Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

de unde se cumpara alcoolul? ceva preturi?

Legat de exterior, o sa povestesc o experienta de-a mea:

- am mers cu masina la Jeton, am luat 2 jetoane, spalat masina, am constatat ca au ramas multe bucatele mici de frunze inca pe masina plus pete galbene, probabil insecte

- ok, am zis non-contact nu merge, ma duc la spalatorie cu perii, cea de la MOL, am luat cel mai scump program posibil

- inainte de a incepe programul automat, am mai platit si o spalare cu jetul manuala suplimentara facuta de un angajat

Rezultatul: pete galbene inca existente

La mine si culoarea (argintiu) face acele pete mai vizibile probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IPA costa ~ 15-20 lei..il poti procura din mai multe surse..emag, pro detailing, dedeman cred...cauti si tu pe google.. https://www.pro-detailing.ro/alcool-izopropilic-1000-ml-p-1427.html

Cat despre exterior, poti incerca o degeresare in prealabil, la spalatorie normala, care costa ~ 20 lei..daca nu, probabil o decontaminare cu argila ; daca ai aplica un quick detailer gen sonax brilliant shine sau o ceara lichida ar fi foarte ok ca sa oferi protectie lacului intre spalari, iar murdaria se curata mai rapid. Faptul ca duci masina la spalat la perii este cel mai prost si daunator lucru posibil..indiferent de banii pe care ii dai. Cel mai ok masina se spala la galeata, de preferat la spalatoriile self service ( jet prespalare pt a da jos murdaria, intr`o galeata pui sampon ( de preferat cu PH neutru ) si apa si cu o manusa de microfibra speli masina cu apa din abundenta din galeata, aplici jet clatire, stergi masina cu prosop de microfibra ). Altefl, daca nu esti dispus sa iti speli singur masina iti recomand sa mergi la o spalatorie cat mai ok, nicidecum la perii. 

 

Succes

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bgd_b92 programul cel mai scump de la Mol include si ceara si multe altele, degresare x2 chiar :) plus ce mai facusem inainte...nu stiu ce sa mai zic.

cu buretele unde sa spal... in spalatorie? E afis mare ca e interzis sa vii cu substante de acasa, darmite cu burete galeata etc. Daca as sta la curte ar fi altceva

Am evitat periile mult timp dar nu obtineam rezultate bune la jeton... pe de alta parte, e o coada la periile alea si tot felul de masini periculoase, bmwuri si mertane

Spalatorie mai acatarii nu stiu... nu as mai lasa baietasii aia sa se atinga de masina, au un stil incredibil sa o zgarie si sa faca tot felul de nefacute. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ești mulțumit de perii și programul ala, ok. 

La fel cum sunt mulțumiți și băieții cu mert și BMW. 

Am văzut E klasse nou spălat cu 2 jetoane și frecat cu peria de proprietar. La final șters cu (evident) piele de căprioară. 

Bine, a ta fiind gri nu se vad asa repede zgârieturile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci fa`i o decontaminare cu argila ; si aplica o protectie o data la 6 luni la un atelier de detailing daca vrei sa protejezi si pe viitor si sa speli la jetoane. Crezi ca pe tovarasii cu bmw`uri si mertzane ii intereseaza ca se matuieste sau ca se umple de panza de paianjen ? :) fiecare o intretine cum doreste si dupa posibilitati, insa periile sunt cele mai nocive pt lac.

 

p.s : nu zice nimeni ca pagubele produse de perii nu poate fi remediat ; cu un detailing o data la 2 ani arata din nou impecabil ; ca si cost ~800-1500 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, cred ca am ales gresit marcile bmw si mertz, care nasc unele frustrari pe orice topic

sa spunem ca am vazut acolo la perii la coada masini speciale, inclusiv de epoza, cu vopsea speciala, in care probabil s-au bagat enorm de multi bani.

Dintre spalatoriile manuale si perii, mi se par mai periculoase cele manuale, cei mai multi cu probleme pe chedere le au de la cele normale (am avut inclusiv eu chedere matuite la masina de dinainte dupa o spalatorie manuala la baieti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am un Passat b5.5 și au început acele elemente argintii sa se albeasca, sa se mătuiasca...cele ce înconjoară geamurile.

