Jump to content

To The Point: Scirocco MKV


Nikola
 Share

Postare recomandată

@spb - sigur masina nu vine cu 2 seturi de jante, tu cand iei pachetul sport platesti diferenta de la janta standard la cea din pachet; aceeasi diferenta o platesti si cand alegi jantele de 18".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 774
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • djatomic_ro

    93

  • robi_zet

    85

  • keystone

    68

  • cosmin86cos

    60

@spb: asa am zis si eu... dar firma are reprezentanta in romania si au chiar un scirocco in curte... e un 2.0 alb pachet iarna pachet sport si cam atat (ma rog, clima, volan mf, jante interlagos) fara sky, xenon, dcc, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare

la tipu asta de alarma : Alarm` anti-furt "Plus"-

dacai dau un picior in roata

incepe sa urle?

sau ce tip de alarma ii asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca are senzor de soc.

Pentru asta poti sa lasi de-o parte alarma de pe lista de optionale si sa pui o alarma pe CAN-bus-ul masinii... cu toate ca eu unul sunt complet impotriva alarmelor fiind aducatoare de o gramada de belele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Fol: Nu te supara, da si alea UNGO urla daca dai un picior in roata.... Alarma inseamna senzor de miscare (cu varianta de decuplare), senzor de efractie, blocarea motorului, blocarea rotilor (anti tractare).

Baieti, am si eu o rugaminte... Are cineva sau poate gaseste cineva o poza cu Scirocco SHADOW BLUE METALIC... Nu reusesc s-o gases nicaieri si nu am vazut-o niciodata.... Iar pe configurator arata oribil. Pe de alta parte, pe configurator Viper Green arata ca un strugure ;) As aprecia foarte mult....

Modificat de VTG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Fol - alarma anti-furt plus de la VW are doar senzor in habitaclu - nu urla daca iti loveste cineva masina sau o misca, asa ca iti recomand ce mi-au recomandat si mie cei de la VW - sa iti pui alarma after-market, care face toti banii (matt si viper sunt recomandate de vw brasov - cel putin)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat ca vine din standard cu jante de 17" pentru ca intr-adevar la drumurile noastre 16" era de ajuns. Presupun ca e cam acelasi lucru ca la Gt Sport cu jante de 17" la care trebuie sa fii in permanenta foarte atent la denivelari, gropi, borduri. Ce difera e sasiul adaptiv care oricum e dotare optionala si probabil ca in anumite situatii face masina putin mai comoda, dar nici asta nu scuteste grija de jante.

P.s.: Cu placere :)

grija ar trebui sa ai indiferent de jante ... ca ai de 16,17,18 ... daca ai grija de masina atunci implicit ai grija si de jante ..

eu nu ma plang cu 18 .. chiar NU ma plang, cu tot cu suspensie sport etc ... nu vad problema voastra la 17 si suspensii mai moi (gt sport)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Veste proasta pentru mine - azi ma anuntat dealerul ca masina va fi produsa in saptamana 20 - adica 11-15 mai :D

Am platit avansul pe 16 dec 2008 si pe contract scrie 14 sapt.

Stie cineva cam dupa cat timp ajunge masina in tara dupa ce e produsa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off: tot ce pot sa va spun e ca grupul VW va diminua considerabil activitatea in saptamanile 8,9,10; asteptare usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DJ-ule ... lacrimez alaturi de tine.

Dupa ce masina iese pe poarta fabricii mai dureaza, in conditii normale, intre 3 si 5 saptamani pana cand ea intra in posesia cumparatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce disperare pe capu tau

eu as inebuni incet si sigur

apropo

daca ai platit avansu in decembrie

ai inceput s aplatesti si ratele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic: bine ca am luat creditul in dec, acum nu mai luam nimik + am diferenta in eur, alltfel ma ducea masina la 30 mii.

oricum nu ma mai gandesc la masina pe moment, la cum evolueaza criza - cine stie cand vine :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rog ramaneti OnTopic!

