Jump to content

To The Point: Scirocco MKV


Nikola
 Share

Postare recomandată

djatomic_ro

@robi_zet cei de la Tess imi spuneau sa ii dau dupa 1,000 km, ca sa o invat asa ... am mai intrebat si alti prieteni din domeniu si mi-au spus ca nu e nici o problema daca incepi sa ii dai putin dupa prima mie.

@sorinsab ... eu in wk-end am nunta (nu a mea :icon_thumright: ) ... sapt viitoare sunt inca in concediu si cred ca mai fac un mini road trip - ca a fost fun ! ... dar cu siguranta tre sa ne vedem sa vrb de jucariile noastre.

la mine :

1. volanul ok ... dar asa e, se zgarie usor ... stiu de la Golf

2. greierasii not yet

3. consumul in oras - doar azi ce m-am plimbat prin Buc, si a fost cam 12 (dar in plina zi)

4. piatra cubica ... de evitat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 774
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • djatomic_ro

    93

  • robi_zet

    85

  • keystone

    68

  • cosmin86cos

    60

Azi am fost sa imi spal masina dupa ce au sters-o baietii, m-am ingrozit cat bitum avea pe ea mi-au dat ei cu nuj ce solutie sa luat super bine dar imi poate zice si mie cineva o solutie e buna pt asa ceva ca sa am si eu acasa?

Dupa ce am ajuns acasa am incepu sa imi curat eu bine jantele (am o boala cu jantele) ajung la capota ce credeti deja mi-a sarit vopseaua :banghead: numai puteam de draci (bine ca nu se vede) oricum am o bora din 2001 in 8 ani doar 2 "julituri" am pe ea pacat ca nu mai este acea calitate si la masinile din ziua de azi :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste poze in casuta ei..... si un filmulet :)

post-42557-1242330738_thumb.jpg

post-42557-1242330747_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@robi_zet

1. legat de problemele cu solutii pt curatare etc...esti cam offtopic :icon_thumright: incearca pe topicurile de detailing

2. frumos filmuletul dar partea cu sound-ul cam lipseste, cred ca trebuia plasata camera undeva mai in spatele masinii;

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va felicit pe toti pentru achizitii.

Personal sunt exagerat in orice are legatura cu masina - robi te invidiez la culme pentru faptul ca ai un garaj unde sa o ti. Daca ar fi sa imi iau masina acum, pana in 3.000 de Km as merge extrem de incet cu ea.

Va rog sa ma tineti si pe mine la curent cu momentul cand va veti vedea. Nu am fost foarte atent care de unde sunteti, dar v-as propune o intalnire undeva in centrul tarii. Anul trecut, intalnirea anuala a celor de pe forum a fost la o pensiune undeva langa Sibiu.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toti!

Noi impresii:

- tocmai am venit de la Constanta; intamplator m-am intersectat si cu dj_atomic :salut: nu stiu cum dar ne-am recunoscut masinile in mers pe la vreo 60 la ora. Dar sa revenim. Am acum vreo 1600 de km. Tin sa va informez ca pe o bucata foarte scurta cu autostrada goala, am ridicat-o treptat, usor in turatie pana la 5000 - in a 6-ea, faceti voi calculul la viteza, nu insist. Ideea e ca mai vroia :wub: . Nu am ascultat-o de data asta. Inca e in "rodaj"

Vis a vis de consum?! clar depinde cum mergi si ce vrei sa faci cu ea. Am incercat toate variantele(in viteza a6-a)

consum la 2200 de turatii adik app 100 la ora - 6.5% pe o bucata de app 40 de km

consum la 2500 de turatii adik app 112 la ora - 6.9% pe o bucata de app 50 de km

consum la 2800 de turatii adik app 125 la ora - 7,6 - 7,9% pe o bucata de 30 de km

va pun si o poza de mostra pentru "toma necredinciosii"

traiasca 2.0 TSI-ul!

In rest singura problema cu ea, au fost mustele de pe parbriz! :)) :P

@Dun robi_zet eu si dj_atomic- Bucuresti, cosmin86cos- Falticeni --ok te informam

post-41331-1242401773_thumb.jpg

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin86cos

Salut baieti si felicitari tuturor inca odata.

Ma mira consumul vostru la 2.0 a mea tot cam asa ia .(cei drept sunteti in rodaj si le menajati) :D

@Dj atomic Cand ai venit tu macar erau plombate :icon_thumright: sa vezi ce cratere aveam in primavara cand am luato eu.

Cu intalnirea SCIROCCO ce sa spun, eu tot la mare zic so facem, nu de alta dar vara unde e mai frumos ca la mare (.)(.) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai hai sa deschidem un topic de intalniri pe scirocco; adica sa deschideti voi care puteti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Suntem cam putini si nu stiu daca se justifica sa deschidem un topic pentru asta in aria Sciroco. Eventual sa deschidem unul in aria special dedicata intalnirilor. Voi pune o intrebare si va anunt.

