Jump to content

Trapa Golf3/Vento


UPO
 Share

Postare recomandată

Cosmin_golf. piesa care s-a rupt la tine nu e aceeasi piesa cu cele de se rup in general. E drept ca am vazut 2 trape cu piesa asta rupta dar aia are alt rol. de fel se rupe piesa pe care este prins cablul care trage si impinge geamul!

la inceputul topicului sunt postate poze, am postat chiar si codurile de piesa.. nici eu nu am apucat sa-mi repar trapa, incerc saptamana care vine sa o rezolv cumva!

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa nu fiu :P ,dar daca stiti careva pe cineva de are piesa de imi trebuie mie,dati-mi de veste.acu am vazut si eu piesele ..comparatia intre ele.asa e ai dreptate,nu e piesa de se rupe in general.

piesa incercuita in poza e baiu la mine

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin.. ba din contra, nu aia e problema ta.. cealalta piesa cromata si cablul... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te inseli.uitate in pozele mele de mai sus..care zic eu aia e.si stiu ce am luat jos.nici nu am vazut cablul sa fie problema cu el sau cu piesa aia de se rupe frecvent.sunt in stare foarte buna.piesa mea rupta are rol de ghidaj,de aceea ajunge o parte a mecanismului,adica cealalta piesa similara.trapa e acum ghidata de o singura parte. si sunt foarte multumit.

nu vreau sa intru in polemica.din partea mea se poate inchide acest topic.am vrut sa va arat ca se poate si cu piesa rupta sa ai trapa.

respect

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma faci sa dau jos trapa iar si sa ma apuc de demontat total.. marti sunt pe ea sa vad ce si cum si va dau de stire!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

succes!sa ne tii la curent.

ciao :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma faci sa dau jos trapa iar si sa ma apuc de demontat total.. marti sunt pe ea sa vad ce si cum si va dau de stire!

daca ai nevoie de ajutor sa ma anunti ca eu am desfacut-o pe a mea si e nevoie de 2 oameni plus ca la mine am tras de niste chestii de la trapa si le-am facut varza asa ca mare atentie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai desfacut trapa man, ms pt intentie.. caut o trapa functionala pt ca imi place sa merg cu trapa deschisa...

deci... la mine e rupt cablul care trage/impinge sticla pe sina..

e ok, pot sa pliez trapa in pavilion dar cand e sa o inchid atunci e problema mare.. ca se ridica sina si se blocheaza trapa in pavilion.. am de ales sa cumpar piesele noi sau sa cumpar trapa sh.. caut o trapa sh.. daca nu gasesc chiar ma duc sa comand piesele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce cauza nu se mai inchide trapa la buton singura numai daca o ajut si cu mana in timp ce se inchide.daca nu o ajut se inchide intr-o parte si se blocheaza.sa fie de la acel cablu de inchidere?oare la ce pret e o trapa second?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai desfacut trapa man, ms pt intentie.. caut o trapa functionala pt ca imi place sa merg cu trapa deschisa...

deci... la mine e rupt cablul care trage/impinge sticla pe sina..

e ok, pot sa pliez trapa in pavilion dar cand e sa o inchid atunci e problema mare.. ca se ridica sina si se blocheaza trapa in pavilion.. am de ales sa cumpar piesele noi sau sa cumpar trapa sh.. caut o trapa sh.. daca nu gasesc chiar ma duc sa comand piesele...

daca schimbi trapa cu una second,si din aia donezi/vinzi organe,ma inscriu pe lista...pt piesa de ma intereseaza :D

pentru tatalin..citeste de la inceput..sau mai bine..pune mana si desfa-o.cu putin curaj.

succes :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce cauza nu se mai inchide trapa la buton singura numai daca o ajut si cu mana in timp ce se inchide.daca nu o ajut se inchide intr-o parte si se blocheaza.sa fie de la acel cablu de inchidere?oare la ce pret e o trapa second?

Se poate sa fie descentrata, in cel mai fericit caz.Daca nu este rupta ceva piesa.Mai intai unge bine sinele cu vaselina si apoi vezi daca face tot la fel.

