Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

@bog49: cum sta la durabilitate pe plasticele exterioare? In review'uri e prezentat strict pe anvelope, deoarece Sonax are un gel special ptr plastice

FK108 de care ziceam eu cam o zi arata f bine, insa dupa 2-3 zile pe plastice deja cam dispare.

Am urmarit review'uri din SUA cu diverse produse, insa multe nu sunt disponibile la noi si oricum putini prezinta si cum rezista produsul dupa 1-2 saptamani, ca imediat dupa aplicare multe ofera rezultate bune.

Unii, in schimb, facusera o evaluare dupa 6 luni ... cam irelevant, ca toate produsele deja disparusera de pe plastic

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun din proprie experienta ca eu am luat strict pentru anvelope si am incercat asa din curiozitate si pe plasticele negre de la bari, plasticul de pe usi si plasticurile aferente de la motor si chiar am fost placut surprins de rezultat.

La ploi te tine fara probleme cu conditia ca masina sa fie nemiscata ( automat cand mergi pe ploaie in Romania faci masina praf) cel putin 3 -4 ploi.

La spalat conteaza unde faci asta - daca mergi la spalatoriile acelea ieftine care dau cu mai multa soda in asa zisa spuma nu pot zice ca tine mult ( se duce dracu si ornamentele de crom dupa o spalatorie din astea )

In concluzie daca o speli acasa si stergi dupa cu un buretel cu acest Sonax te tine cam inca 2-3 spalari fara a mai da. Un recipient de gel ma tine cam 2ani.

Spor in alegere si daca mai ai intrebari sunt aici pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spalat doar la OMV sau MOL, la self service (nu la perii).

Pe mine ma intereseaza in special ptr plasticul de la stergatoare si cel din jurul oglinzilor, acelea's mai afectate de timp.

Mersi de raspuns, o sa iau in considerare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand si eu 2 variante.

Koch Chemie este recomandat pentru plastice exterioare si are o durabilitate buna daca este aplicat corect.

303 merge si pe plastic, vinilin si cauciuc. Il folosesc in special la interior pentru ca are protectie UV, l-am folosit si la exterior pe plastic dar are durabilitate mai mica decat Koch Chemie.

20200903_175301.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, andrei0241 said:

Spalat doar la OMV sau MOL, la self service (nu la perii).

Pe mine ma intereseaza in special ptr plasticul de la stergatoare si cel din jurul oglinzilor, acelea's mai afectate de timp.

Mersi de raspuns, o sa iau in considerare!

In aceste conditii te va tine cel putin 2-3 spalari o aplicare.

Eu tot pentru plasticele exterioare ale masinii l-am folosit cel mai mult ( grile masca fata, bandouri usi si bari, oglinzi, antena, chiar si pe bratele metalice de la stergatoare si piesa de rezistenta toate componentele din plastic si cauciuc de la motor ) si la toate le da o prospetime de nou.

Nu recomand pentru niciun fel de ornament din interiorul autoturismului !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solution Finish - pigmentare pt plastice exterioare

Gel este unul de la Sonax dar este tot un fel de dressing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproape la o saptamana dupa ultima postare vad si un test comparativ pe Project Farm

Eu folosesc de cateva luni arhicunoscutul CarPro Perl - multifunctional, in functie de dilutie se aplica pe plastice exterioare, motor, interior, cauciucuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La plastice negre ce s-au decolorat de la soare folositi heatgun ... ala incalzeste plasticul si readuce lacul acela din el ... dar nu trebuie tinut intr-un singur loc, ci miscat si cu masina la umbra ... incercat pe o portiune cum ar fi grilajul de la stergatoare, la imbinarea capotei unde nu se vede ... ca sa testati ... si apoi nu mai e necesar dressing si alte minuni ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lacul de care zici e material topit, si cred ca se schimba textura plasticului fata de cum era nou.
Mai bine o solutie gen Carpro pearl.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg pe dressing atata timp cat mai exista viata in plasticul ala, daca se poate spune asa. Dar pe golful 4 este atata de alb/sters/uscat incat vopsirea este varianta mai buna, cu heat-gun-ul nu ma bag, vorba lui Adi, se poate ajunge la ceva mai rau. 

