Jump to content

To The Point: Scirocco MKV


Nikola
 Share

Postare recomandată

Nu ai de ce. Cand va costa incepand cu 40 si ceva de mii atunci da, ai putea sa astepti mai mult. Pana atunci "nu are cum". Atat GTI-ul cu motor de 2 litrii cat si Scirocco-ul sunt masini de strada ceva mai puternice, cu puternic impact emotional, dar fara mari pretentii sportive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 774
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • djatomic_ro

    93

  • robi_zet

    85

  • keystone

    68

  • cosmin86cos

    60

O intrebare: ai condus vreodata o masina de 200 CP? Fie ea si facuta in orice tara vrei tu.

Nu spun ca scirocco-ul este o masina pursange sport. Insa iti garantez ca in mainile unui cunoscator ti se cam face rau la stomac daca ai mancat mai copios. Si nu costa incepand de la 40.000 si ceva totusi :). Depinde la ce versiune te arunci.

Please, judecati masina dupa ce ati incercat-o. Altfel ramanem la un subiectivism foarte pacatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are sens sa intram in polemica.

Am exprimat o opinie strict in sensul discutiei care avea loc. Nu contest faptul ca actuala generatie este la ani lumina de Dacia 1300, la orizontul vizibil fata de ... Citroen C3, spre exemplu si in aceeasi zona cu Ford Focus RS, Cooper S si cateva altele. Dar nici nu pot accepta ca s-ar ridica la pretentiile unui BMW M3, sau mai stiu eu ce alt avion. Nu mai zic de masinile din categoria rachetelor.

Pur si simplu am afirmat o platitudine, daca vrei. Daca este cazul putem continua discutia pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@docman2: parca in episodul asta la finalul shoot out-ului spun ca Anglesey favorizeaza puterea bruta...dar se poate sa ma insel.

@Dun: pretentii poti sa ai la orice suma cand cheltuiesti bani munciti sau imprumutati pe care realizezi ca trebuie sa-i dai inapoi. Plus ca Scirocco nu este un banal hatch si nu este o masina exclusiv pentru baieteii care se tund la stylist si nu la frizer, care se penseaza si care isi fac unghiile cu lac. Chiar are pretentii sportive. Iar la GTI este acelasi lucru...fiind icoana masinilor sport compacte.

Later: Pretentiile mele erau strict vis a vis de Mini-ul S. Nu vreau sa bata un CSL la nurburgring dar speram intr-o diferenta mai clara in shoot out-ul 5th gear.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off: din ce am calculat pe mfinante.ro - taxa de prima inmatriculare la scirocco 2.0 tsi (eur 4, 1984 cmc, 179 co2) = 1830 eur :D in loc de 700 eur cat era inainte

stie cineva daca s-a mai modificat ceva intre timp ?

thx,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lista de preturi de pe site ii din luna Octombrie

Asta ce am scanat ii din luna Noiembrie

da acuma cine are dreptate?

ii euro 4 sau 5?

post-9961-1233926743_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat si la Tess Brasov si mi-a spus ca este EURO 5 :)

Pe sit-ul vw.de apare ca e EURO 4 :somnmare:

http://www.volkswagen.de/vwcms/master_publ...detail.0.3.html

nu mai inteleg nimik ???

Modificat de djatomic_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suna la fabrica...dai in mama lor

:Driver:))))))))

oricum cred ca toata treaba sta in emisiile de noxe

nu ca ar avea nuj ce tehnologie bluetech sau ce mai exista

Modificat de Fol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate motoarele de pe Scirocco sunt Euro 5, deci taxa de inmatriculare e 0 indiferent daca o iei noua de la dealer sau sh din germania. Se poate verifica pe volkswagen.de, nu mai stiu exact linkul.

Rectific: toate motoarele sunt Euro5, mai putin cel de 200cp care e Euro 4.

