Jump to content

Golf 4 Variant "OCEAN"


bbogdanmircea

Postare recomandată

nu stiu ce comanda au acolo,vezi pe site.

curge asa...cum scoti capacul de plastic de pe motor,in dreapta e busolnul de ulei,in spate e o fasie de burete-plin de ulei la mine. si pe spatele motorului se prelinge.

Link către comentariu

Pai vezi sa nu fie furtunul de la epuratorul de gaze cu probleme si sa se condenseze vapori de ulei daca nu probabil garnitura de la capacul tacheti.

Update: Azi am mai avut parte de o bucurie - mi s-a blocat geamul sofer pe deschis cand am ajuns la munca. Noroc ca era iulian MasinaPoporului in oras si in 2 ore am rezolvat... se rupsesera plasticele care prind motorasul de melcul de la macara si patina motorasul pe macara, le-am prins cu niste suruburi cu piulita...ar trebui o perioada sa nu mai fie probleme de acuma...

Link către comentariu

golfurile si problemele cu mararaua. eu am cleme metalice pe fata de la propr aterior (am descoperit cand am reparat switch-urile din usi) in schimb geamul spate nu se deschide :icon_thumright:

o sa vad cum ajung la vreun service sa rezolv cu vaporii astia de ulei.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

N-am mai postat de ceva vreme pe jurnalul meu.

"Tampeniile" insemnau in scurt de toata frumusetea pe care l-am facut in becul din portiera cel de jos si care mi-a prajit niste circuite pe acolo nefiind nici o siguranta pe acele lampi...pana la urma s-a rezolvat cu o mica-mare investitie si ajutor tot de pe forum de aici (iulian e de neinlocuit)

In rest am mai schimbat si fulia de la alternator care m-a ajuns 150 ron tot la radu de pe forum dar din pacate bucuria mea ca am scapat de raraitul enervant a tinut doar 150 km dupa care a aparut din nou, mai puternic decat inainte...

Pana la urma asa cum am postat si pe alte forumuri am aflat si cauza problemelor ... pompa de servo care tacane la invartire dar in rest nu face probleme...m-am interesat de niste variante si cand o sa am bani (prea multi) cred ca o s-o schimb cu una noua non OEM si cu a mea la schimb.

In rest toate bune si frumoase, daca se poate spune asa, mai cate o pana si in rest masina merge bine, chiar ieri am reusit sa scot un consum de 5 la mers linistit. Urmeaza saptamana asta la sfarsitul ieri sa fac ITP-ul care imi expira in ianuarie la anul, vreau sa foliez farurile cu folie de protectie impotriva pietricelor, poate o folie transparenta pe capota tot impotriva pietricelor sa vedem...

Link către comentariu

Astazi am mai rezolvat niste chestii:

-am facut ITP pe care l-am trecut cu brio, cam 88% sunt amortizoarele toate

-mi-am reglat la ITP si farurile cu acesta ocazie, am prins un inspector mai ingaduitor

-am foliat farurile cu folie transparenta, impotriva matuirii

Toata distractia in jur de 150 de RON in total.

Urmeaza si niste poze cu ledurile ptr plafoniera din portbagaj si din portiera creatie proprie.

Saptamana viitoare urmeaza actualizarea asigurarii iar in decembrie rovinieta electronica.

Link către comentariu

Frumoasa masina, tocmai am achizitionat si eu tot un Ocean. Ai avut cumva probleme la ea cu geamurile spate?

Link către comentariu

Merci de aprecieri dar mai are mult pana sa fie frumoasa saracuta.

Deocamdata este doar foarte utila si apreciata. Si foarte murdara.

Ca sa fie frumoasa ar avea nevoie in primul rand de niste retusuri mici de vopsea pe la capota si la usi unde a sarit vopseaua, iar dupa aceste retusuri ar trebui o polishare profesionala completa pentru a elimina zgarieturile panza de paianjen.

Folie, o curatare de interior profesionala...dar fondurile de unde?

Ca sa-ti raspund la intrebare, nu am avut probleme niciodata cu geamurile spate, doar cu cele din fata.

Link către comentariu

Mi s-a ars iarasi un bec de pozitie, of of ... cred ca le inlocuiesc cu asa ceva:

img0384ue.th.jpg

img03850.th.jpg

img0388id.th.jpg

img03900.th.jpg

Azi am primit si 2 sigurante de alea de sticla de 1 A care au carcasa care se prinde pe fir si o sa le intercalez pe firele de alimentare de la lampile din portiera.

