Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

multumesc pentru pareri. DA, deci sigur sunt pete, de unde deduc clar ca a fost patat lacul... O sa le las asa ca nu sunt multe, o sa iau argila (e pe lista de shopping) si o sa vad daca pot fi indepartate, daca nu, incerc manual cu laveta si pasta de polish, cum a sugerat colegul @toni

Pe viitor cum ne pazim de ele? Circul preponderent in tara, DN/Autostrazi, si Romania e plina de insecte suculente mari si bine hranite... (ciudat, in vestul Europei NU am avut probleme de-astea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O solutie ar fi aplicarea unei protectii de calitate, ceramica sau nano. Am eu pe una dintre masini si se iau mult mai usor urmele de insecte, dar nici nu le las prea mult pe caroserie. Dupa un drum in afara trec obligatoriu pe la spalatorie, dupa ce se mai racesc discurile. Cu doua fise rezolv problema, daca masina nu e f murdara.

La cealalta masina am folie transparenta pe toata partea frontala dar si asta se pateaza de la insecte daca le las prea mult, mai ales in soare.

E un lucru imbucurator ca avem multe insecte, inseamna ca agricultura noastra inca e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@skodafan30: cea mai buna protectie este preventia. Cum vii de la un drum lung si ai insecte, opresti la un self-service, dai cu o solutie de insecte si apoi limpezesti cu jet de apa. Daca insectele sunt curatate imediat sansele sa produca probleme sunt mult mai mici.

Desigur, orice ceara/sealant/coating ajuta, mai ales daca este aplicata regulat, in functie de durabilitatea acesteia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O soluție buna este Paint Protection Film. Insectele se curata de 10 ori mai ușor de pe folie decât de pe vopsea. Este costisitoare dar permanenta și te scapă și de paint chip-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amin. Am protection film pe capota si faruri. Insa bara fata are niste unghiuri cam complicate... :(

Dupa ce o scot la lumina, sealant. Dar chiar si asa ... tot raman urme (mai putine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Insectele nu ies cu nimic, daca trec mai mult de 24 de ore!

Sunt acide, pH mic, contin aminoacizi ce trec prin orice.

Ai facut un drum mai lung, o solutie dedicata de curatat sau putin mai agresiva, alcalina gen GreenStar Koch Chemie (2 - 3 minute inmuiere) si jet de apa.

Nu ies nici cu argila si nici nu merita o corectie agresiva.

 

In cazul adezivilor de la sigle, folositi

https://www.ebay.com/itm/Rubber-Eraser-Wheel-pinstripe-sticker-decal-tape-glue-adhesive-remover-w-arbor-/331639503965

Urmat de o solutie de eliminat adeziv (in niciun caz WD40)

Modificat de Mutzunache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea avea insecte cred ca si de o luna ramase, dupa o spalare grosiera la OMV am folosit solutie cu ONR si carpe de microfibra. Nu mi'a pasat de zgarieturi, incat partea frontala e protejata complet cu folie. Probabil folia retine mai mult insectele, insa dupa ~30 min am reusit sa o scot la capat.

 

Pentru bandourile de plastic (de care Ateca beneficiaza din plin), cu ce le'as putea curata in profunzime? Dupa spalare la OMV si 2 treceri manuale cu ONR + microfibra tot erau zone din care mizeria nu a fost indepartata complet. Am sperat ca un Top Kote 108 le va acoperi, dar nu a facut'o in totalitate. Ma gandesc ca o solutie de spuma, care sa stea mai mult pe suprafata in cauza ar actiona mai mult timp si ar avea efectul scontat, dar ... ce solutie? M'ar interesa mai degraba ceva la recipient care sa si faca spuma la aplicare, parca n'as da 100+ ron pe un Gloria

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajuta spuma cu o periuța, pe bandouri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuma, spuma, dar de la un APC sau de la ce? Si cum o obtin? :D Aveam la un moment dat un spray de geamuri care putea face si spuma, dar se pare ca l'am aruncat la golire si nici nu retin ce marca era, e mai ieftin decat un aparat de spuma de la detailing auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la ce folosești pt spălare. Spuneam ca o periuța poate curata mai bine suprafețele poroase. 

Găsești pulverizator cu spuma cum spui și tu, la diverse soluții de la raft sau găsești ceva profi dar mai scump. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, mersi, o sa incerc data viitoare. La cat de des apuc eu sa fac curatare temeinica, nu are rost sa ma arunc la spumant profi, inclusiv solutiile de detailing pe care le'am luat cred ca or sa'mi expire ( la FK1000p, de ex, abia termin cutia de 56 gr ... si mai am una mare neatinsa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AkaManah

 aplicare ceara/sealant

-stergere

- reaplicare ceara/sealant (optional)

 

Ceara nu se aplica in doua straturi, este inutil!