O trapa sh este undeva pe la 350-400ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

300 ron trapa fara motorash si 500 cu motorash. maine sau luni o sa merg la valcea dupa o trapa sh!

am gasit piesele pe ebay.de dar e licitatie si s-a ajuns deja la 21 de euro..

incerc sa licitez prin cineva din germania dar mai sunt 5 zile si... slabe sanse sa nu ajunga la 100 de euro!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am cumparat acele piese de la trapa in Germania cu 92 euro de la reprezentant VW si mi le-am montat singur dupa ce am tot citit pe aici dar trapa nu i-mi functioneaza inca bine,in sensul ca motorasul nu are forta sa o actioneze ,mie mi se pare ca mecanismul merge cam greu cu toate ca l-am gresat din abundenta cu o vaselina din spray de la Elf deoarece de LIqui Mooly nu am gasit la acel moment.Ce ma sfatuiti sa mai fac?Sau ma poate ajuta vreun concitadin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.poate nu e reglata.daca motorasul duce bine,nu ar avea voie sa nu functioneze normal.te-as ajuta cu o demontare,da de la mures pana la sibiu e ceva cale .singurul meu sfat e sa o demontezi si sa o probezi inainte de a monta final interiorul.poate mai trebuie reglat ceva la ea(de ex. motorasul-sa coincida cursele cu cele ale pozitiilor deschis,inchis si ridicata)

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorasul pot sa-l dau jos si acum

Asta nu am facuto! Nu am reglat motorasul.O sa execut si aceasta operatiune maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat despre problema mea,si am vazut ca nu numai eu o am,adica ca trebuie sa tot apas butonul de nu stiu cate ori ca sa o deschid si sa o inchid.Dar pe vertical merge.Am incercat motoras pe liber si tot asa mergea.L-am schimbat,si a mers bine o perioada dar acum iar face asa.Tot aceasi problema la rece merge perfect si la cald se tot blocheaza.Daca cineva a reusit sa rezolve o astfel de problema as aprecia daca ar mi-ar impartasi si mie cum a facuto.Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceeasi problema, numai ca eu am schimbat trapa cu totul, dar mersul sacadat al motorasului este din interiorul lui.Ceva circuit sau releu, ce are el acolo inauntru.Cred ca o sa rezolvi problema cu un altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greseaza bine trapa si vezi ce spune si topicul asta.. problema ta e din mecanism.. recomand sa gresezi trapa cu o vasilina siliconica nu cu orice vasilina!

http://vwforum.ro/index.php?showto...p;#entry1040950

Modificat de Mihaitza83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buun... ieri am fost pe la Balea Lac la plimbare, am mers cu trapa pliata complet.. deci, a meritat reparatia, costurile se justifica! am stat pe trapa, am facut poze chiar m-a plouat cand am trecut prin tunel :icon_thumright:

ai trapa pe masina? e pacat sa nu o deschizi intr-o zii insorita de vara si sa te bucuri de plimbare!

parol!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma ce ai facut?ai gresat-o?sau ai reparat-o?daca mai ai ceva piese..

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat piesele noi. acum vreo 2 luni am dat link-ul cuiva din germania si dupa 2 luni mi-a adus omu piesele fara sa-mi zica.. intre timp am cumparat si trapa sh :lol:

dar.... am trapa!

a? ia.... spune-ti voi!

acum pe bune, a fost super plimbarea .. noroc ca am avut sofer :)

post-11907-1246910771_thumb.jpg

Modificat de Mihaitza83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da....frumos..drum bun in continuare :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal.am reparat trapa,era dereglata asa cum spuneai se inchide fara sa o mai ajut cu mana dar acum am o alta problema.dimineata a inceput sa ploua si an vazut ca imi picura inauntru,am desfacut iar trapa si acele furtunase de scurgere sunt la locul lor si sunt desfundate.ce pot sa fac sa nu mai picure? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trbui sa vezi din ce cauza..adica sa ai vedere directa asupra trapei.altfel...nu stiu.la mine am uitat sa montez o chestie de plastic,aia in forma de U de mascheaza mecanismul.nu e nici un bai,functioneaza,dar dupa ce ploua,de pun o frana mai brusca sau iau o curba mai brusc.picura apa ce se aduna pe sine(cred-din cauza ca nu mai acopera sinele...cred)pana la urmatoarea demontare o las asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!