Cele din pozele de mai sus am de gand sa le pun la luminile de pozitie, singurul motiv ar fi ca sa nu mai tot schimb becuri care se tot ard, daca n-o sa tina o sa cumpar un set la 40 de ron. Banuiesc ca pozitiile sunt totusi pe siguranta si nu am cum sa fac scurt pe ele si sa ard ceva fara sa se arda siguranta.

O sa incep cautarile pentru niste aparatori de noroi macar pentru spate, daca iarna asta o sa fie una noroioasa cred ca o sa am nevoie de ele din plin.

Link către comentariu

pt pozitie ia ledurile alea de pe piata (unele,nu toate) cu 9 leduri. eu am asa ceva si fac lumina destul de puternica. pana acum nu am avut probleme cu ele.

astea din poze par artizanale,nu stiu cum s-ar vedea in far.

siguranta pt lumina din usa?e nevoie de asta? eu nu am pus nimic,m-am legat la firul ce era pt lampa aia rosie,si am pus leduri si in jos,si in lampa.

Link către comentariu

Al Bundy mi-a confirmat ca nu este siguranta pe alea. A2ata timp cat nu faci scurt e ok dar daca faci o sa ti arda tot pe acolo.

Normal ca s artizanale eu le-am facut.

Intrkadevar astea de pozitie sunt folosite mult cred ca ar merita o investitie de 40 ron in ceva profi iar astea facute de mine sa le pun la becuri cu utilizare sporadica cum ar fi la plafoniere usi locuri din astea unde becurile stau mai mult stinse si sporadic aprinse.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu

Astazi am ajuns si eu acasa la Bucovina cu chiu cu vai zapada mare la Iasi drumuri blocate pe la Motca alea alea dar surprinzator pe la Bucovina totul este ok ninsoare mult mai slaba decat la Iasi.

Una peste alta mi-am luat si niste aparatori de noroi poloneze din piata de masina de la Cumparatura la mirabolantul pret de 25 RON in speranta sa le montez sau in fata sau in spate (doar 2 bucati pe set).

Dupa ce am ajuns acasa m-am si apucat de treaba:

-urcat masina pe cric, dat jos roata, dupa ce am tras serios cu o teava de buloane ca erau stranse prosteste de la vulcanizare.

-dupa-aia am desfacut suruburile alea 3 de la aparatoare de plastic de la roata

Cand ma uit sub aparatoare SURPRIZA!!! tona de pamant adunat exact in zona pragului, probabil de la scurgerea de la parbriz s-a adunat pamantul cu praf frunze seminte copaci etc ...

Nu-i nimic am luat o racleta si cu grija usor usor am curatat de acolo tot "pamantul ala de flori" dup-aia am dat frumos cu o perie cu apa si am curatat tot pamantul fain frumos.

Dup-aia am marcat frumos pe aparatoare gaurile de la cele 3 suruburi, dat gauri cu potricala una cate una usor usor cu grija si am prins suruburile

alea care era acolo. Dup-aia mi-a mai ramas o ureche de la aparatori care cam statea acolo balalau asa ca am rezolvat-o si pe aia:

Am dat gaura cu bormasina pe loc si prin cauciuc si prin aparatoarea aia de plastic si am mai bagat un holtsurub tot de ala cu cap de ala lat.

Am aplicat procedura si pentru cealalta roata, am mai scos o galeata de pamant de flori si de acolo am pus si acolo aparatoarea si gataaaa!!!!!

Cand ajung la Iasi o sa pun poze si cu aparatorile.

Ceva poze cu pamantul pe care l-am extras de dupa aparatori din praguri.

Parerea mea ca gaurile de scurgere din praguri sunt mult prea mici si se colmateaza foarte repede cu noroiul de la noi, daca ar fi dupa capul meu asa face o gaura mult mai mare in partea de jos a pragurilor ca sa se scurga apa...dar normal trebuie grunduita respectiva gaura ca sa nu rugineasca.

Atasez si 3 poze din timpul operatiunii:

p1020194m.th.jpg

p1020195.th.jpg

p1020196kx.th.jpg

O sa postez si pe topicul de aparatori noroi.

Am incercat sa schimb si becul de pozitie de pe dreapta dar nici o sansa nu l-am putut scoate nici mort.