Ce pot sa le fac? 

Nu vreau sa le dau jos, mă gândeam să le pun folie negru lucios, mașina fiind neagră....sau vopsite cumva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand, nu mai posta acelasi lucru in 2 locuri (mai deschizi si topic nou).

in al doilea rand, vad ca ti-ai dat singur variante, nu sunt bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie urgent de o parere in ceea ce privește cerința mea. Daca a mai făcut cineva asa ceva si cu ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in al treilea rand, nu trebuie sa dai quote postarii imediat anterioare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, gtr2rr3 said:

 

Ce pot sa le fac? 

Daca sunt cromate, le polisezi  ; cauta autosol. 

Daca nu, vopsit cu plastidip ar fi o solutie buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/14/2019 at 11:59 AM, bgd_b92 said:

Cat despre exterior, poti incerca o degeresare in prealabil, la spalatorie normala, care costa ~ 20 lei..daca nu, probabil o decontaminare cu argila

Din ce am mai studiat eu, decontaminarea cu argila nu se recomanda pt pete de insecte, si mai important, este un pas care matuieste lacul, si se face doar inainte de polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu neaparat, exista diferite grade de abraziune la argila.

dar tu ai pete de insecte sau ce sunt alea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de insecte cred, petele acelea micute galbene si care se iau cu unghia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt pete, pur și simplu se duce cromul, se albește...de la vârstă. Cum făceau cei de la Samsung telefoane cândva cu marginea cromata și după un timp se ducea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

O întrebare prostească: cu ce se curăță geamurile date cu Rain X sau alt repelent? Cred că alcoolul izopropilic nu mai este o opțiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

polish cu oxid de ceriu (sau solutii de baza de -)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat gresit. Nu vreau sa scap de Rain X ci sa curat geamul in asa fel incat sa isi pastreze calitățile cat mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

laveta si lichid de geamuri.

proprietatile le pierde de obicei prin abraziunea stergatoarelor, spuma activa nu am observat sa il inlature.

tocmai de aia pe masina mea reaplic mai des pe parbriz vs luneta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Exista un produs de tip rain repellent mai bun ca Rain X?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce intelegi prin "mai bun".

durabilitate, pret, unghi contact

eu am testat cateva si am vazut ca cele ieftine au durabilitate mai mica dar daca nu esti deranjat sa aplici de 4-5 ori pe an, te rezolva si o solutie ieftina. (turtle wax clear-vue mi-a placut f mult)

daca nu, te orientezi spre cele scumpe (Glaco, FlyBy, Aquavelox)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine nu m-a dat pe spate Rain X. Presupun ca nici altele nu ma vor încânta peste măsură. Fix 2 săptămâni m-a ținut Rain X dar, cu o scădere vizibila a performantelor de la o zi la alta. Una cu alta, nu consider ca este un must have. Ce m-a incantat a fost Meguiar`s Perfect Clarity. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Meguiar`s Perfect Clarity pentru a curata geamul inainte de a aplica tratamentul hidrofob. Folosesc de 2 ani SOFT99 ULTRA GLACO cu 2 aplicari pe an si inca mai am ceva in flacon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru ca intre timp au aparut multe produse pe piata, revin cu o intrebare.

 

Pentru a reconditiona plastice (in special la exterior) pe masini de 10-15 ani, ce produs actioneaza in profunzime, sa ofere efecte de durata?

Eu deocamdata am in folosire Finish Kare 108, care dupa aplicare lasa plasticele aratand f bine, insa efectul e de f scurta durata pe plasticele de exterior.

Stiu ca vazusem un review despre un gel care ar fi actionat pe durata lunga, dar nu am notat atunci produsul si acum nu mai dau de el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sonax Xtreme Tyre Gloss Gel - Gel Cauciucuri

Asta il folosesc eu atat pentru anvelope cat si pentru plastice si se comporta exemplar. Mentionez ca am peste 5 ani de cand il folosesc si sunt extrem de multumit, nu aduna praf nu lasa apa sa stea pe plastic/anvelope, da un aspect de nou atat plasticului cat si cauciucului.

Alegerea iti apartine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!