Jump to content

Polo MK5 2009


R4z
 Share

Postare recomandată

Deeeci, nu stiu cum se face, dar noul Polo mi-a facut impresie deosedbit de placuta. De aceeasi parere este si docman. Pe scurt, la Geneva erau prezentate 3 variante: HL, CL si BlueMotion. Tipicari fiind, am decoperit cel putin 2 neajunsuri/defecte: ornamentul de la consola centrala (atat in varianta AC cat si climatronic), se desprinde extrem de usor, iar al 2-lea ar fi distanta prea mica intre pedala de frana si celeratie.

Va las sa le descoperiti si sa le comentam aici.

img4435.th.jpgimg4365.th.jpgimg4366a.th.jpgimg4367g.th.jpg

img4368r.th.jpgimg4369.th.jpgimg4370.th.jpgimg4371.th.jpg

img4372.th.jpgimg4373.th.jpgimg4374t.th.jpgimg4375.th.jpg

img4376.th.jpgimg4377z.th.jpgimg4378.th.jpgimg4379.th.jpg

img4380.th.jpgimg4381.th.jpgimg4382.th.jpgimg4383.th.jpg

img4384t.th.jpgimg4385d.th.jpgimg4386g.th.jpgimg4387q.th.jpg

img4388w.th.jpgimg4389.th.jpgimg4390.th.jpgimg4391.th.jpg

img4392.th.jpgimg4393m.th.jpgimg4394v.th.jpgimg4395.th.jpg

img4396.th.jpgimg4397.th.jpgimg4398x.th.jpgimg4399.th.jpg

img4400g.th.jpgimg4401m.th.jpgimg4402h.th.jpgimg4403.th.jpg

img4404.th.jpgimg4405b.th.jpgimg4406p.th.jpgimg4407.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 330
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Stef13

    21

  • R4z

    17

  • adifox

    16

  • cosmin1012

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

highline are standard alcantara ca la passat? arata bine rau de tot. singura chestie nasoala e ca am vazut ca cel argintiu este echipat cu tambure...ca la sandero. asta mi se pare un dezavantaj, indiferent de motorizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut doar primul set,

Me likeee !!! Imi place cum pare sa fie facut noul Polo ! Vad ca are si antifonare la capota, portbagajul e cu podea dubla sa ai spatiu plan cand rabatezi bancheta, mai e pus si un cheder suplimentar la baza usilor.

Intrerupatoarele au marginile cromate, ca la noile modele G6 sau A4 .. me likeee !

Si cu tapiteria scaunelor in alcantara pe Highline e f marfa! Daca nu ma rupe sapt viitoare, ajung si eu finally sambata .. si apuc sa vad totul live, pentru acum mersi baieti ! :blah:

Cosmin .. cred ca frana spate pe tambur va avea versiunea cu motorizarea de baza, trendline - vroiam sa zic si fara ESP dar parca asta era din standard, nu?

TL nu va avea ESP din standard ?

Modificat de Razvanyke
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... portbagajul e cu podea dubla sa ai spatiu plan cand rabatezi bancheta....

Da, toate aveau podea dubla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si ultimele...tot de la Geneva

img4364k.th.jpgimg4359n.th.jpgimg4352.th.jpgimg4353.th.jpg

img4354.th.jpgimg4355.th.jpgimg4356t.th.jpgimg4357.th.jpg

img4358d.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte fain baieti...ce norocosi sunteti ca ati putut fi acolo. Si ce norocosi suntem si noi ca putem sa vedem detaliile.

Nu pot sa nu remarc in primul rand torpedoul. Cred ca e dublu fata de 9N. Cu suport pentru ochelari si pentru pix incluse! Si mai vad o usita jos in torpedou. Acolo ce mai e? Or fi manualele masinii? Si tot in torpedou mai este o mufa...Pentru ce este?

