Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Un sintetic 100%    cu baza PAO  cu norma pt motorul tau    5w40  de la putinii care au mai ramas pe piata cu (PAO)  RAVENOL, VALVOLINE, MOTUL, ADDINOL,MEGUIN,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul se alege dupa normele specificate de producatorul masinii ,nu dupa ureche,recomandare,sfat.....etc. :tuktuk:

Dar intru pe siteuri cica 'de specialitate' si doar castrol mi se recomanda (primele 5 optiuni)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi norme in tabelul atasat. Printre cele mai populare marci de ulei sunt Castro si Mobil.La reprezentanta nu am vazut sa mai foloseasca alte marci de ulei.

Norme ulei.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ar trebui schimbat uleiul la inceput de iarna, in conditiile in care cel din motor nu are nici 3000km ? Care ar fi explicatia, bazata pe argumente daca se poate... Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie schimbat la inceput de iarna. depinde de contextul in care ai auzit treaba asta.

 

Ce ulei ai in motor?

 

Se schimba la venirea iernii doar daca pentru vara ai avut un ulei gros (10w-40, 15w-40), pentru ca iarna e nevoie de un ulei mai subtire la rece , sa poata fi pompat rapid in motor.

De asemenea, poate sa fie un ulei subtire si la cald, gen 0w-30, 5w-30, pentru ca motorul ramane intr-o plaja de temperaturi mai scazute, care nu produc slabirea peliculei de ulei (cum se poate intampla  vara pe canicula)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideal e sa fie citit si textul filmuletului, deci ideal 0w. iar "30" se recomanda pana la 35 de grade vara, deci daca nu stai in ambuteiaje cu orele vara sau faci raliu, e cel mai ok(mai ales pt mersul economic al romanilor nici nu trebuie altceva vreodata).

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DIn pacate pretul nu il face un candidat ideal.Iar in Bucuresti nici atat avem trafic destul si temperaturile anul trecut au ajuns si la 40 de grade si mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat pana la urma ravenol 5w40 vsi si voi reveni cu detalii, deocamdata livrarea e gratis, 5L la 150ron plus ceva cadou.

Modificat de blondurulz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DIn pacate pretul nu il face un candidat ideal.Iar in Bucuresti nici atat avem trafic destul si temperaturile anul trecut au ajuns si la 40 de grade si mai mult.

 

Un pret bun pentru o marca buna cred eu: http://www.lubrifuchs.ro/index.php?route=product/product&path=20_26&product_id=161

 

Ei zic ca se poate folosi tot anul in orice sezon, si le dau dreptate deoarece un specific 504/507 care e 5w30 are vascozitatea la cald (la 100 de grade) mai mica in general, undeva pe la 11.7 iar acesta are 11.9.

 

Eu cred ca e ideal pentru eco city drive. Norma 503.01 cred ca e suficient de buna pentru benzinarele aspirate mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1! Un ulei excelent, full PAO , de inalta calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urmeaza sa fac schimbul la masina personala, un 2.7 TDI cod motor BPP. Momentan am Castrol Edge 5w30 507.00 , dar parca e cam zgomotos motorul cu el, inainte am avut VAPSOIL cu aceleasi norme si parca se auzea mai frumos, mai incet. Ce recomandati sa pun ? As incerca MOTUL, aveti alte variante ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal recomand : 1.Vapsoil , 2.Castrol, 3 Mobil 1, ....restul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam aceeasi clasificare as fi facut-o si eu. alte pareri ? se justifica diferenta de pret (cam cu 100RON mai mult la 8l) pentru MOTUL ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe primele doua NR1 si NR2 le iubeste VW cel mai mult ca le vinde multe masini...si piese...

"SANT RECOMANDATE"...

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1! Un ulei excelent, full PAO , de inalta calitate.

 

te referi la fuchs 0w30 ?

 

cam aceeasi clasificare as fi facut-o si eu. alte pareri ? se justifica diferenta de pret (cam cu 100RON mai mult la 8l) pentru MOTUL ?

 

din experienta unei cunostinte cu PD care a mers pe castrol de cand era masina noua (garantia) si a trecut pe motul, a constatat ca acesta din urma e mai silentios si nu se consuma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri





 

te referi la fuchs 0w30 ?

 

Desigur. Eu la masina din semnatura ta nu as folosi deloc, altceva, spre exemplu.

Succes!  

Modificat de iuliu m.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt motor diesel  cu DPF 5w40 504 00/507 00 cod VW OE GVW052195M2

post-74110-0-38730400-1380732258_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1! Un ulei excelent, full PAO , de inalta calitate.

 

Ai gasit undeva documentatiile la uleiurile fuchs? M-ar interesa si pe mine.

 

 

Pt motor diesel  cu DPF 5w40 504 00/507 00 cod VW OE GVW052195M2

 

O mica corectie, ce ai postat e 5w30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!