parbriz concentrat sa nu-mi omor stergatoarele iarna dimineata...mai noi manometrul asta etc etc...am multe pe acolo ca abia abia mai incape ceva.

Cutia aia sta in fundul portbagajului.

Iar in rest nu prea mai tin alte lucruri in portbagaj de obicei.

Dar just in case am pe laterale prinse de urechile alea:

-in dreapta am un elastic din ala cu carlige

-in stanga am un elastic din ala pe care l-am taiat si i-am adaugat la mijloc o chinga de aia reglabila (cum e la ghiozdan aia care reglezi umerii aia)

In cazul in care am de dus chestii care se balangane le bag dupa elasticele alea si le strang bine si de obicei nu am probleme.

Nu e mare cheltuiala o cutie de plastic si niste elastice din alea sunt bune sa le ai prin portbagaj oricand :D

La tine cred ca iti trebuie m multe cutii la cat de mare e portbagajul :P

PS Mai am si o panza de cort de armata are vreo 3 x 3 m de obicei sta impaturita dar a fost f utila cu diferite ocazii - de exemplu am intins-o ca sa protejez mocheta aia cand am carat cauciucurile sa le schimb, la carat diferite chestii murdare etc etc

Aia o bag la masina rapid cand se murdares sau o scutur...asa daca se murdareste mocheta am ce curata la ea.

Link către comentariu

Pe mine ma batea gandul la un moment dat sa cumpar de la IKEA o solutie de depozitare ceva doar ca nu sunt foarte dure, de pliaza foarte usor.. Am niste inele de metal unde sa pot agata diverse chestii, ceva gen isofix insa nu as fi vrut sa stau cu elastice.

Am vazut odata la un Passat b6 break o chestie cu niste bare care se glisau si formau/ingradeau o anumita zona... ma gandeam ca poate se gaseste ceva universal. Ideea e cand merg la cumparaturi si pun plasele de la Real, se baltacaie alea prin portbagaj intr-un mare fel...

Link către comentariu

si eu folosesc la a mea o cutie de plastic cu div solutii de curatare,2-3 lavete.

ma folosesc de cele 4 inele sa agat cu coarda elastica; nu mi se pare ca se vede inestetic.

pt acele bare culisabile...nu am vazut universale si implica mai multe la montaj.

asa daca nu ai si o mica cutie cu scule (cum am eu) poti pastra 2-3 corzi elastice si cand faci cumparaturile sa le intinzi intre inele si prinzi sacosele.

cutie de plastic gasesti in cora ,auchan de ex. la raionul de plastice,unde au si cos de rufe si div casolete.

Link către comentariu

Singura chestie "inestetica" la aplicarea acelor corzi, ar fi ca cel putin la mine covorasele din portbagaj, vin peste acele inele de prindere si aplicand corzile, mocheta va sta indoita. Bine e material de plus insa tot arata nitel inestetic. La Golf era marfa cu plasa pe care o aveam dar inelele de prindere la golf sunt la suprafata nu erau acoperite de vreun covoras. Mai caut sa vad ce gasesc.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!