Jump to content

Montare Maxi-dot, Abs, Tempomat


nicuiry
 Share

Postare recomandată

Sub 30 km/h tempomatul nu actioneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de asta a si scris.... 30-35km/h....

 

nu functioneaza sub 30km/h la platforma asta.... la platformele mai noi, functioneaza de la 20km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mar interesa un nr de telefon al tau pt ca si eu vreau sa i-mi montez asa ceva daca vrei sa ma ajuti ms mult 0740

057 541

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Cand am montat firul catre ECU in conectorul T11a am dat jos: comutatorul de lumini, "gura de ventilatie" din stanga,  centrala electrica, distribuitorul de tensiune,panoul cu relee si cu putin "contorsionism" am reusit sa deblochez conectorul sa-l dau jos si sa introduc pinul nou. De ajutor au fost si informatiile din acest topic  in special postul #22 al colegului hazin (caruia ii multumesc inca odata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU va mai chinuiti cu acel conector, Trageti firul direct catre ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti te rog sa-mi dai o schema AlBundy?..ca am citit tot topicul si am inteles ca trebuie tras firul in ecu si celelalte in centrala....trebuie sa trag numai firul in ecu? si cu celelalte ce fac?

Si mai trebuie si o dioda? 1n4001 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An fabricatie, cod motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo 9N 2005 motor 1.4 TDI nu stiu cod motor ca nu am cartea la mine.Centrala se potriveste ca am verificat....

Eu am acest ghid .E ok?

Polo9N-GRA.pdf

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti te rog sa-mi dai o schema AlBundy?..ca am citit tot topicul si am inteles ca trebuie tras firul in ecu si celelalte in centrala....trebuie sa trag numai firul in ecu? si cu celelalte ce fac?

Si mai trebuie si o dioda? 1n4001 ?

 

da, este foarte bun ghidul. Da, trebuie o dioda... 4001, 4007... merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut am un polo 9n3 GTI si as vrea sa montez MaxiDOT pe el.Are idee cineva daca se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate.

Nu are legatura tipul de echipare, decat din punct de vedere estetic.

Adica GTI are un pic diferite acele indicatoare, viteza maxima, etc....

Iaca mai jos...

Volkswagen-Polo_GTI_2006_800x600_wallpap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

poate cineva sa ma ajute cu codul ceasurilor care au maxidot sau minidot? stie cineva daca se pot monta si ceasuri de pe alte masini ? golf 5 de ex...?

Modificat de waf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

ma intereseaza si pe mine un montaj "artizanal" de cruise control la fabia mea(1.2 12v 64cp BME dec.2006). am si vag-com.

vreau sa montez un buton on/off si inca doua butoane pt set/res.

dava ma poate ajuta cineva cu o schema... eventual unde sa ma uit sa stiu daca este compatibil cu masina mea.

mentionez ca vreau sa fac montajul "artizanal" deoarece nu am cheie pt volan si sunt in germania!

multumesc!

Modificat de adaniel69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai postat schemele, din pacate nu le gasesc acum - iti atasez o noua schema.

 

o sa iti mai trebuiasca o mufa pentru centrala electrica - uite aici codurile, sa iti comanzi ce trebuie http://vwforum.ro/topic/45342-tempomatul/?p=2350987

 

 

masina daca e dec 2006 - sa verifici codul centralei electrice, sa fim siguri ca suporta tempomat... daca ai cu ce sa scanezi, da-mi codul centralei electrice - 09 - .... daca nu, trebuie sa demontezi sa vezi codul scris pe ea.

 

La ECU, la pin 28, firul alb.... sau in T11 (mufa de sub bord), pin 10

 

sa verifici cand il faci, daca firele de la Set si Res, nu sunt inversate in schema... stiu ca la una le-am scris invers, dar nu mai stiu la care....

post-30007-0-82758500-1416470064_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cu ce sa scanez! dar spune-mi ce sa scanez. 09 si las aici codul?

 

edit: tocmai am scanat si la Address 09: Cent. Elect. codul este 6Q1 937 049 D.

Modificat de adaniel69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

La ECU, la pin 28, firul alb.... sau in T11 (mufa de sub bord), pin 10 ...

 

 

In ELSA vad ca T6y/3 se leaga la T11b/6:ELSA - Fabia_BME - CCS_May_2004.pdf

Modificat de ionel.d.2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu am elsa pe asta.... i-am scris din ce imi aduceam aminte.

 

la cele cu t11a e in pin 10.... vad ca la el este in T11b... pin 6. Vezi si la ECU, daca e in 28... Autodata asa il da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ELSA nu gasesc in ce pin intra in ECU. Am vazut si eu ca in Autodata intra in pinul 28.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mi-au venit si mie piesele pentru tempomat! m-au costat 59 de euro(+7 euro transport). au si instructiuni. miercuri ma apuc de montat!

astept sa imi vina si ledurile pentru bord. vreau sa lipesc leduri pentru usi deschise si haion deschis.

 

post-123990-0-24418600-1417275055_thumb.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, am revenit!

am rezolvat si eu cu tempomatul!

multumesc tuturor pentru ajutor!

 

- airbagul se da jos usor.

- m-am chinuit putin sa desfac surubul de la volan. din cate am vazut in instructiuni se strange cu cheie dinamometrica la 60nm cu cheie torx spline M12. am montat maneta.

- am declipsat cetrala electrica precum si placuta care tine releele si cea din spatele releelor. si m-am chinuit sa bag mana sa scot mufa ROSIE in cazul meu sa infig firul alb la pinul 6. m-am chinuit cam aproape 2 ore numai sa bag acel fir. am scos mufa padalei de frana. am scos din ea pinul 2(rosu-albastru) pe care l-am bagat intr-o mufa cu care a venit kitul sa pot sa fac o bucla astfel incat sa plece curent dinspre mufa de la frana si spre maneta tempomat si spre becuri. deci nu m-am legat pe + permanent. +permanent era firul rosu-negru.

- am conectat mufa gri in conectorul xs3 al centralei electrice dupa ce am pus la loc ce am dat jos, am pozat firele si gata!

- am intrat in vag-com, am intrat pe motor(engine), am dat pe coding(11). am introdus codul 11463, am apasat DO IT si gata.

Functioneaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un pic de chinuiala cu acel pin, la Fabia....  poti sa-l bagi in mufa intermediara sau sa mergi si sa te conectezi in ECU.

 

sa-l folosesti cu placere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!