Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

O intrebare scurta.Pana sa ajunga la mine ,masina a mers numai cu Castrol Edge 5W30 si Castrol Slx (asta a fost pus doar odata in ea)fara sa fie probleme cu consumul sau de orice alta natura.Am tot auzit ca uleiul Castrol nu mai e cea fost.Are rost sa incerc si altceva sau sa merg tot pe Castrol?

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pot recomanda din ce stiu eu Motul (franta) sau mai ieftin Aral (germania), la ce masini am sau stiu ca s-a pus au dat rezultate mai satisfacatoare decat altele printre care si Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

recomandati-mi va rog si mie un ulei pt. masina din profil (Golf 6 , 2.0TDI , cu DPF , 151.000 km)

La ultimul schimb am folosit Rheinol Primus LLX SAE 5W30 norma 507.

Ma intereseaza si un site bun de unde se poate cumpara ulei de calitate , anul trecut abia dupa ce am pus uleiul in motor am observat ca uleiul a fost fabricat in 2008 :( ... nu mai vreau ulei din 2008 :P

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin. In timpul saptamanii am adaugat 250ml. Totul ok. Doar o "mica"problema. Ieri aici a plouat binisor. Iar eu sambata seara am uitat geamul de la sofer deskis. Rezultatul imaginati vi l voi....

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, vin cu Feedback despre uleiul yacco despre care am vorbit la pagina 26 posturile 510 ...

 

Deci am avut vreo 11-12 mi km facut cu acest ulei, super ok a fost. Nici un gram de consum. Am facut drumri lungi cu masina incarcata si cu viteze mari (Franta -Romania dus intors, Litoral si Carpati). Am facut km astia in vacanta si in aprox 7 saptamani. Totul a fost ok, se compoarta foarte bine la temeraturi mari (42 °C) si la noptile reci (7 °C) . Este un ulei echilibrat de sinteza. Deci  vi-l sfatuiesc pentru motoarele PD. Pretul este si el bun.

Singura problema ii ca inante sa plec din Ro am vrut sa pun tot dinasta si in jud CJ si MM nu am gasit. Si pana la urma am pus ARAL  tot dedicat PD-urilor Si se simte putin diferenta.

 

Dar cred ca si ARAL-ul ii ok, avand in vedere ca in Romania ii singurul ulei imbuteliat in germania. AM preferat A. decat Castrol de romania.

 

O sa revin cu feedback si despre Aral. Cred ca o sa fie destul de pozitiv. Oricum eu il schimb tot la 10 saptamani sau 10-11 mi km.

 

 

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum e imbuteliat in germania aralul? nu scrie romana pe eticheta bidonului? am avut eu acu 2 ani si suna motorul a mers in gol(in apa), la turatii foarte mari sunet metalic, iar ca miros si aspect chiar pare facut din ulei refolosit. poate unul facut pt vest o fi altfel si mai scump. am dat putin pe el si cred ca a uzat mult.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna.Urmeaza sa fac schimbul de ulei si nu stiu ce ulei sa aleg pt masina, momentan am Castrol Edge 5w 40 de care nu sunt asa multumit, parca as alege alta marca de ulei.As fi tentat sa aleg intre Ravenol 5w 40 VPD, Liqui Moly Top Tec 4100 si Motul Specific 505.01.Ce ati recomanda dintre aceste uleiuri?Va multumesc.

Modificat de andreisss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus Ravenol5w40 VMO si sunt f.multumit plus ca este full sintetic PAO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar asa Caline; cum mai merge treaba cu Ravenolul? Acum ca au trecut temperaturile caniculare, deja poti face niste comaratii mai concludente :D

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se tine bine pana acum la 4000km cat am cu el,nu am sesizat vreun zgomot suspect la rece ,nivelul pare neschimbat cert este ca se consuma mult mai putin decat Castrol 5w30(la 5k completam 500ml) pe care l-am avut inainte,Cred ca nu am sa completez mai mult de 1-200ml cand voi face 5k.Oricum nu-l las mai mult de 10-12k.Mai am o curiozitate sa vad cum se manifeste la iarna cand este frig,in rest numai de bine despre el.Mai vedem dupa 8000km cum se comporta cand este pe final de viata.Ca idee este mult peste Castrol si Mobil de restul nu stiu ca nu am folosit.Deocamdata merg pe acest tip de ulei,macar stau linistit ca este original nemtesc si nu se cloneaza .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa incerc sa pun si eu un Ravenol HSL 5w30 cu 505.01...pt ca Edge-ul Professional a mai suferit de curand o scumpire si deja mi se pare cam aiurea sa coste 71 ron un litru de Castrol. Am luat un litru pt completare zilele trecute si atat am dat...Totusi nu e un ulei chiar de banii astia...Ala cu 507.00 e si mai scump.. .Pai in stilul asta in curand ajunge la pret de Redline.

De curiozitate m-am uitat pe fisele tehnice si HSL-ul de la Ravenol are TBN 10, iar Edge-ul 5w30 are 6...Momentan raman pe 5w30..pt ca vad ca masina se impaca ok cu vascozitatea asta. Plus ca din cate se aude se anunta o iarna geroasa :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca le incurci... 

 

Niciun 5w30 long life nu are cum sa aiba TBN mai mare de 6-7....., nici HLS nu face exceptie.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ravenol HLS 5W-30 are un TBN de 7, așa cum bine a precizat și andrei_221.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai fratilor..eu m-am luat dupa ce am citit pe www.ravenoloil.ro in dreptul lui HSL 5w30 ...v-am atasat si un print screen...Scrie clar la TBN valoarea de 10. Acum o fi gresit acolo..nu stiu ce sa zic :D

 

post-6557-0-51664800-1379946254_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.ravenoloil.ro nu este un site recunoscut, oficial. În schimb, informația pe care ți-am oferit-o este disponibilă pe www.ravenol.de sau www.ravenolromania.ro (care este cel oficial pentru RO).

 

http://www.ravenol.de/en/produkte/verwendung/d/Product/show/p/ravenol-hls-sae-5w-30.html

http://www.ravenolromania.ro/produse/uleiuri-sintetice-45/ravenol-hls-5w-30-28.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pare ca ceva e aiurea rau acolo..la Ravenol FO 5w30 in dreptul TBN-ului apare valoarea de -39..care era de fapt cea a Pour Point..Se pare ca au introdus eronat rau datele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-s secrete dar asta nu e topic comercial :D..cred ca se pot da preturi pe PM sau pe topicul dedicat..

In alta ordine de idei azi am pus VMO in masina mea...la prima vedere imi place. Astept sa fac cateva sute de km sa ma conving :)

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut 1000 km cu VMO si surprinzator inca este aprox transparent.  Castrolul dupa 1000 km deja arata a ulei ars. Stiu ca nu e un criteriu de a deosebi un ulei bun, din contra. Insa pentru inceput nu e rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine e si mai tinerica masina :D Dar oricum, ca prima impresie uleiul pare ok...ma astept sa se comporte f bine la iarna la temperaturi din alea sub -10,-15 pt ca din fisa tehnica pare sa aiba niste proprietati de ungere la rece superioare..

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partea cu ungerea la rece intereseaza mai putin (motorul sta rece cam 1% din timpul de functionare) . La cald e problema si acolo se cere rezistenta maxima. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la rece trebuie doar sa fie in clasa de vascozitate potrivita si sa fie in regula sistemul de ungere. Ca daca se amorseaza greu sistemul de ungere, nici apa sfintita nu poate sa protejeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!