Jump to content

To The Point: Scirocco MKV


Nikola
 Share

Postare recomandată

masina, masinile comandate sunt pe drum. cred ca de paste avem o surpriza.aviz celor ce au comandat decembrie ianuarie februarie

Bafta!

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 774
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • djatomic_ro

    93

  • robi_zet

    85

  • keystone

    68

  • cosmin86cos

    60

Sal, vreau sa imi iau si eu un scirocco si am cateva nelamuriri in legatura cu configuratia, poate ma ajutati.

1)motor 1.4 tsi (160HP) - vroiam cutie automata dar am inteles k nu se poate pe motorul acesta (nici pe automobile.de nu am vazut nici una cu acest motor si cutie automata)

2)vroiam si trapa - aici am inteles ca este mai mult zgomot in habitaclu daca ai trapa dar nu stiu ce sa spun

3)jantele le vroiam pe 18" dar si aici am auzit ca o sa scada simtitor confortul si iar zgomot in plus in masina si cik nu merita sa ai altfel de masina in bucuresti

4)culoarea este alb care vroiam eu sa dea bine in contrast cu trapa - si aici am o nelamurire, fiind alb nemetalizat o sa se duca luciul mai repede

5)tempomatul imi pare cam scump si nu cred k merita - astept si aici o parere de la cine se pricepe mai bine

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tomot

cred ca cel mai bine e sa citesti tot ce s-a scris pana acum pe topic

1. se poate comanda 1.4 cu DSG

2. corect - e si foarte scumpa

3. depinde de cat de atent esti tu cu masina, de stilul tau de condus

4. depinde pe unde o s-o speli si cata atentie acorzi spalarii, vezi topicul cu ingrijirea masinii

5. e bun, daca ai unde sa mergi cu el acolo unde sunt multe radare plasate sau autostrada(nu e cazul la noi)

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de raspuns

Am hotarat sa o iau alba (cred k va razista cu brio culoarea tinand cont k am grija unde o duc la spalat), jantele le iau pe cele de 17" (desi am grija cum merg vreau putinul confort oferit de jantele de 17 si nu vreau sa dau bani pe schimbat anvelope), la tempomat renunt deoarece drumuri in afara tarii fac cam de 2 ori pe an si nu cred k merita.

Singurele nelamuriri:

1) TRAPA imi place cum arata pe masina alba si sunt dispus sa dau banii aia daca as stii k nu creste nivelul zgomotelor din interior din cauza ei

2) CUTIA DE VITEZE AUTOMATA stiu ca se gaseste pe motorul de 1.4 122cp dar pe cel de 1.4 160cp am inteles k nu poate fi comandata desi apare in configurator la vw

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut @tomot

1) trapa arata bine pe alb, dar pe alb cu jantele de 18" - parerea mea + ca nu merita banii, deoarece se deschide putin in sus si atat / cat despre zgomotele din interior, nu cred ca sunt asa relevante la masinuta asta - vei auzi motorul + cam orice denivelare - e masina sport

2) mai bine iti iei 2.0 TSI - fa un test drive si o sa vezi de ce :salut: - eu asa am procedat

noroc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

tomot

sigur se poate pune DSG pe TSI-ul de 160hp... Am discutat eu la dealer si am primit asigurari ca se poate comanda fara probleme

In plus, vezi configurator vw.de

Personal, nu as da 720 eur + VAT pe trapa doar pentru look (chit ca da f bine pe alb) - as prefera sa bag banii aia in alte dotari sau, de ce nu, in alt motor (1200 eur pana la 2.0 TFSI)

post-3944-1239111964_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit ca din luna mai s-ar introduce un facelift interior pentru scirocco pentru a-l aduce in linia actuala a marcii. S-ar inlocui volanul cu cel de la actualul golf 6 gti si cadranale si CB plus de pe golf/passat cc. De climatronic nu am aflat nimic. Stie cineva mai multe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e anuntat nimic oficial si nici nu ced ca vor fi schimbari la modelul actual prea curand . A fost prezentata o masina cu cele descrise de tine dar a fost duar un showcar la Essen (parca)

@tomot

Despre tempomat ce pot sa spun eu il am si il folosesc destul de des . La noi in zona sunt foarte multe camere fixe .