Legat de prima intalnire ... nu tin neaparat ca ea sa aiba loc undeva anume, dar eu cred ca masina asta merita drumuri mult mai interesante decat A2. Cu importantul amendament ca la noi in Romania nu prea avem drumuri care sa nu aiba gropane pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cel mai bine ar fi sa ne mergem la mare :blah_: asa o zi :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dun

ma refeream la faptul ca sa deschidem un topic pe intalniri de sco III la aria de intalniri...nicidecum pe "scirocco III"(intrebarea pot sa o pun si eu la @Kostas @Dudu etc, ca merg destul de des la intalniri CP la 21.00)

la mare e ok dar undeva unde nu-i imbulzeala mare poate un navodari(stiu ceva ieftin si ok pe acolo..pt weekend sau o zi)

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am demarat o actiune in sensul asta. Am vorbit cu Dudu si el m'a indrumat sa vorbesc cu cei care modereaza Topicurile din aria Intalniri Spontane. Imediat ce am un raspuns va anunt.

!

Am primit raspuns si v-am dat tuturor PM. Peste o zi sau doua voi cere stergerea tuturor post-urilor din acest topic legate de subiectul asta cu intalnirile noastre. Pentru ca suntem offtopic cu discutia asta si este bine sa pastram topicul cat mai curat.

Asta daca nu aveti nimic impotriva.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dun Tu ce configuratie ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dun & Co de acord cu stergerea tuturor post-urilor ce nu au legatura cu topicul. Am vorbit cu @Rapier si ne-a sugerat foarte frumos sa venim la intalnirile de pe topicul de intalniri - CORECT! ca sa nu facem bisericute

pentru moderatori - va rog sa stergeti si post-ul acesta cand considerati de cuviinta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de jantele pe 18 inch -

Le-am inlocuit cu unele pe 17 inch. Vreau sa va spun ca i-a luat din farmecul masinii. Masina asta TREBUIE sa aiba jante pe 18 ca sa arate bine. Se vede ca cei de la vw le-au gandit mult si le-au creat astfel incat sa-i dea masinii un look aparte. Cat despre cum sta, masina, pe drumurile noastre cu cele de 17'' e o diferenta majora la gropi, denivelari. Parca s-au inmuiat toate: suspensie, directie etc; intr-un cuvant dispare stresul de mers exagerat de atent. Acum judecati voi cum e mai bine. Aviz celor care isi fac configuratii noi sau celor care vor sa-si schimbe jantele. Optam pentru practic sau estetic?...

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce iesi la un drum mai lung si mai virajat cu ea sa ne spui cat de mult s-a schimbat comportamentul masinii pe sosea.

Intuiesc raspunsul, dar ... sper ca verdictul tau sa nu fie prea drastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dun ai intuit bine. Diferentele de comportament-tinuta ale masinii se schimba. Foarte putin dar sesizabil. Am mers si pe drum virajat si pe autostrada (de proba). Acum am inteles de ce au gandit-o cei de la vw cu acea suspensie adaptiva (DCC). Daca iti iei cu jante pe 17" e interesant sa-ti iei si DCC(aici ma cam contrazic cu post-urile anterioare cand spuneam "nu" la DCC), daca o iei cu jante pe 18" nu e nevoie de DCC. Deci, cu jante pe 18", eu as echivala-o ca si comportament cu ceva intre normal si sport de la DCC. Tin sa precizez ca marca de cauciuc e aceeasi cu aceleasi caracteristici(diferenta e doar de marimi 235 45 17 fata de 235 40 18). Cred ca am descoperit e un aspect foarte important si de luat in seama atunci cand configurezi masina asta. Nu stiu daca ma fac foarte bine inteles, dar cred ca e cea mai buna explicatie pe care o pot da.

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sorin, dpdv estetic ti-am spus aseara... eu unul mi-as rupe spatele pe frumusetile alea de Interlagos, iar pentru eventualele probleme exista Casco

Oricum cred ca vei putea folosi OZ-urile pt iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dudu, toata lumea imi zice treaba asta, o sa le pun la loc; parca nici eu nu o mai "iubesc" asa tare fara interlagos" :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin tu ma sti nu? Raman la estetic :)))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dun - cred ca se putea mai mult de atat sunt putin dezamagit si in acelasi timp fericit. Cred ca se pot face mult mai multe lucruri la un 2.0 TSI si cu o firma de tuning specializata. Parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin86cos

Eu zic ca e ok ca performante oricum mai mult de 280 300 maxim nu cred ca iti trbue la sasiul asta. Era cam previzibil ca se va prelua motorul de S3.Au scapat si ei de niste costuri de dezvoltare ,ce ma surprinde e schimbarea IC-ului a volanului si a climei, nu inteleg de ce nu l-au facut asa de la inceput.

Trecand la altele dupa ce apare codul de piesa imi pun si eu licurici pe LED arata super.

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul si cadranele(fara clima) le-au schimbat si pe Scirocco 'normal', modificarile intra in vigoare din saptamana 22 de fabricatie(adica urmatoarea). Ce ma surprinde pe mine e ca si dupa ce au actualizat partial modelul, tot exista diferente intre el si varianta R. Adica una e cu clima de golf 5 si una cu clima de golf 6.

pe vw.de au aparut actualizarile, pe vw.ro probabil mai dureaza un an!

http://www.volkswagen.de/vwcms/master_publ...hts/design.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B.o.g.d.a.n

Deci masina va avea un potential de tuning mare, mai ales ca se stie tot despre motorul ala. Deja vine echipata cu frane de S3 (deci nu prea mai ai de ce sa umbli la ele) si are doar 1330KG. Pus un diferential si va da clasa la orice S3 :Driver:. Ii mai pui o capota de carbon si ajungi la sub 1300kg, racheta sol-sol se face. Deja m-am indragostit de ea! :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!