Jump to content

To The Point: Scirocco MKV


Nikola
 Share

Postare recomandată

  • Replies 774
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • djatomic_ro

    93

  • robi_zet

    85

  • keystone

    68

  • cosmin86cos

    60

am avut ocazia sa vad 2 scirocco diferite in timisoara unu alb cu numere rosi si inca unu gri...arata bestial..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte tare scirocco ... pacat ca nu au pus 4motion pe el :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Iti doresc asteptare usoara. Si te felicit pentru curajul de a-l fi comandat atat de repede. Voi astepta si eu cu nerabdare sa-ti vina masina sa ne spui si noua ce si cum.

Esti primul de pe VWForum si cred ca meriti un premiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

THX all !

Am comandat masina pt ca sunt inebunit dupa ea.

Cand vine (la anu :P ) fac poze si povestesc tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati vazut ca a parut DGS 7 disponibil pe 1.4 TSI 160 CP?

Oare cutia asta va suporta vreun tuning la motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@djatomic_ro: Sa o stapanesti sanatos si asteptare usoara. Felul in care este configurata masina este de nota 10. Si eu as fi ales tot asa, doar ca as fi pus si jantele 18".

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thx @spb

si eu vroiam jantele de 18" - numai ca nu mergeau cu pachetul sport si nu prea erau bune prin bucuresti ... deja am facut un compromis cu 2 usi si garda joasa :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa te contrazic aici: poti combina pachetul sport cu jantele interlagos. Sunt o gramada de astfel de masini de vanzare pe mobile.de (cu jante,scaune alcantara, pedale aluminiu, geamuri fumurii) si, de asemenea, pe vw.ro, la sectiunea modele cu livrare imediata, sunt vreo 2 rosii cu motor de 160, cu jante si pachet sport la vreo 21500cip...cel putin ultima oara cand m-am uitat eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu asa am inteles la inceput cand m-am dus sa ma interesez la pbn, dar nu te contrazic / oricum nu vroiam jantele de 18" - arata bestial dar in bucuresti :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Hello & la multi ani pe 2009 !

Nu mai stie nimeni nimik ?

As vrea sa stiu si eu daca si-a mai dat cineva comanda de scrirocco & ce termen a primit la livrare ?

Apropo cam dupa cat timp va sunat pe voi dealerul sa va spuna saptamana de productie a masinii (indiferent de modelul de VW comandat), ca am inteles ca dupa sapt de productie in max 3 sapt vine masina ?

noroc,

AMR 11 saptamani - asta daca ma iau dupa contract (14 saptamani) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la noi am vazut (pe langa cele de test drive de la pbn) vreo 2 scirocco - dar erau din primul stoc comandat in toamna.

Atunci cand o sa vezi unul cu xenon inseamna ca s-a dat drumul la linia de productie / livrare pe 2009 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

In reteaua Porsche Romania, dealer-ul obtine de la fabrica seria sasiului, saptamana in care se fabrica masina si celelalte detalii aferente, cam la o luna dupa lansarea comenzii. Exista si cazuri speciale in care norocul face ca, o masina, sa se elibereze in acest interval - de o luna de zile - ea sa fie prinsa de dealer si atribuita clientului in cauza.

In mod normal, data de fabricatie este cam la 2 pana la 4 saptamani distanta de momentul planificarii, cel in care fabrica il anunta pe dealer. Odata fabricata, masina mai face 3 pana la 4 saptamani pana in Romania.

Insumand variantele pesimiste ale acestor intervale de timp se ajunge la termenul limita stipulat in contracte: 12-14 saptamani.

Avand insa in vedere scaderea dramatica a numarului de masini cumparate s-ar putea sa ai noroc sa o vezi mai repede.

docman2: sa fii tu sanatos, in Romania, baietasii le plmba de la inceputul lunii octombrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa sa fie @Dun

Pana una alta am gasit un filmulet cu fabrica VW din portugalia - productia Scirocco:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare o exista un program de configrare care este preluat sistemul computerizat al fabricii prin care sunt extrase din depozit jantele cu cauciucuri pe ele, scaunele, casetofonul si asa mai departe si asamblate de masinariile alea ?

Dar rotile de pe spate de ce nu pot fi montate de acelasi robot ca si cel care le-a montat pe alea din fata? Si oare, de ce capacele alea de la prezoane, nu sunt puse tot de robotul ala care a insurubat prezoanele?

Si de ce ala care le pune nu poarta manusi ca si ceilalti? Eu nu vreau sa ii vad amprentele pe jantele mele !!!

Aha, ati vazut cum se fac primii Km cu masina? Si nea ala care-o testa de ce nu avea manusi ... ca sa'si lase urmele prin masina? Si de ce a pus computerul ala pe bordul masinii? Daca o zgarie ?

