Jump to content

Jante pentru Golf V


luciantarhuna
 Share

Postare recomandată

  • Replies 220
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • The_Ego

    13

  • c6t9

    12

  • Auras

    10

  • Rave

    8

la o dimensiune asa mica, recomand ceva cat mai lejer, fara multe spite

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

OZ sunt f. bune. Spun asta din experienta. Dezent la fel - Dezent sunt nemtesti, asta pentru cineva care intreba mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am luat un Golf V de curand, pachetul confortline. Jantele cu care a venit masina sunt pe 15" cu 9 spite. Nu arata rau, pentru cauciucurile de iarna. Pentru cele de vara, as vrea sa-mi cumpar jante pe 17" cu cauciucuri mai late, de 205. Fiind la prima masina, nu prea stiu nici unde sa caut, nici ce sa caut. Stiu doar ca mi-ar placea unele in 5 spite, mi se par cele mai potrivite. Rugamintea e, daca aveti idee, sa-mi spuneti si mie un site unde as putea sa vad mai multe modele pentru G5. As vrea sa se invarta undeva pe la 600 de euro inclusiv cauciucurile, desi cred ca sunt cam optimist. Inca o data, orice parere/idee este mai mult decat binevenita. Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;)

Nu se incadreaza in limita de pret, nu sunt de 17 pe 205, dar arata super pe un Golf V alb ;):

p11303769fk.th.jpg

p11303776ik.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pui pe 17 cauciucul trebuie sa fie pe 225

jantele din poza sunt ale mele si le vand daca te intereseaza dami un pm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie puse cauciucuri de 225 pe orice jante de 17 sau e valabil doar pentru astea? s-ar putea sa fi sunat tampit intrebarea, dar chiar n-am nici o tangenta cu capitolul asta. vreau sa iau jante noi, nu la mana a doua. mersi oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus 205 la jante pe 17, se vede mai frumos :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar la tine e alta masina

cel mai bine este sa mergi pe dimensiunile date de productor, in cazul golfului sunt 225/45/r17

Modificat de Shtrumf2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu e obligatoriu sa apara in talon...daca ai vedea ce apare la mine :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine apare

ciudat ca nu apare, asta e dimensiunea recomandata de VW, daca te uiti la jantele optionale pe 17 la golf V o sa vezi ca 225 e dimensiunea rotilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimensiunile se pun in talon in functie de motor. probabil ca pe 1.9 este mai putin uzual 17" fata de 2.0

se vezi ce am eu in talon :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e, aveti dreptate, plus ca arata si mult mai bine mai late. asa cred cel putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca aceste dimensiuni nu sunt scrise in talon , nu este posibil ca politia sa te amendeze pentru ca folosesti altfel de anvelope decat cele inscrise in talon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg si 215 pe 17 inch fara probleme

binenteles ca te pot amenda dar sansele sunt ff mici

o solutie pt asta este "razuirea" usoara a zonei cauciucului unde este scrisa latimea.

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce parere aveti de RIAL? ce stiti de ele? atasez modelul COMO care la R15 pt golf e 91 euro/buc cu tot cu TVA

post-3390-1171048396_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

As dori cateva sfaturi in vederea achizitionarii unor jante pentru golful meu MkV. In principiu m-am gandit la 17" si un pret care sa nu fie extrem de mare...

Recomandari? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa ajung la maxim 600 RON/buc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa si tu un poll cu mai multe modele, asa eu tias recomanda ce am pus eu pe masina OZ ultraleggera dar noi sunt 1000 roni bucata, am impresia ca pe aria de vanzari sunt unele seconf hand la 550 de euro setul au 10.000 km

dane te rog cateva detalii...ce fel de roti iti doresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca pe site-ul de jante mam sigur iti gasesti ceva sa-ti placa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am gasit pe astea, sunt MAM Nuovo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

m-am decis (sunt in curs mai exact) sa iau jante si cauciucuri pe 17 pt golf.

la cauciucuri as merge pe sport maxx http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?ti...l=SP+Sport+Maxx

iar la jante as lua AEZ Tacana http://www.booster.ro/tuning-accesorii/jan...acana-2874.html

clipboard012xv4.jpg

cam asa ar arata.

problemele apar la ET, am de ales intre http://www.aez-wheels.com/398_EN.123?webdid=346

are careva idee (pt ca forumul mama e cazut) mai ales ce offset (ET) e mai potrivit pt golf V?

de asemenea ce ar fi mai bine, 7J sau 8J? eu inclin spre 8 la dimensiunea asta si atunci ET am numai 35 si 48 (la 112 cat are golful Pitch Circle Diameter). daca e 7J, atunci au numai cu ET 38.

acum am 205/55/16 dar ce ET e nu stiu. suspensia e pt drumuri grele, deci ceva mai moale dar si mai ridicata.

a, pana la urma credeti ca meriat investitia, va fi masina mai stabila, la fel de usor de manevrat? stiu ca unii au facut trecerea.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!