Modificat de Xbncrossbone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoatele de 1.4 si CRul de 2.0 sunt euro 5 dar RARul nu da inca standardul euro 5 ,iar in germania sunt standarde de impozitare (acel emission stiker care merge de la 1 = non euro pana la 4 = euro 4 sau euro 5 ) iar daca masina a mai fost inscrisa in circuatie in germania se plateste taxa de inmatricular chear si la motoarele euro 5 Cel putin docamdata.

Singurile masini SH de import care sunt scutite sunt hibridele.

E vorba ca prin mai sa se introduca standardul euro 5 si la RAR iar masinile de 1.4 si CR urile sa fie scutite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! mi-am comandat un scirocc.. 2.0 TSI... il astept... imi poate spune cineva cat ...e taxa de prima inmatriculare ...ca nu prea mai inteleg nimic ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt noi nu se plateste taxa la masinile pana in 2000 de cm3. Duar la importuri Sh se plateste taxa. Felicitari si asteptare usoara.

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tare

ceva optiuni,DSG?

nu sunt adeptul DSG, desi am facut numeroase test drive cu 1.4 160 CP; ca optiuni am luat scaune piele, faruri bixenon, jante 18(o greseala- la drumurile noastre), muzica amplificator 300 w, geamuri spate negre, oglinzi rabatabile electric etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nasol cu jantele de 18

pret?

28800 cu tot cu TVA

Daca sunt noi nu se plateste taxa la masinile pana in 2000 de cm3. Duar la importuri Sh se plateste taxa. Felicitari si asteptare usoara.

multumesc ....aia e cel mai greu...asteptarea

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorine, daca tot ne-ai spus pretul masinii ma fa un efort si spune-ne toata configuratia. De la cine ai luat masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorine, daca tot ne-ai spus pretul masinii ma fa un efort si spune-ne toata configuratia. De la cine ai luat masina ?

sunt nou pe aici si nu stiu daca ma cearta moderatorii, oricum ..e vorba de Midoc...Vitan :)

sunt nou pe aici si nu stiu daca ma cearata moderatorii, oricum ..e vorba de Midoc...Vitan ;)

Dotari optionale:

Aer conditionat "Climatronic"

Alarma anti-furt "Plus"-senzor de supraveghere interioara,back-up horn si ptotectie la remorcare

Cotiera centrala fata

Faruri xenon ,instalatie spalare faruri si indicator nivel lichid spalare

Jante aliaj usor "Interlagos" 8Jx18,anvelope 235/40 R18

Pachet oglinzi:oglinda retrovizoare interioara cu sistem automat antiorbire;lumini la picioare fata; oglinzi exterioare rabatabile electric; lumini de drum permanente si functie Coming Home;senzor de ploaie

"Vienna"-partea centrala si laterala a scaunelor acoperite cu piele,scaune fata incalzite

Privacy-glass-cu pana la 65% absorbtie a luminii

Radio CD"RCD 510 DYNAUDI E "vw Individual cu functie mp3 si CD-changer pt. 6

CD-ri,amplificator digital cu 8 canale,8 incinte acustice si putere 300W,conector multimedia pt surse audio externe,antena Diversity

Sistem de monitorizare a presiunii in pneuri prin senzorii de viteza a rotilor ABS

Volan multifunctional piele cu decor din aluminiu,computer de bord Plus

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca daca ai faruri bi-xenon inseamna cai recenta adus

pe siteul de la vw eu nam vazut vreuna cu xenon la ce au pe stoc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca daca ai faruri bi-xenon inseamna cai recenta adus

pe siteul de la vw eu nam vazut vreuna cu xenon la ce au pe stoc

am specificat mai devreme ca sunt nou pe aici si e comandata ...abia in aprilie vine :blink: :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai da quote la mesajul anterior, foloseste te rog fast reply sau add reply.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc...am incercat sa scot o masina sport la un pret rezonabil fara prea multe dotari dar cu suficiente cat sa nu-mi lipseasca confortul sau sa-i stirbeasca masinii din personalitate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!