Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

da, cea cu G merge cu tipul nou de calc coloana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut

Postez si eu aici cu speranta ca cineva mai priceput poate sa imi raspunda la intrebari. Am cautat pe acest forum dar sunt asa de multe informatii (unele foarte vechi) incat nu mai stiu ce se aplica la masina mea si ce nu. As vrea sa montez un volan cu comenzi, similar celor de pe mk6

 

Masina: VW Jetta, fabricata in iunie 2010 (similara cu golf V.). A venit din fabrica cu:
- pilot automat
- ceasurile noi
- volan fara comenzi
- meniul il accesez de pe maneta stergatoarelor

 

 image.png.961a1a90368406c7c2a871bfbc65d46b.png     image.png.24fff7f909b30c6fc73f83592850a635.png

 

 

Module instalate pe masina

- Calculator coloana: 1KO 953 549 CP (midline)
- Spira: 1K0 959 653 C (Type 2)

 

1. Conform site-ului Ross Tech, calculatorul de coloana e fara senzorul G85, sau acesta nu se afla sub volan, ci in alta parte. Astea inseamna ca mi-ar trebui un modul Highline care sa fie TOT fara senzorul G85?
Din ce am gasit, posibilile module ar fi 1K0-953-549-CD, 1K0-953-549-CE, 1K0-953-549-CF. Puteti sa imi confirmati?

 

2. Spira ar necesita inlocuire?

 

3. De pe acest forum am aflat ca unele butoane de pe volan nu o sa mearga din cauza manetei pentru stergatoare, sau sa mearga partial (fara butonul pentru meniu). Se poate coda intr-un fel astfel incat sa mearga toate butoanele? Sau se poate schimba doar maneta sa fie fara butonul pentru meniu?

 

4. Pe piata sunt doua modele ale aceluiasi volan. Din ce am inteles unul dintre ele ar avea un modul pentru comenzi deja integrat in volan (B). Exista vreo legatura intre tipul de volan si calculatorul de coloana? Trebuie sa le aleg astfel incat sa fie compatibile?

Multumesc!

 

image.png.c8cf904a839088cbc8cdb2e8650dd6dd.png    image.png.bc48c1279bb0df58cb4c300873fe4809.png

       

Modificat de ionut.antohi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, tot fara G85, tot cu 1k0... vezi sa fie highline 

Spira ramane a ta

Desfa volanul si vezi ce model de airbag ai, in fuctie de prinderea acestuia, optezi pt volan A sau B...cel mai probabil B

Ai nevoie si de cablajul aferent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In completare-calc coloana sa fie HL, lin 2. Volanul din pacate nu merge niciunul...si sa patrezi airbag-ul tau. Singurul care merge,e cel Rline.Altfel, vinzi volanul tau complet si iei altul complet,cu comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pus el codurile in postul sau, a ales bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa ia si calc de coloana cu CH in coada, il codeaza fara G85. NU e nevoie de schimbat spira. Poate fi pus oricare volan, in functie de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, doar ca CH urile sunt chinezesti...poate gaseste ceva oe SH...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tututor pentru raspunsuri!

 

Nu ma intereseaza sa pastrez airbagul curent, o sa cumpar airbag in functie de volan (A sau B din pozele postate de mai sus. Au prindere diferita), sau o sa iau un volan cu totul.

 

Insa, inca sunt nedumerit in ceea ce priveste diferenta dintrele volanele postate de mine. Cum ziceam mai sus la punctul 4, cica modelul B, ar avea un modul/calculator deja integrat in volan, pe cand volanul A nu ar avea.

 

Care e legatura intre modulul ala si viitorul calculator de coloana, conteaza in vreun fel?

 

@spido Cred ca o sa merg cu 1K0-953-549-CD, care pare sa aiba LIN 1.3 & 2.0 (nu sunt la curent cu inseamna LIN, dar faptul ca acestul modul suporta mai multe versiuni, cred ca sunt sanse mai mici sa am probleme)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele au un modul integrat. A il are central, B il are inclus in butoanele din stinga. Vor functiona ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, ionut.antohi said:

cica modelul B, ar avea un modul/calculator deja integrat in volan, pe cand volanul A nu ar avea

Cica fals.

Diferente doar de forma/aspect, model prindere airbag, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va  salut.

Am achizitionat un Sharan fabricatie 09.2010 cu 6 locuri, midline ca dotari. E fara comenzi pe volan, are ceasuri BC simplu, are Cruise control, si RCD 310.

Vreau sa pun volan cu comenzi, ceasuri BC+, si sa schimb RCD-ul cu o navigatie android. 

Am citit pe forum primele 20 pagini si ultimele, dar tot am o nelamurire.

