Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Nu merge, trebuie polish special pentru sticla, cu oxide de ceriu.

Polish-ul pentru vopsea folosit pe sticla nu face altceva decat sa ascunde zgarieturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de aia a si disparut asa repede zgarietura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, gabinitu23 said:

Help! Sunt sigur ca am mai citit relativ despre acelasi lucru, dar nu am mai gasit acum. 

A curs din tavan, probabil infiltratii cu ceva reziduuri de beton etc. De fapt, asta e cea a mai ramas dupa ce am frecat cu 3M glass cleaner. Restul nu prea vrea sa dispara. Are cineva vreo sugestie? In dimineata asta am descoperit ca a curs si pe bara spate. Nu am fost inca la spalatorie. 

Salut,

Exact asa patisem si eu, este calciu, din beton: la mine pe parbriz, am incercat cu toate solutiile "naturiste" aka otet in tot felul de concentratii si nimic.Idem CIF pentru bai/calcar si Sanytol. Doar cu 3M Fast Cut a iesit si rapid.

Problema e ca nu ai ce sa razui, este super fin stratul depus, efectiv a patat sticla.

Daca nu iese - fugi la Mihai la Turbocon, face polish pe sticla cu rezultate excelente. Daca nu rezolvam local cu 3M-ul ala, veneam in Bucuresti doar ca sa fac polish parbriz.

Pe bara...depinde cat de gros este stratul. Daca tot ajungi la un atelier specializat, probabil ca tot cu ei rezolvi.

Bafta

@Muale: usor OT, am patit -din neatentie - aceeasi chestie - pata de la calciu - pe parbrizul de la Patrol. Parbriz de 18 ani vechime, OEM Japan. Ghici ce? Cu otet a iesit instant. Aceeasi pata, in acelasi loc. Concluzia cred ca e clara si tine de calitate, adica cost saving.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta de sticla , zici? pe un parbriz mai matuit ma astept sa iasa mai greu. si nu cred ca la Patrol era suprafata mai fina ca la Skoda.

mai este diferenta si de ce a curs, ce apa a trecut prin ce placa de beton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale: tot ce pot sa-ti spun este ca a fost depunere in acelasi loc, acelasi tip de depunere. La Skoda a patat dincolo de ce a putut sa curete otetul, la cealalta masina a fost suficient otet + lichid parbriz :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update: vesti bune, a iesit cu otet si 5 minute de frecat cu simt de raspundere, nici nu pare ca au ramas urme transparente cum era la @75NOR Pe geam, that is, pe bara nu am incercat inca, mi-e frica sa nu o zgarii cu tot ce e pe masina zilele astea. 

Mersi din nou @Muale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa freci.

ia o discheta demachianta, pune pe pata si toarna otet. las-o acolo 10 minute sa actioneze.

evident, inainte de a face asta spala zona cu niste apa calduta sa dai jos noroi si sare.

dai o bere ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al3xandru1228

Dupa o iarna ca-n povesti si tone de sare si alte materiale aruncate de drumarii noștri, tipsurile de la toba care sunt din inox arata urat si au pete de rugina. Voi cum ati procedat, ce solutii ati folosit?

Modificat de al3xandru1228
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau Autosol Metal Polish, Meguiars Metal Polysh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abia acum am vazut ca am postat gresit. Rog un moderator sa stearga post-ul de aici.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am spalat masina. La preapalare folosesc  spuma valet pro si la spalare 2bm. Dupa asta am observat mici puncte negre pe portiere, bitum cred, care se simteu la mana. Ca sa le indepartez am folosti o solutie de la carplan si anume tar remover aplicat cu o laveta pentru insecte sa zic asa, care are o textura putin mai agresiva. Nu am insistat sa se ia acele puncte negre dar nici din prima nu s-au luat. Oare am facut rau? Exista o alta solutie mai friendly? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folosesti o solutie/ spray pt bitum dar nu freci cu buretele ala agresiv.

solutiile de bitum il dizolva si vezi cum curge. freci usor (mai degraba stergi) cu o laveta.

mai demult am scos cu cucces bitum folosind motorina.

daca e bitum si nu e vopsea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici solutia ce am folosit-o. Seamana cu smantana. Pun o poza si cu laveta. Este cea din dreapta jos. Mersi pentru sfaturi.4e1dfc33cbe8921f86b61c0c12c3b55b0794a75561Zp2z9WRUL._SY679_.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E slabă și trebuie frecat, sprayul din Lidl sau ma fra decaflash sunt mai bune. Le am avut pe toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumpara deca-flash, sterge cu aia albastra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dupa 7 luni si 12.000km am petrecut 3 ore si am curatat masina doar la exterior.

