Jump to content

To The Point: Scirocco MKV


Nikola
 Share

Postare recomandată

Thx, dar dupa ce am dat 30% avans - nu cred ca imi mai pot schimba importatorul :wub:

+ nu inteleg ceva - daca iti iei cu xenon - o sa intarzie si la tine - pt ca in acest moment nu exista nici un Scirocco cu xenon produs (cauta pe orice site de auto)

bafta,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 774
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • djatomic_ro

    93

  • robi_zet

    85

  • keystone

    68

  • cosmin86cos

    60

Veste MAREE (imi contrazic post-ul de mai sus) ... au aparut primele Scirocco cu xenon pe 2 site-uri din ger:

Scuze daca e ceva off-topic ... dar din asta rezulta ca au bagat xenon-ul in productie si implicit my car :D

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...amp;tabNumber=2

http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=vpl2io3lvzjd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@djatomic

Pacat ca sunt amandoua DSG :D

La mine livrarea se face altfel, eu facand contractul direct la Volkswagen, pe linia de asamblare pt Europa de Vest...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fie si offtopic... poti sa detaliezi cum ai facut tu comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut VTG!

Ceva este in neregula in configuratia ta. Apar acolo: computer de bord plus si volan multifunctional - ciudat, pentru ca in brosura masinii, pe care o am de pe net, scrie clar

Volan multifunctional piele -

include computer de bord "Plus" (nu pentru DSG sau in combinatie cu computer de bord "Plus")

Apoi, nu m'am uitat pe caracteristicile sculei aleia audio pe care vrei sa ti-o iei, dar vreau sa iti sugerez ceva: in loc de optionala cotiera fata, nu te-ar interesa

Conexiune multimedia "Media-In"- WDI 265,- 315,-

interfata pentru playere mp3, memorii USB, iPod-uri Apple de la a patra generatie in sus si dispozitive externe de memorie;

include cotiera centrala fata (nu in combinatie cu Radio sistem de navigatie RNS 300)

cu marea observatie ca nu merge in combinatie cu sistemul de navigatie RNS 300. Legat de pachetul sport si de jantele Interlagos am o intrebare: ne ai putut sa faci nici o invarteala sa mai reduci din costul unuia dintre pachete? Ce vei face cu doua randuri de jante?

Bafta si spor la asteptat.

PS: Sigur nu vrei sa mai astepti inca vre-un an, una an si jumatate? Vor introdice cei de la VW un motor de 225 de cai pe Scirocco si cine mai stie ce alte lucruri interesante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@djatomic: exista scirocco cu xenon si trapa produse de ceva vreme. Eu cu ochii mei am vazut in luna august in berlin un scirocco cu ABSOLUT toate optionalele posibile din catalog http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry824271.

Pentru cine stie germana, puteti citi aici http://www.motor-talk.de/forum/vw-scirocco-iii-b724.html ca si in Germania exista niste intarzieri fenomenale pentru scirocco cu trapa si xenon. Unii au comandat masina pe la sfarsitul lui iunie si inca nu le-a sosit. Cei care au comandat prin nov au primit termen al doilea trimestru 2009, aprilie sau mai. Din cate stiu, vw are niste probleme cu furnizorii de xenon si trapa. Cred ca asta e si motivul pt care nici pe golf 6 nu exista xenon, dar acolo nici macar ca optiune (asta ultima oara cand m-am uitat eu). Tot in neseriozitatea vw se incadreaza si tapiteria Cashmere de la pachetul Sport. Chiar daca e in configurator din vara, nu a fost produsa inca nicio masina cu un astfel de interior si, oricat de mult am cautat(adica f mult), nu am gasit nicio poza in care sa vad cum arata in realitate. De asemenea, sunt f putine poze cu 2 culori exterioare: opal silber si viper grun ( @vtg: asta e si culoarea mea preferata; cand iti vine, as vrea sa vad si eu cum arata in realitate).

Uite aici un om fericit, care si-a primit sciroccoul cu xenon http://www.motor-talk.de/forum/xenon-rocco...a-t2105039.html

Ps: am vazut aseara pe la dristor un rocco rosu, arata superb. Cu asta se fac 3 culori vazute in realitate de mine, alaturi de rising blue si dark maroon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Dun:

- si eu stiam ca, atat cotiera, cat si volanul multifunctional, vin cu CB Plus

- Media in nu stiu daca merita f mult; cel putin din punctul meu de vedere, mi-as fi luat RCD 510 si un SD de 8gb si as fi uitat de orice ipod, stick, mp3 si alte fire.

