Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

salut,vreau sa montez comenzi volant,volan cu 8 butoanae, pe un golf 5 din 2004 care are probabil spira de type 1...calculatorul de coloana trebuie sa fie neaparat de type 1 ca spira?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,type 1  sau se schimba si spira in cazul in care pui calc coloana type 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ce cod îmi trebuie la spira volan cu comenzi la calculator coloana cod 1K0 953 549 AQ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C la sfârșit. Dacă mașina este după 2006,are ce trebuie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mașină este fabricată în 2006, ce cod are fi necesar în cazul acesta , având în vedere că am achiziționat acum calculatorul de coloana.  Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e 2006 nu trebuie inlocuita spira.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, Lică1 said:

Mașină este fabricată în 2006, ce cod are fi necesar în cazul acesta , având în vedere că am achiziționat acum calculatorul de coloana.  Multumesc mult!

 

21 hours ago, F l o r i n said:

C la sfârșit. Dacă mașina este după 2006,are ce trebuie. 

 

21 hours ago, Lică1 said:

Mașină este fabricată în 2006, ce cod are fi necesar în cazul acesta , având în vedere că am achiziționat acum calculatorul de coloana.  Multumesc mult!

Lica, nu ai citit ce am scris mai sus? Deci 2006 are C... Nu trebuie înlocuită. Este type 2. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Am montat si eu volan cu comenzi pe mk5 2005, am pus calculator 1K0-953-549-AQ iar pe masina aveam spira tip 1K0-959-653-C, pe masina am MFD(calculatorul mare, BC+ cred), am codat cu vcds(am incercat mai multe coduri 3021, 2021, 2041 etc), functioneaza toate butoanele cum trebuie in afara de cel de meniu(cel cu 3 linii)..ce sa ii fac?

Si inca o problema..am avut 2 spire, le am schimbat intre ele crezand ca acolo ar putea fi problema..iar cand am montat inapoi si am plecat cu masina si am virat volanul, a trosnit spira si mi a ramas becul de airbag aprins..si nu pot sterge eroarea..nu mai functioneaza nici claxonul si nici comenzile..

FB_IMG_1568269279409.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune inapoi spira veche. Asta pe care ai montat-o acum-e rupta..din cauza montajului gresit. Butonul meniu-tine apasat pe el 2 secunde si va intra in meniu.Asta daca nu e defect butonul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum o pun pe cealalta sa nu se rupa si aia? Trebuie o anumita pozitie? Eu m am gandit sa invart volanul maxim stanga si apoi sa pun spira tot maxim stanga..

@spido butonul e functional, am incercat pe alta masina...nu vrea sa mearga si daca tin mai mult apasat pe el...

Modificat de Adutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina cu rotile drepte,numeri turele spirei si o pui pe jumatate. Ceasirile sunt originale ale masinii? Cu butoanele de pe maneta stergatoare accesai meniurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile sunt originale ale masinii..si da, cu maneta intru in meniu. O sa incerc un pic mai incolo cu spira.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa rezolv cu spira insa butonul de meniu (cel cu 3 linii din dreapta) nu vrea sa functioneze...aveti alte idei??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codeaza fără BC, pe 16 steering wheel 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Detin un golf 5 bkd din 2007. Am cumparat acum ceva timp un volan cu comenzi pentru g5 cu butoanele de volum pe partea stanga ( din cate am vazut mai este un model cu butoane de volum pe partea dreapta) si doresc sa il fac functional. Masina este dotata cu maxidot si pilot automat. Calculatorul de coloana montat pe masina este BC. Am cumparat un calculator AG ( am gasit aici ca ar fi ok: http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions ) si l-am montat astazi insa nu a functionat ( cand am pus contactul masina a inceput sa claxoneze). Cablul dintre slipring si airbag a fost luat de pe ebay si daca nu ma insel este 5k in loc de 1k. Am gasit pe net un pinout pentru a modifica acest cablu in linkul urmator: https://munteanubogdan.com/tutoriale/volan-multifunctional-a3/ . Tot pe net am gasit pinout pentru golf 7 si 6 ( https://www.vwwatercooled.com.au/forums/f78/installation-mk7-multi-function-steering-wheel-paddles-into-mk6-107916-2.html ) dar nu si pentru 5. Ma poate ajuta cineva cu pinout pentru acest cablu? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez din nou aici...nu am reusit sa fac butonul de meniu de pe volan sa functioneze..am mai observat o chestie..daca tin mai mult apasat pe sagetile de pe volan imi intra in meniul mfd la fel ca pe maneta de stergator, insa la un prieten de al meu nu functioneaza la fel...tot la el am observat ca atunci cand pune contactul, pe display ul lui apare mesajul "Volkswagen information system", la mine nu apare asa..diferenta fiind ca masina lui e 2008, a mea 2005. Oare sa fie problema din cauza ceasurilor de bord fiind model mai vechi? Sau trebuie sa activez ceva din vcds pentru ceasuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa functioneaza ceasurile tale. Nu ai ce activa/coda pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@lvg Spune-mi te rog dupa ce ai montat volanul cu shifter pentru DSG, ele au functionat??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa codezi, ca să functioneze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 9/24/2019 at 11:43 PM, amd_91 said:

Salutare! Detin un golf 5 bkd din 2007. Am cumparat acum ceva timp un volan cu comenzi pentru g5 cu butoanele de volum pe partea stanga ( din cate am vazut mai este un model cu butoane de volum pe partea dreapta) si doresc sa il fac functional. Masina este dotata cu maxidot si pilot automat. Calculatorul de coloana montat pe masina este BC. Am cumparat un calculator AG ( am gasit aici ca ar fi ok: http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions ) si l-am montat astazi insa nu a functionat ( cand am pus contactul masina a inceput sa claxoneze). Cablul dintre slipring si airbag a fost luat de pe ebay si daca nu ma insel este 5k in loc de 1k. Am gasit pe net un pinout pentru a modifica acest cablu in linkul urmator: https://munteanubogdan.com/tutoriale/volan-multifunctional-a3/ . Tot pe net am gasit pinout pentru golf 7 si 6 ( https://www.vwwatercooled.com.au/forums/f78/installation-mk7-multi-function-steering-wheel-paddles-into-mk6-107916-2.html ) dar nu si pentru 5. Ma poate ajuta cineva cu pinout pentru acest cablu? Multumesc anticipat!

Pentru cine mai are nevoie de pinout se poate folosi schema din imagine fara a conecta pinul 8 a conectorului de slipring la pinul 5 in modulul din volan

Mk6 Wiring Harness.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/24/2019 at 3:09 PM, Mihai Holota said:

@lvg Spune-mi te rog dupa ce ai montat volanul cu shifter pentru DSG, ele au functionat??

Da, au mers by default fara sa le fac altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina a avut padele pe vechiul volan,vor merge si pe cel nou.Altfel,se codeaza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi am facut retrofit la Cruise Control

Am zis sa pregatesc si eu masina pentru un viitor retrofit de comenzi pe volan asa ca am inceput sa schimb calculatorul de coloana.

Am desfacut calculatorul vechi BF si am pus noul calculator de coloana AQ. Am montat totul la loc, am pus contactul si am intrat sa fac codarea noua 0000041 eu avand inainte 0000011. In momentul in care am dat "Do it" a inceput sa claxoneze. Am scos cheia blocat / deblocat bag cheia si iar claxoneaza dar de data asta doar 4 secunde si se opreste. Am incercat si codarea 0001011 acelasi lucru. 

Claxoneaza 4 secunde dupa care nu mai merge claxonul (am eroare pe claxon).

Singura codare care nu claxoneaza cand pun contactul este 0002041 dar nici claxonul nu merge deloc.

Nu este calculatorul AQ bun? Am vazut ca au softuri diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun...dar asa face.Lasa calculatorul tau si-l pui cu volan cu tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!