Pe de alta parte e un lucru bun ca au facut suporturile pentru bauturi mai la indemana (adica nu in spate ca la 9N). dar va spun ca nu puteti pune acolo decat o cutie de 0,33 de suc, altecva nu intra. Si este cam greu de ajuns la ele, Trebuie sa te apleci. Am mers cu un Clio care avea exact asa puse suporturile pentru bauturi. Si te cam chinuiai cu ele. Acuma nu stiu daca o fi diferenta sau nu fata de Polo dar cred ca e tot pe acolo. Si se aduna mizerie la greu acolo jos.

De asemeni, loc pentru telefon nu este. Adevarul e ca nu am vazut destule spatii de depozitare.Nici macar jumate cat la 9N. Voi ce ziceti?

E adevarat ca in portiera mai ai loc sa pui un suc dar oare unde mai pun eu agenda? Mult mai bine gandite mi se pareau la 9N spatiile din portiere

Per ansamblu e faina masinuta. interiorul arata bine. Cu spatiile de depozitare zic eu ca nu sta prea bine. Mi se par putine si incomode

Cam atat la prima vedere....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Roger, bravo domnule pentru tot ceea ce ai postat aici .Eu voiam sa migrez catre "Octavia" dar cand a aparut facelift-ul si l-am vazut live mi-am cam pierdut din elan. Acum cand am vazut noul "Polo" deja sunt din ce in ce mai convins ca o sa schimb de drum. Am vazut cam ce poate 1,4 TSI 122CP pe GOLF V si mi-ar placea foarte mult sa-l introduca si pe noul Polo dar se pare ca sunt slabe sanse.Alternativa cea mai buna la acest motor cred ca este 1,6 TDI CR inlocuitorul dealtfel al clasicului 1,9TDI PD.Sigur, nu o sa mai fie acelasi feeling dar la consum cred ca va fi imbatabil in concordanta cu ceea ce va avea de oferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu astept cu nerabdare sa apara la dealeri si sa fac un test drive.

Sper ca pe parcurs, sa rezolve si problema consolei centrale, sa schimbe sistemul de prindere al carcasei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

posibil in mai sa fie lansat si la noi

Modificat de nicuiry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am vazut cam ce poate 1,4 TSI 122CP pe GOLF V si mi-ar placea foarte mult sa-l introduca si pe noul Polo dar se pare ca sunt slabe sanse.Alternativa cea mai buna la acest motor cred ca este 1,6 TDI CR inlocuitorul dealtfel al clasicului 1,9TDI PD.Sigur, nu o sa mai fie acelasi feeling dar la consum cred ca va fi imbatabil in concordanta cu ceea ce va avea de oferit.

Eu as opta pentru 1,2TSI 105 cai, daca o sa fie si cu dsg acesta ar fi un model ideal de oras pentru mine. Sper doar ca preturile sa fie rezonabile.

Design-ul masinii mi se pare extrem de reusit, astept acum sa vad kit-ul pentru gti.

Era la un moment dat in emisiunea Top Gear o discutie despre gama cea mai frumoasa de masini, am impresia ca era Opel. Inclin sa cred ca VW are in momentul de fata cea mai frumoasa gama de masini.

Modificat de b77eru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

superb noul model,felicitari celor de la vw pentru acest model deosebit,cel mai tare de pe piata

bafta spor la :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa puna in fund Fiesta, Ibiza si orice alt model in acest segment.

Este superb noul polo. Dupa rateul cu Golf (personal asa il consider pe Golf MKVI) nu ma asteptam la un polo asa spectaculos. bv VW! un model ptr criza ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super masina. Sper sa aiba dealerii VW modelul de 1.2 105 CP pt test drive :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prinderea jantelor pare tot 5x100 deci jantele se potrivesc pe polo 9N3...

arata foarte bine jantele de pe polo_ul gri de la geneva...seamana cu cele de pe modelul vechi dar au acea "impletitura" langa prezoane...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cand ajunge odata si la noi? Abea stept sa ma pun in scaun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

Conform unor site-uri, cum ar fi acesta, noul Polo va fi lansat la noi undeva prin august iar din septembrie se vor putea face primele livrari.

