Jump to content

Trapa Golf3/Vento


UPO
 Share

Postare recomandată

Nimeni nu are vreo idee de ce trapa la cald mi-i se tot blocheaza si la rece merge ca noua?va rog :lol:

Modificat de Nomood
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nomood

1. ori se dilata ceva pe acolo pe culisa.

2. ori merge greu si motorul intrerupe alimentarea (protectie la ardere) sa nu il fortezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci cand este mai cald afara incearca sa gresezi mai mult sinele si vezi atunci daca merge.Daca nu verifica ce ti-a enumerat cva g3

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,nu il fortez,daca mi-i se blocheaza o inchid manual.Multumesc foarte mult.Am sa o desfac intr-o zi cu soare :) Numai bine

Modificat de Nomood
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este de la caldura. Daca ar fi probleme cu ungerea s-ar manifesta la rece, nu la cald

Inainte de a-ti pierde o zi intreaga cu demontatul trapei, demonteaza motorasul si verifica condensatorii electrolitici. Sunt sigur ca ai cel putin unul "curs".

P.S. Parca sunt si ceva diode pe acolo, verifica-le si pe alea

Atentie la componente sa le poti pune la loc corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
referitor la ce a spus gribelu - nu trapa este de vina daca iti ploua in masina . e posibil ca furtunasele colectoare din colturile trapei sa se fi desprins si de aceea iti intra apa in plafon. eu nu am avut niciodata probleme cu apa dar mi sa rupt o patina sau cum s-o numi de pe o parte si nu mai merge . chiar si-asa nu-mi intra apa in masina . ma gandeam sa cumpar si eu o trapa de la dezmembrari dar am observa ca materialul din care sunt facute patinele este de proasta calitate, un aliaj de aluminiu cred ,casant . o sa incerc sa fac piesa rupta la freza sau prin turnare din otel .decat sa demontez de doua ori tot plafonul si o mie de suruburi mai bine fac piesa dintr-un material rezistent si sunt sigur ca nu se mai rupe. daca se rupe din cealalta parte ii dau foc si-am terminat balamucul.

salut

cum pot verific unde sunt intrerupte furtunasele, ele cred ca coboara prin stalpi nu?

am apa la picioare in dreapta fata si trapa cred ca e cauza :)

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa scoti plasticele ce tin plafonul si sa verifici la usile din fata daca ies capetele futunaselor. Se poate introduce o sarma si veifica daca nu sunt infundate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit topicul ca sa nu ma fac de ras si sa nu imi ziceti k nu am citit.

Eu am o alta problema.Am tot trapa electrica la golful meu si zilele trecute am ridicat-o in sus, knd am vrut sa o inchid nu a mai vrut pur si simplu. Am inchis-o cu manivela dar nu se inchide de tot. de ce?... mentionez k am mai si pasat putin pe ea (sper k nu i-am rupt piesele care culiseaza) dar nu se inchide de tot si s-a intamplat tocmai in luna in care este frig si pe deasupra mai si ploua.

Poate sa fie cumva din motoras sau sa se fi acumulat mizerie in interior acolo la ea?

Sper k ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns.In orice caz la primul liber desfac plafonul si o dau jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. In seara aceasta am patit-o si eu cu trapa. Am culisat-o prima oara pe orizontala dupa aceea am deschis-o pe verticala iar cand am incercat sa o inchid am observat ca nu se mai inchidea complet si ca pe o parte ramanea mai mult deschisa. Am mai butonat eu de cateva ori, orizontal/vertical, dupa care am hotarat sa incerc manual cu imbusul din dotare. Din pacate tot la fel se inchidea incomplet si mai mult pe o parte insa s-a mai intamplat ceva.... acum nu se mai misca deloc trapa!!! Dupa ce am observat ca nu merge nici cu imbusul am zis sa mai incerc odata din butoane dar a ramas asa, blocata, deschis pe verticala la 2/3 din cursa si nu mai misca. Motorasul invarte si se opreste normal (dupa o cursa mai lunga la butonul pentru culisare orizontala si o cursa mai scurta pentru deschidere verticala) dar nu actioneaza sticla de la trapa. Daca se poate ceva idei, cam ce s-ar fi putut intampla, rupt, stricat sau poate am norocul doar sa fi sarit ceva de la locul lui (daca se poate intampla asta).... Am ramas cu trapa deschisa pe vremea asta in care poate ploua sau ninge oricand plus riscul de a-si arunca cineva un obiect din dotare pentru a deschide masina :mellow:! Astept ceva ajutor pentru ca maine as vrea sa rezolv problema si sper sa nu ajung la aceleasi costuri ridicate pe care le-am citit in posturile de mai sus. Prefer sa nu mai folosesc trapa dar cum sa reusesc sa o inchid complet aliniata corect cu plafonul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa o lasi putin la caldura unui garaj si sa incerci dupa aceea....uniu prieten i s-a intamplat acelasi lucru . A avur bucati de gheata in sinele colectoare (mai ales daca ai spalat de curand masina) ,problema a fost rezolvata dupa dezghetare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt inchis trapa ai nevoie de o surubelnita dreapta si apesi usor piesa basculanta de pe ghidaj (eventual o misti spre fata/spate urmarind miscarea celeilalte, cea buna) simultan cu inchiderea trapei din manivela. Ca sa poti vedea mecanismul impingi spre spate sinele de plastic din ambele parti simultan.

