Jump to content

Trapa Golf3/Vento


UPO
 Share

Postare recomandată

cojocariu.marian

si eu am probleme la trapa, piesa aceea e intreaga insa cred ca e sufa rupta (si tot pe stanga) ca nu mai inchide nici manual, trebuie sa imping cu o surubelnita acea piesa pt a culisa la locul ei in aceeasi pozitie ca cea din dreapta. motorasul nu face nicio comanda nimik, nu se aude niciun ,,clic,, ceva si totusi curent pe fire am. ce o fi........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact aceeasi problema o am si eu.piesa e intreaga.....dar nu mai funtioneaza decat pe partea dreapta.partea stanga ramane nemiscata.merge doar sa o deschid in sus.la inchidere ramane blocata, nu da niciun semn de viata.vreo rezolvare, ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dati sticla de la trapa jos (daca e montata nu se vede ca piesa e rupta pt. ca se rupe de obicei intr-un loc unde este mai mica) si apoi va uitati la mecanism.

@cojocariu Nu cred ca sunt sanse ca sufa sa fie rupta si piesa intreaga. La motoras ai imbusul-manivela? Daca folosesti imbusul sa inchizi trapa manual, motorasul nu mai functioneaza in acelasi timp. Trebuie sa ai capacul acela negru cu sageata alba tras peste gaura unde puneai manivela ca sa mearga motorasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cojocariu.marian

manual merge cu acea manivela dar numai sa se ridice. in momentul in care invart imbusul in sens invers, coboara trapa dar numai in partea dreapta. pt a se cobora si pe stanga, trebuie sa imping acea piesa (care pare a fi intreaga) cu o surubelnita inspre spatele masinii iar aceasta parte stanga coboara independent de actionarea manivelei imbus, cum spuneam, daca e impinsa cu ceva. da, acea gaura e acoperita si totusi in momentul in care actionez acel buton, nu se imntampla nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfaceti si ungeti trapa!!!nu faceti ca mine:am rupt piesa de bunavoie si nesilit de nimeni!!! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema la trapa in sus se deschide perfect insa cand culiseaza spre spate trebuie sa apasa de foarte multe ori ca sa o deschid pana la capat,se aude un tacanit ciudat cand apas pe buton ca si cum s-ar bloca tind sa cred ca e din releu.M-ar ajuta niste pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este din releu.Ia jos motorasul si vezi daca tot asa face.Daca tot asa face posibil ceva releu din motoras sa fie dus.Deci ori inlocuit releu(daca sti si se poate) sau alt motoras.Vezi ca un coleg a rezolvat intr-un fel aceasta problema intr-un diy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B4tru nu mai culisa trapa spre spate. Risti sa rupi piesa minune. Trebuie curatata sina si unsa bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e unsa bine de tot am umblat si la motoras nu e de la el osa vad pe unde gasesc un releu sau daca trebuie tot motorasu greu nu e,oricum a venit iarna si pana cand o da caldura nu o mai deschid :)

A si cam cat costa un motoras sa caut pe la dezmembrari asa ca idee?

Modificat de B4tru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manual merge cu acea manivela dar numai sa se ridice. in momentul in care invart imbusul in sens invers, coboara trapa dar numai in partea dreapta. pt a se cobora si pe stanga, trebuie sa imping acea piesa (care pare a fi intreaga) cu o surubelnita inspre spatele masinii iar aceasta parte stanga coboara independent de actionarea manivelei imbus, cum spuneam, daca e impinsa cu ceva. da, acea gaura e acoperita si totusi in momentul in care actionez acel buton, nu se imntampla nimic

Daca trebuie sa inchizi impingand cu surubelnita sigur ai piesa rupta. Vezi in link-ul de mai jos in poze cum arata piese si unde se rupe ea.

http://volkswagen.msk.ru/forum/index.php?showtopic=49776

Referitor la motoras nu stiu ce sa iti spun. a mers vreodata de cand ai masina? incearca sa-l dai jos si vezi daca merge pe liber. Este si un diy: http://vwforum.ro/index.php?showto...p;#entry1137370