Ceara folosita a fost Collinite 476

Am dat si pe chedere cu 'Gummi Pflege Stift'  si Rain-X 800002250 pe geamuri.

Aceiasi operatiune am facut-o si acum 6 luni si am fost destul de multumit. Am ramas in schimb fara solutie de curatat jantele (am folosit pana acum Sonax Full Effect)

Pe final imi cam pierd rabdarea si trebuie sa curat mult mai bine jantele. Cred ca e dureaza minim 15-20 minute pentru fiecare janta.

Cam asa arata exteriorul:

IMG_1762.jpg IMG_1753.jpg IMG_1754.jpg 

 

De motor nu m-am atins. E prafuit si cred ca o sa il sterg putin saptamana viitoare. 

IMG_1757.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fain rezultatul!:icon_thumright:

Sonax Full Effect e ok, dar ti-as recomanda sa treci pe Koch Chemie FelgenBlitz saurefrei. E mult mai bun. Doar sa ai un pulverizator de calitate pentru ca soluția e foarte vâscoasa.

Cu ce intenționezi sa speli motorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca e cazul sa il spele, doar sa il stearga putin de praf si eventual sa aplice un dressing.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect! La ștergere ma refeream și eu. Am zis spălare din graba. Am întrebat pentru ca la cum arata in poza cred ca nu necesita degresant. Eu pentru întreținere (ștergere) folosesc putin APC și am rezultate excelente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

42 minutes ago, Andrei_72 said:

Fain rezultatul!:icon_thumright:

Sonax Full Effect e ok, dar ti-as recomanda sa treci pe Koch Chemie FelgenBlitz saurefrei. E mult mai bun. Doar sa ai un pulverizator de calitate pentru ca soluția e foarte vâscoasa.

Cu ce intenționezi sa speli motorul?

Sonax Xtreme contine mai mult substanta activa decat Koch Chemie Felgenblitz. Desi nu am observat diferente notabile intre ele, prefer in continuare Sonax pentru ca face mai putina spuma.

Oricum in US nu se gaseste Koch Chemie, deci tot cu Sonax va ramane :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei_72 , se naste un versus. de e spui ca e mai bun Felgenblitz (mai ales ca tocmai ce am luat Full Effect / pret la jumate).

@toni spuma cand agiti cu peria? doar in cazurile in care sunt jantele f murdare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zis ca Full Effect n-ar fi bun. Am zis ca Felgenblitz e și mai bun. In principal datorita vâscozității. Fiind mai vâscos, (un fel de gel) nu se scurge la fel de repede ca Full Effect, și prin urmare acționează mai bine. Legat de spuma, da, confirm ca Felgenblitz face mai multa. Eu oricum clătesc temeinic dar dacă te deranjează spuma, înțeleg sa nu-ti convină produsul. De asemenea pe mine ma tine mai mult 1L de Felgenblitz decât 2 sticle de Sonax. Cu toate astea îmi e greu sa apreciez care dintre soluții e mai convenabila.

Am încercat ambele soluții și asta e opinia mea, pe care tocmai am argumentat-o. Daca cineva a avut alta experiența cu aceste produse, e ok. E liber sa o împărtășească. Nu are de ce sa rezulte niciun versus. Daca se simte cineva iritat de părerile altora, e problema lui.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale: da, face spuma multa cand agiti cu peria. Sonax nu face aproape deloc. Si cu Nextzett Colortech am aceeasi nemultumire.

@Andrei_72 : fii pe pace, nu e nimeni iritat. Mi-am expus si eu parerea la fel ca tine, cu argumente :) Daca iti place Felgenblitz foloseste-o in continuare, este o solutie buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!