Albul e o culoare foarte usor de intretinut si nu cred ca vei avea probleme in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.motor-talk.de/forum/veraenderun...0-t2175819.html

asta e un link unde nemtii vorbesc despre modificari pentru scirocco incepand cu saptamana 25.

Pe scurt, ei spun ca ar fi vorba de

-motor de 2.0 cu 210cai in loc de 200

-motorul disesel de 170cai

-kessy ->keyless entry si buton de start/stop

-centuri de siguranta reglabile pe inaltime

-camera video pentru spate

-senzori parcare fata

-ACC(adaptive cruise control)

-culoarea alba in loc de albastru pentru displayul temperaturii de la climatronic

-volan g6 gti

-CB alb

Ei spun ca ultimele 2 ar fi sigure iar celelalte inca neconfirmate. Se pare ca toate masinile pentru care fabrica a primit comenzi pana in S25 vor fi ca pana acum, cele dupa S25 cu noul interior.

@cosmin: ce ai vazut tu este Scirocco Studie R, prezentat la Bologna, nu la Essen. Are motor de 270cai, scaune Recaro si xenon cu LED-uri. Se pare ca va fi lansat pe piata in trimestru 4 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare : Jos la consola unde se afla scrumiera sunt 5 butoane, dintre care 1 este ESP, 2 Suspensia sport, 3 Presiunea in pneuri, celelalte 2 ce fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal! A venit bestia.

Slaba activitate pe topic..

Cum ziceam, a venit bestia. Saptamana care vine ridic masina :cheers: si promit ca va scriu primele impresii cu privire la motor de 2.0, eventual si poze.

@roby_zet, butoanele apar pe masura ce alegi optiuni si dispar pe masura ce scade bugetu :D

se stie..te sun cand o ridic sa facem test drive

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am mai avut rabdare, am fost la midocar si i-am facut poze

fata cu xenoane si spate - calda abia data jos de pe camion :rolleyes:

post-41331-1240575186_thumb.jpg

post-41331-1240575879_thumb.jpg

post-41331-1240575896_thumb.jpg

post-41331-1240575976_thumb.jpg

post-41331-1240576080_thumb.jpg

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sorinsab este bestiala masinutza / sa o stapanesti sanatos !

abea astept sa o vedem in realitate ;)

PS: a meritat asteptarea ? ... eu zic ca DA !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc

merita asteptarea cu varf si indesat . a ta cred ca vine in acelasi timp cu a lui roby_zet

oricum masina o ridic saptamana viitoare..mai am de montat pedalele sport si de rezolvat cu niste hartii

va anunt cand i-am dat cheie

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand vine a lui @robi_zet ? :)

Modificat de djatomic_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@djatomic_ro eu pana pe 9 o am in garaj :Driver: si masina lu' sorin e criminala jantele pe 18'' fac tot

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari baieti. O sa vedeti ca a meritat asteptarea.

Enjoy the power :) and savor the speed. :ceuameni:

@sorinsab Poate iti mai faci un drum la Suceava sa o vad live ;)

Acum ca suntem mai multi poate mai dezvoltam si noi aria ca ne facem de ras :o

O intrebare , xenoanele sunt adaptive?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate xenoanele nu sunt adaptive

noroc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin86cos - multumesc! prea curand nu mai ajung la suceava, dar poate facem o intalnire cand vin toate masinile la un gratar :D si un scirocco brainstorming :)

daca prin adaptiv se intelege autoreglaj al xenoanelor in functie de orizontala, nu stiu habar nu am(spre rusinea mea); daca se refera la faptul ca in curba se mai aprinde un bec cu halogen pentru a-ti lumina drumul - da are asa ceva

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thx @sorinsab - asta habar nu aveam :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar fi o idee rea cu gratarul ,poate il facem la mare vara asta si se intinde pe vrio 7 zile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , felicitari pentru cei care au Scirocco e o masina super. Si pe mine ma bate un gand la un scirocco numai ca asi vrea o versiune cu 4x4 . Stie cineva daca va aparea una pana la lansarea lui Scirocco R.

Ce inseamna trimestru 4 ,Octombrie-Noiembrie cumva?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thx @4x4lover !

Scirocco R cred ca va aparea ceva mai repede, prin vara daca imi aduc aminte bine ce am vrb la PB.

Modificat de djatomic_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare pentru posesori de scirocco care au si suspensia adaptiva , se ridica garda la sol ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!