Jump to content

Trapa Golf3/Vento


UPO
 Share

Postare recomandată

uite asta e problema cu mecanismul trapei.. asta e piesa de se rupe.. se vede in poza de unde se rupe si cum...codurile de piesa sunt pe la inceputul topicului bla bla.. se vand la kit, costa 100 de euro setul complet doar pe original..

daca tot desfaceti trapele si umblati la ele nu uitati sa puneti inapoi U-ul ala de plastic cum ii ziceti voi.. rolul lui e sa nu va ploua in cap cand curge apa printre trapa/cheder/pavilion.. este practic o tava care preia apa si o trimite unde trebuie... din cand in cand curatati sinele alea de la trapa de pamant, noroi, frunze etc.. se tot aduna deh!

Cosmin_golf.. acum mi-am dat seama de ce piesa zici tu ... eu o am buna peaia la trapa defecta :)

post-11907-1247094834_thumb.jpg

post-11907-1247094840_thumb.jpg

post-11907-1247094846_thumb.jpg

post-11907-1247094851_thumb.jpg

post-11907-1247094955_thumb.jpg

Modificat de Mihaitza83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca si eu o sa trebuiasca sa-mi desfac trapa...a inceput sa-mi mearga sacadat defapt se deschide pana la jumatate fara nici o problema...iar mai incolo sa pt a inchide cate un cm / click.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT! AM SI EU O PROBLEMA LA TRAPA DE LA UN GOLF VR6. IN PARTEA DIN DREAPTA SPATE STA BAGATA INAUNTRU, IAR IN STANGA FATA STA PUTIN IESITA IN AFARA. NU STIU CUM AS PUTEA SA O REPAR SI DE CE ANUME AM NEVOIE. CU TOATE CA INTRA APA, TOTUSI INTERIORUL NU E UD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

regleaza geamul.din cele 4 locuri.sa te ajute cineva.si sa reglezi si cursele motorasului.in manual scrie mai bine.

succes :lol: tatalin a reusit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai undeva in urma un pdf-u in care ti se explica cum se regleaza geamul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari!

Astazi cand merg la masina,vreau sa deschid trapa si nu mai vrea sa functioneze deloc.Nu raspunde de nici un fel la comanda.

Inainte mergea doar deschisa pe verticala,pe orizontala trebuia sa apas de multe ori pe buton ca sa se retraga.Eu o foloseam doar pe verticala.

Ce a patit de nu mai merge,asa din senin?

Am incercat sa o imping putin,prin soc...(ma gandesc ca s-o fi lipit de la apa/caldura...)dar tot nu merge.Butonul de actionare tzacane,semn ca primeste tensiune.Oare ce are?A mai patit cineva ceva asemanator?

Modificat de _seby_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jumătate din cei ce au postat aici au problema asta. Citeşte cu atenţie topicul de la

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parcheaza sub un copac si las-o vreo juma de ora.. o sa-si revina, face asa de la caldura. legat de faptu ca iti merge sacadat problema asta s-a mai discutat si in alte topic-uri, s-a postat si pe la pagina 14 solutia.. trebuie dat motorasul jos si scos un dinte de plastic care are rol de limitator.. bla bla!

citeste atent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te sfatuiesc sa nu o mai fortezi cu mana si sa incerci sa o ungi bine dupa care sa o inchizi din imbus.Asa a facut si a mea in primavara pentru ca nu am mai folosito toata iarna...am unso bine dar mergea sacadat,iar dupa o saptamana a inceput sa mearga normal.Cred ca se topise vaselina de la soare si sa uns singura peste tot .Acum functioneaza fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Trapa mea merge OK insa am vazut ca ar trebui unsa, cu ce imi recomandati sa-i dau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,multumesc de raspunsuri...m-am chiar speriat...sper sa fie doar asta cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vasilina siliconica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde gasesc asa ceva?vaselina siliconica?cu vaselina normala nu merge?sau ulei ceva?nu?