1. Calculatorul de coloana trebuie neaparat 1KO-953549-CH?

Din tabelul de pe Ross Tech mai vad 2 modele HighLine cu senzor unghi volan, anume urmatoarele pe lista, CJ si CK care sunt mult mai ieftine second. CK vad ca provine de pe Tiguan...

2. Trebuie sa iau maneta stergator simpla 1KO953-519 H?

3. merita volanul de Golf 7 R line? este mai confortabil decat cel clasic ?

4. referitor la ceasurile cu BC+, cum le indentific second de cel simplu avand in vedere ca nu specifica si nici nu au poze cu ele in functiune.

 

 

Firele pentru airbag 5KO-971-584C,  le-am achizitionat deja de pe Aliexpress.

 

electronica volan.png

Log-IS63-WVWZZZ7NZBV009150-264370km-1.txt

Log-IS-WVWZZZ7NZBV009150.txt

Modificat de niku2
+ Log
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai de inlocuit decat volanul,cu unul compatibil si cablajul aferent. Codare si cam asta e.Manetele pot ramane cele originale.Volanul de Mk7 nu va merge plug&play. Vor trebui modificari suplimentare,mai complicat/costisitor,dar se face. Ceasurile-se identifica dupa cod PN.Trebuie sa fie de genul 7N092087x sau 88x..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculator coloana neapărat....5K0...569AL, etc..nu merge cu 1k0. E cu tot cu spira, corp comun.

Manete (ca la modelul tau este grup de manete ....nu maneta)....dar nu iti trebuie, deoarece o sa schimbi meniurile din volan comenzi.

Ceasurile....e posibil sa suporte ale tale BC.

 

Calculator coloana 5k0...BB, este midline, nu suporta volan comenzi. Masina de fabrica are doar tempomat,  doar nu ii monta fabrica Highline 

 

Din pacate,  se pare ca nu ai citit unde trebuie. Vezi in aria octavia 2 fl, Tiguan 2 fl, etc...sunt similare din acest punct de vedere

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumes frumos @spido

Prin cablaj te referi la firele de la airbag?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,la alea ma refer.

2 minutes ago, F l o r i n said:

Calculator coloana neapărat....5K0...569AL,

Are 569H. E suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, F l o r i n said:

Calculator coloana neapărat....5K0...569AL, etc..nu merge cu 1k0. E cu tot cu spira, corp comun.

Manete (ca la modelul tau este grup de manete ....nu maneta)....dar nu iti trebuie, deoarece o sa schimbi meniurile din volan comenzi.

Ceasurile....e posibil sa suporte ale tale BC.

De 2 zile ma tot chinui sa caut seria calculatorului de colana... In sensul ca eu ma uitam dupa seria care incepe cu 1KO :)) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile insa sunt cu BC simplu ca nu imi afiseaza masina mare pe centru si nici portierele deschise individual.

Totusi nu e asta calculatorul de coloana -   Adresa 16: Electronica volan
    Numar piesa modul comanda: 5K0 953 501 BB ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg codate ca sa iti arata consumuri,  trip, etc. Daca vrei bc+, trebuie si alte ceasuri,  adaptate immo, etc...mai complicat daca vrei sa le faci singur

 

P.s... am.vazut ca are H...dar nu cred ca o sa suporte. ..daca e calc original, nu am văzut una cu 5k0.

569...care sa fie fara volan comenzi si temp de fabrica si sa fie echipata cu calc highline care sa suporte tot....de fabrica.

Nicu, da-mi seria sasiu, sa verific maine dimineața cu ce a iesit masina ta din fabrica.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum si trip imi arata, insa ce ma deranjeaza e ca nu arata exact care portiera nu e inchisa cum trebuie... Dar se poate si fara deocamdata. Ar fi navigatia prioritara, odata cu volanul.

Va multumesc!

Modificat de niku2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci..ai si BC...si CC...pe masina. Ok. Atunci alte ceasuri,  daca vrei mai multe. Cauta ceva color....88x la sfarsit,daca tot vrei sa faci o schimbare

Va las, e tz...mai discutam maine 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine desfaci sa vezi ce spira ai...daca nu e ok poti puneAL L H sau AP doar manuala

pt volant de mk7 trebuie sa cauti cu tasta cnl si comenzi vocale in partea dreapta ca sa mearga plug and play 

20220201_174543.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, e ca discutie.... cate VW ai gasit tu, ca au iesit din fabrica fara volan comenzi (BC low, etc) si calculatorul de coloana (original 5k0... 569xx), suportau MFSW ? 

 

Exista o singura varianta - spira originala (mari sanse) s-a rupt si a fost inlocuita cu un ... 569H. Vedem cand isi monteaza volanul. De accea i-am cerut VIN, sa vad cu ce a iesit din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!