Jump to content

Trapa Golf3/Vento


UPO
 Share

Postare recomandată

Ai probleme cu motorasul sau nu e reglata calumea. Scoate motorasul si incearca-l. Vezi daca merge asa.

Daca iti merge motorasul, trapa sa o ai inchisa. Dai de buton cu motorasul scos ca si cum ai inchide trapa de tot. Abia dupa asta il pui la loc.

Am patit si eu asta; nu stiam de ce nu se inchide trapa de tot. Motorasul are o cursa bine stabilita si daca il actionezi cand e scos trebuie sa mergi cu el la capatul cursei ca si cum trapa ar fi inchisa de tot. Atunci il bagi la loc.

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal la mine nu se aude , nu se simte nimic la motoras ,cand apas butonul de deschis trapa.Mai nou imi intra apa si pe la stalpul din stg facand fleasca,mocheta din spatele scaunului soferului :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai probabil ai mufa scoasa, desfac capacul si arunca o privire.Ar fi bine sa desfunzi furtunele de scurgere ale trapei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din curiozitate cam cat costa kitul si ce cod are?daca are. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

va rog frumos care poate sa-mi dea si mie piesa care culiseaza pe sanie de pe partea soferului ca o am rupta sau de unde o fac rost.Ca nu vreau sa iau toata trapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!sunt posesorul unui golf 3 1.6 75CP,si as avea si eu o problema cu trapa.functioneaza pe amandoua pozitii de deschidere ,dar nu se inchide.metionez ca merge foarte greu cateodata si intrerupt parca ar freca ceva.astept sfaturile voastre.(cu imbusul merge bine.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa face si a mea.Cred ca nu e unsa bine,maine imi cumpar un spray de lubrifiat si iti spun ce am rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu aceeasi rugaminte: Cine are piesa culisanta (care se rupe de obicei)? Piesa poate fi si rupta, dar completa. Vreau sa dau la facut la un frezor in fabrica. Trebuie sa gasim o solutie la problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa incerc eu maine daca nu va ploua sa o demontez bucatele si sa pedalez , poate reusesc sa gasesc undeva la cineva un strung sau o turnatorie... dar oare daca o facem din alt material dauneaza la ceva? ar fi ceva in neregula?

PM: daca stie cineva raspunsul la aceste intrebari.... !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa va uitati putin pe imagine.Aceeasi problema o am si eu si dupa ce am citit cele scrise pe forum(referitor la preturi) mi-am pus intrebarea daca nu exista vreo metoda de a repara acel dispozitiv.

In a doua poza am incercat sa va arat eu ce am in cap.Ce spuneti de idee?Credeti ca o sa tina?

post-30655-1237185203_thumb.jpg

post-30655-1237186286_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu completari dupa aprox. 2 ore de treaba:

-am taiat o tablita de aluminiu si i-am facut 2 gauri

-am gaurit cele 2 bucati rupte din culisa

-am montat tablita iar acum trapa imi functioneaza perfect pe pozitia de basculare 45 grade iar daca vreau sa deschid total trapa am o problema pe care am explicat-o in fotografia alaturata.

Tot am realizat ceva deoarece pana acum nu am putut folosi deloc trapa decat daca actionam eu culisa rupta.Daca va vin alte solutii astept sa le postati si voi!

post-30655-1237216929_thumb.jpg

post-30655-1237216948_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte sa schimb trapa, si eu trebuia sa apas de mai multe ori pe buton pana culisa in spate , iar daca o rabtam mergea normal.La mine era problema motoraul, cred ca mai corect, modulul electronic din el, care nu comanda cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte,sa le desfaceti motorasele incercati sa le ungeti bine.Eu am unso pe a mea acum 2-3 saptamani deoarece nu se mai misca deloc.Pana la urma reusisem sa o deschid ,dar nu se inchidea.Ieri am mai incercat inca odata sa vad daca se inchide si surpriza a mers ! Probabil vaselina cu care am incercat sa o ung nu ajunsese peste tot dar dupa ce a batut soarele s-a mai topit din ea.Ca sa fiu mai sigur ca nu voi mai avea probleme am cumparat un spray de lubrefiat si o voi unge prin toate colturile.Daca nu e unsa cum trebuie riscati sa vi se rupa piesa care culiseaza.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar acest lucru l-am constatat si eu.La demontare am obs ca acel canal de culisare era uscat complet si se observau urmele de frecare ale culisei cu canalul.Am bagat si eu vaselina si la probele fara geam se comporta deosebi si a disparut si zgomotul specific frecarii dintre 2 materiale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o mica problema am descoperit astazi cand am spalat masina am observat ca la usile din fata langa aripa sant niste furtunase negre pe care sar scurge apa si miam dat seama ca e de la trapa pe unde se scurge apa problema e ca am bagat degetul pe el si este plin de pamant noroi amestecat asa apa cu pamant si pe partea dreapta la fel e infundat de noroi ce pot face ca sa le curat sau sa le suflu intrun fel.Sau daca nu ma afecteaza cu ceva ar putea sa numai curga apa care se strange la trapa???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vor iesi furtunele din capetele respective si se va umple masina de apa.Asa am patit eu pe ambele parti.Sugerez sa le desfunzi cat mai repede cu un cablu de ambreiaj sau o solutie mai ieftina, cablu de frana de bicicleta.Succes :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da nai putea sa-mi zici si mie unde sant furtunele sus ca sa pot sa le scot sa le suflu un pic sau efentual sa bag o sufa pe furtun dar pe unde pe jos pe la usa???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa ajungi la furtune e putin cam greu,deoarece locul e foarte ingust.Pe partea soferului trebuie sa dai jos panoul de la sigurante si blocul de lumini ca sa vezi pe unde bagi mana,iar in partea dreapta trebuie dai jos torpedoul ala mic,are 5 suruburi parca.Mai bine incerci sa bagi sufa pe gaurile de sus de la trapa si verifici debitul la apa dupa ce termini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai simplu misepare si normal sa dai jos tapiteria de pe plafon nu misepare chiar greu si sai cureti furtunele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat am bagat o sufa de bicicleta noua de 2 m si am reusit sa desfund furtunele de scurgere a iesit numai mal si cracute de pom sau cine stie ce acuma se scurge apa numai stau cu grija ca o sa am apa in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o problema cu motorasul cred... de la trapa, deci apas butonul, suna ca si cum ar face contact, dar nimic, daca deschid trapa mi se deschide manual, daca se poate cineva sa ma ajute cu o solutie in aceastra problema, si de unde sa iau deca trebuie sa cumpar ceva si cat ma costa, multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceiasi problema o am si yo cum zice si mihai. se aude doar un clantzanit de releu cand dai comanda dar motorul nu misca. cu imbusul daca invart merge trapa, banuiesc ca e motorul ars. o sa incerc sa-l dau jos sa vad daca merge pe direct. dar sa prind o zi mai calda !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plasticul care acopera gaura de imbus are si rol de intrerupator. Atentie la pozitia lui. Daca acopera gaura butoanele actioneaza si daca nu acopera gaura de imbus trapa nu merge din butoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca am sanse sa gasesc o garnitura noua pentru geamul trapei?deoarece imi intra apa printre plafon si marginea geamului trapei prevazut cu o garnitura care a cam dat ortu' popii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!