Jump to content

To The Point: Scirocco MKV


Nikola
 Share

Postare recomandată

Erau mai multi useri pe-acolo care se plangeau ca li se aprinde constant sau intermitent martorul IDS+ Ma rog, nu vreau sa incepem o polemica aici pe acest subiect.

Cat despre DCC, cred ca pana nu vom face drive test cu ambele versiuni nu ne vom putea da seama. Unele review-uri de pe net spun ca un compromis bun sportivitate/comfort este in modul "comfort" al DCC-ului (ceea ce ma face sa cred ca in modul normal este exagerat de rigida, sa nu mai vb de SPORT), altii spun ca si fara DCC masina se comporta excelent si nu inteleg de ce vine standard. Om trai si-om vedea :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 774
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • djatomic_ro

    93

  • robi_zet

    85

  • keystone

    68

  • cosmin86cos

    60

  • Administrator

Haideti sa nu punem caruta inaintea cailor... Pana la primul testdrive competent putem emite supozitii, nu decizii :))

Personal cred ca pentru orice sistem de suspensie OEM, prezent pe orice masina hai-sa-i-spun normala (exclud "bombitele") se poate mai bine... este o diferenta clara intre un kit complet sau poate doar niste arcuri performance si orice e oem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze pentru care am fost dat afara din parcare de un paznic, pe motiv ca n-am aprobare (desi la golf 6 n-a zis nimic), si pe motivul ca atata poate el :salut:

si1gj5.th.jpgthpix.gif si3zc9.th.jpgthpix.gif

si2lq0.th.jpgthpix.gif si4lc5.th.jpgthpix.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti multumim pentru efort! :emthup:

dupa cum se vede si din pozele tale garda la sol nu e ingrijorator de mica. Eu cred ca mai merge coborata putin :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ieri Scirocco mai in detaliu, pot spune ca e o masina destul de interesanta, spatiu in spate suficient... scaunul era reglat pt sofer cam de 180-190... iar eu care am 1.78 stateam confortabil in spate... daca esti mai inalt... probabil peste 185-190 ai probleme in spate. posibil sa atingi cu capul de plafon.

Insa, la masina pe care am studiat-o eu, nu era prezenta trapa panoramica ceea ce pe culoarea alba este absolut necesara. Si culoarea plafonului era ceva inchis... dadea o senzatie destul de neplacuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut azi un scirocco pe basarabia. Era albastru rising blue, jante donnington si la numar avea B/IF-xx-POR. Probabil era masina dealerului si urma sa fie bagata la drive-test. Momentan ajunsese pe mana unui angajat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un prieten mi-a spus azi ca a vazut la obor scirocco-ul alb tot de la PB cu nr de IF ... 2,0 TSI ... cica arata bestial

ala albastru e de 1.4 TSI

parca totusi daca iti iei o masina sport motorul de 2,0 TSI 200 cp - e singurul recomandat ... cat poate sa consume in buc ? ... sa ne spuna cei cu GTI-uri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un nou set de poze de la noi (se pot vedea si jantele de 18 care seamana cu "palele turbinei unui motor cu reacţie")

vwscirocco4jj2.th.jpgthpix.gif

vwscirocco9zt4.th.jpgthpix.gif

vwscirocco13lj9.th.jpgthpix.gif

vwscirocco14uj6.th.jpgthpix.gif

vwscirocco15fb9.th.jpgthpix.gif

vwscirocco16wg1.th.jpgthpix.gif

vwscirocco18kh3.th.jpgthpix.gif

vwscirocco22vu4.th.jpgthpix.gif

13297983ui3.th.jpgthpix.gif

Later Edit:

Mi-a placut mult de ziaristul care a scris: "Sincer, după rigoarea care a caracterizat designul din ultima decadă a modelelor germane tind să cred că VW Scirocco s-a născut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde sunt facute pozele (pt ca nr este de IF) ?

cat a consumat la drum intins / oras ?

si cand o vom putea conduce si noi ? :angry:

aaa... si cum sa comporta palele turbinei pe drumurile de la noi ?

noroc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand au aparut primele poze cu Scirocco, am ramas placut impresionat, insa, dupa ce l-am vazut la Salonul Auto de la Paris, am observat ca au cam exagerat cu lungimea masinii, mai exact plafonul si partea din spate.

La interior este foarte bine finisat si la prima vedere nu am ce sa-i reprosez.

