Jump to content

Montare Maxi-dot, Abs, Tempomat


nicuiry
 Share

Postare recomandată

aha, am inteles. Teoretic, e mai simplu doar sa inlocuiesc grupul cu un altul.... practic, dureaza sa desfaci tot acolo :)) Mersi de sfat!

p.s. am gasit un grup de manete care are codul numeric la fel cu ce mi-ai dat, insa difera literele din urma. conteaza acea diferenta enorm? 

Screenshot 2016-06-16 11.32.33.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, teoretic si practic - nu se separa... nu ca e mai greu, ca si cum ai fugii de munca. Dar noi, fiind romani (a se citii priceputi), le desfacem, reparam, etc....dupa caz.

Ultima litera - difera grupul de manete, in functie de ce vrei - grup fara nicio functie suplimentara (doar lumini si stergatoare), cu tempomat, cu BC... cu tempomat si cu BC (codul care l-am postat mai sus)... cu stergator spate sau fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am zis ca vreau sa desfac, sa repar, sa stric. Eu initial crezusem ca sunt manetele separate. Acum am inteles ca se inlocuieste grupul de manete cu totul.

Multumesc pentru raspunsuri.

p.s. Si da, romanii sunt priceputi si inventivi (probabil pt ca multi muncesc pe sute de euro, in comparatie cu mii de euro in alte parti ale lumii; si n-au de gand sa plateasca la un service cate un salariu pt o chestiune care se poate rezolva cu ZECI de euro, ceea ce mi se pare absolut natural :P).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ca am reusit sa ma fac inteles.:)

spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut Florin. Am câteva întrebări 1 - la mașina mea Polo 1.4 mpi cod motor bby, cu computer de bord, ce cod are blocul de manete? Îmi spuneai că se potrivește de pe Ibitza și T5. Am găsit tempomatul acesta -  http://www.tempomat.ro/cumpara/tempomat-vw-transporter-t5-bord-computer-4237475. Crezi că e bun? 2 - contează dacă provine de pe o motorizare benzină sau diesel? (citisem pe aici, la secțiunea coduri piese originale că da, poate am înțeles eu greșit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Imi poate spune cineva va rog codul ceasurilor maxidot pt un vw polo 9n 1.4 tdi ?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Imi spune-ti si mie va rog ce  sunt ceasurile maxidot ? Va rog nu dati cu pietre , chiar nu stiu.

Urmaresc acest topic si as dori sa imi pun si eu tempomat pe polo . Mentionez ca Polo este 14.TDI motor BNM cu computer de bord .

Imi poate recomanda cineva prin Ploiesti ende as putea sa fac aceasta operatiune .!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate monta tempomat pe polo - trebuie inlocuit grupul de manete cu unul cu BC si tempomat, tras cablajul cu mufa aferenta la centrala electrica si la ECU motor.

Maxidot - sunt ceasurile cu display central - mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin,

 

Te referi la modelul acesta de ceasuri ? Daca da, asa il am si eu pe polo. Mentionez ca imi indica in bord atunci cand am usile deschise. La fel pentru hayon deschis imi indica semnul de portbagaj deschis (adica diferit de cel pentru usi deschise).

Ma poti ajuta si cu un link ceva, de unde as putea achizitiona acest bloc de manete? Eu am si stergator pe spate daca asta conteaza!?

 

Untitled.jpg.867ac05c1e9b6a3cabb57d9c1e90ca13.jpg

Modificat de agumihai661
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, ala este fara.

uite in poza atasata de mine, cum arata cu maxidot. Ignora informatiile afisate in poza - are atasat o interfata, pentru a afisa informatiile respective

cauta la dezmembrari te rog, pentru piese

 

maxidot polo.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles Florin, si mersi de informati. Imi poti spune daca la varianta mea, bordul clasic dar cu computer de bord, daca imi iau blocul de manete pentru tempomant cu instalatia aferenta ,  mai trebuie sa schimb si ceasurile cu modelul indicat de tine ?

Care este avanajul bordului maxidot , inafara de afisarea informatiilor pe ecranul central (exempluu tau) fata  de cel classic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu trebuie schimbat, pt tempomat.

Nu ai alte avantaje....decat aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok multam fain.Sti undeva unde as putea gasi manetele pt tempomat si unde sa le montez. Ma intereseaza in jurul Ploiestiului , chiar si Bucuresti. Platesc cat face , nu imi place sa negociez daca pretul este cel correct.

Intreb deoarece nu vrea sa isi dea vre-un "meserias" licenta pe masina  mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la prestari servicii.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut colegii . Am urmat pasii de aici din post pentru montare tempomat, totul ok. Dupa codare, mi-au aparut 3 erori pe vcds, (18263 Powertrain data bus, 17977 Cruise Control Switch - Implausible signal si 18097 Power train data bus -inplausible message from elect load controller). Precizez ca in mufa T11 nu se vedea sa aiba continuare la PIN catre motor ... pareri ceva ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trage fir catre ecu daca nu avea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare stie cineva unde gasesc niste ceasuri cu maxi dot de polo 9n?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna ziua. Sper sa fi postat bine, daca nu, imi cer scuze.

Am doua intrebari, daca pot primi ajutor.

Prima: Ce cod/coduri  trebuie sa aiba ceasurile cu calculator bord?

A doua: Ceasurile de pe vw polo seria 2001-2005, sunt compatibile pe seria 2006-2009?

Este vb de un vw polo an 2006 tdi. Mentionez ca am deja montate manetele cu functia tempomat si BC si doresc sa achizitionez si ceasurile cu functia BC.

Multumesc anticipat.

O zi buna va doresc !

 

Modificat de sorinaciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună ziua. 

Ceasurile cu acest cod 6Q0 920 821E, suportă BC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Confirm faptul ca ceasurile cod 6Q0 920 821 E, suporta BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua.

Doresc sa montez si eu tempomat pe un Polo 9N, acm cumparat manetele cu BC(pe care il am deja) si tempomat. Intrebarea mea este daca trebuie montat un switch la pedala de ambreiaj sau exista deja?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc!

Cablajul il pot gasi pe undeva facut? Sau de unde pot cumpara toate componentele necesare?

Am tot cautat si nu am gasit un magazin de unde as putea cumpara cele necesare(ma refer la conectori si papuci). 

Ma poate ajuta cineva?

Multumesc!

Modificat de vali90_G4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!