Jump to content

Polo MK5 2009


R4z
 Share

Postare recomandată

pai referitor la alte marci am vazut si Renault Fluence 1.6 - 110 CP la 12900 cu tot cu TVA. Te poti uita si la asta insa la partea de consum este destul de mare dar raportat la spatiul interior + portbagaj ......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 330
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Stef13

    21

  • R4z

    17

  • adifox

    16

  • cosmin1012

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca cei de la cardinal motors imi dau un discount de 2-3%, iau 1.2 tsi, altfel ma rezum la 1.2 70cp.

Nu alege 1.2 70cp, chiar daca este mai ieftin, pentru ca apoi ai sa regreti. Mai bine strange acum mai multi bani si ia un 1.2 tsi.

Consumul la 1.2 70cp, nu este chiar mic, atat urban dar si extraurban, mai ales daca nu esti singur in masina si vrei sa mergi cu 110-120 km/h ( pe autostrada evident ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare. stie sigur cineva daca este afisata temperatura lichidului de racire - motor pe undeva? poate in computerul de bord...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este afisata si pe bord . Saptamana asta imi fac timp sa merg la un test drive

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acu sa fiu plin de eu...se cunoaste ca stiu ce sa aleg :P...de 2 zile ma plimb cu polo 1.2 TSI si pot sa zic ca rupe...chiar daca nu l-am testat la capacitatea lui maxima avand in vedere ca are abia 100km....o sa revin si cu ceva poze imediat ce trece vremea asta nasoala din Botosani :P..o zi buna sa aveti.

PS: a durat sa vina...dar merita, sincer.

Modificat de mon3y
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari...! Poate ni-l prezinti pe aria de "Masina mea" si ne mai spui detalii si cum se comporta :icon_thumright:

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am oscilat o perioada intre 1,6TDI 105cp si 1,2 TSI, insa ieri m-am hotarat si am platit avansul pentru un smilie_p.gifsmilie_o.gifsmilie_l.gifsmilie_o.gif 1,2 TSI DSG7, echipare Comfortline+diverse, pret 16310 euro. Timp de asteptare 10 saptamani. Mai multe detalii, dupa ce vine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

\pret 16310 euro.

"Pt unii s-a incheiat criza"...cred ca si-au zis cei care ti-au preluat comanda.

Scuza-mi remarca, pretul imi pare enorm pt un Polo, fie el cu DSG si ce ai mai pus pe el. Dar e doar parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si un Golf 6 similar la cat ar fi ajuns? Tot a iesit mai putin si are omul tot ce vrea :)

Asteptam pareri Stef13 cand o vei avea. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru urari!

Parerile vis a vis de pret sunt foarte subiective si impartite. Eu cred ca masina merita banii, nu-i vina ei ca in Romania este criza :vaidecapulmeu: Calculele mi le-am facut bine dinainte. Dovada si faptul ca pana la urma am ales benzina in loc de diesel. 1,6 TDI 105cp ar fi fost mai scump cu aproape 1400 euro, or noi n-am reusit niciodata sa facem mai mult de 25000 km/an/masina.

Tocmai pentru ca traim vremuri grele dar ne mai doream o masina noua, am cautat ceva din clasa mica (dar nu mini), care sa fie fasneata in oras, pregatita sa faca si curse mai lungi in conditii confortabile, si care sa consume putin. Un fel de Golf, foarte spatios si cu portbagaj mare, deja am (Octavia).

Asadar, Polo este singura care m-a atras prin designul exterior simplu si elegant, tehnologia moderna (ma refer mai ales la motorizari) si calitatea finisarilor interioare. Fiesta si Corsa, singurele marci pe care le-am mai luat in calcul, nu m-au convins. Polo e mai fain, chiar daca un pic mai scump. Cand va veni, o voi descrie mai in amanunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acu sa fiu plin de eu...se cunoaste ca stiu ce sa aleg :D...de 2 zile ma plimb cu polo 1.2 TSI si pot sa zic ca rupe...chiar daca nu l-am testat la capacitatea lui maxima avand in vedere ca are abia 100km....o sa revin si cu ceva poze imediat ce trece vremea asta nasoala din Botosani :Driver:..o zi buna sa aveti.

Frumoasa negricioasa :blah: ! Ti-am admirat-o recent prin oras. Neparat sa iti faci topic pe aria Masina Mea si sa ne impartasesti cum se comporta aceasta motorizare de exceptie pe caroseria lui Polo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul de cumparare a mai crescut putin.

De fapt, altceva consider eu interesant de spus, ca info: toate variantele de echipare Polo 6R au din standard activata functia lumini de drum permanente cu intensitate redusa. Totusi, in configurator mai exista optiunea lumini de drum permanente 43 euro. Dealerul local nu a stiut ce sa-mi raspunda, au intrebat la Porsche Bucuresti, dar raspunsul primit n-a prea facut..lumina:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta mi-am cumparat noul polo 1.6 tdi 90 de cai comfortline. Mi-am pus optionale rcd510 touchscreen, mag de 6 cd aux in etc, cotiera, culoare negru etc. Partea nasoala ii ca trebuie sa astept dupa ea 2 luni pana vine din germany. Pt cei care au modelul nou de polo diesel as vrea sa ma ajute cu informatii despre el.