Ieri 26.06.2009 a fost lansat in Germania. S-a schimbat putin si configuratorul. Motorul 1.2 TSI inca nu aparut pe configurator si nici pe site .. mai asteptam. Au aparut in schimb toate versiunile lui 1.6 TDI: 75, 90 si 105 cp. De mentionat ca toate au filtru de particule, cea ce mi se pare si normal.

A mai aparut de asemenea si cutia DSG 7 cuplata la motorul 1.4 de 85 caluti.

Detalii despre toate cele de mai sus gasiti aici.

Preturile de baza, dupa cum ma asteptam, sunt maricele pe configuratorul german. La noi, evident, ca vor fi mai mici dar si dotarile vor diferi. Oricum parerea mea e ca ar fi bine de asteptam pana anul viitor pentru ca pana atunci sigur si preturile vor mai cadea putin.

Masina, dupa parerea mea e o bijuteriuta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am avut un drum in Germania la Aachen si m-am gandit sa ma opresc la un dealer VW sa vad daca au lansat noul Polo. Spre surprinderea mea era chiar week end cu "porti deschise " pentru lansarea acestui model. Am cerut sa fac un test drive, insa aveau doar doua motorizari pe benzina: 1.2 de 60 CP si 1.4 de 85 CP. Variantele de echipare din showroom dar si pentru test drive erau Confortline si Trendline. Am mers cu cel de 1.2 TL, durata 30 minute.

Este o masina extrem de reusita, iar motorul este ok pentru oras. Am vazut ca au remediat mica problema cu grila de plastic din jurul comenzilor de ventilaltie, care se desprindea la o tragere ffff usoara (vezi postul si pozele de la Geneva)

Mi-au placut:

- designul din fata (mai ales farurile cu bloc optic dublu - de pe CL)

- spatiul interior

- material tapiserie

- directie

- frane (desi pe spate erau cu tambur)

Puncte slabe:

- la TL poziia de condus era inalta (la CL scaunul se regla mai jos...ciudat)

- un pic cam zgomotos motorul de 1.2 60 CP

- boxe

- e foarte scump

Apoi am fost la inca un dealer, in speranta ca voi gasi un diesel si eventual o echipare Highline, dar nu am avut succes.

Se pare ca doar astea au fost livrate initial.

Si da, in fiecare showroom, 3 din 4 masni expuse aveau anunt " Vandut".

Datele tehnice despre motorizarea de 1.2 105 CP, nu apar nici in pliantul de la dealer.

Scuze pentru calitatea pozelor.

post-10390-1246137498_thumb.jpg

post-10390-1246137712_thumb.jpg

post-10390-1246137793_thumb.jpg

post-10390-1246138045_thumb.jpg

post-10390-1246138381_thumb.jpg

post-10390-1246138497_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu:

- din septembrie va putea fi comandat si in Romania

- preturile vor fi cu cateva sute de euro mai mici decat cele ale modelului anterior.

Clar, preturile din Germania sint mai mari (uneori destul de mari) comparativ cu cele din Romania.

Si eu pot sa spun ca m-am indragostit de noul Polo. Prietena mea m-a intrebat daca nu am putea sa facem un "schimb" la dealer. :D (cea veche pe una noua).

Sint curios si eu cum e noul TSI de 1.2l, desi daca e sa cumpar, momentan cred ca m-as baga la un TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia uitati ce mesaj am primit eu :lol: !!!! NOUL VW POLO .

Buna ziua,

Am placerea de a va anunta ca de astazi a aparut NOUL VW POLO. In atasament gasiti primele configuratii disponibile in stoc cu livrare in 1 saptamana.

Am sa revin cu lista de pret pentru Noul Polo, cat mai curand.

Raman la dispozitia dumneavoastra pentru alte detalii.

O zi frumoasa,

Am primit si poza si ceva detalii/oferte dar nu am timp acum sa le pun le pun intr-o ora :D!.

Sper sa diu primul care posteaza si cu polo :D E fain rau de tot .Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!