Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

Ok maine il pun inapoi pe al meu.

Eu magandeam sa iau doar volanul fara airbag si sa pastrez airbagul meu dar acum cu faza cu claxonul nu stiu ce sa mai fac. 

As incerca sa ii pun cablajul de airbag care are si mufa pentru comenzi sa vad daca o sa faca tot asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,nu mai face....dar nu va mai merge claxonul.

Da,poti lua numai covrigul..si pastrezi airbag-ul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutate dragi colegi , vreau sa fac și eu un retrofit la volan cu comenzi , am cumpărat volanul împreuna cu airbagul și cablajul aferent . Pe mașina am spira cu codul 1K0 959 653 C, g 85 cu codul 1K0 959 654 și calculator codul 1K0 953 549 F. 
Pentru a funcționa comenzile pe volan  am nevoie de un alt calculator , îmi puteți expune ce coduri de potrivesc cu spira mea ? Nu vreau sa cumpăr ceva și sa nu pot sa îl folosesc . Mulțumesc mult pentru răspuns 

FD6230DC-BC80-426B-BEAF-271487D121FB.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai gasit in cele 39 pagini? Ma indoiesc...

Orice calc HL cu G85/Lin 1.3 si type 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, revin si aici cu o intrebare, din "cauza" sistemului de sunet dynaudio nu m-as risca sa cumpar un rcd330 6RF 035 187E ( doar 2 persoane au spus ca le merge si doar pe mk6) si sa il tin pe post de bibelou. Vreau sa schimb rcd510 pentru ca merge foarte greoi + ca nu am nici modul BT si nici microfon.

Daca cumpar un rns 315 o sa imi mai mearga butoanele de pe volan ? as lua acest model pt ca are BT incorporat si ar trebui sa mai montez doar microfonul.

pe masina am : si ecran rosu mare in bord

Address 16: Steering wheel        Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl
   Part No SW: 1K0 953 549 BS    HW: 1K0 953 549 BS
   Component: J0527           051 0101  
   Coding: 0002021
   Shop #: WSC 00020 790 00000
   VCID: 04073A12471B19643C-8050

   Subsystem 1 - Part No: XXXXXXXXXXX 
   Component: E0221           002 0010

No fault code found.

Address 19: CAN Gateway        Labels:. 1K0-907-530-V3.clb
   Part No SW: 1K0 907 530 Q    HW: 1K0 907 951 
   Component: J533__Gateway   H16 0202  
   Revision:   H16       Serial number: 2700K0852301E2
   Coding: E9A17F26100A025000
   Shop #: WSC 00020 790 00000
   VCID: 356197D65C4170ECFB-8060

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu vor merge comenzile volan actuale cu Rns315.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
petraru_iulian

Bună  ziua.Am un Vw Jettta din 2009 cu un RNS 510 din 2009, pe care intre timp l-am vandut și am cumpărat un alt RNS  mai nou din 2015 .De cănd am schimbat RNS -ul  nu mai funcționează butoanele din dreapta , nu mai am  pe ceasul bord Audio și nu mai arată pe ceas locatia unde sunt (strada) .Mă poate ajuta cineva cu un sfat ? Mulțumesc pt.eventualele răspunsuri!

IMG-20200816-WA0006.jpg

IMG-20200816-WA0005.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie codat Ddp si restartat. Ptr butoane exista un soft de reparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Debifezi ultima casuta de la bit 7 si salvezi.Apoi restart unitatii. Ddp-display data protocol.

blog_37navigation-2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petraru_iulian

Mulțumesc Spido.Am reușit ...la mine era bifată si am dezactivat si după asta a mers . Mai am o intrebare ,te rog...ca să îmi arate clima,incalzirea scaune ce ar trebui să fac? Mersi mult de tot!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se inlocuieste modulul climatronic. Dar, nu are legatura cu topicul..deci ne oprim aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Am și eu o mare nelămurire. Mi-am cumpărat volan cu comenzi (8 butoane) am și cablajul la airbag pentru el,mai am nevoie de calculator de coloană. Acum problema mea, eu am RCD 330 pe mașină, din ce am înțeles ca să meargă comenzile la rcd mai am nevoie de un cablaj, dar am văzut într-o postare cineva care avea comenzi de fabrică pe un golf 5 2009 și a pus rcd 330 pe mașină și mergeau comenzile în continuare, bănuiesc ca avea calculator de coloană cu terminația CH. Întrebarea mea este dacă iau calculator de coloană cu terminația CH direct, o să meargă comenzile de volan pentru rcd fără acel adaptor? Ma interesează doar cel de volum nu altceva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis cu CH pentru că nu vreau să mai cumpăr acel adaptor pentru comenzi. Precizez că îi RCD 330g plus, din câte știu era compatibil doar cu volanul cu 12 butoane,cel cu 8 avea nevoie de adaptor. 

Iar ca și calculator de coloană am găsit unul cu terminație G foarte ieftin(l-aș cumpăra), dar are SW 0050 iar eu am 0070 pe mașină, nu știu care ii diferența și dacă contează. 

