Jump to content

Jante pentru Golf V


luciantarhuna
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...
  • Replies 220
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • The_Ego

    13

  • c6t9

    12

  • Auras

    10

  • Shtrumf2k

    8

S E A si eu ma uit dupa alea. Le-am vazut pe un passat sau pe o jetta si mi-au ramas in minte... Mi-ar placea totusi pe 17. Exista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dintre jantele GTI replica cu interior negru si cele cu interior gri antracit care va plac mai mult.Trebuie sa dau comanda si nu ma pot hotara asupra culorii interiorului.Am auzit ca cele OEM au interiorul gri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

fratilor...si yo vreau sa pun pe 17....pana la urma ce dimensiune la cauciucuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are 5 ani thread-ul asta! :icon_redface:

Pentru jante 7.5/17 pune cauciucuri 225/45!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Bengy_mk3LOW

am si eu o problema . Am un set de jante RH ZW1 17" 9.5j Spate cu 8J fata

ET 60 fata , ET41 spate. Ce flanse/distantiere imi trebuie ptr. montare pe un GOLF mk5 GTI ?

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti trebuie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

ce distanta au la prezoane?ca daca sunt 5x100 nu iti intra pe mkv gti.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ZW1 sunt 5x112 cred ca toate. pe fata s-ar putea sa iti trebuiasca de 10mm.La mine(tot zw1), la 8.5j cu ET53 statea foooarte aproape de amortizor si am pus de 20mm. (Si pentru aspect si sa fiu sigur ca nu atinge)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am si eu un Golf 5 pe care o sa-l prezint cand va fi deszapezit. Am nevoie urgent sa aflu ce distantiere imi trebuie pentru niste jante cu ET35. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc anticipat.

Inainte sa cunosc notiunea ET si importanta ei am apucat sa-mi cumpar niste jante aliaj pentru iarna de la un Mercedes, 5x112 cu ET35. La vulcanizare mi-au spus ca am nevoie de distantiere pentru ca fara ele va vibra volanul si exista riscul sa se rupa prezoanele daca greutatea masinii sta numai in prezoane. Stau de o saptamana cu masina in parcare pentru ca jantele pentru vara le am de 17 iar cauciucurile de iarna le-am luat pentru jantele de 15.

Sunt suficient de groase distantiere de 8 mm sau de care am nevoie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

As dori sa imi iau si eu un set de jante pe 17. Care este ET-ul standard? Si intr-e ce valori se poate incadra?Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui pana la 54! Eu atata am acuma!

Sent from my GT-I9100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui de la 44 pana la 54. 
De obicei 17" oem pt G5 vin cu ET54 sau 51, dar poti sa mergi si mai jos fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Care este grosimea maxima pentru cauciucuri, pentru golf 5?

235/45/17 sunt prea late?

 

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Daca totusi le pun care ar fi problema? Nu au loc? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e problema de loc (asta daca nu ai suspensia coborata). In primul rand vor arata mai urat pt ca au talonul mai mare, in al doilea rand se mareste diametrul total al rotii si iti va indica putin eronat vitezometrul.

Nu in ultimul rand, nu treci ITP-ul sau un control RAR in trafic pentru ca nu sunt omologate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la un control RAR, au cum sa verifice daca le ai trecute pe cartea masinii ca omologare individuala...?

Doar nu umblii cu cartea masinii dupa tine.

Pe dimensiunea aia nu se primeste omologare individuala?

Nu stiu, intreb si eu. :)

Modificat de maxyone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se primeste deoarece este devierea de viteza foarte mare. Cea reala a masinii fata de cea afisata de vitezometru.

Eventual ar trebui sa te duci la Metrotehnica sau cum se numeau aia sa-ti reglezi vitezometrul in functie de dimensiunea asta. Dar asta inseamna ca trebuie sa iei alte cauciucuri si pentru iarna, ca sa mentii diferenta de viteza in limite normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 215/65/16 si nu le am in cartea masinii, am probleme la controale RAR pe strada?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferentele intre ce ai tu si ce trebuie sa ai.

 

post-12783-0-50427300-1362772013_thumb.j

 

Diferenta acceptata este de maxim 3%, tu esti la 7.9%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!