Jump to content

Jante pentru Golf V


luciantarhuna
 Share

Postare recomandată

de cms a auzit cineva?

Sunt cumva turcesti?

Am gasit in reteaua porsce cu 370 ron pe 15

Ce parere aveti...?

Or fi bune de ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 220
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • The_Ego

    13

  • c6t9

    12

  • Auras

    10

  • Rave

    8

CMS sunt turcesti. Eu am avut o experienta neplacuta cu unele pe 13" cu vreo 3 ani in urma, n-am putut sa le echilibrez de nici un fel iar cantitatea de plumb pe fiecare roata era considerabila (~100g/roata).

Eu nu ti le recomand, cauta ceva putin mai bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Idem toni CMS sunt turcesti noi in Constanta fiind mai aproape de granita suntem invadati de "turcisme" a caror calitate este mult sub mediocra.Jantele sunt foarte proaste se crapa se ovalizeaza se indoaie foarte repede...chiar si o janta mica cu un cauciuc "generos" in grosime (60-65) care ar trebuii sa fie protejata mai mult la posibile impacturi tot se strica iar asa-zisul echilibrat nu rezista mai mult de 1000km.Sfatul meu este sa nu cumperi CMS sub nici o forma sunt multe jante mai ieftine si mai bune calitativ pe piata.Aveam o oferta pe aici pe undeva Rial Trigon Cromate pe 15' 82euro cu tot cu tva Rial Flair 15' 79euro , deci mai ieftine iar calitativ nu zic ca sunt excelente dar sunt net superioare CMS'urilor.Salutari

Modificat de Ionutz82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca am gasit si dezent model f,n,t la preturi asemanatoare chiar si mai mici.

Acum m-ati lamurit, o sa le iau pe cele de la Dezent, doar ca sunt in Bucuresti si mi-e mai greu cu livrarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dealer-ul local de la VW sustine ca aceste jante sunt fabricate in Germania...

O fi adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum m-ati lamurit, o sa le iau pe cele de la Dezent, doar ca sunt in Bucuresti si mi-e mai greu cu livrarea.

Poti sa ceri sa ti le trimita prin Fancourier.

Pretul e mai mult decat decent si in maximum doua zile le primesti acasa.

Eu am experiente de acest gen cu anvelope si componente de PC cumparate din Bucuresti.

Daca aceste jante le are si dealerul local poti verifica vizual tara de fabricatie, rugand dealerul sa ti le arate. La mine a fost valabil pentru jantele si anvelopele de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
smotocel_79

Prima oara cu intrebari , asa ca aratati mila.Va rog.

Urmeaza sa imi soseasca un Golf V , si ma gandeam sa schimb jantele.Desigur,cu unele mai mari.Boala mea ?! Pe 18 inchi.Acum am si eu intrebari la voi.Masina este un 4motion,TDI,fara suspensie sport.ConfortLine.Jante pe 18.cauciucuri 225/40.Asa ca,este posibil ca la denivelari,usoare sau mai dure...sa atinga cauciucul de interiorul aripii ??? Va scade confortul cauciucurile pe 40 ??? Va creste stabilitatea ?Aici cred ca da.Sau sa merg pe jante pe 17 ??? Daca da,astept si idee pentru talonul cauciucului.

Mii de multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maxim 17 vara, si daca mergi mult in oras, 16.

16 sau chiar 15 pt iarna, depinde de traseu.

eu am 205.55.16 cu suspensie drumuri grele, masina sta bine pe curbe, dar trebuie sa mai testam si revin cu un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

smotocel_79

Multumesc c6t9...ideea era daca e posibil sa atinga...

Am si eu o rugaminte.O masuratoare cu ceea ce ai tu pe masina...in centimentri , si cam cati centimetri ramane liber intre cauciuc si aripa(contra aripa ) ... multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intra 18 dar la denivelari mari s-ar putea sa atinga pt ca suspensia ta este confort, schimbi arcurile cu unele sport mai tari(eibach face special pt G5) si nu mai ai probleme

sincer sfatul meu este 17' si ceva usor pt ca masina este oricum mai grea din cauza 4motion

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am suspensie de drumuri grele si am spatiu mare. nu cred ca te ajuta. am avut legatura cu cauciucuri si jante de mult, si veneau des oameni cu 18 rupte. am stricat eu si de 16 la o gura de canal si la niste raschetari din astea, dar aveam viteza mare de tot. iar iarna oricum nu mergi cu viteza, mai bine sa-ti protejezi masina.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=13739 aici ai niste poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

smotocel_79
intra 18 dar la denivelari mari s-ar putea sa atinga pt ca suspensia ta este confort, schimbi arcurile cu unele sport mai tari(eibach face special pt G5) si nu mai ai probleme

sincer sfatul meu este 17' si ceva usor pt ca masina este oricum mai grea din cauza 4motion

bafta

Saru'mana.Dar nu pot umbla la arcuri.Masina este in garantie .Pot face asta fara sa pierd garantia?Pe 17 merge la suspensia mea? Sa aleg 225/40/17.....??? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar ai de gand sa mergi tare de tot cu masina sau e de show?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

smotocel_79

Nu e de show.Dar este sufletul meu.Si usor usor,mai ales greu...va fi modificata.Estetic,dar trebuie sa imi revin cu banii :o .