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu inca nu m-am apucat sa desfac trapa cred ca o sa las lucrarea pentru primavara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine sa lasati trapele in pace in anotimpul rece,acum cred ca e cel mai mare risc sa se defecteze.Eu cel putin pana la sfarsitul primaverii nu o mai misc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema la o trapa la un golf 3, problema vine din motoras inainte sa cumpar eu masina motorasul la trapa a fost desfacut si nu stiu ce roata dintata din plastic a fost scoasa si acum cand am puso inapoi nu mai merge calumea tot aiurea merg comenzile nu stiti cum se poate pozitiona sau seta trapa impreuna cu motorasul ma poate ajuta cineva macar cu un link multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e pus in manual.eu dupa manual am facut.cred ca daca citesti topicul pe undeva este detaliat.la a mea am reusit sa coordonez toate mecanismele.din pacate nu prea am timp,ca te-as ajuta eu...oricum,daca nu te descurci in urmatoarele zile,da-mi un mesaj,si imi fac eu timp pentru a rezolva cumva problema.daca nu e nimica rupt,se poate rezolva :icon_thumright:

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult cosmin, doar ca singura problema e ca nu am manual:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit si in format electronic...cui ii trebuie ceva din manual..dati-mi de veste.un un mesajpe privat... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata am reusit multumesc frumos am descoperit care era problema a mesterito cineva dinaintea mea si a facut o lipitura nasoala dar sa rezolvat multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nici mie nu imi merge trapa,cred ca e motorasul,dar daca trag trapa interioara in fata sau spate iasa si un U din plastic,probabil o sina,care se afla intre trapa interioara si cea din sticla.Ce sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Aseara trapa s-a blocat si mergea inainte pana la un anumit momendat, de acolo nu se mai inchidea. Se deschidea pana la capat. Nu stiu ce i-am facut ca acum s-a blocat de tot, iar pe o parte s-a ridicat mai sus.

Sunt din Bucuresti se poate sa imi spuneti daca repara cineva asa ceva sau macar un service auto, un nr de tel. Va rog.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit tot topicul,si la un moment dat cineva zicea ca motorasul nu merge ca nu e "mufa"bagata.Ce mufa?Sau are vreun releu,sau siguranta?La mine cand apas pe butoane nu se intampla nimic si nu se aude nici un clic(am trapa cu trei butoane).Am incercat cu imbus si trapa merge,se ridica si se trage in spate,cam greu ce-i adevarat,trebuie sa o ung si sa o reglez,deoarece cand se lasa in jos coltul din stanga spate ramane mai ridicat.Deci la mine care ar fi problema?Aveti vreo poza cu mufa aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://volkswagen.msk.ru/forum/index.php?showtopic=49776

ai aici toata trapa desfacuta.e pagina nr. 1 a acestui topic.daca te uiti atent,nu e greu.desfaci placa cu butoanele,apoi ti se dezvaluie toata mufa.

succes! :blah_:

cat despre reglat,trebuie sa te ajute cineva.unu tine sticla-uitandu-se de afara- pe inchis(dupa ce pui motorasul la capat pe inchis si pui la linie sinele),iar celalalt prinde suruburile alea cu imbus.cele 4.cele care prind sticla.cel mai bun pentru un reglaj e manualul de reparatii.sau,bineinteles,citirea intregului topic.nu stiu exact unde am vazut cum se face.daca nu gasesti ,revino,si scriu eu...da sigur e pe undeva..pe topicu asta.desfa prima data si apoi zi-ne care e smecheria.

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Aseara trapa s-a blocat si mergea inainte pana la un anumit momendat, de acolo nu se mai inchidea. Se deschidea pana la capat. Nu stiu ce i-am facut ca acum s-a blocat de tot, iar pe o parte s-a ridicat mai sus.

Sunt din Bucuresti se poate sa imi spuneti daca repara cineva asa ceva sau macar un service auto, un nr de tel. Va rog.

Multumesc!

Am rezolvat cu trapa. Am reparat-o singur. Ce-i drept am aceeasi piesa rupta (cea despre care se discuta in acest topic) si am pus-o la fel pana ce voi gasi o alternativa. Piesa respectiva nu s-a rupt intamplator, nu se mai inchidea trapa pentru ca o bloca ceva(iar acum stiu ce este acel ceva) iar eu am fortat-o manual, pe o parte mi s-a strambat mecanismul iar pe cealalta s-a rupt aceea piesa din capatul cablului ce actioneaza trapa. Acum am rezolvat, trapa mi se deschide doar daca actionez cu o surubelnita piesa rupta inspre inapoi.

Stiti care este codul la aceasta piesa? Se poate cumpara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io am luat-o afara!!!si am doar pe o parte ghidajul ala.functioneaza perfect.pana imi voi cumpara....vreau sa zic,ca trapa merge la buton.inainte imi mergea si mie doar cu surubelnita.am luat piesa jos,am reglat trapa..si gata.am o trapa functionala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!