Atasez cateva poze:

salonautoparis2008285yj4.jpg

salonautoparis2008282bp5.jpg

salonautoparis2008283lh1.jpg

salonautoparis2008284gs4.jpg

salonautoparis2008265yk4.jpg

salonautoparis2008243tp8.jpg

salonautoparis2008244qo1.jpg

salonautoparis2008245lb6.jpg

salonautoparis2008246ma5.jpg

salonautoparis2008247kn8.jpg

salonautoparis2008248ff6.jpg

salonautoparis2008249rh8.jpg

salonautoparis2008250zg4.jpg

salonautoparis2008251bi1.jpg

salonautoparis2008252jr3.jpg

salonautoparis2008253pk7.jpg

salonautoparis2008254ep6.jpg

salonautoparis2008255do1.jpg

salonautoparis2008256mn7.jpg

salonautoparis2008257qw0.jpg

salonautoparis2008258hp2.jpg

salonautoparis2008259xo7.jpg

salonautoparis2008260ay4.jpg

salonautoparis2008261wt0.jpg

salonautoparis2008262hg7.jpg

salonautoparis2008263mr8.jpg

salonautoparis2008264oa1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@djatomic_ro uite articolul cu drive testul: Click here.

Toate pozele de la drive test: Click here.

Cred ca poti merge deja la PBN pt drive test (au deja 2 asta alb 2.0 TSI 200 CP DSG 7 trepte si inca 1 albastru cu motor 1,4 TSI de 160 CP manual 6 trepte).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

THX X-Ecutor !

Nu mai scapa astia de la PBN de mine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la Promotor ori habar n-au ce masina au condus, ori a fost greseala de tipar. Pe 2.0 TSI se pune DSG cu 6 trepte, nu cu 7. Nu mai preluati si voi toate prostiile scrise de jurnalisti din astia "profesionisti".

La PBV stie cineva daca a aparut vreun Scirocco ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este pe 2.0 TSI e dsg cu 6 trepte (cutie in baie de ulei).

Pe 1,4 TSI de 122 si 160 va fi cu 7 trepte. Nici nu am remarcat trebusoara asta (dovada cata atentie am acordat articolului :D )

@djatomic_ro pentru nimic man :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@jimmy_g5 - am trecut vineri pe la PBV si n-am vazut niciun Scirocco in parcare. Cu toate astea, am vazut astazi unul pe trailer, impreuna cu alte VW, indreptandu-se spre Bucuresti, deci posibil sa cam inceapa sa apara pe la dealeri.

@X-Ecutor - de unde ai pozele cu Scirocco-ul ala alb? Dupa nr. vad ca e cel pe care l-am vazut si eu la PBN.

Modificat de LYM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@LYM , si eu eram nelamurit :rolleyes: ... si mi-a raspuns @X-Ecutor => pozele sunt luate din articolul facut de ProMotor : Link

I wanna be free :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Azi am vazut-o si am stat in ea. Este foarte misto interiorul. Poze facute de mine cu telefonul:

dsc00633kr1.th.jpg dsc00634yf2.th.jpg dsc00635zv1.th.jpg

dsc00637yu9.th.jpg dsc00636ju1.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai @last vad ca e din craiova si in poza 1 apare kiss fm => ar trebui sa fie la vw craiova ... am dreptate ?

daca e asa, inseamna ca si la pbn ar trebui sa o vedem !

Modificat de djatomic_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

djatomic_ro ai dreptate. Masina am vazut-o la dealerul vw din Craiova.

In spate nu am stat, dar are profilate doua locuri. Spatiul nu este foarte mare dar se poate sta decent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris eu cateva posturi mai sus, locul in spate este foarte decent...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost la Tess Sibiu si m-am fatait vreo 30 de min in ea. In spate se sta excelent ( am 180 cm ), scaunul e perfect. Totusi era buna o cotiera intre pasageri pt un confort sporit. Per ansamblu, masina e exceptionala :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai cautam niste poze cu un G4 modificat si am dat de aceasta poza minunata .. care e o creatie a unor spanioli/mexicani .. nusht ce-or fi .. dar uitati cum au modificat ei un 206 in 2007. Sa fie coincidenta ? sau Vw nu mai avea inspiratie si a preluat de la altii ? (de bot vorbesc :P) ;)

showmontmelo2007et2.th.jpgthpix.gif

Nu seamana 100% dar asa ca idee .. :P chiar daca arata naspa :P

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) In nici un caz nu s-au inspirat de aici.

Acolo e un 206 stoc cu .... spoiler fata de ibiza cupra :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!