Jump to content

Seat Leon Facelift 2009


Zengy
 Share

Postare recomandată

felicitari!

din pacate eu vad taman invers lucrurile privind designul facelift-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur si eu langa tine Zengy :) Felicitari in sfarsit ti-ai luat ce a vrut inima ta :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tuturor, asa este, sunt in culmea fericirii, nu pot sa descriu sentimentul, cand am luat golful nu am simtit asa ceva nici pe departe...am facut cea mai potrivita alegere, o spun cu mana pe inima, mai jos cateva poze din curte de la reprezentanta:

image0029r.th.jpg

image0027o.th.jpg

image0026.th.jpg

image0025m.th.jpg

image0024r.th.jpg

image0023d.th.jpg

image0022tv.th.jpg

Tibi respect parerea fiecaruia, fiecare are propriul sistem de apreciere...aici e subiectivism pur, traiasca atat leonul pre-facelift cat si cel cu facelift, sanatosi sa fim ca sa ne putem bucura de ele :icon_thumright:

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari! dupa multe zile de asteptare, suspans, etc, mi-a venit masina! comanda a fost facuta pe 30sept si a venit pe 22 dec. am primit si cartea, asa incat ma duc cat mai repede sa o inmatriculez.

cate ceva despre masina: nu am cuvinte. e superba! motorul de 1.4 abia se aude. comenzile pentru clima sunt f misto. iti arata ce temperatura ai, si pe fata la cd. nu am primit manualul de la leon facelift, ci pe cel vechi. zengy, daca ai primit noul manual, te rog fa un scan la intructiunile cd playerului.

bonus ca am cumparat masina de la dealerul respectiv, am primit si o alarma viper, covorase si un breloc cu seat! :P

ps: alunec rau cu masina pe mocirla asta, asa ca o sa ramana in parcare pana se topeste tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari! dupa multe zile de asteptare, suspans, etc, mi-a venit masina! comanda a fost facuta pe 30sept si a venit pe 22 dec. am primit si cartea, asa incat ma duc cat mai repede sa o inmatriculez.

cate ceva despre masina: nu am cuvinte. e superba! motorul de 1.4 abia se aude. comenzile pentru clima sunt f misto. iti arata ce temperatura ai, si pe fata la cd. nu am primit manualul de la leon facelift, ci pe cel vechi. zengy, daca ai primit noul manual, te rog fa un scan la intructiunile cd playerului.

bonus ca am cumparat masina de la dealerul respectiv, am primit si o alarma viper, covorase si un breloc cu seat! :vinemosul:

ps: alunec rau cu masina pe mocirla asta, asa ca o sa ramana in parcare pana se topeste tot.

Felicitari, am o rugaminte la tine pentru ca va trebui sa-ti inmatriculezi masina, poti sa intrebi te rog atat la administratia financiara (la directia taxe si impozite) cat si la biroul de inmatriculari(la politie cand depui dosarul) daca masinile intrate in tara cum e a mea - care e in curtea dealer-ului de sapatamana trecuta - pentru care nu a fost depus dosarul la biroul de inmatriculari - din cauza ca in cazul meu, Porsche Leasing nu-mi trimite fisa de inmatriculare, habar nu am de ce, cred ca o sa ma razboiesc rau de tot cu ei - inainte de sfarsitul anului, dar masina are intrare in tara inainte de sf anului, va trebui sa platesc taxa de inmatriculare la anul? Cei de la reprezentata imi spun ca conteaza data in care a intrat in tara si ca, chiar daca dosarul pentru inmatriculare se va depune la politie dupa 31/12/2009 eu tot NU voi plati taxa pentru ca relevanta e data aceea in care a intrat in tara, sincer nu mai stiu ce sa cred...ai idee? O alta varianta ar fi ca relevant pentru a afla daca voi plati taxa sau nu e data in care platesc impozitul, cand mi se pune viza de fisa de inmatriculare? Poti te rog sa intrebi pentru ca vei ajunge in fata functionarilor care iti vor putea raspunde?

Multumesc!

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut mesajul prea tarziu, eu ieri dimineata am fost la administratie. Nu stiu exact cum sta treaba cu taxa asta, mai ales in leasing. stai cu telefoane pe aia de la porsche ca am vazut ca sunt mai nesimtiti. Poate reusesti si o inmatriculezi saptamana viitoare. Bafta multa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersi nu-i nimic, e destul de simplu trebuie sa-mi trimita Porsche Leasing actele ca sa poata sa-mi livreze masina sa ajung si eu cu fisa de inmatriculare sa mi-o vizeze saptamana viitoare...am trimis niste mail-uri probabil ca o sa ii si sun astazi daca nu mi se raspunde rapid.

