Jump to content

Jante pentru Golf V


luciantarhuna
 Share

Postare recomandată

luciantarhuna

ma poate ajuta cineva cu niste sugestii despre ce fel de jante de aliaj s-ar potrivi mai bine pe un golf v cu jante pe 15'!!!!!!

Modificat de voinea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 220
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • The_Ego

    13

  • c6t9

    12

  • Auras

    10

  • razdan

    8

@lucian, data viitoare cand postezi te rog sa dai titlului topicului importanta principala. Desi ai scris la descriere ce te interesa de fapt, din prima pagina a forumului apare de exemplu la sectiunea golf v topicul golf v. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie, in mod ideal, de urmatoarea dimensiune 6,5x15 ET50. Astea sint specificatiile jantelor originale.

Eu am gasit niste jante marca OZ, o firma mult mai tare decit Alessio de care e plina tara, la 104 euro cu tva de la...cum le zice....Boisigny parca. tel. 311 13 25 - sint importatorii multor marci si au preturi mai mici decit vulcanizarile de pe marginea drumului care iau de la ei si pun adaos. Probabil au dealeri si in Arad, nu stiu precis, suna si intreaba.

Verifica sa fie omologate pentru G5 jantele pe care le iei in catalogul fabricantului de la dealer. Verfica inseamna sa te uiti tu nu sa te iei dupa ce zic ei.

Sper ca nu ma fac vinovat de nimic prin faptul ca am dat un nr de tel de la o firma. N-am nici o treaba cu ei, in afara ca de acolo mi-am luat eu jantele.

Modificat de Ahile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avantajul pe care il au cei de la Boisigny (de la care am cumparat pana acum 2 seturi de jante) este ca au un contract foarte bine facut cu Cargus. De aici rezulta un fapt foarte convenabil pentru clientii lor, si anume, trimit in tara fara sa mai platesti transportul.

Dupa cum am spus si in topicul legat de Latime jantei vs......, pe Golful meu Mk5, dupa discutiii cu cei de la Boisigny, am jante MSW MUGELLO (fabricate de OZ - asa este stantat pe janta) 7x15 ET35, care se inscriu in specificatiile masinii.

Sfatul meu este ca atunci cand iti cumperi jante sa iti iei si inele de centrare pentru ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut jante de 15 pentru Golf V ...

M-am oprit la OZ 5 Star (104 euro/buc ) OZ-5-STARS.jpg

am anvelope 195/65 R15 --- Cred ca se potriveste 6.5x15

In 100 Euro / buc ce ati mai gasit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

aceeasi janta (OZ 5star) pot sa ti-o ofer la 99EURO/BUC TVA inclus .. deci 5euro / janta mai putin => 20EURO castigati.

2. esti 100% convins pentru acest model ? pot sa-ti prezint si alti producatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi OZ Hydra

As alege intre OZ Hydra si OZ 5star !

Nu stiu care se potriveste mai bine la un Golf V

Voinea nu sunt 100% decis pe unul din astea 2 modele dar sa fie in maxim 110 Euro/buc

(faza tare e ca nu am Golful inca dar in maxim 3 saptamani il voi avea :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yoz: Ce model si la ce pret? Merg in loc de cele de 15"? de ce le vinzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica in catalogul OZ sa fie omologat modelul de janta pentru G5. Modelul 5 Star e si modelul ales de mine. Problema e ca mi-a venit cu ET35, care nu este omologat de fabricant. Am refuzat montarea. Mi-au zic ca pot sa-mi aduca cu ET48, omologat si astept. Vorbesc despre 6,5x15. Daca mergi pe 7J ambele sint omologate, atit ET35 cit si ET48.

Hydra is cool too!

Sper ca stii ca pierzi garantia pentru geometrie roti si directie parca, daca montezi alte jante decit VW.

Mare atentie la ET si la omologare.

@voinea. Imi pare rau, n-am stiut ca le pot lua de la tine. Si la un pret mai bun. Oricum imi trebuia si factura.

Modificat de Ahile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
... a venit cu ET35, care nu este omologat de fabricant. Am refuzat montarea. Mi-au zic ca pot sa-mi aduca cu ET48, omologat si astept. Vorbesc despre 6,5x15. Daca mergi pe 7J ambele sint omologate, atit ET35 cit si ET48.

...