Modificat de Aditu
fara punctuatie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca ceva ce am uitat sa mentionez, descoperit in urma testului, pedala de ambreiaj mi se pare pozitionata prea mult in dreapta (apropiata de frana). :icon_thumright: probabil o fi facuta pt femei, care conduc :D cu picioarele mai apropiate :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:beerchug: :offtopic: Eu mi-am achizitionat polo modelu de 1.6 tdi 90 de cai varianta Comfortline +, i-am pus rcd510 ,vopsea de culoare negru,volan + maneta schimbator + de frana imbracat in piele, iar pe langa astea mai am abs,esp,asr si 6 airbaguri.Am dat pe ea 14650 de euro, iar tatal meu are un golf 6 1.6 102 cai benzina achizitionat cu 14700.Oricum eu vroiam ceva mai mic si diesel asa ca nu mam uitat la banii aia pe care puteam lua altceva pt ca ma indragostisem de polo ideala de oras. da pacat ca mai am de asteptat 8 saptamani pana o primesc. cica se fabrica in germania?Este adevarat? la ceva fabrica gem Emdel , da nus sigur asa am auzit de la dealer. Eu stiu ca se fabrica in spania modelu pt romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am comandat si eu un polo 1,2 tsi 105cp, DSG7, confortline+cateva optionale.

as avea o intrebare celor care deja au: jantele ce prindere au? au mentinut 5x100?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, au aceesi prindere ca modelul precedent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am oscilat o perioada intre 1,6TDI 105cp si 1,2 TSI, insa ieri m-am hotarat si am platit avansul pentru un smilie_p.gifsmilie_o.gifsmilie_l.gifsmilie_o.gif 1,2 TSI DSG7, echipare Comfortline+diverse, pret 16310 euro. Timp de asteptare 10 saptamani. Mai multe detalii, dupa ce vine..

Salutare,

Cat la % este suma minima de avans?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce relevanta are? :) Teoretic, cereau 20%. Practic, pe loc s-au multumit cu 2000 de lei ca sa semnez contractul si sa lanseze comanda. Oricum, acum masina este achitata integral, astept doar sa vina. Vad ca nu-s singurul care asteapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A-ti gasit ceva timpi pe reprize masurati in teste? Sunt curios daca 1.2 TSi face fata in treptele 4 si 5 variantelor diesel de 90 si 105. :soare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Weekendul trecut cu ocazia portilor deschise am testat skoda octavia 1.2TSI.La 1300 greutate proprie +4 persoane "corpolente" motorul are cuplu bun,trage de jos si pe traseul parcurs(condus nu tocmai economic)BC arata 7.6 consum.De remarcat faptul ca era echipata cu 6trepte cutie manuala.Pe Polo cred ca este cel mai bun compromis consum-putere compresorul si turbina facind fata cu brio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am primit o veste care m-a lasat masca. In sistem apare ca masina mea va veni in saptamana 27, ceea ce inseamna sfarsitul lui Iunie-inceputul lui Iulie. Binenteles ca fabrica nu da nici o explicatie. Cica se banuieste ca DSG-ul intarzie lucrurile. Stiu, suna a bullshit, dar e tot ce mi-au putut spune. Am mai vazut ca alte comenzi (fara DSG) au termenul de livrare 12 saptamani. Deocamdata nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai zic, astept un raspuns saptamana asta de la Porsche desi, cunoscandu-le stilul, prea multe sperante nu-mi fac :(

Comanda am dat-o pe 11 februarie iar atunci termenul de livrare mi s-a spus ca va fi "maxim 12 saptamani, cel mai probabil 10". Mi s-a parut mult, cum sa diger eu acum un termen de 5 luni? :(

Fabrica nu poate fi trasa la raspundere, dealerul are si el o acoperire: "in cazul intarzierilor datorate restrictiilor tehnologice la introducerea in fabricatie a unui model nou, Vanzatorul nu datoreaza penalitati".

adifox, ce termen de livrare ti-au dat? Vad ca si tu ai optat pentru 1,2 tsi cutie de viteze DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trist ca te amana atat. Asa a patit si tatal meu cand a dat comanda de Cross Polo. I-au zis ca pana in demebrie o va avea (3 luni). Si cand s-a apropiat vremea dealerul local a zis ca mai dureaza pana prin februarie maxim. Apoi da-i cu telefoane peste ei sa se intereseze, da-i cu telefoane la importator, ba chiar si mail-uri la nemti. Rezultatul (nu stiu daca din cauza presiunilor sau nu) a fost ca masina a venit in ianuarie cand ne-au zis ca masina asteapta intr-o parcare langa vama de vreo saptamana, dar ca e pe drum.

Deci incearca si tu cu mailuri si telefoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja sunt in ceata. Saptamana viitoare urmeaza sa dau comanda pt un 1.2TSi-CL dar la ce imi vad ochii ma apuca durerea de cap. Nu face fata VW comenzilor sau e din vina Porsche Romania? De Cardinal si Midocar ce parere aveti? Astept parerile voastre.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!