Posturile off au fost sterse!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Urmeaza in vrio 10 zile lucratoare:

Scirocco 1.4 tsi deep black perleffect

climatronic

alarma antifurt

cotiera centrala fata

lumini si vizibilitate

pachet iarna

park pilot

RCD 510

tempomat

volan multifunctional

compiuter de bord plus

Pret de lista 25 667

Dupa un mic discount 24 751 + presuri

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare - asteptam pareri & poze !

Cred ca pot sa iti spun de acum sa o stapanesti sanatos - mai ales ca acum tu vei fi primul prop. de Scirocco de pe vw forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da si pachetul sport. :vwrullz:

Discaunt mai mult nu am putut obtine pentru ca modelul e nou si cererea e mare (cel putin in afara, in suceava e a doua masina)

PS

multumesc pentru urari

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt socat! Pai ce importanta are cata cerere este afara? Conteaza cata vanzare are dealer-ul de la care cumperi. Daca oamenii sunt in foame si vor sa vanda atunci mai lasa la pret. Eu cel putin asa vad lucrurile. Reducerea se face din partea dealer-ului. Cred ca la importator se plateste aceeasi suma.

Daca gresesc sa ma corecteze cineva.

Oricum, dezamagitor pentru mine - desi 916 E nu sunt tocmai putini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideia e ca importatorul nu da discounturi pentru ca nu primeste discounturi de la fabrica.(acesta avand comenzi pentru acest model),

se dau discounturi importante pentru tiguan de exemplu, pentru ca fabrica are stocuri si nu poate relua prodctia si sta cu bani blocati in stocuri.

Acest discount este oferit exclusiv de dealer ,este scazut din adaosul lor (care este pe undeva la vrio 1800 e), adaos care nu se transforma in profit pentru ca si dealerul suporta o parte din costurile de marketing,prezentare si retail.

Cu alte cuvinte daca fabricantul nu ofera discounturi pentru un model nici dealerul nu va oferi discounturi mai mari de 4 sau 5 procente pentu acel model , indifernt de cat de criza este pentru ca nu are de unde.

Normal ca as fi vrut mai mult dar mai mult nu sa putut , sau cel putin aici sa terminat talentul meu de negociator :blush:

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul offtopic pe tema asta: spune'mi bizon daca vrei, dar eu nu cred ca la o masina de 26.000 E dealer-ul castiga doar 1800 E.

Daca vrei sa mai vb despre asta hai sa o facem pe PM.

Ma bucur pentru ca ai putut sa iti cumperi masina asta si te felicit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mic test facut de cei de la Fifth Gear intre Scirocco 2.0 TSi si Mini Cooper S:

http://www.youtube.com/watch?v=glyc2FmHVRI

Sper ca nu sunt off-topic - dar cred ca este interesant (eu personal ma uit in fiecare seara pe youtube la filmuletele noi cu Scorocco :)) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trecand peste ... scenografia filmuletului - care este captivanta - si peste detaliile care descalifica acest test - doi soferi diferiti?, cronometrare din masina ?, o masina cu cutie manuala si alta cu cutie automata? - mai ramane ceva de filmuletul asta ?

Evident, un Scirocco rosu, excelent echipat, in asteptarea motorului de 240 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e... nu pot fi priviti timpii aia ca un etalon. Dar totusi se poate trage concluzia ca masinile sunt apropiate si ma asteptam totusi mai mult de la Scirocco :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa nu fiti dezamagiti de timp, pt ca circuitul celor de la fifth gear (daca a fost cel normal utilizat, Anglesey http://www.motorsportcircuits.co.uk/html/a...ack_guide.html) e un circuit in care manevrabilitatea masinii isi spune cuvantul mai puternic decat puterea bruta. Mini-ul S nu e rau deloc la asta. Nu uitati ca e un BMW in carne si oase. In afara de asta, mini-ul facea proba unor victorii in vremurile ei de glorie in fata unor masini mult mai puternice.

Modificat de docman2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!