nu am stil agresiv,rar rar de tot ma apuca un pic...dar nu tine mult.Vreau sa o fac sa arate ca pentru sufletul meu. B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune de 17, da bine pe masina si e cel mai bun compromis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

atentie la 17" ! dimensiunea corecta este 225/45/17 pentru Golf V (nu 225/40/17 cum ai scris tu mai sus). La 18" era corect ce ai zis cu 225/40/18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

smotocel_79

Multumesc mult.Cred ca o sa merg pe 17'' ... iar cand voi putea ,am sa schimb suspensia cu una sport si voi incerca 18'' ... are cineva suspensia sport din fabrica cu jante de 18'' ??? daca da , cum se comporta masina ? ating cauciucurile ???? multe intrebari . SCUZE ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 225/40/18 nu iti va atinge. Confortul va fi afectat mai mult auditiv. Se va simti si o ingreunare in demarajele primelor doua trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o completare: 225/40 R18 au acceasi latime cu 225/45 R17, adica 225 mm. :)

Deci daca nimeni dintre cei care avem 225/45 R17 nu ne-am plans ca rotile ar atinge aripile, contra-aripile sau altceva, inseamna ca nici 225/40 R18 nu va atinge ceva.

Iar confortul este acceptabil cu rotile de 17".

Tinand cont de ce spune Vlad MHL in ultima propozitie cred ca daca vrei si performanta cat mai buna alaturi de look, mergi mai bine pe 17".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o completare: 225/40 R18 au acceasi latime cu 225/45 R17, adica 225 mm. :unsure:

Asta cu latimea si riscul de atingere mai e legata de ceva si anume ET-ul jantei. Ideal ar fi sa respecti ET-ul original.

Varianta 18 inci

18 inci x 25,4 mm = 457,2 mm diametru janta

225mm x 0,4 = 90 mm inaltime talon (trebuie socotit de doua ori)

diametru total = 457,2 + 90 + 90 = 637,2 mm

Varianta 17 inci

17 inci x 25,4 mm = 431,8 mm diametru janta

225mm x 0,45 = 101,25 mm inaltime talon

diametru total = 431,8 + 101,25 + 101,25 = 634,3 mm

diferenta de inaltime (diametru) intre variante este de 2,9 mm ceea ce este acceptabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei are perfecta dreptate cu ET, dar nu l-am mai amintit ca sa nu ... confuzez omul :unsure: , gandindu-ma si la faptul ca isi va lua jante originale. Totusi e foarte bine ca s-a punctat acest aspect.

In rest, pentru diametrele jantelor, anvelopelor si rotilor in final, precum si pentru compararea taloanelor ar fi foarte util ca smotocel_79 sa se uite si sa compare atent pe un site ca miata.net care e foarte intuitiv. Sa nu se uite bifarea butonului "metric" pentru a avea dimensiunile in mm.

Diferenta pe circumferinta e de numai 0,5%, deci rotile cu jante de 18" (mai mari) vor da o eroare la vitezometru de numai 0,5 km/h la 100 km/h ... nesemnificativ intr-adevar.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

smotocel_79

Multumesc mult de tot.

Ideea era ca pe mine ma interesa daca cauciucul ,la denivelari nu va atinge sus,in susul contra-aripii.Ca pe interior la cauciuc,225,este acceptabil,odata ce asa se poate comanda din fabrica.Ca latime este ok.Pe mine ma interesa inaltimea.

Dar oricum multumesc.Cred ca o sa merg pe 225/45/17.Ar fi cel mai sigur.Daca in timp voi schimba suspensia cu una sport,voi incerca ceva pe 18'' .Multam baieti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pe viitor cand imi va veni golful m-ar interesa niste OZ-uri mai frumusele.Sunt contra jantelor ei originale (Misano) pe care cred ca le voi da pe anunturi. ce spuneti de OZ sunt misto?Rezista toate modelele la gropi sanatoase de Bucuresti ?

@Voinea

Daca citesti da-mi un PM in cazul in care ai vreo oferta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ce parere aveti de jantele Alessio? mie imi plac Action / Prestige. Accest model cred ca il gasesc si la alti producatori in cazul in care alessio au o proasta reputatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!