Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Dupa ce am trecut prea aproape de niste crengi, am observat niste zgarieturi pe vopsea.

Nu sunt zgarieturi adanci, nu se simte nimic la unghie, nici macar nu am pretentia sa le elimin complet, ci as vrea doar sa le estompez un pic.

Ce polish care sa poata fi aplicat manual ati recomanda? (sunt constient ca aplicarea manuala nu e ideala si ca dureaza mult, insa farurile tot manual le'am reconditionat - wet sanding si apoi polish de plastic si au iesit f bine, deci nu ma astept ca polishul manual local al vopselei sa fie gata in 5 min)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciunul ; iti recomand un glaze sau o ceara care sa mascheze defectele si care se pot aplica manual pana reusesti sa faci un detailing exterior complet. Daca iti vor spune altii ca tu poti scoate zgarieturi manual cu o pasta de polis, dupa ce polisezi suprafata ( care initial trebuie decontaminata pt ca altfel risti sa produci si mai multe zgarieturi ) sterge cu IPA si vei vedea ca sunt tot acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca nu era raspunsul la care speram, dar multumesc ptr explicatii!

Detailing exterior clar nu va primi, e totusi vb de o masina de 14 ani cu multe imperfectiuni la exterior; o sa incerc o spalare temeinica si o decontaminare plus un FK100p si niste FK425, poate va fi suficient sa se linisteasca "piticul" de la mansarda

IMG-20210222-171419.jpg   IMG-20210222-171427.jpg

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se par destul de vizibile ; ma mir ca nu se simt la mana. Incearca o metoda putin mai neortodoxa, da'i cu wd40 pe zgarietura, sterge si apoi vezi daca mai este vizibila ; daca se estompeaza semnificativ, poti sa iti faci de cap cu produsele mentionate de tine, insa fara un pad cu putere de taiere in prima faza..nu stiu daca o sa reusesti mare lucru. Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aceea am si pus pozele, ptr a fi mai clara situatia. Sunt f vizibile, de aceea imi si bat capul cu ele. Dar nu, dand cu unghia vertical pe suprafata, peste zgarieturi, nu agata nicaieri, de aceea am spus ca nu sunt adanci. O sa fac proba cu WD40, in prima faza.

Multumesc inc'o data ptr raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu Sonax Politur si un pad de spuma, in aprox 30 min am reusit sa atenuez mult zgarieturile. Ultima poza e dupa ce am sters caroseria cu IPA, rezultat mai mult decat decent ptr asteptarile mele

 

IMG-20210226-141251.jpg   IMG-20210226-141703.jpg   IMG-20210226-143015.jpg

 

LE: Deoarece abia dupa ce postasem initial am observat topicul dedicat Polisarii, daca ar putea un moderator sa mute postarile acolo, ar fi perfect

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A folosit cineva CarPro CQuartz? M-ar interesa niste opinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Performanta este foarte buna, trebuie doar sa ai conditiile necesare aplicarii oricarui ceramic. Te intereseaza ceva anume despre el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma interesa cum rezista in timp, cum este luciul(vreau sa aplic pe un rosu metalizat) , daca necesita intretinere. Ce conditii ar trebui pt aplicare?

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Durabilitatea in timp depinde de multi factori, cu ce speli masina, cati km faci, cat de multi se contamineaza (mediu in care circula, garaj etc). Pe masina mea a rezistat fara probleme vreo 2.5-3 ani, dar km relativ putini, spalat manual si QD dupa fiecare spalare, garaj. Dar pot spune ca rezista bine la multe chimicale.

Cu intretinerea trebuie sa ai grija la petele de calcar, sa nu lasi apa sa se usuce pe masina, dar asta este valabil la orice ceramic. Eu folosesc QD/spray-wax dupa orice spalare, doar pentru ca face uscarea mai usoara si adauga un plus de stralucire, dar nu este necesar.

Stralucirea depinde mai mult de cum este pregatita masina. Daca masina este polishata nu o sa adauge mare lucru ca aspect. 

Ca si conditii de aplicare, trebuie garaj, nu l-as aplica afara. Dupa aplicare cel mai bine este ca masina sa fie ferita de umiditate 7 zile. Ei zic 24h umiditate si 7 zile spalare, dar daca aplici Reload imediat dupa. Eu as sari peste Reload complet si nu as uda masina timp de 7 zile.

Tot la conditii, trebuie sa ai grija sa degresezi bine suprafata inainte de aplicare iar in timpul aplicarii sa ai iluminare buna incat sa nu lasi zone in care nu indepartezi toate reziduurile.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu petele de calcar ar putea fi totusi o problema deoarece de ani buni spal masinile doar eu si nu le sterg decat foarte rar pt a evita acele swirls ce ma enerveaza la culme. Limpezirea cu osmoza ar evita teoretic acest lucru. O sa-mi fac damblaua sa vad ce iasa.

