Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

se pare ca dvd -ul de navigatie pentru RNS 510 nu este compatibil cu RN S2 , dar exista posibilitatea sa adaugam hartile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

RNS 510

Features:

Made by VDO not Blaupunkt

Touch Screen Operation

Much improved TFT display

400 mHz CPU

Standard map display, or 2D or 3D

Audio Playback in MP3 or WMA formats

SD Card Slot for MP3 data which can be copied to the hard drive

30!! GB internal hard disk

Videos while not in motion. It will play both audio CDs and DVDs

The DVD Maps are from Navteq not TeleAtlas

CD Changer, IPOD Interface, Analog and DVB-T Tuners can be connected

Offroad navigation. A further innovation of the RNS 510 is a specially developed offroad navigation system. This mode makes it possible to record up to 500 route points during a journey, even in non-digitized areas. This allows the driver to find his or her way back from offroad adventures into any desert or steppe. In edit mode, the driver can modify the route as desired. This might mean that we can put in custom POIs.

The German forums report installing it in Tourans Model Year 2005 as well as in a 2007 Golf V, exchanging directly for an MFD2 with full functionality. The only problem they reported was that the CD Changer plug has two pins which must be swapped, the AUX ground and the CD Ground must be swapped, otherwise you get distorted sound from the CD Changer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a nu se opri imaginea in timpul mersului :

(se pierd unele functii)

http://www.tixxon.de/product_info.php?info...l--TV-Frei.html

manualul lui RNS 510

http://rapidshare.com/files/60468040/RNS-5...ressed.pdf.html

Modificat de alexabv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca CD changerul sau Ipod-ul sa se auda bine la RNS 510 trebuie inversate 2 fire (e simplu daca se vad schemele de la mfd2 si mfd3 )

http://mfd2.heim1.de/images/6/61/Top.jpg

http://img72.imageshack.us/img72/4849/1xldprns510rq0.jpg

intrarea auxiliara functioneaza ! ( e cu mufa de la cd changer )

trebuie activata din setup

cu statia de amplificare e posibil sa fie mai complicat

se poate lua semnal de pe difuzoare

sau poate se poate activa o iesire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

N-am gasit pe nicaieri pe forum, asa ca m-am hotarat sa intreb aici, poate ma lumineaza si pe mine cineva. Sistemul RNS 510 e disponibil si pe modele Seat? Si daca da, e asta din imagine?

post-6090-1201631492_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel din imagine este RNS510. Nu stiu insa sa spun daca se potriveste (ca spatiu) la Seat. Ca functionalitate, cu siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Starchaser, am mai discutat despre subiectul asta, in topicul deschis in aria Seat.

Daca aveai curiozitatea sa configurezi o Altea sau un Leon, ai fi vazut ca exista ca optional urmatorul sistem de navigatie:

navixt1.jpg

Asta e de fapt RNS 510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este disponibil si la seat, fiind chiar cel din imaginea de mai sus. Chiar ieri cand am fost pe la dealer era venit un Leon pt cineva cu RNS510 si m`am jucat putin cu el. Parerea mea : face toti banii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ CristiN

Corect, asa e. S-a mai discutat si pe aria Seat. Stiu si de configurator. Insa am intrebat si aici pentru ca nu eram convins daca asta e sitemul de pe modelele Seat si nu inteleg cum de nu se detaliaza cateva dintre caracteristicile esentiale, zic eu, ale sistemului: hard disk de 30 G, slot SD (pe care nu am reusit sa il vad in imaginea atasata, desi e luata de pe site-ul oficial seat). Plus diferenta de pret (1.300 pentru seat, mai scump pt modelele VW). Poate sunt eu mai paranoic, insa nici dealerul Seat cu care am vorbit n-a stiut sa-mi spuna. Acum m-am lamurit, avand in vedere ca exista cineva care l-a vazut pe Seat.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ca cineva a schimbat cu succes HDD-ul de 30Gb cu unul de 80Gb

( banuiesc ca se pierde garantia )

prima partitie pt harti este mai ciudata ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Starchaser, acum ca ai amintit, imi pare si mie ca lipseste un detaliu fata de cel vazut de mine...slotul SD. Chiar mi-a atras atentia faptul ca nu ii coboara display-ul si ca slotul este dispus astfel incat sa scoti/bagi cardul direct. Este o fanta (care in poza pusa de tine lipseste) exact acolo unde scrie HDD la modelul din poza ta. Nu stiu de ce nu apare...ori este un model diferit care nu are cititor de card, ori cel din poza nu este varianta "finala" ci este un model pe care l-au pozat la un moment dat cand era in faza de prototip. Eu am vazut doua astfel de unitati, una pe raft nemontata si o a doua montata pe un Passat (eram si cu CristiN si cu Matrixu cand le-am vazut la spalatorie), la ambele nu exista acel HDD scris in schimb exista fanta pentru SD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitatea de pe Leon care am vazut`o eu acum 2 zile este exact asta de mai sus :lol: identica....scria HDD, nu avea slot pt SD si este 510 ... asa ca probabil su scos slotul si au marit pretul la seat :Driver:

ps1. e navigatia din configurator la 1300 euro, nu se misca ecranul .

ps2. nu am apucat sa testez faza cu imaginea in mers ca venise tipa sa ia masina :lol:

Modificat de cozmozs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai adaug 2 diferente.

