Jump to content

Jante pentru Golf V


luciantarhuna
 Share

Postare recomandată

Depinde de privitor :frigbaitata:, eu zic ca da. Mie mi se pare cam "camiluta" masina si cu suspensia sport.

Din cate stiu, diferenta intre stock si sport e de aprox 1,5 cm la garda la sol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 220
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • The_Ego

    13

  • c6t9

    12

  • Auras

    10

  • Shtrumf2k

    8

Multumesc Rex

Nu sunt prea priceput cu astea, cum asi putea sti ce suspensie am? Adica cred ca e aia care vine din fabrica, nu stiu dar daca merge asa cum e suna bine ca nu am bani acum sai schimb suspensia. :-)

MS

Poti sa dai o poza cu opera? Si eu as fi curios sa trec golful meu de pe 15 pe 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Sal

La vara - momentan 15 pentru iarna :-)

Salut, Dupa cum am promis, niste poze cu Golf 5 TDI cu jante GTI 17'' OEM (Am dat 650 Eur din Germania cu cauciucuri (din care 130 Eur transport)). Gumele sunt Brigestone Potenza, dar mai uzate, merg vara asta ;-).

Dupa ce le-am montat am observat un mic huruit pe la 40 - 50 KM/h, dupa 50 KM/h dispare. Am fost la reprezentanta (si cum nu locuiesc in Ro ci in Cehia, si nu vb ceha), am inteles de la ala ca ar fi "Lagerul" in Germana, dreapta fata, sa vad miercuri cat ma costa :-). Zicea ca nu e de la 17 ci ca cu jantele de 17 se aude mai pronuntat daca e ceva defect sau asa ceva am inteles, iarna am rulat cu jante de aluminiu de 15, dar nu am auzit. Sa vedem....

post-26041-1270475570_thumb.jpg

post-26041-1270475689_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, Dupa cum am promis, niste poze cu Golf 5 TDI cu jante GTI 17'' OEM (Am dat 650 Eur din Germania cu cauciucuri (din care 130 Eur transport)). Gumele sunt Brigestone Potenza, dar mai uzate, merg vara asta ;-).

Dupa ce le-am montat am observat un mic huruit pe la 40 - 50 KM/h, dupa 50 KM/h dispare. Am fost la reprezentanta (si cum nu locuiesc in Ro ci in Cehia, si nu vb ceha), am inteles de la ala ca ar fi "Lagerul" in Germana, dreapta fata, sa vad miercuri cat ma costa :-). Zicea ca nu e de la 17 ci ca cu jantele de 17 se aude mai pronuntat daca e ceva defect sau asa ceva am inteles, iarna am rulat cu jante de aluminiu de 15, dar nu am auzit. Sa vedem....

Vi se pare "camilluta" ?. Si dupa cum zicea Voicu, masina mi se pare mai rigida dar mult mai stabila, overall imi place foarte mult.

post-26041-1270490004_thumb.jpg

post-26041-1270490047_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare foarte inalta. Acum, evident ca ar arata mai bine lasa, dar asa nu arata deloc urat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare foarte inalta. Acum, evident ca ar arata mai bine lasa, dar asa nu arata deloc urat.

Rex, sti cumva "lager: ce poate fi de la postu 1 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de RC Design d.p.d.v al calitatii ?

Am gasit urmatorul model care se "pupa" la fix cu dimensiunile OEM si ca pret sunt ok - 93 eur.

post-17886-1271182341_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea stiu ce sa aleg oricum zandvoorturile sunt originale insa problema e ca in tara nu prea le gasesc second..si inca nu am gasit o modalitate mai ieftina de transport din germania...iar celelalte le-am gasit la cineva dar nu m-am interesat cat de "originale" sunt pentru ca din cate stiu eu modelul de interlagos sunt doar pe 18" iar astea sunt pe 17"...

voi ce ziceti pe ce sa merg?la pret am gasit in germania zandvoorturile cu cauciucuri 680 euro fara transport(care ma mai ajunge 170euro cel putin asa am gasit) si alt dezavantaj plata in avans...

celelalate o sa fie in jur de 500-600 euro doar jantele...

MC

post-63262-1271709284_thumb.jpg

post-63262-1271709291_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea in 5 spite sunt mugello asa se numeste modelul de pe golf 5 gt zi-mi si mie unde le-aigasit mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Somoso, alea in 5 spite seamana cu Monte Carlo care sunt pe Passat. Nu cunosc marca, sunt replica ? Daca sunt calitate OEM merita. Problema e ca la reprezentanta VW jantele Monte Carlo OEM sunt 250 EUR + TVA bucata. Deci nu stiu ce sa cred despre diferenta mare de pret.