intradevar,asta era,astazi mi-a mers trapa,s-a deschis :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ai grija de ea sa fie unsa tot timpul ca sa nu o strici.Eu o ung o data la doua luni si merge foarte bine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare:stiti cumva daca pot demonta trapa fara sa iau geamu jos?adica sa ramana asa cum e?ca dupa aia nu cred ca mai il reglez cum trebuie si nu vreau sa risc.vreau sa imi pun U -ul ala inapoi ca ma picura in cap la frane sau curbe,dupa ce o spal sau ploua.

merci.as avea nevoie de raspuns azi :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, poti sa iei trapa jos cu tot cu geam.Iei plafonu jos si apoi desfaci surubele.Nu stiu daca poti pune inapoi U -ul fara sa dai jos geamul, dar ar trebui sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci.si acum :rolleyes:v@sy rezolvam cu piesa aia? :D -gata cu :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
am o intrebare:stiti cumva daca pot demonta trapa fara sa iau geamu jos?adica sa ramana asa cum e?ca dupa aia nu cred ca mai il reglez cum trebuie si nu vreau sa risc.vreau sa imi pun U -ul ala inapoi ca ma picura in cap la frane sau curbe,dupa ce o spal sau ploua.

merci.as avea nevoie de raspuns azi :blink:

Tu vrei sa dai toata trapa jos doar pentru a curata piesa aia in forma de U din plasitc? :lol:

Tu asigur, este mult mai simplu sa dai geamul jos si sa scoti piesa prin gaura lasata de el

Ai verificat sa nu fie infundate furtunurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca montezi simplu inapoi U ala numa daca dai jos geamu(sticla de la trapa)?nu de alta da si al meu e in portbagaj...am uitat sa il montez imi ploua in cap de pun o frana dupa ce spal masina sau dupa ce ploua...,si nu prea am chef sa demontez iar tot...chestia e ca nu stiu cum se baga in spate.in fata lateral stiu,sunt clemele alea..da in spate unde tre sa intre niturile (sau ce sunt alea) de cauciuc??????

merci

respect :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am patit si eu. Am remontat trapa si m-am trezit ca am uitat sa pun piesa aia. Cu certitudine am montat-o ulterior, dar acum nu stiu exact cum am facut. Peste 2 zile am sa ma uit la alta masina si am sa-ti spun, daca nu afli intre timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o problema cu trapa .... nu aceeasi ca majoritatea caci trapa merge doar ca am incercat sa desfund tuburile alea prin care iasa apa din trapa si am reusit cum necum sa desfac ultma partea aceea din cauciuc in forma de L de jos de la usi, iar acum imi cam curge apa in masina. Cum pot ajunge la ea s-o pun la loc ... am incercat sa bag mana dar e prea stramt locu si prea multe cabluri pe acolo ... trebuie dat jos bordul? sper ca nu :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lau Br, ai de munca... desfaci tot ce poti pe langa si apoi te chinui sa il prinzi inapoi!

U-ul ala de care ziceti voi se pune foarte usor inapoi si fara sa dai jos geamul.. eu l-am scos de x ori si l-am pus inapoi...

in fata se prinde pe 2 canturi iar in spate se prinde sub 2 margini.. oricum el cam vine pe pozitie cand il prinzi in fata.. da-i geamul jos ca nu e greu de pus inapoi dar cand o sa pui geamul inapoi n-o sa mai poti sa pui suruburile din cauza la U-ul ala.

asa ca.. fara sa dai geamul jos baga piesa pe sub trapa si prinde-o pe pozitia ei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ,dar e o problema:io cand l-am luat prima data jos(din cauza ca era prins doar in fata si zanganea pe drum),fara sa demontez nimica,nu a venit.l-am rupt si acuma e lipit iara.e bine.mi-e teama sa nu fortez ceva sa nu se rupa din nou cand il bag inapoi..un brat d-ala s-a rupt.as incerca sa il bag.atunci cand l-am scos,cu trapa sus,ceva nu lasa sa vina,chiar daca U-ul era demontat din stutzurile alea de cauciuc.deci intrebarea mea este:de unde stiu eu ca a intrat in spate,si mai ales sa-mi explice careva care stie :cum bag io stutirile alea si in ce?

p.s. oricum e bine de stiut faza cu gemu,ca s-ar putea sa nu il mai poti pune inapoi.

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!