Link către comentariu

Mai ciudat e cand ai noroi si alte minuni de astea la roti... ca depunerile astea tampite descentreaza putin roata. La viteza mare simteam ca "bate" si nu stiam de ce. Oricum ziua de ieri a fost destul de "dificila" dpdv auto pe traseul Iasi - Tg. Frumos.

Dupa "experienta" de ieri cand am uitat pozitia aprinsa si mi-am terminat bateria, consider ca e un lucru necesar sa ai LED-uri macar pe pozitii!

Link către comentariu

exista un buzzer care te atentioneaza sa nu pleci sa lasi pozitia aprinsa.

led pui si pe spate?

Link către comentariu

Din ce am discutat cu Senty el are deja pe fata leduri pe pozitii si vrea sa-si puna si pe spate astfel incat masina sa fie aproape full proof. Normal ca trebuie sa schimbe si switchu ca sa il avertizeze cand uita pozitiile aprinse.

Pe de alta parte cam greu sa-ti vibreze rotile de la niste noroi...sau sunt dezechilibrate sau ai diferenta de presiune pe ele.

Cei care aveti oleaca de timp, o cheie de roti buna, un cric si un torx va sugerez cu caldura sa dati aparatoarea jos si sa scoateti pamantul ala de acolo, e incredibil cat s-a putut aduna in 7 ani doar din scurgerea apei...

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu

ce switch trebuie schimbat sa te anunte?eu daca am pozitiile aprinse si deschid usa la sofer imi piuie bordul.

in aparatoarea aia ,pamantul crezi ca e doar din apa ce cade pe la parbriz?eu cred ca arunca si roata o gramada si intra pe undeva.

Link către comentariu

Eu cred ca e de la noroiul de parbriz, mai ales dupa modul in care era asezat pamantul acolo, adica la un moment dat gaurica aia din prag s-a blocat, dar apa cu noroi a tot venit, apa s-a infiltrat si s-a scurs cumva dar pamantul a tot ramas acolo, asta din 2003 de cand e masina si mai ales din 2006 de cand e in Romanica. Oricum la primavara o sa verific din nou sa vad cat se poate aduna intr-o iarna si daca e o cantitate mica inseamna ca e de la parbriz daca e mult e posibil sa intre si prin alta parte. Acum nush daca mai e vreme dar as vrea sa verific si scurgerile de la parbriz de pe ambele parti sa vad care e trebusoara pe acolo.

Link către comentariu

link becuri leduri

Ce parere aveti de becurile pe leduri de aici oare merita achizitia?

Pe mine m-ar tenta sa-mi cumpar cate ceva de aici par sa aiba preturi bune.

Sper sa nu fie considerata ca si reclama.

Link către comentariu

preturile sunt mici,calitatea este pe masura.

poti compara cu ceva de genul.

acel tip de led am eu in modulul de la usa,3 l3duri. si face lumina f ok. cele de pe stop au mai multe led-uri,fac lumina f puternica si se vad ok.

eventual mai asteapta putin pana imi iau eu si vezi comparatie :P

Link către comentariu

Stiu si linkul de pe daciashop normal ca imi fac de acolo cu ochiul niste leduri de pozitie Nichia.

Am mai aflat una alta cu referire la becul ala de frana pozitie de pe spate, asadar e nevoie de o rezistenta de 10 ohmi si macar 21 W pusa in paralel cu becul de frana pentru a nu avea aprinse in bord martorul de bujii si motor.

Cred ca o sa comand de la mivarom totusi nu sunt chiar preturi de chinezareala sunt la jumate fata de ce se vinde in alte parti.

Oricum da de veste cand cumperi ceva, tu vrei daciashop???

Link către comentariu

vreau pt ca stiu omul si sunt calitative.

plus ca daca se ard am cu cine sa ma cert :Pcand iei fa poze,clip sa vedem cum lumineaza.

Link către comentariu

Deocamdata nush daca iau, am cumparate 2 sofituri de 43 mm pe care tre sa le ard si sa le lipesc leduri pe ele pentru interior sa vad cum vine.

Becuri de pozitie am facute dar nu stiu daca intra prin gaurile alea din faruri.

S-ar putea sa cumpar si 2 bucati de alea R5W cele mai ieftine ptr spate si sa le fac tot pe leduri.

Dar daca o sa fiu in bani te anunt.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!