Jump to content

Jante pentru Golf V


luciantarhuna
 Share

Postare recomandată

cred ca nu am fost atent pe ce arie am dat click

trebuia la Jante si Anvelope

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 220
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • The_Ego

    13

  • c6t9

    12

  • Auras

    10

  • Rave

    8

  • Administrator

NU 35. Or sa fie prea iesite in afara. Alege de la 40 in sus ETul. Vezi ca-ti dau un PM cu niste detalii despre niste anvelope

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, iti raspund si eu cat ma pricep ...

1. Dupa cum sigur stii (si dupa cum stiu eu ca mergi) vei fi mult mai satisfacut de tinuta de drum in cazul rotilor cu jante de 17".

2. Din cele ce stiam eu si scriam pe forum, de exemplu aici, daca vrei anvelope de top, nu stiu daca "sport maxx" sunt cele mai potrivite. Eu de exemplu, care tocmai trebuie sa-mi iau noi anvelope, ma gandem la Goodyear F 1 Asymmetric, la Bridgestone Potenza RE050A Pole Position sau la Michelin Pilot Sport PS2.

3. Privind modelul jantelor nu ma pronunt din punct de vedere estetic, dar daca vrei performanta cred ca ar trebui sa te gandesti in primul rand la cele mai usoare jante, de exemplu la OZ Ultraleggera.

4. Pe Car Bible este un calculator pentru relatia intre latimea anvelopei si cea a jantei, in prima treime a paginii de aici.

Acolo poti vedea ca pentru anvelope de 225 trebuie jante intre J7.5 si J9, deci J7 cum ai spus undeva nu merge.

La J8 vad la jantele alese de tine ET 35 si 48, cum ai spus tu.

La jantele mele din fabrica, ET-ul este de 54, iar la jantele de tabla pentru iarna este de 50.

Daca pui un ET de 35 masina e posibil sa arate mai bine, dar trebuie sa verifici daca nu ating anvelopele undeva la trecerea peste denivelari mai mari.

Mai sigur ar fi sa pui jantele cu ET 48.

Daca alegi alt model un ET de peste 40 ar fi bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@voinea - o sa vezi si raspunsul. precizez ca sunt cam somnoros, sper ca n-am batut campii prea tare.

@razdan - am ales si eu ce mi s-a parut ca ar avea raportul pret/performanta cel mai bun, altfel luam michelin fara sa ma gandesc de 2 ori, dar sunt mai scumpe. similar si cu jantele, si sa fie ceva care sa-mi si placa.

nu stiu daca merita totusi investitia fata de castigul pe sosea, mai ales cand nu am finante acum. OZ Ultraleggera imi plac si mie :P

LE

m-am uitat la ce ofera VW, nu scrie nimic de ET pt jantele de 17, dar scrie la ce am gasit eu, 7 J x 17 cu anvelope 225/45 R 17.

Modificat de c6t9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clipboard013ay9.jpg

:ceuameni:

are cineva obiectii la calitatea jantelor AEZ (tinand cont ca sunt nemti)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dunlop sp sport maxx sunt excelente

alege 7j cu et 48 (eu am cu 45 si se vede ca sunt mai in afara - iar cauciucurile tot dunlop - sunt fabricate in germania si au protectie la janta destul de pronuntata - la echilibrare s-au pus cel mai mult 25g pe 2 roti)

recomand sa-ti montezi valve metalice - chiar daca sunt mai scumpe - merita

post-8568-1208026872_thumb.jpg

Modificat de Seb!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET48 au numai cele cu 8J, par a fi singura solutie, ceva cam mari (si mai gele cu cel putin 1-2kg).

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai am o intrebare.

merge sa pus jante de 17 pe suspensia de drumuri grele???

am cautat pe forum, multi spun ca nu, totusi in talon zice ca s-ar putea. se pot pune cumva numai 7Jx17, asa cum ofera VW din fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum spuneam, jantele de 17 pe care le am din fabrica (Rial) au un ET de 54, si stiu mai multe cazuri cu acest ET la masinile noi cu jante de 17".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt in mare impas. nu gasesc pe nimeni cu suspensie pt drumuri grele sa-si fi pus si eventual sa-mi spuna ce ET are si cum e masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Anuturile indiferent daca sunt de vanzare sau cumparare, pe arii tehnice sunt interzise. La prima abatere aveti warning. Deocamdata, ambii aveti Avertisment Verbal. Posturile au fost sterse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Apelez la ajutorul vostru in alegerea unor jante pentru masina mea Golf 5 negru. Mentionez ca jantele vor fi pe 17 si cu anvelope 225/45/17.

Masina acum ruleaza pe jante pe 15 de tabla cu anvelope 195/65/15 profil de iarna dar care sunt putin cam nehotarat daca sa le vand si sa fac iarna asta cu jante pe 17 sau sa le pastrez si sa imi iau jante abia la primavara(ar fi avantajul ca iarna se cauta jante de tabla si le-as vinde mai usor si astfel ar fi diferenta mai mica de pus pe langa banii care i-am luat cand am vandut jantele de aliaj pe 16 care le-am avut pana acum)

Singurul motiv care ma trage un pic innapoi este acela ca masina o sa fie cam rigida si nu prea avem noi drumuri pentru jante cu talon mic, dar la 16 nu ma mai intorc.