- in germania, cand comanzi jante interlagos platesti 400euro. Daca le iei in combinatie cu pachetul sport, costul lor scade la 200euro. Adica diferenta intre interlagos si donnington.

- intr-un an jumate e posibil sa apara scirocco cabrio. Uite ce model a lansat vw la detroit care semana destul de mult cu scirocco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cotiere nu stiam ca vine cu CB plus.

Din ce spui tu inteleg ca RCD 510 are slot pentru card SD. Asa este ? Nu stiam de asta.

Am vazut si eu roadster-ul ala. Dar cred ca este fortat sa spui ca este Scirocco cabrio. Este o cu totul sicu t otul alta masina. Un alt model. Extrem de interesant sin punctul meu de vedere, de altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off-topic - @VTG - nu vreau sa intram in polemica cu linia de asamblare pt euro de vest si cea din est, pt ca dupa parerea mea, acest mit a fost lansat de cei care aduc masini sh din germania, care e normal sa fie mai bune decat cele de la noi (tot sh), deoarece acolo au alte drumuri, nu au praful si mizeria de la noi, au alta calitate al service-ului + multe alte facilitati ; am prieteni (nu amici) pe la dealeri de auto din germania care au fost la fabricile de acolo in training, si mi-au spus si ei ca din ce au vazut nu se prea pot tine 2 linii de asamblare - costuri cam mari // iar diferenta de preturi intre vest si ro = de la marketing - ce salariu are un roman si ce salariu are un neamt (italian. englez, etc) ... repet asta e parerea mea, pt ca daca nu am dreptate ma duc si imi iau inapoi banii de avans de la brasov :icon_cool:

@Xbncrossbone - pana la sfarsitul lui noiembrie / inceputul lui decembrie 2008 nu se puteau comanda xenoan-ele la VW Scirocco (.ro, .de, .it , etc), adika nu era pe configurator "?"

noroc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dun - m-am grabit putin, cotiera nu vine cu CB, doar volanul MF. RCD 510 are otuch screen, slot SD si 6 CD-changer. Practic, arata ca un RNS 510, doar ca are 6 butoane pe laterale in loc de 8.

Conceptul acela seamana destul de mult cu scirocco din fata, oricum mai mult decat semana IROC cu scirocco. Si am citit ca vor sa faca si versiune cabrio, deci e plauzibil.

@djatomic - in germania au inceput comenzile la xenon in sapt 44-45, adica la sf lui octombrie. Oricum, se plang de intarzieri f mari pt xenon. Totusi, nu pot sa-mi explic in totalitate cauza. Initial le-au facut cu xenon(eu am vazut-o in august) apoi s-au certat cu furnizorii, sau cum?...ma depaseste problema asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@spb: Care a fost faza: M-am apucat sa-mi caut masina in 25000 si am ajuns si la Scirocco... Am cautat pe mobile si am gasit una draguta... Cand m-am uitat la detalii am vazut ca e anunt din Romania, de la o firma care aduce masini din Germania. Am fost s-o vad (e adusa in Romania, pt cei interesati) si acolo am ajuns la concluzia ca mai vreau sa pun pe ea... Si tipu mi-a zis ca poate sa-mi aduca ce vreau eu... Si asa m-am apucat sa-mi fac configuratia, am fost la teste cu ea, etc... Da-mi add pe mess daca te intereseaza si iti dau contactele si tot (idu pe profil)...

@Dun: Configurator in germana... nu e ce am comandat eu, e facut de mine dupa.... Ai dreptate, compu vine la volan.... Iar despre sursa audio, are intrare RGB, 3.5 si USB cu interfata iPod in torpedo...

Iar cu cele 2 randuri de jante: Iarna pe alea din pachet.... :) S-o ard la jante si pe iarna :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@VTG - indiferent de unde iti comanzi masina - asteptare usoara & nu ne uita cu pareri / poze dupa ce vine

@Xbncrossbone - nu mai conteaza ce s-a intamplat - acum asteptam :D

@Dun - nu iti dau 2 randuri de jante - daca combini pachetul sport + jantele de 18", ci numai cele de 18"

pana cand vine masina cred ca mai dau o fuga la PBN sa fac un test-drive , a fost FUN :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma stiti cum e... asta am ales-o, asta am luat-o... Mersi frumos pt sfaturi si restul.... Abia astept sa vina si stati linistiti ca atunci cand o iau la prima intalnire sunt primu la start :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am platit 154 eur (tva inclus) pt climatronic, in config cu motorul de 200 cp, deci nu cred ca e standard (cel putin in rom)

noroc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin urmare VTG ... vei primi sau nu doua randuri de jante?