Deaia vreau sa știu dacă se merită să iau direct CH sau să caut unul HL plus adaptor pentru comenzi (ajung cam la acceasi sumă). 

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CH= highline, Lin 1.3&Lin 2.0, suporta G85

CJ = asemenea

CK = asemenea, dar nu are suport pt DSG.

 

Pt ele nu ai nevoie de alt modul.

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu o problema,cumparat calculator coloana CH montat si codat pe masina ,comenzi functioneaza ,claxonul la fel.Si acum :

PROBLEMA NR 1 : Am eroare pe tempomat,nu mai merge ,nu stiu daca e codat gresit sau ceva ,nu imi dau seama ori e maneta de vina(este cea cu on/off) si cum e mai nou calculatorul nu stie de maneta asta.

PROBLEMA NR 2:  Ar fi volanul galben,esp si presiunea in roti aprinse in bord si nu se mai sting,am mers vreo 25km virat stanga,dreapta la maxim nimic,nu se stinge nici cum am si scos bateria de vreo 3 ori, repetat procedura tot nu vrea sa isi dea drumul servo.

Ma poate indruma cineva ce sa fac?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce calculator coloana aveai inainte? Ce cod?

Ptr pilot-codeaza CH-ul corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam cu AF la final.

0000331 asta este codul care l-am pus.Penultima cifra era pentru tempomat ,aveam de ales intre 0-nemontat,1-montat ceva cu 6 pini (nu mai tin minte) si 3-pentru 4 pini ,am incercat toate cifrele si nu a vrut nici cum(nu se aprindea becul de la tempomat pe ceasuri)

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, marius500 said:

Revin cu o problema,cumparat calculator coloana CH montat si codat pe masina ,comenzi functioneaza ,claxonul la fel.Si acum :

PROBLEMA NR 1 : Am eroare pe tempomat,nu mai merge ,nu stiu daca e codat gresit sau ceva ,nu imi dau seama ori e maneta de vina(este cea cu on/off) si cum e mai nou calculatorul nu stie de maneta asta.

PROBLEMA NR 2:  Ar fi volanul galben,esp si presiunea in roti aprinse in bord si nu se mai sting,am mers vreo 25km virat stanga,dreapta la maxim nimic,nu se stinge nici cum am si scos bateria de vreo 3 ori, repetat procedura tot nu vrea sa isi dea drumul servo.

Ma poate indruma cineva ce sa fac?

 

1. Daca maneta e model vechi, pin de la nr5 din maneta se taie si se leaga la pin 10

2. Fa setarea de baza la g85, limita de forta si setare tpms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema cu servo in cateva minute,era eroare stocata "adaptare esuata".

Maneta o sa o rezolv in viitorul apropiat(imi e groaza pana desfac iar volanul si plasticul ala acolo ?)

 

Multumesc inca o data pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am modificat maneta, pinul 5 tăiat și legat de pinul 10 și tot nu vrea. Posibil sa fie codat greșit? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarea nu ai mare inginerie......e usor la modelul tau  ai balonul de help, codeaza in functie de ce iti da el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

 

Ma pregatesc pentru a monta volan mutifunctional de scirocco (cel identic cu g5 gti cu butoanele 20606+). Am inlocuit calculatorul de coloana cu terminatia A cu unul cu terminatia AM (avand de fabrica BC mic comenzi pe maneta stergator) spira a ramas cea a masinii type 1 (fara niciun fel de terminatie, doar codul 1k0 959 653).

 

Astazi am incercat volanul unui prieten de g5 gti 2008, adica modelul mai nou de comenzi, am codat din 0000042 in 0003042 si avem urmatoarele: butoanele de volum din stanga merg, butonul de mute nu merge (cred ca e el stricat deoarece nici pe masina "donatoare" nu merge), butoanele sus jos din partea treapta (cele de comutat intre meniul maxidotului de consum, range etc) merg, butonul de OK de comutare intre trip 1 si trip 2 merge, butonul de comutare intre meniurile maxidot (MFD, Setup, etc) - cel cu 3 linii paralele - NU merge. Inca era nevoie sa tin apasat jos pe maneta stergatorului. Stiu ca in functie de software ul calculatorului de coloana se schimba coding si pot dezactiva comenzile de pe maneta (in caz ca SW este 110+ parca, al meu calculator are SW0071 deci nu am aceasta optiune - sper ca am inteles bine partea asta cu SW). Claxonul nu l am probabat, dar banuiesc ca daca nu claxona singur de nebun, ar trebui sa fie ok. Intrebarea mea este: ma puteti ajuta, va rog frumos, cu o solutie pentru a dezactiva complet comenzile de pe maneta stergatorului, astfel incat sa pot comuta prin meniurile maxidotului folosind butonul cu cele 3 linii? Maine voi mai avea o sansa sa probez din nou volanul inainte de a-mi cumpara si eu unul.

 

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!