http://www.google.com/translate?u=http%3A%...=ro&ie=UTF8

post-14771-1231460146_thumb.jpg

post-14771-1231460152_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa cum spune CVA G3 ca are dreptate. cam la fel am patit si eu si tot asa am facut. cand o da caldura vreau sa torn acele piese din metal sa nu mai am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc baieti, intr-adevar am reusit asa cum a spus CVA G3. Se pare ca si la minte s-a rupt acea piesa, pe partea soferului, si de aceea trapa doar se deschide in plan vertical dupa care trebuie inchisa manual cu surubelnita (cel mai indicat) pentru ca bucatica cea mica ce s-a rupt poate sa impinga in cea mare si drept urmare sa o ridice insa la coborare ar trebuii sa traga dupa ea si fiind rupta bineinteles ca nu poate si se deplaseaza doar ea in pozitia inchis. Exact ca in poza:

post-34455-1231511624_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi problema am avut si eu clema rupta partea de la sofer si lam schimbat toata trapa cu unu recuperat din germania ma costat 50euro se mai potriveste si de polo pe golf3 eu de exemplu am de polo ca nu am gasit de golf3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea multi bani costa aceasta defectiune la trapa. Pana la vara nu-mi fac probleme pentru ea iar daca pana atunci nu voi reusii sa fac ceva sa o repar si cu bani mai putini atunci va trebuii sa o sigilez si asa ramane:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a patit-o si frate`miu pe un mk3; dupa ce a "fortat" deschiderea trapei (electrica, 2 pozitii), a sarit de pe sina partea stanga iar acum sta putin inclinata.

e cineva care il poate ajuta sa o repare sau macar sa o inchida?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o intrebare (cine ma cunoaste de pe forum, o sa zica ca sunt nebun:). Deci, masina din semnatura, nu are trapa electrica. am citit ca se oate da jos plafonul si se poate inlocui cu un plafon care e dotat cu trapa elctrica. M-am uitat, este sudat in puncte.

Intrebarea este: daca este o ideie buna sau nu schimbarea palfonului, daca vrea neaparat trapa ???

(nu stie cineva, cat costa un plafon cu trapa electrica???)

Modificat de Hubacska
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tii mortis , cred ca ajunge la vreo 5 mil la dezmembrari .Oricum mi se pare tare ideea, si eu as face la fel ;)!!Succes!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(nu stie cineva, cat costa un plafon cu trapa electrica???)

eu stiu pe cineva care dezmembreaza in Buc. dupa ce da tot jos de pe masina cheama tiganii sa ia caroseria sa o duca la fier vechi. asta face el de cind il stiu: arunca caroseriile. asta cred ca fac majoritatea care dezmembreaza si nu au prea mult spatiu.

plafonul interior te costa cam 1mil.+ cit te costa trapa electrica (care daca citesti pe forum se cam strica).

eu zic ca nu merita lucrarea.

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pt opinii. Daca inaitez in acest proiect, o sa va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

stie careva codul piesei care se strica la trapa ?atat cea pe stanga cat si cea pe dreapta?se poate lua cumva pe comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema cu trapa,se deschide dar nu se mai inchide,nici nu se ridica.Stie cineva ce ar putea fi ?Se aude doar un clanc de la motoras cand incerc sa o inchid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie careva codul piesei care se strica la trapa ?atat cea pe stanga cat si cea pe dreapta?se poate lua cumva pe comanda?

este kit de reparatie trapa dar numai pe o parte este mai mult decat o trapa la dezmembrari.

ByZ: daca nu merge sa o inchizi nici cu imbusul atunci ti s-a rupt piesa care culiseaza pe o parte(sau chiar pe ambele parti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se inchide cu imbusul,mentionez ca inainte nu mergea nici la deschis,dar am unso cat am putut cu putina vaselina.Acum se deschide din buton si o inchid din imbus :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!