Jump to content

To The Point: Scirocco MKV


Nikola
 Share

Postare recomandată

@spb

nu vreau GTI pentru ca vreau un compromis intre o masina de zi cu zi si o masina sport , si la ce trafic e in buc , te rupe la consum

ca daca vroiam CP sincer m-as fi orientat spre alta marca

iar acest 1.4 TSI e cam exact ce cautam

intradevar xenon-ul e scump dar din ce am studiat eu e cam acelasi pret ca si la alte marci

mie pielea Viena mi se pare enorm de scumpa si cea crem arata cel mai bine dupa parerea mea desi am inteles ca inca nu se poate comanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 774
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • djatomic_ro

    93

  • robi_zet

    85

  • keystone

    68

  • cosmin86cos

    60

Eu as ramine la motorul de 160 de cai, dar as alege si jantele de 18. Am de 17 si merg zilnic prin Bucuresti, iar in weekend merg pe durmuri de tara foarte proaste si nu are nici o problema. Daca esti atent merita din plin jantele de 18 la cum arata. La xenon nu as renunta pentru nimic in lume. Am masina cu xenon si masina fara xenon si diferenta este foarte mare la vizibilitate dar si aspect.Alcantara mie imi place foarte mult, as alege cu incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pielea Viena este cam nasoala - adica la masinile pe care le-am vazut la PBN se vedea deja ca pielea este cutata si nu intinsa cum ar trebui sa fie ... asa ca nu recomand optiunea asta + nu ai aerisire la ea (vara este crima) - in loc de piele mai bine trapa.

Cat despre jantele de 17" mie personal au inceput sa imi placa - bine in mare parte din cauza ca cele de 18" nu merita in bucuresti si nu se pot comanda cu pachetul sport :icon_cool:

Repet xenon-ul it's a must !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, ma asteptam sa imbunatateasca distanta de franare dar se pare ca n-au reusit prea mult :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamurile fumurii de fabrica nu creaza probleme asa ca le recomand. Dupa Tiguan, nu are renunta la bixenon decat pt DSG, daca n-as avea bani (recunosc ca esti cam in dezavantaj pe ploaie si ceata dar mereu vezi marginea drumului cand vin cei din fata si asta e cel mai important). Sper sa gasesc unul cu DCC sa vad cum sta pe drumuri proaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am mai vazut azi unul albastru, tsi de 160cp, cu pachet sport pe la carrefour orhideea. In dreptul kiss fm s-a plictisit sa stea in aglomeratie si a luat-o romaneste pe trotuar pana aproape de carrefour, unde i s-a infundat datorita unor masini parcate anapoda. Apoi a dat cu spatele, a intors si a luat-o tot pe trotuar in sens invers inspre podul cotroceni. :lol:

Oricum, superba masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut Xenon-ul la Scirocco pe vw.ro config - 993 EUR fara TVA

Have fun la configuratii - i know i will :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz ca n-ati vazut ultimul episod din TopGear, au pus Scirocco pe panoul cu SUB-ZERO (super-cool car :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni,daca vb cumva despre motorul tsi de 1.4 170 cp,nu incercati sa il indepartati prea mult cu consumul de cel de 2.0.Si cel al lui 1.4 se invarte la 7,iar ce al lui 2.0 la 8.Cu turbocharger,totusi.

De admirat performantele totusi 125 kW/170 PS la 6000 rpm si 240 Nm la 1750 - 4500 rpm ptr un motor asa mic,impreuna cu Dsg-ul cei de la Vw au luato inainte celorlalti.

Imi cer scuze pentru :huh:

Modificat de Nomood
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe configurator au crescut preturile la toate motorizarile cu fix 345euro cip. Are cineva vreo explicatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca urmeaza sa lanseze o promotie: "345Euro reducere la toate motorizarile" ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce imi placea mie la nebunie noul Scirocco... iata un motiv sa va lase gura apa... OF VREAU MASINA ASTA!!!

http://ro.topspeed.com/masini/volkswagen/2...-r-ar67695.html

Nu stiu daca voi ati observat din linkul de mai sus dar editia asta speciala de scirroco are... volanul schimbat cu cel de la golf sau passat CC asa cum puteti vedea mai jos:

volkswagenscirocco10160ai0.jpg

w1600.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat.dar de fapt e volanul de la viitorul golf gti,asa cum ar fi trebuit sa fie si pe scirocco.din pacate,tot lipseste noul climatronic,pt a-l putea diferentia la interior de golf5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va uitati atent se observa instrument cluster-ul de la Golf 5 GTI :icon_thumright: alt schimbator de viteze precum si un singur ornament cromat deasupra navigatiei in locul celor 2 imprumutate de la EOS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cluster instruments la GTI sunt mult mai in adancime. Cele de aici arata ca pe orice Golf V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu 3 intrebari (sper ca nu sunt off-topic) :

1. Ce cutie de viteze este o recomandati la Scirocco 2,0 TSI 200cp - Manuala sau DSG ? (cu DSG masina consuma semnificativ mai putin ?)

2. Merita trapa - care nu se deschide decat putin in sus ?

3. Si, a mai ascultat cineva sistemul Dynaudio - merita ?

wk-end placut :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

O sa incerc sa-ti raspund eu

1. Nu alege DSG-ul pentru consum... cine merge pe el, o face pentru usurinta in exploatare, cu aceleasi caracteristici sportive ca la manuala... unii spun poate mai bune

Dupa parerea mea, alegerea e total subiectiva pentru ca unora le place senzatia cu 6M altora cu DSG... Citeste aici mai multe pareri

2. Trapa e ok dpdv al lookului si este destul de functionala, mai ales daca esti fumator... insa personal cred ca in pretul ala ai putea gasi o alta dotare cel putin la fel de folositoare

3. Pe Passat (unde am avut ocazia sa compar), diferenta e destul de mare in sensul ca Dynaudio chiar sounds better chiar si la volum (deranjant de) mare

Desi poate nu te intereseaza :icon_thumright:, postez si alegerile mele:

1. 6M

2. Nu

3. Da (poate cu banii de la 2 :) )

Bafta la configurat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thx @dudu ... ti-am ascultat sfatul :D

gata am dat comanda azi de Scirocco:

Livrare in 14 saptamani (+ inca 8 daca sunt probleme ???), deci prin martie, cel tarziu mai, me = ;)

Scirocco 2.0 TSI

Benzin / 2.0l / 147 kW/200 PS / Manuala - 6 viteze / 2-T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Foarte misto! :D

Dotari corecte

Unde ai dat comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!