Merci @toni pt detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca folosesti un prosop de stergere de calitate nu ar trebui sa ai probleme mai ales daca doar il aplici pe suprafata si ii permiti sa absoarba apa fara a freca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari! Tocmai  ce am polishat masina din semnatura si i-am aplicat o protectie ceramica, si as vrea sa achiztionez un prosop auto, pentru a o sterge dupa fiecare jeton, ca sa nu mai folosesc "lavetele super curate" de la spalatorii. 

As avea nevoie de o recomandare de un prosop, bugetul este undeva la 100 ron.

Mi-ar placea un prosop de la meguiars, dar nu stiu daca ma incadrez in bugetul meu, sau daca exista vreo varianta mai buna decat cea de la meguiars, v-as fi recunoscator sa imi faceti o recomandare. 

Ma intereseaza sa stearga apa foarte bine de pe masina, si sa nu lasa dare.

Acest produs ar fi ok?

https://www.pro-detailing.ro/meguiars-water-magnet-microfiber-drying-towel-prosop-uscare-auto-p-1519.html?sort=p.price&order=DESC

Modificat de Cosmin858
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti pot recomanda prosopul asta. Il am de cativa ani (dar nu il folosesc chiar la fiecare spalare). Absoarbe foarte bine (vreo 3-4 litri de apa), deci e de ajuns doar sa il tragi peste caroserie.

Dimensiunea mare, pe care o am si eu, se incadreaza in bugetul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de recomandare! 

De cel pe care l-am pus si eu ( meguairs ) ce parere ai? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pot pronunta despre Meguiars (desi imi pare cam subtire, dar marca e totusi pintre cele de top in detailing auto) sau alta marca, cel pus de mine e singurul pe care l'am folosit pentru uscare si nu am nimic sa ii reprosez.

Dimensiuni mai mici mai am vreo doua, care insa pentru uscare nu ar fi fost potrivite datorita puterii de absorbtie mai mici ... le'am pastrat pentru buffing

 

Later Edit:

Conform celor de aici Meguiars vizat de tine are nevoie de mai multe treceri pentru a absorbi complet apa, fix ceea ce tu vrei sa eviti. Nici aici nu recomanda prosopul asta pentru ce ai tu nevoie

 

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ti-as recomanda unul din cele de aici, cele cu fibre rasucite.

https://ingrijireauto.ro/prosoape-pentru-uscare/1302-1469-liquid-elements-black-hole-xl-prosop-uscare-1300-gsm-diverse-dimensiuni.html#/169-dimensiune-40cm_40cm

https://www.pro-detailing.ro/prosop-uscare-auto-pro-detailing-super-double-twist-50x90cm-p-5066.html?sort=p.price&order=DESC

https://www.pro-detailing.ro/prosop-uscare-auto-pro-detailing-super-twist-50x55cm-p-5009.html?sort=p.price&order=DESC

 

un prosop f mare are avantajul ca se stoarce mai rar dar te poate incurca uneori - mare, greu, atingi pe jos cu el

eu folosesc ceva 40x60 si nu ma deranjeaza sa il storc de cateva ori la o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ora actuala prosoapele "twist", ca cele recomandate de Muale, mi se pare cele mai bune, abosorb cea mai cantitate de apa. Meguiars Water magnet este destul de slab din ce stiu, in plus nu areo tesatura care sa permita preluarea mizerei care ar putea ramane dupa spalare si nu facei decat sa freci vopseaua cu ea, cauzand zgarieturi.

 

Asta este prosopul twist de la Pro-detailing.

 

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand penultimul pus de muale, supertwist, il am de 4 ani, inca sterge impecabil ; adica imi usuca ambele masini ( cc ul si pejoul ) fara sa lase vreo dara de apa in urma lui ; chiar daca dai ~ 100 lei acum, investitia o faci pe termen lung ; pe cel pus de andrei il am si il folosesc pt buffing dupa detailing, pt absorbtia apei nu este asa stralucit ; este f important sa le speli la 60+gr doar cu detergent, fara balsam, dupa ce le folosesti, ca si mod de intretinere.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc frumos tuturor de ajutor! 
O sa il cumpar pe acesta!

https://www.pro-detailing.ro/prosop-uscare-auto-pro-detailing-super-double-twist-50x90cm-p-5066.html?sort=p.price&order=DESC

Acest prosop este la fel ca cel din videoclip, nu? Deoarece chiar m-a impresionat cum sterge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Sterge excelent. Uite asa arata dupa 4 ani cu utilizare medie ( folosit de 2 ori pe luna sa zic ) :)

IMG_20210421_103354_copy_1024x768.jpg

IMG_20210421_103401_copy_768x1024.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este asta, pe care il am si eu: https://www.pro-detailing.ro/prosop-uscare-auto-pro-detailing-super-twist-70x90cm-p-4031.html?search=twist

 

Cel din link-ul tau are ambele fete cu aceeasi tesatura twist (densitate aproape dubla, 1000gsm vs 550gsm), ar trebui sa retina mai multa apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la spusele lui Toni ; cel din link'ul pus de tine este superior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!