Va dati seama, daca la VW este asa, cum o fi fiind la Dacia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Stiti cumva daca se vor putea comanda in Romania jantele Lugano(disponibile in Germania), pe 19" ?

Nu prea se potrivesc drumurilor noastre, dar arata extraordinar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Zilele urmatoare urmeaza sa comand un Scirocco, 2.0TSI, si as vrea si eu niste sfaturi... Mai jos configuratia. E tradusa de mine de pe configuratorul german, masina fiind luata printr-o firma mai mica direct din Germania, noua:

Model:

Scirocco 2,0 l TSI 147 kW (200 PS) 6 Trepte 25.550,00 €

Culoare:

Verde Viper 480,00 €

Interior:

Culoare Scaune: Negru Titan

Bord: Negru Titan

Plafon,podea: Negru

Optionale:

Suspensie Adaptiva DCC 925,00 €

Jante "Interlagos" 8 J X 18, Lucioase, Anvelope 235/40 R 18 960,00 €

Pachet Oglinzi 330,00 €

Volan Multifunction 305,00 €

"RCD 310 DYNAUDIO Excite" 1.170,00 €

Computer de bord "Plus" 265,00 €

Pachet Sport 680,00 €

Pachet Iarna 395,00 €

Skyview 975,00 €

ParkPilot 380,00 €

Tempomat 195,00 €

"Climatronic" 2 Zone 315,00 €

Cotiera fata 132,00 €

Pachet fumatori 21,00 €

Control al presiunii in pneuri 53,00 €

Fara inscriptionare motorizare 0,00 €

TOTAL: 31.131€ inclusiv TVA

Mai simplu, FULL fara piele... Head-unit-ul de la audio il iau pe cel mai ieftin deoarece voi monta un sistem Zenec aftermarket in valoare de 700€ care contine tot ce am nevoie (Navi, BT, DVD, SD, etc). Jantele de 19, desi sunt frumoase, n-au ce cauta in Romania.

Bun. S-o luam de la inceput. Firma prin care o iau ofera 10% reducere fata de pretul de pe volkswagen.de. Eliminand si TVA-ul (firma), ies in jur de 26.000€. Pret care mie personal mi se pare exceptional. Nu vreau sa fac reclama, mai ales ca sunt nou, dar daca e cazul, voi posta si numele firmei.

In primul rand sunt curios cum sta treaba cu liniile de asamblare. Atat Midocar cat si PBN au zis urmatoarele: "Nu dom'le, aceeasi linie". Tipu de la firma mea mi-a zis ca ar fi diferite...

Inca ceva ce mi se pare ciudat este faptul ca masina incepe in Germania de la 21.000€, cu 3000 mai mult decat in Romania. Adica la noi e mai ieftina decat unde e produsa?? PBN: "Chestiune de dealeri si economie"; MIDOCAR: "Dotari standard mai multe". Eu le-am configurat pe ambele site-uri iar singura diferenta intre ele este pachetul de fumatori (scrumiera si bricheta), care costa 21€... De aici si pana la 3000, cale lunga...

Astazi am fost la PBN pentru un test-drive cu 2.0... Impresiile la sfarsit... Cat timp eram eu acolo, au primit un mail de la fabrica care spunea ca TOATE livrarile de Scirocco sunt intarziate cu 3!!! luni... Asta inseamna ca o masina comandata la PBN ajunge aici undeva prin iunie... L-am sunat pe tipul meu si mi-a zis 2, MAXIM 3 luni... Nu stiu ce sa mai cred... Sincer... Eu ma voi duce personal s-o ridic din Germania... Vreau sa-i fac rodajul corespunzator, plus ca drumul pentru mine e o placere... Vreau sa ma vad cu ea in fata casei si pe zi ce trece devine mai complicat...

Inca o chestie curioasa mi se pare cea legata de sistemul audio. Comparativ, cu acelasi Head-unit (310), in RO costa 360€, in DE 1170€... Boxele sunt diferite? In acest caz, cum pot sa mai pretinda ca e vorba de aceeasi linie de asamblare???

Astept si eu pareri si sfaturi... Va multumesc...

NB: Am promis impresiile de dupa test...

Masina condusa de mine: 2.0 TSI, manuala, alba, cruise, volan mf, cotiera, pachet oglinzi, pachet sport. Fara DCC, jante cu anvelope iarna (17" cred)...

Masina m-a lasat fara cuvinte... Efectiv... Sunetul motorului este de vis, are o forta incredibila si un cuplu de diesel... 40km/h, tr a 4a, m-a infipt in scaun... Directie precisa, stabilitate exceptionala. Am testat-o prin Pipera. Intre intrarea spre IKEA pe Iancu Nicolae si Academia de Politie a urcat la 170km/h cu pedala la 3/4... (Sa ma scuz ca se ia lumea de mine ;) daca imi cumpar o masina tre sa vad si cum se da in ea, iar intre IKEA si Academie aproape nu mai circula nimeni, e gol) Nu am cuvinte sa descriu comportamentul ei rutier... Si credeti-ma ca am condus de la Megane R26 la Audi RS4... M-a lasat mut...