Eu m-am ars cu jante replica de 16 pt iarna (100 eur bucata) si mi s-au distrus de la sare si alte substante.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt zandvoort asa a zis omu :) adica modelul care vine pe golf Gt mai rare cei drept.. am intrebat la reprezentanta 17 mil bucata...intre timp am vb si cu tipul cu interlagosurile am gasit 2 oferte unele italia desi scria 500 euro mi-a zis 480 euro oricum mi se pare suspect de ieftine iar celelalte ,si tind sa il cred pentru ca stiu ca lucreaza doar cu germania, a zis ca le-a luat de la rpz din germania cu care lucreaza el si nu le lasa sub 640 euro..mare pare m-am decis merg vineri sa vad si iau interlagosurile astea "cica" din germania..acum sper sa nu fie teapa...

Apropo ca urmeaza sa fac si casco si aici cred ca poate fi topic nou :) a-ti avut probleme daca a-ti incercat sa va schimbati jantele pe casco?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AJUTOOOR! am vizionat azi un set de jante pe 16'' care au fost pe un passat b6...prinderea e ok (5x112), j=7, iar ET=45...va rog sa imi spuneti si mie ce implicatii are acest ET asupra deplasarii, avand in vedere ca standard pentru MK5 pentru j=7 si 16'' ar corespunde ET50...stiu ca cu cat ET e mai mic cu atat stau jantele mai afara, dar altceva...astept reply urgent sau PM...multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Despre noile OZ-uri ce parere aveti?

Ma bate un gand serios sa-mi iau ptr masina din semnatura insa mi-e teama sa nu fie prea race/agresive pentru un diesel de 1,9 ...

post-13897-1274286591_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca modelul asta de OZ ar da super pe Golf, pt ca seamana cu jantele de G5 GTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

si eu zic ca ar da bine..la pret cat te ajunge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca s-ar potrivi pe Golfu' tau pentru ca e negru. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am gasit niste jante mugelo de 16 pt. golf dar sa vad cum il conving sa mi le dea :coffee_lol: ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Despre noile OZ-uri ce parere aveti?

Ma bate un gand serios sa-mi iau ptr masina din semnatura insa mi-e teama sa nu fie prea race/agresive pentru un diesel de 1,9 ...

Daca tot ai ocazia ia-ti-le ca se vad bomba pe golf mai ales daca culoarea e inchisa, eu am x-line-uri si regret k nu mi-am luat d-astea "wave", bafta!

Vi se pare "camilluta" ?. Si dupa cum zicea Voicu, masina mi se pare mai rigida dar mult mai stabila, overall imi place foarte mult.

Mie mi se pare ok masina cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

poate sa imi spuna si mie cineva ce greutata au jantele din poza si cum ar veni pe un golf negru?Jantele sunt pe 17.

post-38196-1278164256_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

poza e f mica...:Driver:

Ce sunt? par niste MAK-uri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

baiatu cu golfu vrea sa facem schimb de jante eu avand unele pe 16.are doua capace cu sigla originala si spune ca celelalte 2 au fost furate.Nu stiu exact ce sunt nu sccrie nimic pe ele.Banuiesc ca ar fi replici ceva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut.

M-am hotarat sa-mi schimb jantele la masina (golf v, culoarea albastru inchis :D) cu Dotz Mugello Dark R16 (am gumele noi luate , Vredestein sportrak 3 205.55.r16, folosite doar 8-10k si asta ma inpiedicat sa trec la un diametru mai mare + starea actuala a drumurilor noastre).

Ce parere aveti ? Vor parea prea inghesuite pe 16? Va face janta fata drumurilor?

Va multumesc! Drive safe! post-58887-0-68398700-1299430873_thumb.j

Modificat de just_clausz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde as putea gasi acest model de jante OEM in afara de reprezentante?

http://www.original-felgen.com/1k50714981zl.html

Dimensiune: 8 x 18 ET50

Distanta intre prezoane: 5 x 112

Modele pe care s-au montat acest tip de jante: GOLF 04-09, Golf/Variant/4Motion, 05-09 Golf Plus, 06-08 Jetta/syncro

Producator: Borbet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

just_clausz si eu am jante pe 16 de aliaj OEM si sunt super ok ... nu ating deloc cu masina incarcata ! deci poti linistit sa le pui ...

S E A - frumoase jante dar sincer nu am vazut cel putin pe aici la cineva sa le aiba ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!