1. La VW nu scrie MP3 sus (banuiesc ca e total irelevant)

2. La VW la 1340 de euro vine cu 10 difuzoare

"Radio sistem de navigatie "RNS 510"

- display multifunctional TFT cu touch

screen

- computer de bord "Plus"

- conector multimedia extern

- radio 4x20 watt cu functie MP3 si 10

incinte acustice

- avertizare acustica si optica"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rapier

Exact asta ma nedumereste pe mine. Nu se vede slotul pentru SD. Probabil ai dreptate, o fi vreun prototip. In sitemul de pe Touareg se vede (cu albastru) cardul SD inserat. In plus de asta, cum am zis si mai sus, nu inteleg de ce in oferta Seat nu se prezinta aceste caracteristici (hard disk, slot SD), caracteristici esentiale din punctul meu de vedere. Hard disk-ul si faptul ca poate citi mp3 de pe DVD reprezinta pentru mine (si cred ca pentru multi altii) motive clare pentru a cumpara asa ceva. Daca nu as sti de functiile repective, cel mai sigur nu as cumpara. In fine..

Si inca o intrebare: la ce te-ai referit cand ai zis ca nu coboara display-ul?

@Devastator

Am observat si eu asta. Avantaj VW. La Seat sistemul vine doar cu bluetooth, comenzi telefon pe volan si alarma volumetrica. Pentru conector multimedia extern (mufa USB sau Ipod) trebuie sa scoti inca 105 euro.

post-6090-1201797812_thumb.jpg

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Starchaser, am vorbit cu cineva si mi-a spus ca intr-adevar la Touareg este pus slotul SD vertical langa butoane. La alte masini este orizontal in zona centrala de jos unde scrie HDD in poza aia de la Seat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am cumparat si eu un Leon 1.9TDI saptamana trecuta cu sistemul asta de navigatie.

Este identic cu cel de pe VW cu exceptia slotului SD care nu exista, si de aratat arata excelent in consola centrala a Leon-ului.

Din pacate dealerul de la care am luat masina nu mai vazuse pana acum produsul asta prin urmare nu avea nici unul din dvd-uri :(.

Are cineva "DVD for Eastern Europe" ?

Pe cel pt. Western Europe l-am comandat de pe ebay ca nu prea am timp sa alerg pe la dealeri si ajunge in 1 saptamana dar daca il platesc si pe cel de Eastern Europe (pe care nu prea il gasesc) deja dau prea multi bani pe jucaria aia. V1 sau V2 nu conteaza.

Regards,

Tudor G.

Modificat de TudorG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie careva daca pot lega un ipod la un sistem de Skoda sau tre sa mai fac cine stie ce giumbusluc si daca trebuie care e ala?

Multumesc anticipat ....... navigatia mea vine luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o problema: Eu am senzori de parcare fata spate care acum sunt afisati pe display-ul Audience-ului. Ce se va intampla cand voi pune RNS 510?

Unele voci sustin ca senzorii de parcare ma vor avertiza doar auditiv. Stiti ceva despre asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai zii si tu mai multe detalii pentru ca presupun ca ar fi si alti colegi interesati. Ce HDD este? Din ala de laptop de 3"sau e alt model? Are nevoie de vreo mufa de adaptare, etc? Cum faci trecerea softului de pe vechiul HDD pe cel nou? Se poate copia pur si simplu informatia conectandu-le pe amandoua la un PC (este vazut de un PC in primul rand?), sau trebuie reinstalat totul pe noul HDD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au fost testate urmatoarele HDD:

60GB - 47GB liber pt mp3 , 10GB harti

120GB - numai 75 GB pt mp3 , 10GB harti

120GB e prea mare,potrivit e unul de cca. 80GB HDD (netestat)

pe HDD sunt 2 partitii : una necunoscuta pt harti si una FAT pt mp3

cea necunoscuta de 10gb se cloneaza !

Partition magic nu merge la aceastra operatie ! e recomandat un program gen: Norton Ghost !

atasat e hdd-ul original

post-13348-1202597642_thumb.jpg

Modificat de alexabv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rns 510 are are 2 slabiciuni :HDD-ul si acel mic ventilator

ambele probleme se pot rezolva doar ca la HDD trebuie sa ai o imagine salvata

este interesant de stiut daca functioneaza o imagine de la un 510 la altul

schimbul de HDD e facut de un ceh (poate are legatura cu locul de fabricatie a aparatului)

si nu cred ca e trucaj in photoshop

cred ca la 30GB exista deja si HDD-uri fara elemente in miscare

daca cineva are un RNS 510 fara garantie pot sa-l ajut cu acest schimb de HDD

extras interesant de pe alt forum:

Disks are currently only EU, but one guy has got a BMW disk for US to work in the RNS510 as both cars use Siemens VDO (which is essentially a VxWorks based Nav system). We are trying an Aus BMW disk now to see if it works.

Modificat de alexabv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o problema: Eu am senzori de parcare fata spate care acum sunt afisati pe display-ul Audience-ului. Ce se va intampla cand voi pune RNS 510?

Unele voci sustin ca senzorii de parcare ma vor avertiza doar auditiv. Stiti ceva despre asta?

DA, asa este, NU afiseaza nimic pe display. La cati bani am dat pe el ma asteptam sa-i faca interfata cu senzorii, e de toata jena faza asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS 510 e conceput pt camera ,considerata superioara senzorilor ...

nu poti sa te plangi ca nu mai merg vechile casete audio

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!