Sper sa nu va fi plictisit cu descrierea, dar pentru mine a fost o experienta superba... Nu mai am rabdare! :D

Va multumesc si un calduros "Bine v-am gasit!" (Primul meu post)

Modificat de VTG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravos, 170 pe sosea normala.... NO comment! Schumi!

Poate pana-ti vine masina te mai calmezi nitel, ar fi pacat sa nu te bucuri de ea.

La audio uita-te la nr de boxe, s-ar putea sa fie o diferenta notabila.

Legat de diferenta de pret, e normal, in tara sunt un pic mai ieftine ca-n vest din cate stiu eu (problema de putere de cumparare din cate sustin diversi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez aici acest subiect pentru ca nu stiu exact unde s-ar incadra. Imi cer scuze pt off-topic, dar daca imi spuneti unde e locul lui, il mut.

Configuratia mea in ceea ce priveste sistemul audio:

Head-unit Zenec ZE-MC2000 699Euro http://zenec.com/index.php?id=302&L=1

Modul GPS Zenec ZE-NA2000 299Euro http://zenec.com/index.php?id=203&L=1

Decodor DVB Zenec ZE-DVBT25 229Euro http://zenec.com/index.php?id=40&L=1

Antena Zenec ZE-TV-DVBA1 39Euro http://zenec.com/index.php?id=46&L=1

2xMonitor 7" Zenec ZE-MU703 2x159Euro http://zenec.com/index.php?id=36&L=1

2xSuport monitor Zenec ZEM-MM2 2x10Euro http://zenec.com/index.php?id=42&L=1

Total 1594 EURO (Preturi amazon.de)

In conditiile in care navi de fabrica e 1900Euro si nu are atatea functii...

Imi cer inca odata scuze ca il postez aici, dar ma gandesc ca este o alternativa FOARTE buna pt orice sistem audio de fabrica, care nu ofera nici pe departe atatea optiuni...

Si e un post de interes :D

PS: designed for VW, pastreaza comenzile de pe volan, parkpilot, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skyview-ul este plafon de sticla ca la Alfa Romeo Brera sau Peugeot 307 sw sau trapa simpla? Felicitari pentru masina, din ce am vazut in showroom-ul vw arata super. Interesanta si culoarea pe care ai comandat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@VTG in primul rand super masinuta - bafta

in al doilea rand vreau sa stiu si eu ce ai auzit acolo la PBN de comenzile Scirocco ? - comenzile de acum in colo vor intarzia sau cele deja facute (eu am facut comanda pe 16.12.2008 si in contract scrie 14 saptamani) ?

PS: eu zic sa te gandesti si la xenon

thx,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GildedBullet: Din cate am inteles eu, skyview-ul se continua din parbriz, cu o mica intrerupere, se duce pana unde se termina scaunele soferului si copilotului si se poate doar RIDICA din spate putin. Eu fiind fumator este exat ce-mi trebuie, nu vreau sa iasa fetitele pe trapa :blah:. Nu stiu cum e la celelalte sorry...

@djatomic: Sfatul meu, da un telefon la PBN pentru ca s-ar putea ca si comanda ta sa fie intarziata... Nu stiu sigur, n-am prea inteles si sincer sa fiu nu prea am acordat atentie... Da-le un telefon... Oricum oamenii erau cam crispati din cauza asta deci presupun ca si tu s-ar putea sa ai ceva probleme... Sincer sper sa n-ai dar nu se stie... Bafta!

Ce-i cu xenon-ul?? Eu personal am avut masina cu xenon si acum conduc una fara si... ii cam duc lipsa... Plus ca arata mai bine farurile :)

Modificat de VTG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thx @VTG

Pai si eu puteam sa dau comanda din sept-oct, dar am asteptat sa apara xenon-ul in configurator.

Si acum ca e - eu iti sugerez sa iei masina cu xenon - e diferenta fff mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@djatomic

Mersi mult ca mi-ai atras atentia... Iti dai seama ca imi iau xenon! Nu stiam exact la ce te referi dar acum am vazut ca nu l-am trecut. Chiar la asta ma si refeream cand am zis ca arata mai bine farurile.

Inca ceva: Daca PBN iti intarzie prea mult comanda, am pe profil id-ul de mess... Da-mi un add si discutam, poate te intereseaza sa-ti schimbi importatorul. Oamenii sunt seriosi, nu sunt combinatori. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!