 

Vad spray-uri precum cele de la HB Body, Rust-oleum si rezultatele sunt super. 

Ati incercat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, Adi_vw a scris:

Lacul de care zici e material topit, si cred ca se schimba textura plasticului fata de cum era nou.
Mai bine o solutie gen Carpro pearl.

Practic nu se readuce lacul, ci se topeste un strat foarte subtire la suprafata plasticului.

Experiente de genul asta se faceau la generala ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu pistolul de aer cald e din categoria WD40 folosit ca decontaminant. Da, are efect, dar eficienta e redusa.

 

Eu am luat Solution Finish (recipientul mic, am suprafete mici de retusat), o sa il aplic zilele viitoare si voi face poze before/after si revin cu update in primavara (masina va ramane in aer liber, nemiscata, probabil nespalata peste iarna)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si in cazul farurilor, orice suprafata de plastic daca nu o protejezi, este susceptibila la abraziune.

Daca mi-ai raspuns mie, personal nu am folosit niciodata WD40. Intodeauna substante dedicate in functie de ce am nevoie sa fac.

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@IRONICK: raspunsul  nu iti era adresat tie, ci doar comentam solutia de "revergorare" a plasticelor cu pistolul de aer cald. Daca pentru solutiile de detailing am vazut teste de comportament in timp al tratamentului, pentru solutia cu pistol de aer cald nu am gasit si am o banuiala ca in timp piesele de plastic se vor deteriora repede si iremediabil. Daca un dressing sau un colorant poate patrunde in porii plasticului si asigura o protectie in timp si poate fi reaplicat ori de cate ori e nevoie, odata folosit aerul cald, acei pori se inchid si cam aia e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Foloseste cineva sampon de la Kemical Guys Mr. Pink Super Suds Shampoo ?
Caut un sampon bun cu ph neutru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc sampon auto cu ph neutru Sonax Car Shampoo Red Summer,1 litru. Sunt mulțumit de el. 

Înainte de el am folosit Meguias Ultimate Wash&Wax, ph neutru 1,4 litri. Iarasi foarte ok. 

Modificat de rafa6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc Sampon Auto Spumant Sonax Xtreme RichFoam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. Probabil o sa incerc Sonax Xtreme RichFoam pentru ca are pret bun.
@Muale Cum se simte la spalat, are suficienta lubrifiere?

Pana acum am folosit samponul de la Karcher si Carpro hydo2 foam. De ultimul sunt foarte multumit, dar e scump la 3-4 masini asa ca vreau sa-l folosesc o data pe luna pentru a mentine efectul hidrofob pe masina si la celelalte spalari sa folosesc Sonax-ul. 

Modificat de Adi_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot sonax cu ph neutru, cel portocaliu, de vreo 3 ani, dar folosesc si sonax brilliant shine QD la 3-4 spalari ; mi se pare o combinatie foarte buna in raport calitate / pret. + ca de multe ori inainte sa scot cotetele la plimbare ma opresc si dau doar un jet de apa si zboara toata mizeria :) 

 

image.thumb.png.b212236d0c3ead6a645f92cb736eed06.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/10/2020 at 10:10 PM, andrei0241 said:

Eu am luat Solution Finish (recipientul mic, am suprafete mici de retusat), o sa il aplic zilele viitoare si voi face poze before/after si revin cu update in primavara (masina va ramane in aer liber, nemiscata, probabil nespalata peste iarna)

 

Din lipsa de timp n'am mai apucat sa incep testul cu Solution Finish vs FK108, se amana ptr martie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,aveti idee daca exista vreo solutie care sa mai curete urma asta de tigara?Este ce a ramas dupa ce am curatat cu alcool izopropilic.Multumesc!

4FCFF1D9-9AB1-4232-B134-908D967573AA.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă este pată rămasă de la fum/nicotină probabil că o să iasă cu ceva pastă de polish. Dacă s-a ars lacul şi /sau vopseaua nu cred că mai iese cu nimic. Prima dată aş încerca cu pastă de polish 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!Sigur este afectat si lacul pentru ca s-a topit si plasticul putin.Revin cu detalii 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!