<{POST_SNAPBACK}>

Fraţilor, mă lămureşte şi pe mine :beerchug: cineva ce-i cu acest indicator ETxx la jenţi, că nu i-am găsit o definiţie (banuiesc ca indica pozitia jenţii pe orizontala axei) ... Si unde pot verifica lista de jante (dpdv ET) omologate de VW pt. GolfIV?

danke în advance

S-A LĂMURIT TREABA CU ETxx-ul (topic "Latimea jantei vs. latimea anvelopei")

nu mai răspundeţi!

Modificat de laVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre jante in general:

http://www.chris-longhurst.com/carbibles/i...tyre_bible.html

Citez un coleg: ET = "This is the distance in mm between the centre line of the wheel rim, and the line through the fixing face. You can have inset, outset or neither. This determines how the suspension and self-centring steering behave. The most obvious problem that will occur if you get it wrong is that the steering will either become so heavy that you can't turn the car, or so light that you need to spend all your time keeping the bugger in a straight line."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alta definitie:

Wheel Offset = ETxx

The offset of a wheel is the distance from the mounting surface of the wheel to the true centerline of the rim. A positive offset means the mounting surface of the wheel is positioned in front of the true centerline of the rim / tire assembly. This in effect brings the tire in to the fender well more. Conversely, a negative offset means the mounting surface of the wheel is behind the true centerline of the rim / tire assembly. This will cause the tire to stick out away from the vehicle.

http://www.1010tires.com/

super site de jante&anvelope

Modificat de laVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Verifica in catalogul OZ sa fie omologat modelul de janta pentru G5. Modelul 5 Star e si modelul ales de mine. Problema e ca mi-a venit cu ET35, care nu este omologat de fabricant. Am refuzat montarea. Mi-au zic ca pot sa-mi aduca cu ET48, omologat si astept. Vorbesc despre 6,5x15. Daca mergi pe 7J ambele sint omologate, atit ET35 cit si ET48.

Rectific: Pe 7J sint ambele omologate insa doar pe 16". Pe 15" doar ET48

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vand eu 4 jante de tabla cu 4 cauciucuri Continental ECO 195/65 R15 de golf V, ca si noi (7000 Km). Eu vreau sa pun jante de 16". mail (maxxiris@yahoo.com)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

caut jante de culoare neagra pt un golf v 1.9 tdi. va rog daca puteti sa ma ajutati cu niste link-uri,sfaturi,preturi,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este dimensiunea ET a jantelor de tabla de 15 inch pt. G5 ?.

Vreau sa cumpar pt iarna si am mai multe oferte ...

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este dimensiunea ET a jantelor de tabla de 15 inch pt. G5 ?.

Vreau sa cumpar pt iarna si am mai multe oferte ...

Multumesc anticipat.

<{POST_SNAPBACK}>

imi pare rau dar nu stiu dimensiunile,iar ca pret cei de la vw au acum o oferta de iarna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns, ma interesez la dealerul VW dar speram sa gasesc mai ieftin.

Abia acum vad insa o indicatie in post-ul nr. 4 - Ahile:

"Trebuie sa fie, in mod ideal, de urmatoarea dimensiune 6,5x15 ET50. Astea sint specificatiile jantelor originale."

Deci ar fi vorba de ET50, OK!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

vezi ca Boisigny aduce si jante de tabla din italia. Un 16" tabla e cam pe la 48-50euro la ei. Gasesti toate produsele Boisigny in magazinele Cardesign si Pitstoptuning

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, dar ideea mea e sa iau pt. iarna jante de 15" deoarece pneurile 195/65/15 sunt mult mai ieftine ca cele 205/55/16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
aceeasi janta (OZ 5star) pot sa ti-o ofer la 99EURO/BUC TVA inclus .. deci 5euro / janta mai putin => 20EURO castigati.

2. esti 100% convins pentru acest model ? pot sa-ti prezint si alti producatori.

Mai e valabila aceasta oferta?

Ma intereseaza un set de jante pt Golf V, 1.4 fsi, TL care sa se potriveasca si sa fie si omologate (ma refer la ET). Am anvelope de vara de 195/65 R15.

Ti-am vazut replica si m-am gandit ca ma poti ajuta.

Vreau ceva de calitate care sa reziste la drumurile noastre si sa fie daca se poate si "made in Germany".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve.Un amic al meu are 5star pe 17' pe un E36 ....din experienta lui si din ce am vazut si am mai auzit la 2 persoane...nu prea sunt pentru Romania jantele astea...materialul din care sunt facute nu este asa de "tare" drept urmare la socuri mai puternice exista sansa sa se indoaie/crape/ovalizeze una sau mai multe jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!