Astept impresii si de la cei care au Golf 5 si jante pe 17 sau chiar mai mari sa imi spuneti cum se simt gropile si daca sa fac sau nu pasul acesta. Totodata mai mentionez ca oricare din modelul de janta care o sa il iau o sa aiba si ceva negru ca sa mearga cu vopseaua masinii, iar pe viitor am de gand si sa-i schimb barile, praguri si o grila fara emblema

Ce parere aveti despre folosirea jantelor de aliaj pe 17 iarna? Oare merita cu 2 anvelope de iarna pe fata si 2 de vara pentru spate

Am pus si poze cu fiecare janta , iar pentru cei care nu cunosc modelele dupa denumire am atasat in numele pozei janta si marca

Totodata sunt deschis si la alte propuneri, iar ca buget nu as vrea sa sar de 500-700E fara anvelope

As fi recunoscator si daca aveti cumva poze cu vreun Golf 5(de preferat negru) cu vreunul din modelele de jante de mai sus

Astept din partea voastra si comentarii si eventual daca stiti care dintre modelele de mai sus sunt un pic mai usoare( in kg) si mai rezistente

Rog un moderator sa stearga din titlu partea cu poll-ul ca nu mi-a iesit, n-am stiut sa-l fac

post-11369-1226330539_thumb.jpg

post-11369-1226330545_thumb.jpg

post-11369-1226330550_thumb.jpg

post-11369-1226330555_thumb.jpg

post-11369-1226330561_thumb.jpg

post-11369-1226330567_thumb.jpg

post-11369-1226330573_thumb.jpg

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut pasul de la 16 la 17 si nu regret. Gropile le simt mai bine decat ma asteptam. Evident, simti denivelarile, tipurile de asfalt, gropile, zgomotul e mai mare, dar per ansamblu compromisul comfort/stabilitate/look mi se pare foarte bun la 17. Evident, este numai o apreciere subiectiva. Trebuie sa ai insa mare grija la gropile mari. O muchie de asfalt iti poate comprima destul de usor cauciucul pana la janta (asta evident daca nu le umfli foarte tare, moment in care vei pierde pe partea comfortului si solicitarii suspensiei).

Lasand la o parte ratiunile economice, iti recomand tabla iarna si aliaj vara. In niciun caz nu iti recomand iarna pe fata si vara pe spate. Vei dezechilibra masina nepermis de mult (iar golful oricum are tendinte supraviratorii).

In ceea ce priveste modelul de janta, mie imi plac 3, 6 si 7. Asta pentru ca imi plac jantele in 5 spite (simple sau duble). Dotz Hanzo (modelul 4) mi se par un pic prea "bling: :blah:. Jantele astea cu negru va trebui sa le mentii curate deoarece se vede foarte usor murdaria pe negru. Eu am Borbet XL Graphite, dar poate iti plac cele Black Polished.

Bafta.

post-13132-1226334765_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Acidutzul dar nu imi plac prea mult jantele din poza pusa de tine

Vad ca nu prea se incumeta lumea sa-mi dea sfaturi ;) , dar parca as alege un model de janta in ordinea urmatoare dupa preferinta mea ca look: 1. mam nuovo, 2.Replica Gti cu interior pe negru, 3.Three Face dar despre astea din urma nu stiu ce sa zic, imi plac ca si aspect dar nu am auzit de la nimeni impresii depre cat de rezistente sunt

Elimin optiunea cu replica Audi si Dotz-urile

Ca si pret cel mai bine as iesi la Replicile de Gti, apoi jantele Three Face in 5 spite negre si cele mai scumpe dintre cele 3 sunt Mam-urile dar despre care mi-a zis un coleg de pe forum care le are ca sunt destul de rezistente si nu a avut pana acum probleme cu ele

Apropo a auzit cineva de jantele Three face made in Italy?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza 1 da un aer de GT masinii sint OK, poza 2 arata bine dar montate pe masina nu o sa te mai bucuri asa mult de model pentru ca nu o sa se vada asa bine decit cind sta pe loc masina si de aproape.Totusi banda de inox o sa faca un pic diferenta.Parerea mea este sa alegi in contrast cit de cit.

Imi place mult poza 6, cara da un aer de RS masinii sint si foarte aerisite.

Deci alegerea mea poza 1 pentru o masina clasica GT sau poza 6 pentru ceva mai gresiv RS.

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba sta cam in felul urmator: au mai ramas dintre modelele de mai sus

1.Replicile Gti cu interior negru

2.Mam nuovo

3.Se adauga un nou model care nu era pana acum si care l-am vazut si pe alte masini si arata bine doar ca erau complet argintii lucioase- Dotz Daytona Dark

Pun din nou poze de data asta cu masini cu jantele mentionate mai sus

Multumesc VVV pentru sfatul dat

Astept in continuare sfaturi pro sau contra

post-11369-1226576194_thumb.jpg

post-11369-1226576239_thumb.jpg

post-11369-1226576444_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar GTI polished :)). Arata extrem de bine pe loc, dar mai ales in miscare!

Spor!

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

racing_mattblack.

cu GTI sunt multe...la fel si cu MAM.

pe locul 2 ar fi

Brands_Hatch_D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele Dotz Hanzo, poza 4 sunt superbe.

Daca as avea ceva bani in plus mi-as dota si eu masina mea cu asa ceva.

Este car configurator pe site-ul lor.

http://www.dotzmag.com/

Un Golf MKV, negru ar arata cam asa :

Auras, bafta cu alesul,

Va salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce model de jante sunt acestea myxcon?

Nu arata foarte rau dar pana acum cum am zis si mai sus ramane sa aleg intre Mam Nuovo sau Replicile de Gti, acum depinde unde gasesc un pret bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Borbet CC Black Polished - nu sunt nici foarte scumpe. Eu le-am luat noi cu aprox 440 Ron bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Replica GTI imi place foarte mult (la ce pret ai gasit pe 17") iar pe locul doi sunt cele DOTz, astea mi se par totusi prea agresive. Restul nu ma incanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!