Gandindu-ma la problema asta, azi de dimineata, am realizat ceva: preturile care apar in configurator pentru optionale sunt, pentru unele repere, preturi de upgrade la producator. La fel cum pretul pentru climatronic este un pret de upgrade, de la aer conditionat climatic la climatronic - sub nici o forma nu vei putea cumpara o instalatie de aer conditionat cu climatronic la banii astia - la fel si preturile jantelor sunt preturi de ugrade de la versiunea care vine pe varianta aleasa in configuratie standard la versiunea aleasa de tine.

Daca tu optezi pentru pachetul sport inlocuiesti jantele Long Beach cu cele Donington pentru un pret mult mai mic decat daca ai vrea sa le cumperi separat. Optand apoi pentru jantele Interlagos ... le mai primesti la pretul de 960 E sau la un alt pret mai mare, in conditiile in care tu spui ca primesti doua randuri de jante? Sau platesti asa cum a zis Xbncrossbone si primesti un singur rand de jante asa cum a zis DJ-ul ?

In alta ordine de idei va tin pumnii stransi tuturor sa va vina masinile cat mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thx @Fol - sun acum la dealer sa vad ce imi spune ?

dar daca te uiti mai sus pe site o sa vezi :

"Jantele din aliaj uşor „Interlagos”

cu format 8 J x 18 cu pneuri 235/40 R 18 simbolizează sportivitatea autentică. (

Modificat de djatomic_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ia vezi ce zice...:))

is curios

doar pe siteul lor scrie

Modificat de Fol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Socant, ca sa zic asa.

Pe volkswagen.ro inca mai este disponibil pliantul de prezentare din septembrie 2008. Acolo nu apare informatia asta. Dar pe site, la prezentarea modelului, la optionale apare exact asa cum ne-a spus Fol.

E comfuza treaba. Daca la astia de la noi m-as astepta sa faca faza asta - sa iti ia banii pe optionala Climatronic pentru motorul de 200 CP in ciuda faptului ca ea este oferita moca - atunci cand vine vorba de nemti ... parca nu prea mai sta in picioare faza. Poate ca aceasta modificare este recenta si incepand de la o anumita data incolo pentru motorul de 200 CP climatronicul este dotare de serie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de asta ce spui @Dun :

tot pe site-ul lor :

"Jantele din aliaj uşor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vreti fac un scan la pliantul din editia noiembrie 2008 cu modificarile aparute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Fol - daca poti, apreciez !

Ca sa ii dau pe mail dealer-ului.

thx,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cateva minute

modificari ar fi la pretu de baza si se mai adauga xenonul

in rest nu scrie de climatronic si jante

ignorati cerculetele alea

pentru optiunile acelea as opta eu

---

---

post-9961-1232362723_thumb.jpg

post-9961-1232362762_thumb.jpg

post-9961-1232362853_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil paginile siteului sunt luate de la nemti si traduse 1 la 1 pe cand oferta de preturi de baza, dotari standard si optionale este alcatuita cu dedicatie Romania.

Nu stiu daca am inteles bine... dar sub nici o forma masina nu o sa vina cu 2 seturi de roti bifandu-le ca optionale sau venind unul din seturi intr-un pachet si celalalt dintr-un pachet optionat.

@VTG: Sunt o gramada de anunturi pe mobile.de ale unor firme (inregistrate la mobile.de de ani de zile, unele chiar din 2002) cu anunturi de masini noi fara poza reala la preturi destul de atractive. Sunt curios ce este cu anunturile alea (nu stiu Germana) si daca asa ti-ai comandat si tu masina.

@djatomic_ro: Stiu ca nu are sens si nu este fezabila despartirea liniilor de productie est/vest dar mi s-a confirmat de mai multe ori regula. Pur si simplu masinile aduse din vest sunt mai bune decat astea cumparate de aici. Poate fi doar voodoo magic dar eu daca voi avea ocazia sa o iau din vest o sa merg pe varianta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!