De la dealer nu am primit de exemplu contractul de livrare ca sa studiez un pic clauzele, mi-au dat numai contractul de leasing si asta fara vreo 2 anexe, zic ca asta e tot ce a venit de la Porsche Leasing!

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu va mai fii nevoie sa ma stresez pe final de an, se va vota o ordonanta de urgenta pentru a perminte masinilor aduse in tara pana la sfarsitul anului euro 4 sub 2000 cmc sa fie inmatriculate in urmatoarele 2 luni ale anului fara sa plateasca taxa, isi revine Romania la normalitate?

http://stiri.rol.ro/content/view/519983/2/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata, am reusit sa o inmatriculez. pe 28 dec era o coada la politie...

despre masina: motorul imi place la nebunie! se simt cei 125cp. consumul depinde de cat de lungi sunt drumurile. momentan nu am facut mai mult de 15km pe un traseu si imi arata 10% maxim. dar am scos si un 9. in rest, in interior se incalzeste f repede, noul model de clima este f tare. mp3-ul se aude bestial. scaunele sunt confortabile(inca nu le-am testat pe distante lungi). comenzile sunt usor de folosit, toate la locul lor.

ce mai, sunt fericit ca am ales leonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca esti atat de multumit de masina, se vede ca te-a facut foarte fericit.

Poti pune si cateva poze cu interiorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poze cu interiorul

post-58150-1262185177_thumb.jpg

post-58150-1262185328_thumb.jpg

post-58150-1262185436_thumb.jpg

post-58150-1262185462_thumb.jpg

post-58150-1262185485_thumb.jpg

post-58150-1262185517_thumb.jpg

Modificat de sandman84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa le conduceti sanatosi cat mai multi km :icon_thumleft:

comanda climei mi se pare mai reusita decat la modelul anterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gradele(temperatura) de la clima sunt afisate pe displayul de la radio? Daca da, atunci e naspa cu schimbatul playerului OEM cu unul aftermarket...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti arata si pe displayl de la radio si in jurul rotitei de reglare a temperaturii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa le conduceti sanatosi cat mai multi km :)

comanda climei mi se pare mai reusita decat la modelul anterior

Multumesc frumos tibi, la fel iti doresc si tie, intradevar cd-player-ul nu prea poate fii schimbat fara sa pierzi din functionalitate, e si problema cu comenzile de pe volan pentru care stiu ca exista niste interfete care insa sunt destul de scumpe si nu prea am vazut pentru leon, in cazul in care ma voi hotara sa imbunatatesc calitatea sunetului, probabil ca voi achizitiona niste boxe profi si cu filtre si voi face o insonorizare a portiereleor si a difuzoarelor, cred ca va fii suficient, insa deocamdata nu e loc in buget pentru asa ceva, mai incolo, poate de iepuras :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de playere, stie cineva daca RCD510 poate fi montat pe Seat Leon 1P si functioneaza in parametrii normali (incluzand aici si comenzile de pe volan)?

P.S: RCD510, este player mp3 cu touch-screen, SD card reader, si afisaj pentru senzorii de parcare fata/spate.

Modificat de LIFEPHORM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Playerul functioneaza, inclusiv comenzile de pe volan. Ecentual poti face un upgrade la CAN GAteway (codul sa fie cu terminatie "S" sau peste)

Pt. afisajul senzorilor de parcare pe display, trebuie sa schimbi unitatea de comanda a senzorilor (sub capitonaj, in partea dreapta a portbagajului).

O alegere interesanta ar fi si RNS 310, fratele mai mic (si mai nou) al "celebrului" RNS 510..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS 510 da, RNS 310 clar nu. E urat cu spume :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de playere, stie cineva daca RCD510 poate fi montat pe Seat Leon 1P si functioneaza in parametrii normali (incluzand aici si comenzile de pe volan)?

P.S: RCD510, este player mp3 cu touch-screen, SD card reader, si afisaj pentru senzorii de parcare fata/spate.

Din cate stiu eu functioneaza pe Leon fara absolut nici o problema.

Inainte de achizitie te sfatuiesc sa citesti topicul dedicat ca sa stii cum sa-i faci update etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu topic-ul cu RNS, dar eu ma refeream la RCD 510. Ca pe asta nu l-am vazut pe nici un Seat pana acum si nu stiam. In fine, sa nu poluam topicul asta ;)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
poze cu interiorul

Salut, sa o stapanesti sanatos, super masina :biggrin:

Poti pune niste poze cu portbagajul, sa-mi dau seama de dimensiuni ( 340L din cate stiu ). Multam anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc! am 800km cu ea, se comporta excelent!

da, o sa pun. 341litri mai exact :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari sandman84 si Zengy pentru lei, sa-i conduceti sanatosi si cu placere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!