Jump to content

Trapa Golf3/Vento


UPO
 Share

Postare recomandată

Este cam piperat pretul , montajul il poti face cu un prieten si e foarte simplu dureaza max 2 ore si in timpul asta mai bei si 2 beri :)) daca mai ieftin nu gasesti aia e , mai negociaza putin la pret , pentru ca trapele le gasesti la 3 mil ceva de genul asta

Am gasit trapa second la 600 RON cu montajul inclus.Este putin cam mult nu-i asa?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa respectiva chiar nu se poate face de un meserias?Strung ceva?Mie mi s-a rupt tija de la yala si mi-a facut`o un prieten la strung pe o bere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piesa aia e mai mult decat o piesa.. :))

nu se face la strung chiar asa usor. in principiu tre sa se faca. nu conteaza materialu din care se face.. da sa tina..

astept eu raspuns pt 2 trape electrice. sa vedem ce si cum..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici cosmine.

merci fain.abia am inchis trapa cat de cat sa nu ploua inauntru... :wub: trebuie reglata sticla.am citit cu atentie materialul din post..asta e:nu e bine instalat geamul.e dereglat cu totul.cand am timp,o sa ma ocup.

CIAO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin.. nu iti recomand sa faci acel reglaj azi pt ca este sarbatoare vorba ceea dar nene, iti trebuie o surubelnita tx25 si 10 minute ..

atata tot

:wub::

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de sfat.oricum nu ma apucam azi :lol:

dar oricum...de ce tot spui nene?? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Andrei.Astazi am obervat insa ca nu am nimic rupt am impresia ca nu sant unse ghidajele sau s-a dereglat acel cablu care o achitoneaza.La rabatare se ridica dar nu revine pe pozitia inchis doar daca aduc eu ghidajele inapoi cu surubelnita,iar la glisare in spate merge doar daca unesc eu acele 2 piese tip carlig iar toate acestea se realizeaza doar prin impulsuri asupra butonului de actionare,nu merge frumos si lin,daca tin butonul apasat se blocheaza si se opreste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa ceva e si la mine... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ miky Dupa ce ai descris, nu cred ca nu este rupt ceva la culisante.Posibil sa nu fie insa trebuie sa gresezi bine toate partile in miscare (ex: sine ,culisanta).Culisarea trapei se opreste din cauza ca: nu forta de frecare pe sine este prea mare deci trebuie gresate sinele sau din cauza motorasului care are ceva probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@miky mane, daca tu ai probleme cu trapa si dupa cum ai spus mai sus , iti merge sacadat si asa mai departe cand o tragi in spate , e clar ai aceasi problema ca si mine . Undeva mai sus ai scris ca treb sa tragi mecanismul de glisare sa il inpingi pana la acel carlig ca nu iti merge din buton , problema e urmatoarea ai clemele rupte mane este vorba de acel kit la 400 de ron , sau daca gasesti mai ieftin bafta ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci piesa care se rupe nu se vede?Trebuie sa dau tapiteria plafonului jos pentru a o vedea?

Care e principiul de functonare al trapei?Butonul trebuie tinut apasat pina i-si face treaba?Intreb acest lucru pentru ca nu am vazut-o niciodata functionand corect. :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mane citeste la inceputul topicului , este prezentata in poze operatiunea de demontare + montare a trapei , daca o sa fi atent pe una din poze iti arata tipul exact ce piesa este rupta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci.. frumos ar fi sa cititi topicul de la inceput ca sa nu mai vorbim de aceleasi lucruri...

parerea mea..

acu, na... facem risipa de spatiu si memorii si procesoare si ce mai tin in picioare site-ul asta.. problema e aceeasi la toti adica:

mecanism rupt cod de piesa 1H0 898 014 , motoras defect, sau ce-a mai clasica si simpla rezolvare mecanism negresat (rezolvare: vasilina siliconica si sgresarea mecanismuluil total altfel chiar pica mecanismul la trapa.. )pana sa faceti partea cu gresarea recomand cu caldura sa nu mai folositi trapa!!!

astept preturi pt piese de la vreo 3 firme mari printre care si cei de la augsburg care am auzit ca au totusi preturi mai bune...

Modificat de Mihaitza83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pfff.. cei de la augsburg mi-au dat raspuns: cod client: 1H0 898 014

1 Buc. Suport stg+dr.trapa cu cablu 501,60 RON

model cu trapa din plastic

astia nu's sanatosi... :) clar o firma de la care nu merita sa cumpar nimic tinand cont de faptul ca de la o firma mica si amarata am primit pret de 400 ron:D

Modificat de Mihaitza83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este discutata si dezbatuta de n ori pe acest topic dar nimeni nu-si bate capu sa citeasca de la inceput sa vada rezolvarea problemei. Topicul se inchide momentan si va fi redeschis daca cineva are o problema de alta natura decat cele care s-au discutat aici. Recomand citirea topicului de la inceput!

Cei in cauza sa dea un pm la unul dintre moderatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

multumesc lui Paul.Iasi pt ca mi-a dat ocazia sa va zic o chestie tare:ieri am demontat trapa pt ca aveam o piesa rupta.cred ca e aceeasi la toti...aveti 2 poze cu ea...ei dupa ce am luat piesa afara din trapa,am montat-o inapoi (trapa-fara piesa),si surprinzator:trapa functioneaza impecabil!!!cu o singura parte functionala!!!am reglat bineinteles ,in prealabil,geamul si motorasul...dar trapa functioneaza in toate modurile!la buton!asa ceva nu am mai vazut!e chiar misto!am gresat tot ce am apucat(din pacate dupa ce am montat-o sus trapa- nu ma gandeam sa functioneze deloc),si sper sa ma tina cat mai mult!

celorlalti care au aceeasi problema,succes in operatiune!!!cu rabdare si un amic,va reglati geamul dupa care motorasul!

merci inca o data Paul.

ciao

p.s. pentru reglajele respective,urmariti intocmai ce scrie in manual!

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am o problema la trapa -_- se ridica si coboara dar nu mai culiseaza in spate.Precizez ca am scos motorasul si am facut comanda sa culiseze nu se intampla nimic (nu primeste curent cred)Care sa fie cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e dereglata.uitate pe aici pe acest topic si vei vedea ca gasesti moduri de reglementare a situatiei.

succes

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceiashi problema o am si eu la trapa... ai rezolvat cumva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste tot din topicul asta,noteaza ce e important si te-ar ajuta,scoate manualul,demonteaza trapa,vezi ce e rupt,elimina sau repara piesa si monteaza inapoi trapa,nu inainte de a gresa-o bine.succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se rabateaza trapa foarte bine, dar daca vreau sa o duc in spate, tre sa apas pe buton de vreo 20 de ori la dus si the same inapoi! e oare motorashul obosit? se poate remedia ? si daca da, cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa o ungi ca s-ar putea sa ramai fara ea daca o mai fortezi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai forta!demonteaza imediat!poate e doar neunsa si ai scapat de o grija...eu singur am facut treaba asta la trapa(demontat-lucru-montat) in 2 ore.bineinteles ca sotia m-a ajutat sa scot si sa fixez pavilionul. :Driver:

apuca-te de treaba.merita lucrul facut.cel putin la mine a meritat.

succes :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!