Cerurile Carnauba contin solventi si unul peste altul doar se anuleaza.

Modificat de Mutzunache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat acest sfat din cauza lipsei de experienta a celui care a intrebat. Al doua aplicare, in acest caz, nu este pentru dublarea protectiei ci pentru  a se asigura ca a acoperit intreaga suprafata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ziceam prin prisma faptului sa nu munceasca degeaba. Scuze daca s-a inteles altfel :)

Si cam muncesti degeaba cu ceara, este fix pix la protectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat si asta. Ceara nu te protejeaza de mare lucru insa, protectiile ceramice nu sunt la indemana oricui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vin cu impresie personala despre Sonax Reinigen pe care l am folosit in weekend pe jante si etriere. Rezultatul pot spune ca esti spectaculos pentru cieva care l foloseste pt prima data. Eu am spalat jantele cu spuma activa inainte, ca sa elimin din mizerie ( masina nu mai fusese spalata de doua saptamani si etrierele erau negre) si dupa am aplicat produsul de la Sonax. E de preferat sa l agitati cu pensula de jante ca sa poate ajunge in locurile mai greu accesibile si dupa clatit cu jet de apa. O alta precizare ar fi ca produsul nu este tocmai economic, daca jantele sunt foarte murdare si e nevoie de o curatare temeinica si pe interior, o sticla ajunge la cateva curatari. Eu am gasit varianta de 750ml intr o benzinarie Mol, mult mai ieftin ieftin decat pe siteurile de profil.

20180722_191555-918x1632.jpg

20180722_191254-1632x918.jpg

20180722_191328-1632x918.jpg

20180723_135338-1632x918.jpg

20180722_204234-1632x918.jpg

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca toți am luat cu 40 lei de la Mol. Păcat ca e stoc mic. 

Rezultatul e ok, pe jantele tale nu se vede mare lucru dar pe unele gri e diferența mare doar pulverizat/clătit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa cer comision la MOL ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dar are doar 500 ml, celalalt are 750 ml :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu este recipient original (pt cei care tin la asa ceva) si pulverizatorul este mai slab ca la cea originala.

spun asta pt ca le am pe ambele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta mi-a scapat. O sa caut si eu la Mol, oricum alimentez doar de la ei.

Intr-adevar, pulverizatorul nu e extraordinar, insa cand nu ai altceva la indemana, merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu sunt foarte multumit de samponul asta. Inainte am avut Pro X, dar acesta este mai bun. 

Incerc sa corectez urmele de vopsea sarita de la pietre. Am decontaminat cu alcool izopropilic, apoi am dat un strat subtire cu vopsea originala la codul de culoare. Ma gandeam sa dau 2-3 straturi pana ajunge la nivelul vopselii iar apoi sa polishez si sa dau cu lacul care mi l-au dat la vopsea.

123752939.jpg

IMG_20180831_123257.jpg

IMG_20180831_123404.jpg

IMG_20180831_123417.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe parbriz foarte multe puncte albe mici de care nu pot sa scap neam. Oricât am frecat (cei drept doar cu clin de geamuri), nu pot sa le scot, nici cu unghia nu se duc. Am încercat sa fac o poza dar nu se vad. 

Pot încerca cu ceva mai puternic de curățat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/4/2017 at 10:44 PM, deenman said:

La nici 2 saptamani dupa ce am ridicat masina, am parcat-o unde o las de obicei, si dimineata baietii mi-au gazat-o maxim cu bitum (masina alba). Ea arata cam asa, in proportie de 70%, nu a iesit la spalatorie cu nimic, spuma activa, jet, etc.

 

Am spalat masina bine  de 2 ori spuma activa+ limpezit (nu am sters-o), am dus-o intr-o hala inchisa, si cu doua spray-uri Ma-fra DecaFlash, a iesit noua, avea si putine pete pe plafon de la rasina, de la vechiul prop, a iesit tot, inclusiv jantele, plafonul, si cel mai important, decontaminare parbriz si geamuri, iar stergatoarele merg ca noi dupa operatia asta.

 

Chiar recomand produsul, faceti asta odata la 1-2 ani, nu ataca deloc lacul (e un fel de gaz lampant, e intre motorina si benzina, o benzina mai slaba).

 

IMG_0151.JPG

IMG_0152.JPG

 Cam asa ceva am patit si eu doar ca petele sunt albe si masina neagra. Nu stiu ce e. Pare vopsea. De pe geamuri se iau cu unghia. Am spalat de mai multe ori masina cu diverse spume active, am incercat si cu motorina, fara nici un rezultat. Aveti vreo idee?

Blazer tu ai doar pe parbriz?

Modificat de Radlog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!