Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Ai verificat și concluzionat ca ai nevoie de decontaminare mecanica? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie sa verific, masina este sigur contaminata. Stiu asta de la vechile detailing-uri si a trecut deja mult timp de atunci. 

Nu e rau sa dau si cu plastelina pe masina :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulți contaminați ies chimic. Bitum, fier. 

Spala și dă-i cu soluții și vezi după aia cum se prezintă lacul. 

Daca după aia e nevoie, ia o argila fina/medie, după caz. Argila lasă un grad de matuire și e bine sa urmezi cu polish. 

Sunt argue care merg cu apa, cu un șampon auto. Eu am folosit cu ONR in diluție de argila. 

Alege de aici ce îți place

https://www.pro-detailing.ro/index.php?route=product/search&filter_name=Argila&page=1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, am și eu i problema cu niste puncte pe caroserie sper sa nu fie rugina. Am înțeles de la alte persoane că acele puncte apar din cauza că spăl mașina la self wash si ca nu o sterg dupa. Am nevoie de o soluție daca exista care sa nu afecteze vopseaua. 

 

20190513_193822-01.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iron X sau orice solutie de decontaminare pt fier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @Muale dar parca e cam piperat pretul produsului si nu cred ca imi ajunge o sticluta.

Cu sonax full effect e ok sa dau pe vopsea? Am mai cautat pe net si am vazut ca altii au dat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a zis Muale, poti folosi orice solutie care inlatura depuneri de fier, gen Sonax Xtreme Full Effect sau IronX.

Petele nu apar de la self-wash, ci de la contaminare cu particule metalice care in timp oxideaza. Sunt mai vizibile pe masinile deschise la culoare. Daca masina iese curata de la self-wash nu conteaza daca o stergi, poti sa ramai cel mult cu pete de calcar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Am sa incerc cu sonax full effect, presupun ca se aplica pe masina dupa spalare si uscare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti ajunge sticla, nu trebuie sa scufunzi masina in solutie.

daca e prea scump, poti folosi orice solutie cu mercaptoacetat de sodiu.

pulverizezi pe panou, astepti cateva minute ( sa nu se usuce/stai la umbra, observi cum isi schimba culoarea) apoi poti agita cu o pensula si la final clatesti (ajuta jet cu presiune).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 5/14/2019 at 11:12 AM, BoxeR said:

Multumesc de raspuns. Am sa incerc cu sonax full effect, presupun ca se aplica pe masina dupa spalare si uscare.

am si eu aceleasi pete ca si tine, masina e tot argintie. Poate postezi rezultatele aici, ar ajuta si pe altii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar am facut eu azi procedura. Imi pare rau ca nu am facut poze. E tot alba.. era roz pe usi si aripi. Eu i-am dat un jet de apa si apoi cu Sonax si apoi am clatit...din cate stiu eu trebuia sa fie masina curata si uscata, dar am zis..ca daca tot erau rosii jantele..:) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajuta sa fie uscata ptr ca nu se scurge solutia mai repede, dar nu e obligatoriu, eu la inceput foloseam SFE diluat 1:1 si tot isi facea treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@detinator salut. Am reusit intr-un final sa fac aceasta operatiune....am folosit Iron X cum zicea colegul mai sus. Te sfatuiesc sa folosesti o pensula ca sa agiti solutia. Eu din pacate nu am avut la indemana dar majoritatea punctelor s-au dus de pe masina. Mai am jumatate de sticla de solutie, am sa mai efectuez procedura inca o data si sper sa scap de toate.

20190614_234157.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de revenire cu info. Dupa ce scapam de toate, insa, trebuie un sealant sau ceara sau ceva protectie, altfel se depun la loc f rapid, cred?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu neaparat.

se poate ca alea sa se fi depus intr-o zi , parcata unde nu trebuie.

sau combinatie nefericita de drum, placute, discuri.

sunt masini cu depuneri feroase la 0 km si altele nu au dupa zeci de mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ce service de ceruire/polish recomandati? As face un tratament si sunt in dilema pe cine sa aleg. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dub detailing / victor detailing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Are cineva idee ce pot sa folosesc pentru a reda culoarea neagra, pe plasticul dintre geamuri, de la exterior? Au aparut niste pete albicioase..

VW_Passat_B6_Variant_20090315_side.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poți folosi Gtechinq C4 pentru plastice exterioare. Să nu îl aplici pe nimic din interiorul mașinii, este doar pentru exterior și plasticele motorului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă sunt pete înseamnă că e ceva ce trebuie curățat, nu pui G4 direct peste. Vezi dacă e grăsime sau seva de copaci. 

Mai pot fi urme de degresant uscat, depinde cum a fost spălată. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa dau cu o solutie de geamuri de la Ma-Fra si apoi cu Sonax Xtreme Cockpit si nu s-a luat.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai putea fi pete de sealant sau de pasta de polish. Daca e asa, ar trebui sa se ia cu ceara lichida. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petele sunt probabil de la spuma activa sau calcar. Poti sa incerci cu otet daca sunt calcar, cele de spuma activa nu cred ca mai ies.

Decat sa le maschezi temperar cu un dressing, mai bine aplici folie neagra mata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!